Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    677

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.865
Поени од реакции
30.563
Разликата е во тоа што кога експлодира во Кремлин сите Руски медиуми објавија, другиве сите ракети ги рокнале.
Тоа е една работа, друга е дека после тоа во Кремлин Зеленски не е прибран дома а со Залужни некои сумњиви работи се дешаваат... Само велам дека на некој можеби му требало одреден касус бели за одредена ескалација (иако не ми е јасно зошто Зеки би сакале да го тргнат).
Автоматски споено мислење:

Шо не ги направија до сеа а не среде војна од Иран да увезуваат?
Ги пробале, им се допаднале и сега сакаат уште... Што е тука толку чудно?

Во меѓувреме Украинаците спремаат нешто ГОЛЕМО и МОЌНО. Така кажал Кличко. :unsure:

 
Последно уредено:
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
@Ne_sum_ja - да не биде чудно зошто "западните пријатели" и "херојот и жртва" Зеленски се повеќе ќе ја губат поддршката и симпатиите ширум светот.

Руски амбасадор во ВБ пред 2 дена - конзистентна реторика на РФ со години наназад.
We want peace, but on certain conditions, of course. For us, two things are important. That there will be no threat from Ukraine to Russia - this is one thing. And second, that Russians in Ukraine will be treated like all other nations in the world. Like French people are being treated in Belgium, or like Italians and Germans are being treated in Switzerland, not differently.


Официјални лица на Украина - исто така конзистентна реторика на Украина со години наназад.
Mr Kuleba said he was looking for "weapons, weapons and weapons", but he added that Ukraine was offering Nato a "fair deal".

Dying Russians is the best money the United States has spent. The Republican senator said so Lindsey Graham during his visit to Kiev, where he met with Ukrainian President Volodymyr Zelensky. "Russians are dying, the best money we've ever spent," said the senator, to which Zelensky replied: "thank you very much."
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.223
Поени од реакции
11.731

Зеленио пред да стисне старт…
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.454

Зеленио пред да стисне старт…
Ај нека преведе некој што го разбира овој шо грчи. Спомна нешто војници, подофицери и офицери, ама другото не го укапирав
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.223
Поени од реакции
11.731
Ај нека преведе некој што го разбира овој шо грчи. Спомна нешто војници, подофицери и офицери, ама другото не го укапирав
Ќе оставам видео ако начекам на англиски. Од јас што разрбрав се заблагодарува до командата за подготовките. И вика дека се спремни.

Ваљда за офанзива се спремни.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Ај нека преведе некој што го разбира овој шо грчи. Спомна нешто војници, подофицери и офицери, ама другото не го укапирав
Спомна и муниција и тактика ама останатото ни јас не го разбирам. Ептен тешко се разбира овој украинскиов особено ако го зборува некој на кој не му е мајчин јазик.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.454
Спомна и муниција и тактика ама останатото ни јас не го разбирам. Ептен тешко се разбира овој украинскиов особено ако го зборува некој на кој не му е мајчин јазик.
Украинци разбираат Македонски без проблем, чудна работа, јас нив ништо не ги разбирам
Прв пат гледам ваква офанзива најавена со зурли и тапани. Ептен чудно.
Лани имаше исто вака изјава, беше нешто во стилот: најдобро им е на војниците да бегаат, ова е последно предупредување (на русите нели). Па се деси Херсон и Харков

Не е случајно ова воопшто, има некоја позадина

Јас викам ај да типуваме што ќе се случи.

Јас типувам упади на руска територија како Белгород, па кратки офанзиви во Запорожје и околу Бахмут, па силен продор во Керсон преку браната. Мислам дека во Бахмут и Запорожје нема далеку да стасаат и ќе биде диверзија, освен ако не им се посреќи. А Керсон колку ќе биде успешно ќе видиме.

Исто очекувам некое оружје сензационално да извадат, Сторм Шадоу со зголемен домет или така нешто.

Плејс јор бетс џентлмен
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.223
Поени од реакции
11.731
Украинци разбираат Македонски без проблем, чудна работа, јас нив ништо не ги разбирам

Лани имаше исто вака изјава, беше нешто во стилот: најдобро им е на војниците да бегаат, ова е последно предупредување (на русите нели). Па се деси Херсон и Харков

Не е случајно ова воопшто, има некоја позадина

Јас викам ај да типуваме што ќе се случи.

Јас типувам упади на руска територија како Белгород, па кратки офанзиви во Запорожје и околу Бахмут, па силен продор во Керсон преку браната. Мислам дека во Бахмут и Запорожје нема далеку да стасаат и ќе биде диверзија, освен ако не им се посреќи. А Керсон колку ќе биде успешно ќе видиме.

Исто очекувам некое оружје сензационално да извадат, Сторм Шадоу со зголемен домет или така нешто.

Плејс јор бетс џентлмен

Тоа за Белгород и Курск упади е сејф бет. Немаат таму одбранбени линии како кај Запарожје. Дали ќе отидат алл ин таму, без мали екскурзии па да отворат добар нов фронт за Русите ќе видиме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.885
Поени од реакции
80.501
Тоа е една работа, друга е дека после тоа во Кремлин Зеленски не е прибран дома а со Залужни некои сумњиви работи се дешаваат... Само велам дека на некој можеби му требало одреден касус бели за одредена ескалација (иако не ми е јасно зошто Зеки би сакале да го тргнат).
Автоматски споено мислење:


Ги пробале, им се допаднале и сега сакаат уште... Што е тука толку чудно?

Во меѓувреме Украинаците спремаат нешто ГОЛЕМО и МОЌНО. Така кажал Кличко. :unsure:

Нешто со димензии и профил на Густав, денес би го снемало за две секунди од лицето на земјата.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
4.454
Тоа за Белгород и Курск упади е сејф бет. Немаат таму одбранбени линии како кај Запарожје. Дали ќе отидат алл ин таму, без мали екскурзии па да отворат добар нов фронт за Русите ќе видиме.
Мислев како диверзија тие упади.

Ама ајде и ти дај претпоставка
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.995
Поени од реакции
84.577
Ќе биде интересно да се види ако оваа толку очекувана контраофанзива не ги даде потребните резултати на терен, како сето тоа ќе се одрази врз понатамошниот тек на војната, и дали Западот сеуште ќе го чува Зелински како бубрезче во лој...
Истото важи и за Русиве, ако изгубат премногу од освоената територија, или тотално се повлечат од Украина, како ќе се одрази тоа врз Путин кој моментално има огромна поддршка од народот.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.223
Поени од реакции
11.731
Мислев како диверзија тие упади.

Ама ајде и ти дај претпоставка
Не, те сфатив што мислеше. Јас имав кажано пред уште месец два. Дека ако сакаат максимум штета да им нанесат ма Русија. Само продор на нивно тло. Посебно тој регион кој не им е бранет како Запрожје и Херсон.


Но за тоа да биде подолготрајно ќе им треба логистика да се обезбеди.

За Запарожје и Херсон со онакви одбранбени линии, река крф ќе тече.

Немам јас предвидувања. Изненадувања ќе има од двете страни. Ние од зад телефонските екрани може само да бладаме. Ниту имаме бројки, ниту точни информации.

Ќе блефираат ќе пуштаат мамци подмлдокот на НАТО, дали ќе го лапнат или ќе го изигнорираат Русиве и тоа незнаеме. Ако не изреагираат правовремено и како што треба ќе доживеат окупција на свој териотирја. Што им дава за право на користење моќ далеку посериозна од ова до сега. Дали ќе го сторат тоа. Па незнам. Согласноо уставот дозволено ќе биде. Сепак зависи колку точно трупи имаат и каде. Блогерите баш збореа дека веројатни се 4 локации каде се групирани Русите со механизација. Крим, Мелитол, Луганск и кај Белгород. Веројатно е дека и Украинциве тестираа да видат како ќе регираат од каде ќе има дејствија со последнава екскурзија. Но немаше некоја рекција. Дронови и специјалци на терен беа пуштени.


Јас мислам дека ќе почекаат Украинциве уште Абрахмсите таму Септеври кога сд најавени. И ако обезбедат некој Ф16.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.111
Поени од реакции
11.140
Ќе биде интересно да се види ако оваа толку очекувана контраофанзива не ги даде потребните резултати на терен, како сето тоа ќе се одрази врз понатамошниот тек на војната, и дали Западот сеуште ќе го чува Зелински како бубрезче во лој...
Истото важи и за Русиве, ако изгубат премногу од освоената територија, или тотално се повлечат од Украина, како ќе се одрази тоа врз Путин кој моментално има огромна поддршка од народот.
Нема да се повлечат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom