Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.271
За да не биде голем срам сега русите се во гомна до гуша. Сјаат, еве од пред два дена
Прегледај го приврзокот 400034
Сите се во гомна до гуша.И русите и европејците а најмногу украинците.Некој реши да ги раздели Европа и Русија ,а пред се Германија и Русија и успеа во тоа.Ги задои украинциве со омраза и национализам им даде оружје колку да парираат некое време и ги остави на цедило.Можда не ти е јасно ама за брзо време тоест 2024 Украина ќе потпиши капитулација.А можеше да биди се поинаку само ако играа мудро а не вазалски.Западот своите народи ги остава на милост и немилост на разбеснетите мигранти од исток ,а не пак за украинциве ќе се секира.Некои лекции во животот се многу скапи,Украина својата лекција ја плати прескапо.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Сите се во гомна до гуша.И русите и европејците а најмногу украинците.Некој реши да ги раздели Европа и Русија ,а пред се Германија и Русија и успеа во тоа.Ги задои украинциве со омраза и национализам им даде оружје колку да парираат некое време и ги остави на цедило.Можда не ти е јасно ама за брзо време тоест 2024 Украина ќе потпиши капитулација.А можеше да биди се поинаку само ако играа мудро а не вазалски.Западот своите народи ги остава на милост и немилост на разбеснетите мигранти од исток ,а не пак за украинциве ќе се секира.Некои лекции во животот се многу скапи,Украина својата лекција ја плати прескапо.
Ок, почитувам мислење.
Ај сега те молам објасни ми како е мудро играње за Украина според тебе.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.028
Поени од реакции
22.374
Пропагандистот што беше извор за истите статии го кажува ова. :ROFLMAO:

Screenshot_20231204_220316_Chrome.jpg

Да видиме како и оди на НАТО тренираната армија во Херсонската Област.

Генијално, Ханибал, Александар и Цезар да ќутат и да учат од Залужни.

GAge5p4WQAAgtDQ.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2022
Мислења
444
Поени од реакции
1.271
Ок, почитувам мислење.
Ај сега те молам објасни ми како е мудро играње за Украина според тебе.
Европска Унија и соработка со Русија.Нато никако.Пред 2014 НАТО тврдеше дека нема ништо против Русија.Па зошто им беше потребна Украина на натовци?За да инсталираат бази,против кого?Кажи ми во која држава се живее среќно после интервенција на НАТО?Суштината на постоење на таа организација?Мане ми е јасно дека ние не смееме да бидиме надвор од таа организација,ние немаме алтернатива независно дали сакаме или не.Ние мораме.Украина имаше избор и требаше мудро да изигра.Сега се пред тотален крах.Веќе почнаа да ги забораваат.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.323
Поени од реакции
13.144
За да не биде голем срам сега русите се во гомна до гуша. Сјаат, еве од пред два дена
Прегледај го приврзокот 400034
Автоматски споено мислење:

Како беше тој муабетот? НАТО оружје снемале?
Од тие 20000 парчиња, колку се шермани? Сеа американците шермани ќе почнат да вадат?
Бидејки т-34 се прејаки, русите ќе мора да вадат т-26 од музеи.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Сите се во гомна до гуша.И русите и европејците а најмногу украинците.Некој реши да ги раздели Европа и Русија ,а пред се Германија и Русија и успеа во тоа.Ги задои украинциве со омраза и национализам им даде оружје колку да парираат некое време и ги остави на цедило.Можда не ти е јасно ама за брзо време тоест 2024 Украина ќе потпиши капитулација.А можеше да биди се поинаку само ако играа мудро а не вазалски.Западот своите народи ги остава на милост и немилост на разбеснетите мигранти од исток ,а не пак за украинциве ќе се секира.Некои лекции во животот се многу скапи,Украина својата лекција ја плати прескапо.
Ок, почитувам мислење.
Ај сега те молам објасни ми како е мудро играње за Украина според тебе.
Од тие 20000 парчиња, колку се шермани? Сеа американците шермани ќе почнат да вадат?
Бидејки т-34 се прејаки, русите ќе мора да вадат т-26 од музеи.
Не се резили, види го видеото и ќе си одговориш сам
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.335
Поени од реакции
4.936
Пропагандистот што беше извор за истите статии го кажува ова. :ROFLMAO:
Ама во право е.
Повеќето артикли, особено од почетокот на војната и тоа од двете страни беа полни со глупости.
Од тоа дека тенковите биле минато до "револуционерните" дронови на Турците. Снемувањето ракети на едните, артилерија на другите итн итн. И да, повеќето од нив носеа до погрешни заклучоци.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.846
Поени од реакции
2.822

Дали се надзира крајот?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.771
Поени од реакции
32.850
Од тие 20000 парчиња, колку се шермани? Сеа американците шермани ќе почнат да вадат?
Бидејки т-34 се прејаки, русите ќе мора да вадат т-26 од музеи.
Старо железо. Толку се очајни што снимки од отпади почнаа да им даваат на нафо екипица, да се радуваат малку.


Инаку не им било сеедно првите денови од војната.

Автоматски споено мислење:

Во меѓувреме...
Автоматски споено мислење:


Дали се надзира крајот?


"We are out of money — and nearly out of time," wrote the Office of Management and Budget Director Shalanda Young to Congressional leaders in a letter made public Monday. There are a mere few weeks left before the US must stop giving money to Ukraine. Young warned that the sudden end to aid will "kneecap" Ukraine on the battlefield.












Автоматски споено мислење:

Ок, доста реалност. Ајде сега дајте уште една тура фотографии од неколку руски загинати војници за да не зборуваме за МИЛИОНОТ украински жртви... Пошто америчките бизнисмени и олигарси секако наздравуваат и се смеат по целиот пат до банката.
 
Последно уредено:
Член од
9 август 2012
Мислења
285
Поени од реакции
1.309
Најолема грешка на украинците е што ги слушаат англичаните а не ги слушаат шкотланѓаните кои имаат златна крилатица која секој треба да ја знае - "Ако видиш двајца браќа да се караат, тука поминал англичанец".

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/sada-je-i-definitivno-johnson-je-u-travnju-2022-sprijecio-zavrsetak-rata-izmedu-rusije-i-ukrajine-evo-sto-se-dogadalo-1344695
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.836
Поени од реакции
12.152

Дали се надзира крајот?
Можеби почнале да мутираат од "до последниот Украинец" во "до последниот долар".

White House warns of urgent need for Ukraine aid deal
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.771
Поени од реакции
32.850

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

„Доброволците“ се тепаат кој попрво да се пријави во славната украинска армија... Само редовните ботови одамна ги има снемано да ни кажуваат уште како Украинците со елан сакаат да гинат за амерички интереси да војуваат против лошите Руси.

 
Последно уредено:
Член од
28 март 2023
Мислења
640
Поени од реакции
1.005


Lavrov si ima izjavi so koi jasno se dava do znaenje deka nie sme protektorat i kako takvi sme pod tivka okupacija. Oni nemaat problem so makedonskiot narod, isto kako sto sekoj normalen Makedonec, koj ne lize albanski anusi i jajca - nema problemi so Rusija i ruskiot narod.
Ок. Да бидам брутално искрен.

Руска агентура скоро и да нема во севернава и бачев е америка да знаеш затоа уште мрда.

Ние нема да имаме допирна точка со РФ во блиска иднина, освен дека сме непријатели кои донираа оружје на Украина со кое се убиваат руски војници.

За качаците, не е природно тие да бидат фактор во севернава или на балканот. Тоа мора да го решат нашите политички лидери и мислам дека ќе има сериозно поместување на позициите во следните години бидејќи големоалбанските апетити се косат со америчка и нато политика и секако задираат во нашата манџа.

За крај и последен пост на темава, никој не ти брани да ги апсиш тие што се закануваат на интегритетот и суверенитетот на републиката од албанска етничка припадност. Никој не ти брани да ги апсиш командантите на учк.

Да не ја правиме грешката како за масакрот на смилковско и да замижуваме, пуштивме муџахедини да протестираат низ скопските улици и да повикуваат на света војна затоа што затворивме шипци кои убија недолжни деца. Мвр тогаш имаше капацитет да ги разбие протестите и да ги поапси оџите кои поттикнуваа и вејачите на знамиња на исламски џихад и требаше да се случи тоа ама пуста неодлучност. Да не грешиме втор пат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom