Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Nikoj ne ni treba da gi unisti SAD, naprotiv se zdruzuvaat za da se odbranat od SAD toa e vsusnost celta. SAD e na dobar pat da si se samounisti so woke idiotizmite i red drugi raboti sto si gi pravat...

Ako gi primat i pocnat da pravat paralelen sistem sto veke i go pravat, se integriraat u toj sistem togas na SAD mu e smalen prostorot za manevar za pola svet i toa od poveke aspekti. Ekonomski SAD ke izgubi pola svet vo red moze ne odma i za se ama poleka kon toa vodi. Od voen aspekt racunaj ke ima mnogu poveke choke points koj ne se pod americka kontrola, pokraj hormuz gi gubat i malaka, bab el mandip i suez... Prakticno od top 5 samo panama ostanuva pod kontrola na amerite a toa ke bide i malku problematicno za tankerite i nosacite... Taka da ke smeni, MNOGU KE SMENI.
друже, економските заедници не се моногамни бракови. Не значи дека ако Русија започнала продлабочена економска врска со Кина, сега таа врска ќе биде ексклузивна и ќе ги откажат сите наредни соработки со било кој. Напротив, гледаме дека и Русија и Кина силно бенефитираат од директни и индиректни врски со западот. Ако тие врски престанат бидејќи сега се „омажиле“ буквално како кулка од карти ќе им се сруши економијата.

Комплексната наука на надворешна политика не е обичен муабет од пред кооперација со пиво во рака: или си со мене или си против мене!
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.487
Поени од реакции
2.567
Ништо не ресетирал Си, ставовите на Макрон се прилично конзистентни, барем за тој што ја следел неговата геополитичка "експертиза", корисен е само за вакви breaking медиумски наслови, во реалност политичката моќ за да оствари некој од неговите пророштва е блиску на 0.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.310
Поени од реакции
81.516
Кси го убедувал Макрон, ЕУ да се откачи од проблемот со Тајван. Резултат е познатата изјава на Макрон:
- Европа мора да ја намали зависноста од Соединетите Американски Држави и да избегне да биде вовлечена во конфликтот на САД и Кина околу Тајван

Макрон го убедувал Кси да се откачи од Русија. Резултат е оваа изјава на Кси:
- Кина е подготвена заедно да побара со Франција од меѓународната заедница да остане смирена и рационална. :D
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Ништо не ресетирал Си, ставовите на Макрон се прилично конзистентни, барем за тој што ја следел неговата геополитичка "експертиза", корисен е само за вакви breaking медиумски наслови, во реалност политичката моќ за да оствари некој од неговите пророштва е блиску на 0.
Можда единствен западен политичар што пробува. Додуша и расположението во државата е такво. Ама џабе кога околината е друга.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.767
Една техникалија само. Не е Кси. Кинезите имаат систем што се вика Пињин каде што ги латинизираат во форма на букви нивните карактери. Во случајот со буквата X таа буква е земена за да означува звук што го нема во латиницата а од друга страна кинезите немаат КС. По Путонгхуа или попознат како мандарински кинески има звук за С и на латиница е Ѕ, има и Ш што на латиница е SH. X се изговара како некој што шушка би ја кажувал буквата Ш. Бидејќи во латиницата нема таква буква, буквата X е земена за да го означува тој звук што не е ни Ш ни С, туку некоја измеѓу форма на шушкачко Ш. Па така во отсутво на таква буква и во кирилицата, може да се користи Си или Ши ама не и Кси.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.535
Поени од реакции
23.054
друже, економските заедници не се моногамни бракови. Не значи дека ако Русија започнала продлабочена економска врска со Кина, сега таа врска ќе биде ексклузивна и ќе ги откажат сите наредни соработки со било кој. Напротив, гледаме дека и Русија и Кина силно бенефитираат од директни и индиректни врски со западот. Ако тие врски престанат бидејќи сега се „омажиле“ буквално како кулка од карти ќе им се сруши економијата.

Комплексната наука на надворешна политика не е обичен муабет од пред кооперација со пиво во рака: или си со мене или си против мене!
taman rabota, ama gledame prodazba na nafta na francuzi u juani taka? gledame zamena na evropskiot naften pazar i cena so dubajskata megu rusija i indija. se razgovara za SUD vo latinska amerika, valuta na brazil i totalno bankrotiranata argentina prvicno a podocna i cela juzna amerika bi bila del od toa... nisto od ova ne ide vo prilog na zapadot pogotovo na USA.

dedolarizacija se slucuva i toa mnogu pobrzo od sto se ocekuvase. aj toa, ama i veke otvoreno se trguva vo ogromna mera vo razlicni valuti. turcija so rusija na primer, indija so emiratite, dojde moment banana republiki od tipot na fiji da trguvaat so indija u rupii pa sega ti vidi. Eve ti gi 18 drzavi so smetka u india za prebivanje na trgovija u rupii, megu koj i germanija, britanija, nov zeland (aj ovie 2 se commonwealth)...

Автоматски споено мислење:

Една техникалија само. Не е Кси. Кинезите имаат систем што се вика Пињин каде што ги латинизираат во форма на букви нивните карактери. Во случајот со буквата X таа буква е земена за да означува звук што го нема во латиницата а од друга страна кинезите немаат КС. По Путонгхуа или попознат како мандарински кинески има звук за С и на латиница е Ѕ, има и Ш што на латиница е SH. X се изговара како некој што шушка би ја кажувал буквата Ш. Бидејќи во латиницата нема таква буква, буквата X е земена за да го означува тој звук што не е ни Ш ни С, туку некоја измеѓу форма на шушкачко Ш. Па така во отсутво на таква буква и во кирилицата, може да се користи Си или Ши ама не и Кси.
kineski izgovor e CHI JINPING. so CH.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.767
taman rabota, ama gledame prodazba na nafta na francuzi u juani taka? gledame zamena na evropskiot naften pazar i cena so dubajskata megu rusija i indija. se razgovara za SUD vo latinska amerika, valuta na brazil i totalno bankrotiranata argentina prvicno a podocna i cela juzna amerika bi bila del od toa... nisto od ova ne ide vo prilog na zapadot pogotovo na USA.

dedolarizacija se slucuva i toa mnogu pobrzo od sto se ocekuvase. aj toa, ama i veke otvoreno se trguva vo ogromna mera vo razlicni valuti. turcija so rusija na primer, indija so emiratite, dojde moment banana republiki od tipot na fiji da trguvaat so indija u rupii pa sega ti vidi. Eve ti gi 18 drzavi so smetka u india za prebivanje na trgovija u rupii, megu koj i germanija, britanija, nov zeland (aj ovie 2 se commonwealth)...

Автоматски споено мислење:



kineski izgovor e CHI JINPING. so CH.
Не, не. По кратко барање на Јутуб, дечково најдобро го кажува. Не е Ш, не е С, не е Ч, туку е како Грк кога пробува да каже Ш.

 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.535
Поени од реакции
23.054
Не, не. По кратко барање на Јутуб, дечково најдобро го кажува. Не е Ш, не е С, не е Ч, туку е како Грк кога пробува да каже Ш.

druze jas ziveev u hong kong. ostaj kako belci go kazuvaat jas ti kazuvam kako kinezi go izgovaraat.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Латиничната буква Х не означува КС во сите азбуки/јазици.
На Шпански Х се чита ко Х.
На Португалски Х се чита Ш.
На Албански Х се чита ко нашево Ѕ :D
На Кинески најверојатно С ... Си Џинг Пинг !
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.878
Поени од реакции
23.767
druze jas ziveev u hong kong. ostaj kako belci go kazuvaat jas ti kazuvam kako kinezi go izgovaraat.
Јас ти кажувам како мене на школо ме учешe Кинез од Шенгјанг со магистратура за кинески јазик кој знаеше 30000 карактери (просечниот Кинез знае околу 4000). Остави ти Хонгконг, по Путонгхуа X се изговара како тој дечкото што го вика. Еве ти и оригнал Кинескиња како го кажува.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.310
Поени од реакции
81.516
После цела година континуирана пропаганда дека Русија снемува муниција, истекува документ кој токму спротивното го кажува - дека Украина снемува муниција.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.201
Поени од реакции
21.922
Јас ти кажувам како мене на школо ме учешe Кинез од Шенгјанг со магистратура за кинески јазик кој знаеше 30000 карактери (просечниот Кинез знае околу 4000). Остави ти Хонгконг, по Путонгхуа X се изговара како тој дечкото што го вика. Еве ти и оригнал Кинескиња како го кажува.

Mene mi zvuci ko komarec vo soba da imam, vaka najiskreno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom