Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.538
Поени од реакции
5.760
Se smeeja na kafezite na tenkovite, pa istoto go napravija...
Se smeeja na Surovkin linijata, pa istata ja pravat...
Se smeeja so regrutiranje zatvorenici, pa...

"... Zbog toga su ministar pravosuđa jučer predložili zakon koji bi omogućio da vojsku služe i zatvorenici, piše Politico.
"Postoje tisuće osuđenika u Ukrajini koje se žele priključiti vojsci", rekao je ministar pravosuđa Denis Maljuška. Rekao je da ne vidi ništa loše u regrutiranju ljudi koji znaju ubijati... "
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Se smeeja na kafezite na tenkovite, pa istoto go napravija...
Se smeeja na Surovkin linijata, pa istata ja pravat...
Se smeeja so regrutiranje zatvorenici, pa...

"... Zbog toga su ministar pravosuđa jučer predložili zakon koji bi omogućio da vojsku služe i zatvorenici, piše Politico.
"Postoje tisuće osuđenika u Ukrajini koje se žele priključiti vojsci", rekao je ministar pravosuđa Denis Maljuška. Rekao je da ne vidi ništa loše u regrutiranju ljudi koji znaju ubijati... "
Само што сега е веќе касно за се. Русите имаат ланцети со кои пуздер им ги прават тенковите, имаат фабови со кои цела линија ќе им ја направат за компири садење, а регрутирање на затвореници во овој момент уште повеќе ќе ја намали ефикасноста на украинската војска која губи на сите фронтови.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.538
Поени од реакции
5.760
Само што... регрутирање на затвореници во овој момент уште повеќе ќе ја намали ефикасноста на украинската војска која губи на сите фронтови.
Da, ke bide Interesno kako takvi tipovi (na koi si im dal oruzje vo raka) ke reagiraat na suicidni naredbi od oficerite...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.496
Поени од реакции
30.057
Во меѓувреме, работата на регрутерите станува значително постресна.

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.425
Поени од реакции
22.996
Стрико, ја те мислев у партизани си отишол и те уапсиле у белгород.
Стрикото вози комбе и со екипата "мотивира" Украинци по улица да се борат за Слава Украини !
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.890
Поени од реакции
15.847
Зедов да споредувам оти таа ф22ката нема видено ништо позаебано од фрлање бомби врз козари, а и нема да види оти не им стиска да се чепнат со сериозен непријател.

На територија каде а10 се шеташе без да го гребнат, е смешно да разговараме за комплексност и воена супериорност. Тоа е како ти да измаваш некое 5 годишно детенце, и да се фалиш наоколу дека си силен.

Таква воена супериорност во Украина нема да постигне ниту едно летало, константно имаш авакси и сателити кои не смеат да ги турнат, и се можно од пво на неколку км од фронтот. Затоа и ќе трае војната, и нема да ја решат авионите, туку политика и економија (за ова плаќаме ние, рајата).

И цената е таа, ако успеат да го стават во сериско производство ќе падне и под тоа, голем дел од платформата користи технологија од су35, авијацијата никогаш не им била приоритет во нивната воена доктрина, дури и во СССР имала дефанзивна улога, исто и сега.

Она што би било интересно е како ф22 и ф35 ќе помине покрај с400, или во иднина с500, ако успеат да воспостават воздушна супериорност и во таква војна, ќе имаат заслужено прво место. Дотогаш е да ми веруваш на зборот и на и имагинацијата во Холивуд.
Автоматски споено мислење:


Се додека е за поголема цел е небитно. Тешко да разбереш ваква работа, скарани сте со национализам шарените.
а србчињата им соборија 2 Ф117ки :cool:
..
тука има вечер филмче за ЦИТРО и слични, на ТВ Тељма
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
а србчињата им соборија 2 Ф117ки :cool:
..
тука има вечер филмче за ЦИТРО и слични, на ТВ Тељма
Србите соборија еден F117 над Буѓановци и еден бомбардер B2 кој се сруши во Спачва, Хрватска близу до српската граница.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.496
Поени од реакции
30.057
Која е поентата на ова?
Поентата е покажување колку луѓето (на запад) прават разлика од историјата до тоа што ги манипулираат по меинстрим медиумите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom