Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
реалистично, што може да напраат за линииве?
Можат да одговарат пропорционално со испраќање дронови, рачни лансири, мини, снајпери и се остало мало гадно наоружање на држави и групи кои ќе немаат проблем да го употребат против нивните сегашни а и минати колонизатори како УСА, ГБ и Франција…

Глава за глава
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.384
Поени од реакции
36.320
А тоа што се надевате или мислите дека на Запад ќе му снемало оружје, е слепило од епски пропорции.

И стратегијава ви е многу јака. Западот губи парчиња опрема што се прават во фабрика а Русија губи млади животи. ХА! Русите победуваат! Стратегија на ниво на рускиве генерали во Украина.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.927
Поени од реакции
17.748
Можат да одговарат пропорционално со испраќање дронови, рачни лансири, мини, снајпери и се остало мало гадно наоружање на држави и групи кои ќе немаат проблем да го употребат против нивните сегашни а и минати колонизатори како УСА, ГБ и Франција…

Глава за глава
И веројатно ќе го прават тоа. Меѓутоа во моментот ниедна западна земја не е загавена во ваков shitshow како Русија, така да баш и нема кој да помагаат.
Ко што вика јамајка, им останува житото да го сопрат. Е со тоа кур ќе скршат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.092
Поени од реакции
30.840
An impossible ‘peace’
The collective west appears to lack a decisive leader, with the Hegemon currently being “led” by a senile president who is remote-controlled by a pack of polished-faced warmongers. The situation has devolved to the point where the much-hyped “Ukrainian counter-offensive” may actually be the prelude to a NATO humiliation that will make Afghanistan look like Disneyland in the Hindu Kush.

Arguably there may be some similarities between Russia-NATO now and Turkiye-Russia before March 2020: both sides are betting on some crucial military breakthrough on the battlefield before sitting at the negotiating table. The US is desperate for it: even the 20th century ‘Oracle’ Henry Kissinger is now saying that with China involved, there will be negotiations before the end of 2023.

Despite the urgency of the situation, Moscow does not appear to be in a hurry. Its key military strategy, as seen in Bakhmut/Artemyovsk, is to use a combination of the snail technique and the mincing machine. The ultimate goal is to demilitarize NATO as a whole rather than just Ukraine, and so far, it appears to be working brilliantly.

Russia is in it for the long haul, anticipating that one day the collective west will have an “Eureka!” moment and realize it is time to abandon the race.

Now let’s assume, by some divine intervention, that negotiations would start in a few months, with China involved. Moscow – and Beijing – both know they simply cannot trust anything the Hegemon says or signs.

Moreover, the crucial US tactical victory has already been conclusive: Russia sanctioned, demonized and separated from Europe, and the EU cemented as a de-industrialized, inconsequential lowly vassal.

Presupposing there is a negotiated peace, it will arguably resemble a Syria 2.0, with a massive “Idlib” equivalent right on Russia’s door, which is something entirely unacceptable to Moscow.

In practice, we will have Banderista terror outfits – the Slav version of ISIS – free to roam across the Russian Federation in car bombing and kamikaze drone sprees. The Hegemon will be able to switch the proxy war on and off at will, just as it continues to do in Syria, Iraq, and Afghanistan with its terror cells.

The Security Council in Moscow knows very well, based on the Minsk farce acknowledged even by former German Chancellor Angela Merkel, that this will be Minsk on steroids: the Kiev regime, or rather the post-Zelensky regime will continue to be weaponized to death with brand new NATO gimmicks.

But then the other option – where there is nothing to negotiate – is equally ominous: a Forever War.

Indivisibility of Security
The real deal to be negotiated is not “pawn in their game” Ukraine: it’s the indivisibility of security. Exactly what Moscow was sensibly trying to convince Washington via those letters sent in December 2021.

In practice, what Moscow is currently doing is realpolitik: pounding NATO on the battlefield until they are weakened enough to accept a Strategic Military Operation (SMO). The SMO would necessarily include a demilitarized zone between NATO and Russia, a neutral Ukraine, and no nuclear weapons stationed in Poland, the Baltics, or Finland.

However, given that the Hegemon is a declining superpower and “non-agreement capable,” it is uncertain whether any of this would hold, especially considering the Hegemon’s obsession with infinite NATO expansion. “Non-agreement capable” (недоговороспособны), incidentally, is a term Russian diplomats coined to describe their American counterparts’ inability to stick to any deal they sign – from Minsk to the Iran nuclear agreement.

This incandescent mix gets even more complex with the introduction of the Turkish vector.

Turkish Foreign Minister Cavusoglu has already made it plain that if President Recep Tayyip Erdogan retains power in the 14 May presidential elections, Ankara will neither impose sanctions on Russia nor violate the Montreux Convention, which forbids the passage of warships to and from the Black Sea in wartime.

Risks of Ankara’s geopolitical shift
Erdogan’s chief security and foreign policy adviser, Ibrahim Kalyn, has aptly pointed out that there is no war between Russia and Ukraine; rather, it’s a war between Russia and the west with Ukraine serving as the proxy.

This is why the collective west is heavily invested in an “Erdogan must go” campaign, which is lavishly funded to propel an oddly-matched coalition into the presidential seat. In case the Turkish opposition wins – and their payment to the Hegemon begins – sanctions and violations of Montreux may be on the cards again.

Yet Washington may be in for a surprise. Turkish opposition leader Kemal Kilicdaroglu has implied there will be a more or less continued balanced posturing of Ankara’s foreign policy tilt, while some observers believe that even if Erdogan is ousted, there will be limits to Turkiye’s pivot back to the west.

Erdogan, profiting from the state apparatus and his immense network of patronage, is going no-holds-barred to secure re-election. Only then might he shift from hedging his bets continuously toward making a move to become a real player in Eurasian integration.

Ankara under Erdogan, as it stands, is not pro-Russian; essentially, it tries to profit from both sides. The Turks sell Bayraktar drones to Kiev, have clinched military deals, and at the same time, under the “Turkic States” mantle, invest in separatist tendencies in Crimea and in Kherson.

At the same time, Erdogan badly needs Russian military and energy cooperation. There are no illusions in Moscow about “the Sultan,” or about where Turkiye is leading. If Ankara’s geopolitical turn is hostile, it’s the Turks that will end up losing prime seats in the Eurasian high-speed train – from BRICS+ to the Shanghai Cooperation Organization (SCO) and all spaces in between.



 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Поразени биле ама не биле поразени. Очајно и тажно.
Поразена беше Украина, незнам како во твојот речник и толковник се сфаќа барање во ОН за потпишување капитулација, ама за нормалниот свет, тоа значи пораз.
Оттогаш е нато у процес на пораз, loading...
Не знам што очекувавте, Запад на страна и ќе ги остави ферка да имаат? Што е ова тепачка во седмо одделение?
Русите се надеваа на реприза на Кримското сценарио. Брзо остварување на воените цели и да ја притиснат Украина на отстапки. Па после брзото дејствување на терен да ги менаџираат последиците од санкциите без притисок на терен.
Пази колку сам се утепуваш, нема потреба ја да те шљакам.
Ние не сме требале да очекуваме, мисири на форум, ама затоа русите со сета воена историја, наука, академија, искуство, генерали, ветерани, они баш очекувале ферка ко 7мо одд и се надевале на брз расплет.
Ти од подрумот на твоите знаеше дека нема да може реприза на Крим, ама Герасимов, Шојгу, Путин и остали не знаеја, и сета оваа операција ја планирале врз основа на надеж. Онака седнале у храмот у Москва со владиката, се фатиле за рачиња и се молеле дај Господе Крим да се повтори, дај Господе нашите надежи да бидат услишени.
Консолидирај ги редовите пред да се истрчаш да пишеш, барем во истиот пост сам себе не се резили.
Ама се случи обратното. Заглавија веднаш после две недели, војната се одолговлечи а со тоа Украина доби еден куп оружје. И сега Русите седат во ровови и чекаат Украинска контраофанзива и молат бога да го спасат копнениот пат до Крим. Многу добро се разви ситуацијата, нема што.
Камо среќа и ние да можевме да заглавиме на солунско пристаниште и краците после само 2 недели, притоа да го трошиме наци западот ко сапун. Па да молиме Бога, Ханиоти да не ни го земат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.092
Поени од реакции
30.840
реалистично, што може да напраат за линииве?
Можат да одговарат пропорционално со испраќање дронови, рачни лансири, мини, снајпери и се остало мало гадно наоружање на држави и групи кои ќе немаат проблем да го употребат против нивните сегашни а и минати колонизатори како УСА, ГБ и Франција…

Глава за глава
Можат да ја играат долгата игра каде практично нема сценарио каде логистички не ја добиваат војната.
Или барем јас не гледам такво сценарио. Но можеби некој друг ќе понуди нешто издржано.
Автоматски споено мислење:

И веројатно ќе го прават тоа. Меѓутоа во моментот ниедна западна земја не е загавена во ваков shitshow како Русија, така да баш и нема кој да помагаат.
Ко што вика јамајка, им останува житото да го сопрат. Е со тоа кур ќе скршат.
И тоа како се заглавени западните, на секој начин се заглавени во војнава освен со свои војници.
Да, точно е дека не губат војска (регуларна, или барем тие што не се отидени како платеници) - ама на секој други начин имаат големи загуби во војнава. Ајде да не се правиме дека ова не е војна меѓу РФ и САД/вазалите.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.724
Поени од реакции
4.257
Анти-Путин сентимен почнува се појако и појако кај радикалните руски шупки. До крај на годината ако продужи нема да ме чуди да се изроди храброст и кај цивилизираниот дел од русите да му свртат грб.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.319
Поени од реакции
40.111
Анти-Путин сентимен почнува се појако и појако кај радикалните руски шупки. До крај на годината ако продужи нема да ме чуди да се изроди храброст и кај цивилизираниот дел од русите да му свртат грб.
тенеќе ти ги кажува работиве?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.286
Поени од реакции
11.852
За што мислиш дека и користи 50 години стар тенковски баталјон на Македонија?
Која функција ја имаа тенковите кај нас?
За какво боиште во Македонија се наменети? Бродец? Танушевци? Диво Насеље? Слупчане?
За фановите на НАТО да ги испратиме на Источен Фронт ;)
Автоматски споено мислење:

НАТО го дава старото застарено оружје ?

Зашто тресеш зелени кажи ми.

М109 хауицер најнова генерација, М777 топови најнова генерација, Бредли транспортен оклоп најнова генерација, МаххПро транспортен лесен оклоп најнова генерација, ХИМАРС најнова генерација, НАСАМС најнова генерациј, Цезар хауизер најнова генерација, Краб хауицер најнова генерација, IRIS-T ПВО најнова генерација, Патриот, Авенџер краток домет ПВО најнова генерација, Switchblade камиказе дронови најнова генерација.
Да не ги набројувам и тие транспортерите Кирпи (кога сме кај турците Бајрактар извиканите дронови), Динго, Хамви, што се исто така најнови генерации и се од огромно значење за брзо дејствување и алокација на воен персонал при офанзива и што им ги донираа на илјадници.
Или антирадиациони ракети, крстосувачки ракети од најнова генерација, џавелини и свашта кои што досега ги користеа исклучително само во својот арсенал УСА/ УК/НАТО трупите.

Иначе да, и многу постаро оружје отиде во отпад и железо за топење. А за тие залихи, особено СССР типот на оружје кое е најкомпатибилно за украинската армија, нема веќе замена...
И сакаат нејќат, ќе мора пак сета нова генерација поскапа пута 5, да биде во следните донации, која што btw исто така експлодира ако ја акне бомба... или бидат начекани од оние мајчините Лансет.

Не им крши филм. Ирисот е од 1935 :pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.319
Поени од реакции
40.111
Ова е новото “ти да не беше таму да ги броиш”?
у оваа ситуација Путин ви е најдобар друг, радикалните одамна ќе ја решеа работава. Иначе, информацииве ти се ала тенеќе, затоа се зезам.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.724
Поени од реакции
4.257
у оваа ситуација Путин ви е најдобар друг, радикалните одамна ќе ја решеа работава. Иначе, информацииве ти се ала тенеќе, затоа се зезам.
Чекај како тоа одамна ќе ја решеа, па нели намерно се влечка војнава да се ослаби западот и распаднат НАТО и ЕУ? Сеа ме збуни кој ми е најдобар пријател. Можда мене ми се информациите ала тенеќе, али тебе резонот ти е ала прваче.

Иначе јака снимкана од френдлифаер на хеликоптерот у Брианск. Отидоа “патниците” два метра под земја за љубовта на татковината и нормално миљардите на дедото. Битно побрзаа русите да кажат дека е engine failure :)))
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.286
Поени од реакции
11.852
Русиве обориле свој Ми-8 кај Брајнск.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.724
Поени од реакции
4.257
И сухојче едно, да се одбележи денот.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.286
Поени од реакции
11.852
И најверојатно СУ-34
 

Kajgana Shop

На врв Bottom