Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
19 мај 2014
Мислења
197
Поени од реакции
254
300+ Волксваген Илтис теренци (Германија)
124 Хермелин оклопни транспортери (Германија)
90 БТР-60/70 оклопни транспортери (Германија)
16 БТР-80 (Германија)
24 М-101 105мм хаубици (САД)
4 УХ-1 Хјуи хеликоптери (Грција)
18 Леонидас транспортери (Грција)
Стотици МГ-3 тешки митралези (Германија)
36 М-113 оклопни траснпортери (Италија)
Радари Томсон-Сирано (Франција)
Милан ПТ ракети (Франција)
Камиони и Акреп ОТ (Турција)
Стотици тони неборбена опрема, од чизми до панцирни елеци, средства за веза, полски болници и остала логистика.

Настрана идни членки како Бугарија, Чешка, Романија...
Од Хрватска беа набавени М-77 а од Украина БМ-Град, Су-25, Ми-8/17, Ми-24 и муниција.

Ова е од прва што ми текнува ако се присетам на уште нешто ќе напишам.
Фала ти за одговоров, не сум бил запознаен, само дали си сигурен дека сме ги добиле како донација/воена помош, или може само сме ги купиле од фирми од овие земји.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.290
Поени од реакции
11.866
Ајде пуштете нека врти и радувајте се.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.384
Поени од реакции
36.321
Како ти си ги замислуваш работите... Во реалноста ти само појма немаш од ништо и коментираш таму некои изјави од Солајна тип на паљачовци, додека САД најдиректно ги вооружуваше и обучаваше УЧК, и со нивни заповедници и инструктори ја почнаа војната. Потоа топтан си тие амерички заповедници и инструктори ги евакуираа УЧК од Арачиново, а нам не натераа да капитулираме на добиена војна.

Е да, пошто ние сме имале „рок“ да ги завршиме воените дејствија за 48 часови.
Ние кои во однос на други војни пред и потоа, излеговме примерни во однос на цивилните жртви. Во контраст сега сите гледаме како иде годишнина од геноцидот и етничко точистење во Палестина... Таму нема никакви рокови, и никој Израелците не ги седнува на маса да капитулираат и да потпишуваат некакви рамковни договори со Хамас.

Како бе Израелциве кои скоро цела година, во живо пренесувано 24/7 убиваат деца и општо цивили, зошто САД и западните педерчиња нив не ги натераат да капитулираат како што нас не натераа во 2001-ва? Таму нема опасност за регионална, па и светска војна? Па како тоа за нас важеа СКРОЗ ДРУГИ „ПРАВИЛА“ и ние „сме морале да капитулираме на УЧК за да не избиела регионална војна“?
Нели те заболува глава од сите овие двојни аршини кои мораш вака да си ги балансираш во глава?
Цел rant фрустрации напиша тука од Солана до Израел, а не одговори тоа што те прашав. Тврдите дека НАТО/САД намерно направиле војна во Македонија. Зошто? Што бил интересот САД да дојде тука и да рече, еве овде треба војна да им направиме?
Автоматски споено мислење:

Ова би било многу интересно... Кога би бил во состојба кохерентно да го елаборираш (што секако не си во состојба).
Ви беше објаснето и тоа на темава и од други членови, ама очигледно толку е капацитетот за процесирање и меморијата на риба. Тоа и објаснува зашто тука никој не се сеќава што беше војнава пред две години и се радувате дека Русија нешто победува.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.099
Поени од реакции
30.856
Фала ти за одговоров, не сум бил запознаен, само дали си сигурен дека сме ги добиле како донација/воена помош, или може само сме ги купиле од фирми од овие земји.
Сите топтан интервентно донирани за правдина и борба против УЧК... Жива вистина, верувај му на дедо.


Инаку во реалноста она се дел купувани работи, и дел ѓубре за навлекување на купување нивни резервни делови и сервисирање. Сето без допирна точка со војната, во која 100% ги поддржуваа и помагаа УЧК.
Автоматски споено мислење:

Цел rant фрустрации напиша тука од Солана до Израел, а не одговори тоа што те прашав. Тврдите дека НАТО/САД намерно направиле војна во Македонија. Зошто? Што бил интересот САД да дојде тука и да рече, еве овде треба војна да им направиме?
Ништо немаш ти објаснето, само цитираш конвулзивна западна „логика“ (читај пропаганда).

ЕУСА не направи војна во Македонија заради правење војна, или заради некакви „мориња/пристаништа/ресурси“. Направија војна општо заради контрола на државата. Како што тоа го прават ширум светот, а последно како што се обидоа да направат во Боливија и во Кенија... А ти ако тоа не можеш да го разбереш тоа не е заради што тоа е нешто тешко за разбирање. Едноставно емулираш ној, со главата длабоко забиена во метафоричката земја.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.384
Поени од реакции
36.321
Сите топтан интервентно донирани за правдина и борба против УЧК... Жива вистина, верувај му на дедо.


Инаку во реалноста она се дел купувани работи, и дел ѓубре за навлекување на купување нивни резервни делови и сервисирање. Сето без допирна точка со војната, во која 100% ги поддржуваа и помагаа УЧК.
Автоматски споено мислење:


Ништо немаш ти објаснето, само цитираш конвулзивна западна „логика“ (читај пропаганда).

ЕУСА не направи војна во Македонија заради правење војна, или заради некакви „мориња/пристаништа/ресурси“. Направија војна општо заради контрола на државата. Како што тоа го прават ширум светот, а последно како што се обидоа да направат во Боливија и во Кенија... А ти ако тоа не можеш да го разбереш тоа не е заради што тоа е нешто тешко за разбирање. Едноставно емулираш ној, со главата длабоко забиена во метафоричката земја.
Хаха контрола на државата. Па поголем Американец од Љубчо имаше ли? :pos:
Автоматски споено мислење:

Eve USA napravi vojna vo Kosovo. Direktno, podirektno ne mozese... Za koja nafta ili pristanista vo Kosovo?
Југославија на Милошевиќ реши да биде мала Русија во Европа. Очигледно го одбраа погрешниот партнер за играње оро и си го платија цехот.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
892
Поени од реакции
3.539
Цел rant фрустрации напиша тука од Солана до Израел, а не одговори тоа што те прашав. Тврдите дека НАТО/САД намерно направиле војна во Македонија. Зошто? Што бил интересот САД да дојде тука и да рече, еве овде треба војна да им направиме?
Автоматски споено мислење:



Ви беше објаснето и тоа на темава и од други членови, ама очигледно толку е капацитетот за процесирање и меморијата на риба. Тоа и објаснува зашто тука никој не се сеќава што беше војнава пред две години и се радувате дека Русија нешто победува.
У реду е еј, остави малце и на земја нека капне:D
Јас коа пишам по темиве дека вас шиптaрски кур не само што во одговара туку и сесрдно си го посакувате, и одработувате за истото.
Ок кажи ми ако е така како што ти тврдиш, еве хипотетичка ситуација: утре ДПМНЕ ги набрка албанските партии и ги земе у коалиција левица и прави влада без албанска партија што е демократско право јер имаат доволно пратеници, која амбасада прва ќе реагира во одбрана на Албанците: коминистичка Кина, диктаторска Русија или демократска Америка?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.191
Поени од реакции
8.394
ЕУСА не направи војна во Македонија заради правење војна, или заради некакви „мориња/пристаништа/ресурси“. Направија војна општо заради контрола на државата. .
Сериозно мислиш дека народ што е до овој степен коруптивен, некој би имал потреба да му прави војни и да се впушта во екскурзии во непознатото за да го контролира?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.384
Поени од реакции
36.321
У реду е еј, остави малце и на земја нека капне:D
Јас коа пишам по темиве дека вас шиптaрски кур не само што во одговара туку и сесрдно си го посакувате, и одработувате за истото.
Ок кажи ми ако е така како што ти тврдиш, еве хипотетичка ситуација: утре ДПМНЕ ги набрка албанските партии и ги земе у коалиција левица и прави влада без албанска партија што е демократско право јер имаат доволно пратеници, која амбасада прва ќе реагира во одбрана на Албанците: коминистичка Кина, диктаторска Русија или демократска Америка?
Не ме изненадува вакво ретардирано резонирање на работите од тебе. Возот веќе е отиден, потпишани се договори и дадени се права кои тешко се земаат. Кога се кршеле копјата, ние сме продале кучата и сега ќе живееме со последиците.

Враќање на состојбата како пред рамковниот не може да се случи без многу крв. А ти нема да крвариш оти си фатил штрафта за Холандија, туку ќе лаеш по форуми додека некое сиромаво дете од некое македонско село ќе го закопуваат поради политички аматеризам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.914
Не ме изненадува вакво ретардирано резонирање на работите од тебе. Возот веќе е отиден, потпишани се договори и дадени се права кои тешко се земаат. Кога се кршеле копјата, ние сме продале кучата и сега ќе живееме со последиците.

Враќање на состојбата како пред рамковниот не може да се случи без многу крв. А ти нема да крвариш оти си фатил штрафта за Холандија, туку ќе лаеш по форуми додека некое сиромаво дете од некое македонско село ќе го закопуваат поради политички аматеризам.
не му одговори на прашањето
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.099
Поени од реакции
30.856
Сериозно мислиш дека народ што е до овој степен коруптивен, некој би имал потреба да му прави војни и да се впушта во екскурзии во непознатото за да го контролира?
Сериозно мислaм дека дефетизам овде е хронична дијагноза, а не само повремена минлива состојба.

Не си го напрегај ти кревкиот мозок со премногу сложени прашања и анализи, задржи се само на познатите факти:
- УЧК е создаден, финансиран, наоружан, обучен, раководен, итн, од САД.
- УЧК од Арачиново беа евакуирано топтан со американските заповедници и инструктори, откако на РМ и беше испорачан ултиматум со некој смешен рок изразен во часови и ниеден цивил да немало жртва
- Шќиптарите буквално споменици им прават на Америте
- во меѓувреме на популарната власт во РМ почна да им игра опашката, да потпишуваат договори за гасоводи, да идат на состаноци со водачи на држави кои немаат баш про ЕУ политики, итн

Што да ти нацртам повеќе? Не можам ни јас ни никој да ти објаснам, прво ќе треба да ги отвориш очите ако сакаш нешто да видиш. Но ти како метафоричкиот ној немаш никаква намера да ја извадиш главата од земја. Зошто, тоа ваљда само ти самиот си го знаеш. Но ако барем малку следиш што се случува во светот, ќе знаеш дека од 7ми Октомври наваму Израел прави етничко чистење и геноцид пренесувани во живи 24/7. САД и западните ним не им поставија рокови, напротив ги помагаат и воено и секако, Британците го блокираа Меѓународниот суд во пресудување пресуда за Нетанјаху и другите одговорни.
Автоматски споено мислење:

Во меѓувреме АФУ се правдаа дека немало кластер муниции во АТЦМС проектилот што ја погоди плажата на Крим... Но реалноста е поинаква:

 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2022
Мислења
892
Поени од реакции
3.539
Не ме изненадува вакво ретардирано резонирање на работите од тебе. Возот веќе е отиден, потпишани се договори и дадени се права кои тешко се земаат. Кога се кршеле копјата, ние сме продале кучата и сега ќе живееме со последиците.

Враќање на состојбата како пред рамковниот не може да се случи без многу крв. А ти нема да крвариш оти си фатил штрафта за Холандија, туку ќе лаеш по форуми додека некое сиромаво дете од некое македонско село ќе го закопуваат поради политички аматеризам.
Значи јас а верувам и повеќето тука на темава што се присатни сум доволно стар да сум жив сведок на сите тие настани, од рамковен до територијална поделба итн до преспански договор се тоа беше диригирано организирано медиумски финансиски политички невладино педерски подржано од западот, за какви состојби ти бладаш?
Па нато 90 дена ја бомбандираше Србија за да прави отстапки за албанците.
Јас не викам дека нашите политичари немаат вина во се тоа, дали наивност незнаење неискуство инат итн но да кажеш дека се сами сме си надробиле а западот не ни се мешал е една голема лага невистина.
И не ми одговори на прашањето за хипотетичката ситуација?
Кој ке реагира прв: Русија Кина Кале Занзибар? Кој? Го знаеме сите одговорот:)

Дали западот жестоко застана на македонска страна во 2001 година како што тоа го прави сега во Украина? Нели идентична ситуација ние со албанците Украина со русите. Па кога пукна конфликтот тогаш македонските политичари правеа онака како што западот им налагаше, не саботираа на секој можен начин, еј пази арм добиваше укор дека употребувала не сразмерна сила, кога арм ги напаѓаше жестоко позициите на учк трчаа осце со тие белите тојоти на средина за да се прекине огнот, учк имаше логистика и доаѓаше од косово баш од косовска територија која во тој момент беше под комплетна нато контрола, во тој период имаше најмногу нато војска на Косово ever.... И демек они не знаеа албанците што спремаат и неможеа да ги спречат ако сакаа?
Не западот поточно тоа е америчка политика е дирекно одговорна за тоа што сега ти си сега жител на албанска провинција, граѓанин од втор ред во сопствена држава, и незнам можеби тебе ти е убаво така, можеби си глуп да сватиш, али да пишуваш тика дека западот немал никаква врска во се тоа и во уредувањето на внатрешната политика е една обична лага, лесно проверлива.
 
Последно уредено:

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.210
Поени од реакции
986
A koj e Putin da mu kazit na nekoja suverena drzava dali trebit da ze zaclenit nekade ili ne?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Бајден може да го управува Зелени ретард како сака ама ако речи нешто Русија одма тука со плачење а? Може да ги разгледаш двете страни пред да плесниш зелена, ебате талпа недостружена.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 јуни 2024
Мислења
27
Поени од реакции
29
Бајден може да го управува Зелени ретард како сака ама ако речи нешто Русија одма тука со плачење а? Може да ги разгледаш двете страни пред да плесниш зелена, ебате талпа недостружена.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Toa e voljata na Ukrainskiot narod ne na Biden ili Selenski. Tie sakat da se del od NATO i EU, del na civiliziraniot svet a ne del od avtokratot Putin.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.210
Поени од реакции
986
Toa e voljata na Ukrainskiot narod ne na Biden ili Selenski. Tie sakat da se del od NATO i EU, del na civiliziraniot svet a ne del od avtokratot Putin.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Вољата на Украинскиот народ отиде јабана кога до помош на ЦИА беше исфрлен легитимно демократски прецедател во 2014. Русија пак крива беше за тоа?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom