Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
9 јули 2024
Мислења
253
Поени од реакции
365
Јасно ама затоа сме таму каде што сме со војната. На крај мора некој да попушти некаде, а не верувам дека тоа ќе бидат само Америте *(Украина де) дури и утре претпладне Трамп да го назначат за Претседател.

Угоре високо, удолу длабоко е моменталната ситуација.
Мислам дека Русија побргу би се сложила да им ги остави поголемите градови на Украина, како Херсон или Запорожје и оние делови од петте области кои се од другата страна на Дњепар, отколку да попушта за членството на Украина во НАТО. За Русија ова никогаш не беше војна за територија.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.568
Поени од реакции
5.832
Украинците не прифатија да капитулираат за разлика од нас. И да изгубат територија, тоа што ќе остане од Украина ќе биде етничко чисто, без рамковни договори и слични желби од желботеката на Русија.
Ние немавме прифативме да капитулираме и да исполнуваме бесконечни желби на САД...
Posto ako ne prifatat zelbi od Rusija , ni Amerika nema da im se mesa....
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.844
Поени од реакции
26.429
Така е. Украинците имаат грб и не прифатија да капитулираат за разлика од нас. И да изгубат територија, тоа што ќе остане од Украина ќе биде етничко чисто, без рамковни договори и слични желби од желботеката на Русија.
Ние немавме/немаме грб и прифативме да капитулираме и да исполнуваме бесконечни желби на САД и затоа сме сега трета шиптaрска држава. Pick your poison.
Тоа не ли ти кажува јасно и гласно кој е непријател на Македонија и Македонците?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.738
Така е. Украинците имаат грб и не прифатија да капитулираат за разлика од нас. И да изгубат територија, тоа што ќе остане од Украина ќе биде етничко чисто, без рамковни договори и слични желби од желботеката на Русија.
Ние немавме/немаме грб и прифативме да капитулираме и да исполнуваме бесконечни желби на САД и затоа сме сега трета шиптaрска држава. Pick your poison.
Каков дисконект со реалноста... :facepalm:
- Украина дамбетер е слуга на САД, цела генерација им стана жртва на војната која ја водат за интерси на САД, популацијата им се намали за третина и уште се намалува, целата унфраструктура им е уништена, природните богатства распродадени, а тие што ќе останат живи наследуваат долг кој десетици генерации нема да можат да го отплатат, се додека САД се фактор во светот отсега натаму Украинците се во економско ропство, итн, итн
- вазал на САД ќе бил „етнички чист“, па колку треба да си глуп за да не разбираш дека како САД победи против РФ, следен чекор во Украина ќе биде воведување „diversity“ со истите црнци и песочни црнци/арапи, и општо секакви мусли со кои САД ја уништуваат Европа
- тие две работи за Украина не се не само капитулација туку самоуништивање

Истите САД кои ова им го прават на Украина, се истите САД кои нас не натераа да капитулираме против УЧК. Ако тука не гледаш НЗС, тоа многу зборува (за твоите ментални капацитети).
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.530
Поени од реакции
3.644
Некои од аналитичарите на форумот може да објасни зошто руското населението во Курскиот регион пречекува украинската армија со извици „Слава на Украина“?
Се сеќавате ли како беа пречекани руските орки окупатори на украинска територија со камења, молотови коктели и пукотници.

Што има напишано Lord Bebo за ова прашање..?


Нема ништо погадно за морони во Москва од тоа да гледа како сопственото и население пречекува странска војска со овации :D
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.218
Поени од реакции
12.841
Некои од аналитичарите на форумот може да објасни зошто руското населението во Курскиот регион пречекува украинската армија со извици „Слава на Украина“?
Се сеќавате ли како беа пречекани руските орки окупатори на украинска територија со камења, молотови коктели и пукотници.

Што има напишано Lord Bebo за ова прашање..?


Нема ништо погадно за морони во Москва од тоа да гледа како сопственото и население пречекува странска војска со овации :D
Откај знаеш дека ова во Курск е снимано.

Исто така откај знаеш дека овациите се по воља на населението?

Мислиш тие што се пратени таму се обични регрути?

Истиот профил се на тие што се снимаа кога им вадеа очи на руски војници што се имаа предадно, или што циганите ги тепаа и фарбаа со некоја зелена хемикалија што останува перманентно на кожата...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.483
Поени од реакции
36.445
Што подразбираш под ова? Русија не може да ја окупира цела Украина, Русија не може да ги освои во целост петте области, или нешто трето?
Не може да ја окупира Украина, не може да ги освои во целост петте области и не може да ја доведе Украина во состојба да мора да бара мировен договор за да преживее.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.619
Поени од реакции
40.658
Не може да ја окупира Украина, не може да ги освои во целост петте области и не може да ја доведе Украина во состојба да мора да бара мировен договор за да преживее.
каде се брзаш, има уште неколку години оваа војна да трае. До кога ќе можат украинците да си дозволат да губат 60к војска месечно?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.302
Поени од реакции
9.351
Не може да ја окупира Украина, не може да ги освои во целост петте области и не може да ја доведе Украина во состојба да мора да бара мировен договор за да преживее.
Zemjata e razorana, izbegani / migrirani eden ton, zaginati i invalidi ushte eden ton (da ne gi vrtime brojkite pak), struja i osnovni namirnici kolku za adet, domashna "industrija" skoro nepostoechka, krediti natovareni kvalitetno, rasprodazba na drzavno zemjishte itn. Ne deka pred konfliktov nea neshto zemja za primer, ama sega samo prashanje na vreme e koga kje imaat totalen krah kako "sistem".

Ne znam za tebe shto znaci prezhivuvanje, ama i za okapani zemji vo Istochna Evropa, site ovie raboti se nekoj minimum za nekoja zemja "da zhivotarka" na minimum.
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
253
Поени од реакции
365
Не може да ја окупира Украина, не може да ги освои во целост петте области и не може да ја доведе Украина во состојба да мора да бара мировен договор за да преживее.
Ако ги окупира петте области во целост, дали мислиш дека тогаш Украина ќе побара мир, и дали тогаш треба да побара мир? Дали тоа би било доказ за пораз на Украина?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Ако ги окупира петте области во целост, дали мислиш дека тогаш Украина ќе побара мир, и дали тогаш треба да побара мир? Дали тоа би било доказ за пораз на Украина?
Mislam ne razbirate, nema da ima mir za rusija
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.483
Поени од реакции
36.445
Zemjata e razorana, izbegani / migrirani eden ton, zaginati i invalidi ushte eden ton (da ne gi vrtime brojkite pak), struja i osnovni namirnici kolku za adet, domashna "industrija" skoro nepostoechka, krediti natovareni kvalitetno, rasprodazba na drzavno zemjishte itn. Ne deka pred konfliktov nea neshto zemja za primer, ama sega samo prashanje na vreme e koga kje imaat totalen krah kako "sistem".

Ne znam za tebe shto znaci prezhivuvanje, ama i za okapani zemji vo Istochna Evropa, site ovie raboti se nekoj minimum za nekoja zemja "da zhivotarka" na minimum.
Имало земји и народи кои биле во далеку полоша состојба па пак на крајот издржале. Ова Украинскиот народ го гледа како борба за опстанок за нив како народ и нивната држава. Нема никакви знаци дека ќе попуштат поради лоши животни услови. Баш напротив, мој впечаток е дека ако некој се осуди да преговара за териториите, ќе биде тешко него.
Автоматски споено мислење:

Ако ги окупира петте области во целост, дали мислиш дека тогаш Украина ќе побара мир, и дали тогаш треба да побара мир? Дали тоа би било доказ за пораз на Украина?
Не очекувам дека би барале мир освен ако очигледно не им се заканува тотален крах. Моментот кога сакаа да се договорат беше кога русите беа на 15 километри од Киев, сега договор многу тешко може да има.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.738
Mislam ne razbirate, nema da ima mir za rusija
Одамна нема мир за Русија. Навикнати се веќе.


Не ги плашите со „немање мир“. Посебно затоа што се свесни дека „мирот“ со кој ги лажат со децении, води кон пропаст, беда, и ужас.
Следно ќе биде државен удар, ставање квинслинзи/марионети на власт, и балканизација со бескрајни етнички војни.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.302
Поени од реакции
9.351
Имало земји и народи кои биле во далеку полоша состојба па пак на крајот издржале. Ова Украинскиот народ го гледа како борба за опстанок за нив како народ и нивната држава. Нема никакви знаци дека ќе попуштат поради лоши животни услови. Баш напротив, мој впечаток е дека ако некој се осуди да преговара за териториите, ќе биде тешко него.
Автоматски споено мислење:



Не очекувам дека би барале мир освен ако очигледно не им се заканува тотален крах. Моментот кога сакаа да се договорат беше кога русите беа на 15 километри од Киев, сега договор многу тешко може да има.
Nekoj primer od 90ta navaki za zemji / narodi koi bile vo polosha sostojba i izdrzale? Poshto jas ne znam za takov.

Polosho od ova bile (i se) samo Irak i Libija (mozda i Avganistan, ama oni se posebna prica), ama ne mi izgledaat kako zemji i narodi sto nesto izdrzale tuku totalen raspad sistem.

A pogolemiot del od lugjeto sho neshto vredele vo Ukraina (ekonomski, tehnoloshki pa makar i sportski) vekje je napushtile zemjata, na eden ili drug nacin (istoto se slucuva/lo i so Rusija, ama vo pomal broj).
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.483
Поени од реакции
36.445
Nekoj primer od 90ta navaki za zemji / narodi koi bile vo polosha sostojba i izdrzale? Poshto jas ne znam za takov.

Polosho od ova bile (i se) samo Irak i Libija (mozda i Avganistan, ama oni se posebna prica), ama ne mi izgledaat kako zemji i narodi sto nesto izdrzale tuku totalen raspad sistem.

A pogolemiot del od lugjeto sho neshto vredele vo Ukraina (ekonomski, tehnoloshki pa makar i sportski) vekje je napushtile zemjata, na eden ili drug nacin (istoto se slucuva/lo i so Rusija, ama vo pomal broj).
Палестина, Курдите, Иран за време на Ирачко-Иранската војна. Не дискутираме дали е добро или не е, туку дека држави и народи не се предале при ултиматуми од други сили.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom