Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.007
Поени од реакции
683
Мкд твитер има друго мислење за текот на војната.

Ако Израел влегува во војна тогаш и Америка влегува во војна. Во било кој случај нема да има оружје за Украина. Луѓево разбираат логика?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.151
Поени од реакции
11.564
Ако Израел влегува во војна тогаш и Америка влегува во војна. Во било кој случај нема да има оружје за Украина. Луѓево разбираат логика?
Јок.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.596
Поени од реакции
79.853
Мкд твитер има друго мислење за текот на војната.

Израел испровоцирал војна со иран за Русија да не добивала оружје од Иран.

овој ментален ретард ли е?

56 иљади текстови се напишаа на глупиот Запад за тоа како Украина го попуши (со бројки со све) ради тоа што САД треба на Израел да му помага.

И пази будалу - Израел го почнал ова, не Хамаз. :lolzz:

Многу поише може да се каже дека Хамаз почна за да САД проектира малку сила и накај Блиски исток, Хутите почнаа за САД да мора да проектира сила и у Црвено море. Дали Русија/Иран стојат за ескалацијата на Блсики исток не знам. Личи така, ама овој (не знам кој е) е безвезно-тажно неинформиран и когнитивно деволуиран.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.151
Поени од реакции
11.564
Израел испровоцирал војна со иран за Русија да не добивала оружје од Иран.

овој ментален ретард ли е?

56 иљади текстови се напишаа на глупиот Запад за тоа како Украина го попуши (со бројки со све) ради тоа што САД треба на Израел да му помага.

И пази будалу - Израел го почнал ова, не Хамаз. :lolzz:

Многу поише може да се каже дека Хамаз почна за да САД проектира малку сила и накај Блиски исток, Хутите почнаа за САД да мора да проектира сила и у Црвено море. Дали Русија/Иран стојат за ескалацијата на Блсики исток не знам. Личи така, ама овој (не знам кој е) е безвезно-тажно неинформиран и когнитивно деволуиран.
По оваа логика на тој твит. Хамас = Израел.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.666
Поени од реакции
8.605
@Ingvar Ти ми делуваш као разумен човек и сакам да те прашам дали ние имаме поима што се стварно дешава таму..Или правиме во главата некоја наша конструкција и некоја вистина од гледање кратки видеа и читање на вести(од теренот) и линкови кои ги пласираат од двете страни као докази кои ,,ти го хранат умот" да донесуваш одлука и завземаш страна..Ја сеуште немам став во врска со оваа војна и правата вистина останува да лебди во воздухот во недостиг на здрави информации и која е позадината на сето оваа а да не е пропаганда..
Позадината на суштинско ниво е пад на хегемонот а тоа е овозможено од неколку причини...прво е што воено Русија станува се појака за да се спротивстави и користи технологија за изработка на оружја која е супериорна и ефтина, Блиски Исток после скоро 1000 год. станува есхатолошки освестен, Африка ја губат колонизаторите, Кина, Индија, Бразил и т.н. цврсто стојат позади Русија која е воениот чекич на третиот свет. На САД полека им слабеат вазалите односно ЕУ, они се први кои ќе настрадаат у оваа ситуација....не ги спомнувам тука Украина, Полска, Романија и т.н....тоа е све жртвувано до максимум.
Ултиматум е даден да се врати НАТО на границите од 1997
https://www.theguardian.com/world/2021/dec/17/russia-issues-list-demands-tensions-europe-ukraine-nato
У случај да некој се противи на тоа следи ова што следи моментално у Украина, стигнаа 18 годишњаци да собираат од улица у Украина, деца кои пред две год. кога почна ова имаа по 16.
Што се случува....надмоќ у артилерија од 7:1 константно и веќе оди накај 10:1.
Надмоќ у авијација 100:1, у ПВО, ракети каде се баба роги, сателити за набљудување, Електронско војување каде се исто баба роги, доброволци десетици илјади месечно, масовно производство на дронови и т.н. Не треба многу памет да имаш кога ќе ги споредиш бројките да видиш кој коси а кој вода носи.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.909
Поени од реакции
4.715
А каде е Кимчо од Северна Кореја во целата оваа приказна? :toe:
Зарем и ти поверува во демократскава пропаганда дека Иран, Кореа, Кина .... и Марс ја снабдуваат Руската Федерација со оружје. :yid:
Добро, ако и им продава сигурно е тоа високатехнологија како С5000 и слично.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.646
Поени од реакции
5.322
Зарем и ти поверува во демократскава пропаганда дека Иран, Кореа, Кина .... и Марс ја снабдуваат Руската Федерација со оружје. :yid:
Добро, ако и им продава сигурно е тоа високатехнологија како С5000 и слично.
Пропаганда? Па самиот Ким Џонг Ун изјави лично и персонално дека испорачуваат оружје во Русија..

Ама ок, ете клетиот Запад можи му има напраено двојник, и тој наместо него дава изјави...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.974
Поени од реакции
39.564
Пропаганда? Па самиот Ким Џонг Ун изјави лично и персонално дека испорачуваат оружје во Русија..

Ама ок, ете клетиот Запад можи му има напраено двојник, и тој наместо него дава изјави...
Па не смее да ги снабдува?
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.416
Поени од реакции
22.984
Читаат ама уште не им се верува. Мислат тоа што не смрзнале зимава по дома им е успех.
Тоа ти се ограничени и кратковиди мозоци. Битно краткорочно се исфилмаа дека доаѓаат Рамбо и Џејмс Бонд и русиве сами ќе се предадат.
Ја заборавија историјата дека Русија и рускиот народ после две светски војни (официјално ако не ги земеме наполеоновите војни и тевтонските крстоносни походи) каде што истотака беа потценети на крај излегоа како победници.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.666
Поени од реакции
8.605
Пропаганда? Па самиот Ким Џонг Ун изјави лично и персонално дека испорачуваат оружје во Русија..

Ама ок, ете клетиот Запад можи му има напраено двојник, и тој наместо него дава изјави...
Не се секирај ти за тоа, секирај се што С. Кореа има Топол М технологија, три фази цврсто гориво. Не му ја мисли за милион гранати 152 мм.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.072
Поени од реакции
12.396
Тоа ти се ограничени и кратковиди мозоци. Битно краткорочно се исфилмаа дека доаѓаат Рамбо и Џејмс Бонд и русиве сами ќе се предадат.
Ја заборавија историјата дека Русија и рускиот народ после две светски војни (официјално ако не ги земеме наполеоновите војни и тевтонските крстоносни походи) каде што истотака беа потценети на крај излегоа како победници.
Си мислат дека менталитетот им е како нивниот, на северџаните.
Исто се чудат зошто русите толку гордо кажуваат дека се руси. Па не се како нив да ја си ја потчинат државата за ефтина струја и укинување радиодифузна такса. Целосно спротивен менталитет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom