Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.331
Поени од реакции
4.928
Ако видиш од 24 февруари 2022 западот страда економски, за разлика од Русија која во најлош случај има статус кво во економијата (во реалност целосно се осамстали). Според све тоа, може да се види кому одговара војната. Точно е, дава Русија жртви али и самиот си кажуваш, ако ја видиш историјата, 2022 беше крајниот момент додека Русија можеше да чека и толку и беше потребно да се спреми за голема војна од секако аспект, почнувајќи од 2014 (најверојатно и 10тина години порано).

После таквата депресија што ја доживеаја 90-тите, никој не ни рачунаше дека Русија ќе биде способна да војува толку долго, без притоа ниту да се осети тоа економски во државата. А да не зборам за политичката поддршка што ја има раководството.

Од друга здрана на западот, се погласни се оние кои не сакаат војна со Русија и да се жртвува нивната економија за Русија.

Така да, се брзаш ли некаде ?
Американците имаат раст од 2.5% и 2.7%, а Русија 3.6% и 3.2% за 2023 и 2024 година.
Со поглед на основата, тоа е одлично за двете.

Но економијата е брзо решлив проблем.
Што правиме на геостратешки план, каде едната страна и зеде се на другата страна, барем кога се однесува Европа?
Врски, влијание, односи градени со децении појдоа по вода.

Да не зборуваме за тоа што од пријателски сосед претворија земја во смртен непријател.
Полу-мртвото НАТО го оживеаја и му ја вратија целта, плус го проширија со земји што не ни помислуваа да бидат дел од некакви сојузи.
На долгорочен план таму ќе им врзат еден куп војска, Украина уште повеќе, без разлика на исходот на војната.

САД не брза никаде. Ги наредија коцките во нивна корист.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.185
Поени од реакции
26.860
Големиот дел од тие што ги користат се толку надградени со електроника и нови системи, што нема други тенкови на тоа ниво.
Слично како што е ситуацијата со т-72, само што Т-72 ги има неколку десетици иљади на лагер.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.583
Поени од реакции
1.672
Ок, Американците немаат Абрамс тенкови на располагање :pos:
Тоа беше изјавата на Pentagon Deputy Secretary, во линкот имаш транскрипт, се што беше кажано. Западен извор дирек од .gov
US Army има околу 3,500 Абрамс тенкови во резерва. Они велат ние сметаме дека ситуацијата налага да имаме 3,500 тенкови во резерва, и тоа за нив е “немаме вишок”. Затоа си сакаат тендер, за ако даваат тенкови да се офајдат со пари за нешто друго што им треба. Ова меѓу инстутуционално лактање постои кога треба да се поделат пари и некој нешто да даде.
Тие тенкови што се во Sierra Army Depot, незнам баш колку може дирек да се вратат во функција без работење на нив прво, и плус мнозина се М1 или М1А1, што се од 70тите и 80тите. Фискална година 2019та, само 135 М1А2 SEP v3 беа направени.
Ако итноста налага, по потреба многу побрзо и многу повеќе оружје ќе биде префрлено. Во моментов сметаат дека не е толку итно.
Едина итност за таа опрема е кога Америка влегува во војна, не е таа за питачи ко Зеленски.

Ах Питагора, САД до пред граѓанска војна е, ги наредиле коцките во своја корист. Свашта
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.223
Поени од реакции
36.440
Американците имаат раст од 2.5% и 2.7%, а Русија 3.6% и 3.2% за 2023 и 2024 година.
Со поглед на основата, тоа е одлично за двете.

Но економијата е брзо решлив проблем.
Што правиме на геостратешки план, каде едната страна и зеде се на другата страна, барем кога се однесува Европа?
Врски, влијание, односи градени со децении појдоа по вода.

Да не зборуваме за тоа што од пријателски сосед претворија земја во смртен непријател.
Полу-мртвото НАТО го оживеаја и му ја вратија целта, плус го проширија со земји што не ни помислуваа да бидат дел од некакви сојузи.
На долгорочен план таму ќе им врзат еден куп војска, Украина уште повеќе, без разлика на исходот на војната.

САД не брза никаде. Ги наредија коцките во нивна корист.
ХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХ баш ова е тешко решлив проблем, геостратешки нема љубов, секој ќе соработува каде што има интерес.
Пред неполни 100 години си ги бомбардираа градовите и си фрлаа атомски бомби, а денес се во заеднички сојузи, тоа треба да ти покаже колку време се држи лутина на геостратешки план ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.685
Поени од реакции
32.730
Vekje ustanovivme deka Amerika ima praveno rusun so slicna proporcija. Ne e di brojkata.
Така е. Едноставно Русија не ги бива и тоа е тоа... Но Америте прават р`шум со малку војска, всушност само со еден војник. Со Рамбо. Иде и им ебава матер на сви.

Не е до бројката.
Автоматски споено мислење:

Се разбира сега Рамбо е пензиониран, и на пример нема кој да ги подбере племето Хути. Претходно Талибаните. Итн... Но ако се налутат го викаат Рамбо. Сва среќа што уште не се налутиле.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.583
Поени од реакции
1.672
Така е. Едноставно Русија не ги бива и тоа е тоа... Но Америте прават р`шум со малку војска, всушност само со еден војник. Со Рамбо. Иде и им ебава матер на сви.

Не е до бројката.
Рамбо, Брусли и Чак Норис. Со ластици ги тепаат противниците. Само ако налеташ на Чак, замоли го за пуканка, многу јако ги мава тој ластиците.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.685
Поени од реакции
32.730
Диносаурите еднаш наопаку го погледнале Чак Норис... Знаеш како завршиле диносаурите?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.685
Поени од реакции
32.730
Едини пут што згрешил било кога помислил дека згрешил.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.185
Поени од реакции
26.860
Американците имаат раст од 2.5% и 2.7%, а Русија 3.6% и 3.2% за 2023 и 2024 година.
Со поглед на основата, тоа е одлично за двете.

Но економијата е брзо решлив проблем.
Што правиме на геостратешки план, каде едната страна и зеде се на другата страна, барем кога се однесува Европа?
Врски, влијание, односи градени со децении појдоа по вода.

Да не зборуваме за тоа што од пријателски сосед претворија земја во смртен непријател.
Полу-мртвото НАТО го оживеаја и му ја вратија целта, плус го проширија со земји што не ни помислуваа да бидат дел од некакви сојузи.
На долгорочен план таму ќе им врзат еден куп војска, Украина уште повеќе, без разлика на исходот на војната.

САД не брза никаде. Ги наредија коцките во нивна корист.
Фицо дојде на власт во Словачка, Вилдерс во Холандија... Која е Европа, ти навистина не си свесен дека Европа е отидена по ѓаволите. Што ќе и е Европа на Русија, кога ја има Кина, Индија, Иран... немора ни да набројувам, буквално цела континентална Азија. Европа нема веќе никакви вредности, ниту морални ниту интелектуални. Европа е бај бај. Тоа што ќе остане од Украина ќе е реверсбл, со тоа што Украинците ќе бидат проблем на Европа, како што всушност се и сега или па ќе бидат користени како топовско месо, во некои идни воени походи, кои после Украина се повеќе ќе наликуваат на касните крстоносни војни, за да на крај се изгуби и она источно крило кое беше добиено после колапсот на советскиот сојуз..

Јас знам, тешко е да се верува дека западната, западна цивилизација е во деклајн ама тоа се гледа многу јасно, поготово од моја перспектива. Тие бројчиња што си ги напишал ништо не ти вредат ако ти кажам дека хаосот што се дешава во нашата ИТ индустрија е ништо во споредба со тоа што се дешава моментално во САД, на пазарот на трудот. Македонија е само бледа рефлексија на тоа што се случува во САД.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.158
Поени од реакции
18.073
Ти и Хјуман можеби сте установиле, за друг не мислам дека установил дека САД има направено ршум со слична пропорција барем во последните неколку децении.



Е аман бе уште што треба да добие и што уште треба да се санкционира па да речете навистина се се проба али џабе е се? Затоа и сакам јас да и дадат буквално се на Украина (минус нуклеарки секако) - и проектили и подморници и стратегиски бомбардери и носачи на авиони... значи се што имаат, и војничиња нека прати Макрон, сите тенкови и сите авиони и сите хеликоптери и на Танос тие камењата нека ги дадат за да после капитулацијата да нема митови од типот да дадеше НАТО милион авиони ќе победеше Украина.

Абе ќути, јазот е што да ти кажам, број 1 армијата на свет го прима немиен од Капетан Џек Спароу со пријателите козоебачи веќе со месеци.



Лисичанск, Артјемовск, Лисичанск, Северодонецк не постојат. Како и да е, грижи се повеќе за Украина, со САД и ЕУ зад нив не се способни ни една нива да повратат. Али типците важно сонуваат како ќе се сончале на Крим.



Тие тенкови со старо железо повеќе работа завршија отколку Абрамсите и Леопардите од вибраниум. Каков резил за најмоќниот воен сојуз во историјата на човештвото...
Vi prati Human soodnos na brojki vo vojnata vo Irak i sega, i od nemanje argument napisa kilometarski post za arapite i nivnoto vojuvanje. Vsusnost go potvrdi toa so go kaza on, ne e problem brojkata tuku nemanjeto nadmokj.
Автоматски споено мислење:

Така е. Едноставно Русија не ги бива и тоа е тоа... Но Америте прават р`шум со малку војска, всушност само со еден војник. Со Рамбо. Иде и им ебава матер на сви.

Не е до бројката.
Автоматски споено мислење:

Се разбира сега Рамбо е пензиониран, и на пример нема кој да ги подбере племето Хути. Претходно Талибаните. Итн... Но ако се налутат го викаат Рамбо. Сва среќа што уште не се налутиле.
Sig ti e mn tesko chim na rambo se prefrli. Megjutoa toa e realnosta.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.002
Поени од реакции
22.323
Да не беше американска подморницава, антирускиот табор ќе спамаше со месеци како се распаѓа руската флота. Ама вака тишина, се е во ред.



Vi prati Human soodnos na brojki vo vojnata vo Irak i sega, i od nemanje argument napisa kilometarski post za arapite i nivnoto vojuvanje. Vsusnost go potvrdi toa so go kaza on, ne e problem brojkata tuku nemanjeto nadmokj.
Си се фатил за таа воена надмоќ ко базворд некој што врска немам што ти значи. Јас ви објаснувам зошто е смешно Украина да се споредува со пустинските вукојебини, ти ми враќаш со "воена надмоќ". Али разбирливо е бидјеќи само уште тоа остана, Големата Победа пред 3 декади против утепани фаци без вода во очи.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.158
Поени од реакции
18.073
Да не беше американска подморницава, антирускиот табор ќе спамаше со месеци како се распаѓа руската флота. Ама вака тишина, се е во ред.





Си се фатил за таа воена надмоќ ко базворд некој што врска немам што ти значи. Јас ви објаснувам зошто е смешно Украина да се споредува со пустинските вукојебини, ти ми враќаш со "воена надмоќ". Али разбирливо е бидјеќи само уште тоа остана, Големата Победа пред 3 декади против утепани фаци без вода во очи.
Ja ne sum kriv so 100 pati potenciravte kolku vojska imale rusite na pocetokot na ofanzivata. Ete ti primeri kaj so toa nemalo niakakva uloga, i edinstven argument ti e abe pustina, arapite. Da ti nacrtam, ne e ova 6ti vek. Rusija imase dovolno vojska da ja posere ukraina, ama ne uspea. Ne i trebaa use milion vojnici.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.314
Поени од реакции
13.097
Ja ne sum kriv so 100 pati potenciravte kolku vojska imale rusite na pocetokot na ofanzivata. Ete ti primeri kaj so toa nemalo niakakva uloga, i edinstven argument ti e abe pustina, arapite. Da ti nacrtam, ne e ova 6ti vek. Rusija imase dovolno vojska da ja posere ukraina, ama ne uspea. Ne i trebaa use milion vojnici.
Ако ја окупираше украина веројатно ќе имаше герилска војна каде што ќе треба да бараат кои се герилците. Вака директно им ги праќаат на фронт и целосно ја исцрпуваат, оти веројатно планираат да останат таму долго време, не како Афганстан или Ирак?
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.002
Поени од реакции
22.323
Споредувам војска потребна за одредено население.

Од воен аспект може да споредуваме многу други работи, на пример Русите ја нападнаа Украина од 3 страни, Американците Ирак и Израелците Египет и Сирија од една. Тука Русите имаа огромна предност, можеа да бираат каде да концентрираат војска, во која насока да продолжат, каде да им врзат војска на непријателот итн.

Русите ја имаа предноста што Украина имаше врзано војска во Донбас, Америка и Израел не.

Од другите аспекти може да ја земаме во предвид корумпираноста во Украина, Руското малцинство и сл.
Украина има 603000km2, Ирак 437000km2 (од која голем дел се ненаселиви пустини), Украина имаше ~40.000.000 население, Ирак имаше 17 милиони во 1990 а во 2003 имаше 27 милиони. Украина е поддржана од најсилниот воен сојуз во историјата на човештвото, Ирак беше поддржан од буквално никој. Ирак беше нападнат од 2 страни, од Кувајт и од Јордан, САД беа број 1 воена и економска сила, РФ е најсанкционирана држава во свет, Украина има 0 санкции, Ирак беше санцкиониран од СБ при ООН, 0 држави тргуваа со Садам. Повторно, менталниот капацитет на Украинците е далеку поразвиен од на Ирачаните, поквалитетно образование, инфраструктура, поддршка од НАТО изминативе години, здравство, институционално знаење. Истото важи и за арапите преку граница кои Израел ги плеска кога ќе посака. Корумпираноста во арапските земји е на исто високо ниво ако не и повисоко од Украина, Американците имаа пријатели во шиитското и курдското население.
Автоматски споено мислење:

Ja ne sum kriv so 100 pati potenciravte kolku vojska imale rusite na pocetokot na ofanzivata. Ete ti primeri kaj so toa nemalo niakakva uloga, i edinstven argument ti e abe pustina, arapite. Da ti nacrtam, ne e ova 6ti vek. Rusija imase dovolno vojska da ja posere ukraina, ama ne uspea. Ne i trebaa use milion vojnici.
Е колку имаше бе, околу 200.000 и тоа со план да ја исфорсира Украина на мир па кога не им успеа планот се заглавија кај Киев. Толку беа неспремни што Украина имаше повеќе војничиња (700.000 без национална гарда, полиција и погранични трупи според Режников, тогашниот мин за одбрана на Украина) па така си ја врати речиси цела Харковска Област за да после Русите направија мобилизација за да ги израмнат силите. Русите помалку бројни од Украинците им земаа голем дел од тоа што се уште имаат денес, да одеа од старт со цел на освојување на Украина денес ќе држеа повеќе територија али тоа е што е, после битката сите се генерали.

САД во Ирак влегоа со 500.000-600.000 војска од кои 70.000 беа Курди кои веќе се тепаа со Садам со јасна цел да ја окупираат државата. Аргументиве ви се бидејќи САД исплескал таму некој грев со сандали и калашников пред неколку декади сега тоа ќе биде златен стандард за споредба на сите други конфликти.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom