Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.305
Поени од реакции
11.881
Абе доста со глупостите. Сигурно не ги вадеше Путин со автобуси на Јсп, терористите од Арачиново.


Мајката да ви ја изнаебам на продадените души што оправдуваат еј терористи. Аир да не видите што би рекла баба ми.
 
Член од
22 јуни 2024
Мислења
27
Поени од реакции
29
Вољата на Украинскиот народ отиде јабана кога до помош на ЦИА беше исфрлен легитимно демократски прецедател во 2014. Русија пак крива беше за тоа?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Vaka kako tebe mislede i Putin koga vleze so vojskata vo Ukraina mislejki deka ukraincite ke gi precekat so cveke ama izleze sprotivnoto, ukraincite gi preceka so pushka. Ova e dokaz za voljata na ukrainskiot narod.
Tie ne sakat da bidat Russian puppet, znam deka vi e teshko da go razbirate ova ama toa e vistinata.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 јуни 2024
Мислења
27
Поени од реакции
29
Абе доста со глупостите. Сигурно не ги вадеше Путин со автобуси на Јсп, терористите од Арачиново.


Мајката да ви ја изнаебам на продадените души што оправдуваат еј терористи. Аир да не видите што би рекла баба ми.
Lele kakvi traumi i posle 23 god.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.091
Поени од реакции
6.731
Vaka kako tebe mislede i Putin koga vleze so vojskata vo Ukraina mislejki deka ukraincite ke gi precekat so cveke ama izleze sprotivnoto, ukraincite gi preceka so pushka. Ova e dokaz za voljata na ukrainskiot narod.
Tie ne sakat da bidat Russian puppet, znam deka vi e teshko da go razbirate ova ama toa e vistinata.


Sent from my iPhone using Tapatalk
зошто немаше избори за претседател ако е така како што тврдиш
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.215
Поени од реакции
989
Vaka kako tebe mislede i Putin koga vleze so vojskata vo Ukraina mislejki deka ukraincite ke gi precekat so cveke ama izleze sprotivnoto, ukraincite gi preceka so pushka. Ova e dokaz za voljata na ukrainskiot narod.
Tie ne sakat da bidat Russian puppet, znam deka vi e teshko da go razbirate ova ama toa e vistinata.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Well they can’t be an American one, ya dumbass. Гледам дека немаш капацитет да разбереш , Али лапај си пари сороспијски, и седи затуцан


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.104
Поени од реакции
30.858
Oвој не е многу за есапење, знам дека изгледа како добра „вреќа за боксирање“ ама ботот очигледно е бот. Плус скоро сигурно е дупли акаунт на некој од дежурните.
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:



 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.305
Поени од реакции
11.881

Double the dead Federal mortality data suggests at least 64,000 Russian soldiers have died fighting in Ukraine
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.215
Поени од реакции
989

Double the dead Federal mortality data suggests at least 64,000 Russian soldiers have died fighting in Ukraine
Како бе така, де провери уште еднашка, сороспивчињава викаат милиони погинале. Украинци со топлинки фрлале и утепале многу.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.714
Поени од реакции
21.712
Nema sansi tolku malku da se poginati..
Човекот може да биде доста резилиентно суштество, во војнава има видеа каде луѓе преживуваат директен погодок од дронови па и од артилерија и остануваат живи и не секое видео со експлозија значи дека има жртви. Исто така важна е и евакуацијата и квалитетот на медицинската помош во позадина.

Додатно во помодерните војни артилеријата е број 1 по број на убиени војници, Украина особено од оваа година се соочува со сериозен недостаток на муниција па така помалку украинска артилерија е еднакво на помалку загинати руски војници.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.215
Поени од реакции
989
Кој има повеќе артилерија нанесува повеќе жртви.

Според последните податоци за 2024 година, руската армија значително ја надминува украинската армија во однос на артилерија. Русија има приближно 8,356 парчиња артилерија, додека Украина има околу 1,012. Ова значи дека Русија има околу 8.3 пати повеќе артилерија од Украина.

Оваа значителна разлика во силата на артилеријата многу влијае на динамиката на конфликтот, при што супериорната огнена моќ на Русија обезбедува значителна тактичка предност. Ефикасноста на оваа предност, сепак, зависи и од различни фактори, вклучувајќи ја стратешката употреба на артилеријата, контрамерките на Украина и општите услови на бојното поле.
Автоматски споено мислење:

Плус кога и да гледам интервуа на борци од западниве земји, прво нешто што се жалат и тоа ептен многу е тоа дека масакар ги прават со артилерија. Не се борат повеќе со луѓе облечени по пижами и ненаштиман АК-47
 

Kajgana Shop

На врв Bottom