Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.916
Нели војнава оди по планот на Русија, все по плану. Нели тука на темава цело време тврдите дека “Русија победува”, не само против Украина туку го тепа целиот Запад. Од кај сеа нуклеарки користење??
тоа им е дооктрината
ако треба ќе користат
си има таму напишано у кој случај треба, сега не им одговараше доктрината, па ја сменија, буквално вчера
за да можат полесно да користат

иначе, тебе ти личи дека Русија не победува? дека Украина победува?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.385
Поени од реакции
36.321
тоа им е дооктрината
ако треба ќе користат
си има таму напишано у кој случај треба, сега не им одговараше доктрината, па ја сменија, буквално вчера
за да можат полесно да користат

иначе, тебе ти личи дека Русија не победува? дека Украина победува?
Не дали ми личи дека Русија не победува, туку Русија стварно не победува. Изгубија 60 илјади војници a ниту Донбас не го контролираат а камоли да ја соборат Украина или па некоја фантазија дека ќе ја демилитаризираат.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.728
Поени од реакции
4.266
Не дали ми личи дека Русија не победува, туку Русија стварно не победува. Изгубија 60 илјади војници a ниту Донбас не го контролираат а камоли да ја соборат Украина или па некоја фантазија дека ќе ја демилитаризираат.
“Кај се брзаш?” постови инкаминг…
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.385
Поени од реакции
36.321
Ако 60-70 илјади руски сандуци се загревање, страв ми е да помислам што ќе биде кога ќе ќе се разработи машината.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.319
Поени од реакции
40.113
Ако 60-70 илјади руски сандуци се загревање, страв ми е да помислам што ќе биде кога ќе ќе се разработи машината.
овие другиве имаат 700к сандуци, а имаат 30 милиони луѓе, Русија има 145 милиони и 60к загуби. Со тоа темпо на загуби, нема да трае војната уште долго за украинците. Можеби година две макс од сега кога ќе стигнат до 1.5 милиони убиени.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.728
Поени од реакции
4.266
овие другиве имаат 700к сандуци, а имаат 30 милиони луѓе, Русија има 145 милиони и 60к загуби. Со тоа темпо на загуби, нема да трае војната уште долго за украинците. Можеби година две макс од сега кога ќе стигнат до 1.5 милиони убиени.
Кај се брзаш бе? Ти се брза негде? Војната ќе трае се додека Тѕарот не каже дека е доста. А тоа е кога првата Т55ка ќе влезе во Берлин и ќе ја испука првата граната во најблискиот донер. Ќе бидеш пријавен кај надлежните во амбасадата за следење соц медиуми, за поттикнување дебата со дефинитивни рокови за крај на СВО. Уште еднаш вака и Баздникин те праќа на Гулаг.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.319
Поени од реакции
40.113
Кај се брзаш бе? Ти се брза негде? Војната ќе трае се додека Тѕарот не каже дека е доста. А тоа е кога првата Т55ка ќе влезе во Берлин и ќе ја испука првата граната во најблискиот донер. Ќе бидеш пријавен кај надлежните во амбасадата за следење соц медиуми, за поттикнување дебата со дефинитивни рокови за крај на СВО. Уште еднаш вака и Баздникин те праќа на Гулаг.
Вие толку сте слепи и не сфаќате дека целава работа е само крадење пари од таа помош. Тоа е единствена причина зошто војнава се одолговлекува. Зелениот сака само да исцеди максимум и да си купи палати низ Америка. Тој Резников веќе го направи тоа, побегнал во УСА да ужива во милионите. Исто и со овие ќе биде. Башка што цела армија им е корумпирана и краде кој ќе стигне. Нормално дека не им одговара да прекине.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.385
Поени од реакции
36.321
Вие толку сте слепи и не сфаќате дека целава работа е само крадење пари од таа помош. Тоа е единствена причина зошто војнава се одолговлекува. Зелениот сака само да исцеди максимум и да си купи палати низ Америка. Тој Резников веќе го направи тоа, побегнал во УСА да ужива во милионите. Исто и со овие ќе биде. Башка што цела армија им е корумпирана и краде кој ќе стигне. Нормално дека не им одговара да прекине.
Чекај сеа, значи Украина ја одолговлекува војната за да краде пари? Нели Русија не се брзаше?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.319
Поени од реакции
40.113
Чекај сеа, значи Украина ја одолговлекува војната за да краде пари? Нели Русија не се брзаше?
па гледаш негде дека се брза? Ги млатат секој ден по 1,000+ нови загинати. Сеа проблем е што тие војници не по своја воља се таму, најголем дел некој ги собрал у комбе и ги пратил на фронт. Затоа и нема проблеми у војската. Не гинат тие нацистите, него дечки од улица собрани.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.714
Поени од реакции
8.736
Пола Европа ќе започне програми за развивање на нуклеарни бомби после тоа, а земји како Германија се способни да развијат нуклеарна бомба за година дена.
Си чул ли ти за тwo plus four treaty?
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.728
Поени од реакции
4.266
Значи русите не се брзаат за украинците да ги украдат парите.


 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.714
Поени од реакции
8.736
Русите не се брзаат од проста причина што нема потреба, немаат краен рок. Што значи нема потреба да останат без 100К па и повеќе војска за да ја окупираат цела Украина у блицкриг. Да не зборам и за изгубена воена машинерија и муниција у таква ситуација.
Оваа армија што Русија ја билда е наменета за можен конфликт со некоја војска што не е украинска и за можна ескалација у иднина што е неизбежна. Путин од 2000 и некоја ги предупредуваше да не го прават ова али јбг, дојдовме до моментот.
Да не се секираме, западната цивилизација ќе преживее и нуклеарна зима, барем такви им се прогнозите и ќе продолжи да владее без конкуренција.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.333
Поени од реакции
6.785
Значи русите не се брзаат за украинците да ги украдат парите.
Rusite ne brzaat zatoa shto taka im odgovara.
A 2-3 lica od Ukraina vo sorabotka na glavnite od zemjite shto davaat pomosh gi kradat parite oti im se mozhi i imaat prilika. A i takvoto gi boli za nekoi random sobrani po ulici
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Rusite ne brzaat zatoa shto taka im odgovara.
A 2-3 lica od Ukraina vo sorabotka na glavnite od zemjite shto davaat pomosh gi kradat parite oti im se mozhi i imaat prilika. A i takvoto gi boli za nekoi random sobrani po ulici
Па истото важи и за Русите. Освен на првите ешалони, што му одговара на обичниот Русин со оваа стратегија?
Западот е директен причинител и виновник за целава ситуација, ама па и Русиве (првите ешалони) некако ко да свират според ист "диригент".

Светски војни не започнуваат туку така оддеднаш, процес е. Сега сме сведоци на почетниот процес каде се излегува од одредени меѓународни организации, се создаваат сојузи, се разработува военото производство, преку дигиталниот свет народ му се пере мозок, да мрази некој 1000ци км подалеку, а не своите домашни политичари.
Ваквиот процес на ниту еден обичен нормален човек не му одговара.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom