Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.655
Истото важи и за Русиве, ако изгубат премногу од освоената територија, или тотално се повлечат од Украина, како ќе се одрази тоа врз Путин кој моментално има огромна поддршка од народот.
Имам разбирање за вашите очекувања ама тој филм нема да го гледате.
Единствено е можно ОТАН и конечно отворено да влезе во Украина, очекувањата се реални ќе влезе само дали ќе излезе, поточно тоа ќе биде почетокот на крајот на ОТАН.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.778
Имам разбирање за вашите очекувања ама тој филм нема да го гледате.
Единствено е можно е ОТАН и конечно отворено да влезе во Украина, очекувањата се реални ќе влезе само дали ќе излезе, поточно тоа ќе биде почетокот на крајот на ОТАН.
Ако гледаме реално во НАТО има само две војски кои би можеле да влезат копнено во Русија, со исклучок на САД, а тоа се Турција и Полска. Првиве би изгубиле многу а вториве се плашат да не пишува Варшава на кирилица.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.655
Ако гледаме реално во НАТО има само две војски кои би можеле да влезат копнено во Русија, со исклучок на САД, а тоа се Турција и Полска. Првиве би изгубиле многу а вториве се плашат да не пишува Варшава на кирилица.
Влажни соништа.

Пред повеќе години РФ направи измени во доктрината и нешто што остана без соодветено внимание е -рекоа дека никогаш повеќе нема да се води војна на територијата на Русија. За да не дојде до недоразбирање, во Украина и понатаму се изведува СВО, заради развојот на настаните дојде до тоа неколку региони од Украина и формално се во составот на РФ, до кога РФ ќе толерира да се води војна на нивна територија останува да се види.
ОТАН и дружината со сите сили се обидуваат да ја префрлат војната на тлото на РФ што не е толку значајно многу повеќе застрашува што постојано го подигнуваат влогот и стремат кон поголема ескалација.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.778
Влажни соништа.

Пред повеќе години РФ направи измени во доктрината и нешто што остана без соодветено внимание е -рекоа дека никогаш повеќе нема да се води војна на територијата на Русија. За да не дојде до недоразбирање, во Украина и понатаму се изведува СВО, заради развојот на настаните дојде до тоа неколку региони од Украина и формално се во составот на РФ, до кога РФ ќе толерира да се води војна на нивна територија останува да се види.
ОТАН и дружината со сите сили се обидуваат да ја префрлат војната на тлото на РФ што не е толку значајно многу повеќе застрашува што постојано го подигнуваат влогот и стремат кон поголема ескалација.
Тоа е истата доктрина од времето на СССР, само адаптирана на РФ.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.739
Поени од реакции
9.864
@Staufer Како санкциите? Што вика екомомијата у немачка?
Никад боље.Не гледај ти Немачка готови се они,глеј си за Руска да ја биде нели..Еве ти убави кадри од таа проспетитетна и напредна ,,велеле сила"..
FB_IMG_1683066102471.jpg

FB_IMG_1682696303075.jpg

FB_IMG_1680547933281.jpg
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.416
Поени од реакции
29.932
Нешто со димензии и профил на Густав, денес би го снемало за две секунди од лицето на земјата.
Кој се замара со реалност... Глеј ги предвидувањава, Украинците ќе растуреле сега со сторм шадоу в2.
 

ovs

Член од
4 јануари 2021
Мислења
303
Поени од реакции
440
Се знае ли кога и колку ф-16ки ке се дадат на Украина?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.416
Поени од реакции
29.932
Двотактно моторните евтини дронови на РФ (со цена сочинета од четири цифри, во евра) имаат домет од Крим до било каде во источна/централна Европа.

Туку во видеото (подолу) изгледа дека некој праќа порака до западните ботови (какви со лопата да ги ринеш ги има и овде). :unsure:
Еве ги „продобивките“ од НАТО и нашите западни пријатели, со учеството во војната во Украина - си имаме мета на грбот. Сето тоа за возврат на давањето на целата воена техника што ја имавме, и за да ни држат домашни паразити на грб да ги ухлебуваме и богатиме.


едит: Ама зошто бе Велес да го бомбардираат?
Сигурно слушнале дека таму имало онлајн генерали кои на форумот Кајгана прават стратегии против РФ. :unsure:1685433352028.png

1685433304151.png
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.778
1685433923379.png
1685433950256.png
1685433972141.png
1685433992368.png
1685434024259.png
В Воздушных силах Украины призвали не драматизировать ночној удар по аэродрому в Староконстантинове Хмельницкој области. Хорошо, не будем. Просто на фото посмотрим.

Сегоднја утром Хмельницкаја ОВА сообштила что из-за россијского удара выведены из строја «пјать летательных аппаратов», а на взлетно-посадочној полосе началсја ремонт.

На спутниковыј снимках видно масштабы реальных разрушениј! Попали очень четко и больно - со спутника видно гору разбитој техники ВСУ.

Санја во Флориде (http://t.me/sanya_florida)
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Се паѓа во трансови за Русите, Путин гивз лајк то Мазедониан супортерс, кантињуе лајк тис , рубља из каминг.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.778
Се паѓа во трансови за Русите, Путин гивз лајк то Мазедониан супортерс, кантињуе лајк тис , рубља из каминг.
За твоја информација нас Путин не плаќа со злато. Тенк ју енд фак ју.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
781
Поени од реакции
1.848
Се паѓа во трансови за Русите, Путин гивз лајк то Мазедониан супортерс, кантињуе лајк тис , рубља из каминг.

Moze na kurot da mu se fati i senilniov a i ti na Putin.

Putin zboruva so saati po intervjua, kognitivni misli shto drzat voda, voj mrsulov ne moze dve rechenici da spoi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom