Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.508
Саат не носам, како и да е...Украина не е суверена држава после 2014 и фактот што е закана за безбедноста на Русија го оправдува било кој чекор на русите, буквално. Требаше уште на почеток да израмнат некоја територија, ама утнаа они друга работа. Наивност е во прашање, мислеа дека може да се договараат и имаа некој наивни сонови за некоја заедничка иднина со западот. Химната и знамето у гз ќе им го набутаат сега а ако некој се противи на тоа ќе се покае што помислил на тоа.
Проста е работата, на кур на нуклеарна сила не треба да и се качува никој...тоа прашање еднаш беше апсолвирано и затоа се потпишаа сите договори, од ракетни штитови до договор за неширење на нуклеарно оружје. У меѓу време идиотите помислија дека Русија може да ја нападнат и освојат и еве која е резултатот....плачки. Како ќе оди работата се поголеми плачки ќе има на крај може сите да плачеме. Кој е крив за ова кажи ми?
лицемерието е очигледно, туѓа правна сувереност не ни е битна кога ни одговара, ама инаку ќе се повикуваме на договри или ова она
едно е да си навијач, друго е да си слепец на нечија пропаганда. И нека ти биде, верувај во она што сакаш да веруваш, твој проблем, ама не квичи кога истата селективност што ти ја правиш ти е нанесена на твоите гледишта
Украина е закана за Русија од 2014 и како таква им дава на русите право да им прават што сакаат. Единствено нешто што би ги спречило е некои си морални кодекси, друго ништо. сабајлето 27 февруари Путин истото го кажа. Тоа што у меѓу време попушта за да не дојде до ескалација е друга работа, иначе може да прави буквално што сака со Украина.
гледаме, што сакаат тоа прават и после плачат од последиците, септичка јама
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.937
Поени од реакции
9.194
лицемерието е очигледно, туѓа правна сувереност не ни е битна кога ни одговара, ама инаку ќе се повикуваме на договри или ова она
едно е да си навијач, друго е да си слепец на нечија пропаганда. И нека ти биде, верувај во она што сакаш да веруваш, твој проблем, ама не квичи кога истата селективност што ти ја правиш ти е нанесена на твоите гледишта
Да беше Украина неутрална земја никој жив немаше да ги оправда русите, тогаш ќе беа тирани. Ова сега е обратна ситуација, Русија е нападната а Украина е инструмент за напад, од таму Русија има право да го отстрани тој инструмент, проста математика.
гледаме, што сакаат тоа прават и после плачат од последиците, септичка јама
Крајот ќе каже што е и како е.
Автоматски споено мислење:

Има може уште некои на кои не им е уште јасно....гледајте.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.696
Поени од реакции
32.749
Не може да биде оправдано ни во нивни двор, а Украина не е нивни двор туку соседна земја.
Семантика.
Како САД да толерираат кинески државен удар во Мексико. Или кубански државен удар во Канада (мала заебанција пошто непризнатиот син на Кастро им е премиер). Замисли САД тука да не реагира. Тоа е поентата.

Бонус, од легален аспект: Во Повелебата на Обединетите Нации пишува дека Русија има легално право да војува секаде каде има нацисти, а Америте тој изговор многу љубезно им го дадоа преку промовирање на нацизмот во Украина. Не те заебавам, тоа е основачки и најважен документ на ОН и таму вистина буквално така пишува дека Русија можат да се борат против нацизам било каде (таму каде што го има). Не дека ова е премногу важно, на крај победникот ќе пишува нови закони (посебно ако е САД) но ете и тоа вреди нешто.
Автоматски споено мислење:


Article 106
Pending the coming into force of such special agreements referred to in Article 43 as in the opinion of the Security Council enable it to begin the exercise of its responsibilities under Article 42, the parties to the Four-Nation Declaration, signed at Moscow, 30 October 1943, and France, shall, in accordance with the provisions of paragraph 5 of that Declaration, consult with one another and as occasion requires with other Members of the United Nations with a view to such joint action on behalf of the Organization as may be necessary for the purpose of maintaining international peace and security.

Article 107
Nothing in the present Charter shall invalidate or preclude action, in relation to any state which during the Second World War has been an enemy of any signatory to the present Charter, taken or authorized as a result of that war by the Governments having responsibility for such action.



Членовите 106 и 107 од Повелбата на ОН и даваат право на Русија, како правен наследник на победникот во Втората светска војна, да преземе какви било активности, вклучително и воени, против Германија, Унгарија, Австрија, Романија, Бугарија, Финска, Хрватска, Словенија. . , Чешка, Летонија, Естонија, Литванија и Украина за обиди за оживување на нацизмот.

Нирнбершкиот трибунал ги осуди на кривична одговорност сите оние кои се бореле против Обединетите нации и извршиле геноцид. Најголемиот геноцид беше извршен врз советскиот народ. Повелбата на ОН, членовите 106 и 107, им дава право на победниците од Втората светска војна - СССР, САД, Велика Британија и Кина (и сега Русија, како правен наследник на СССР) - да преземат акција против земјите што се бореле против нив за да ги спречат акциите кои имаат за цел да ги ревидираат резултатите од Втората светска војна.

Конкретно, дозволена е употреба на воена сила против овие земји. За да го направите ова како една од членките, треба само да ги известите другите три победнички земји, но не мора да не добиете согласност од нив. Освен тоа Русија, како правен наследник на СССР, исто така може да употреби сила против државите кои сакаат да го обноват системот Јалта-Потсдам во Европа. Русија може да ги запре обидите за оживување на нацизмот во Германија, Унгарија, Романија, Австрија, Бугарија, Финска, Хрватска, Словенија и Чешка (која е правен наследник на протекторатот на Бохемија и Моравија).
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.514
Поени од реакции
2.608
Семантика.
Како САД да толерираат кинески државен удар во Мексико. Или кубански државен удар во Канада (мала заебанција пошто непризнатиот син на Кастро им е премиер). Замисли САД тука да не реагира. Тоа е поентата.

Бонус, од легален аспект: Во Повелебата на Обединетите Нации пишува дека Русија има легално право да војува секаде каде има нацисти, а Америте тој изговор многу љубезно им го дадоа преку промовирање на нацизмот во Украина. Не те заебавам, тоа е основачки и најважен документ на ОН и таму вистина буквално така пишува дека Русија можат да се борат против нацизам било каде (таму каде што го има). Не дека ова е премногу важно, на крај победникот ќе пишува нови закони (посебно ако е САД) но ете и тоа вреди нешто.
Секогаш го кажувате тој правен аспект кога ви одговара, правниот аспект е тоалетна хартија за големите сили. Ако гледаме така од правен аспект Русија несмееше да ја нападни Украина поради спогодбата кога Украина го предаде нуклеарното оружје на Русија. И за САД и за Русија законите и правните договори се и биле тоалетна хартија како што гледаш.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.696
Поени од реакции
32.749
Секогаш го кажувате тој правен аспект кога ви одговара, правниот аспект е тоалетна хартија за големите сили. Ако гледаме така од правен аспект Русија несмееше да ја нападни Украина поради спогодбата кога Украина го предаде нуклеарното оружје на Русија. И за САД и за Русија законите и правните договори се и биле тоалетна хартија како што гледаш.
Не би рекол дека тие две држави се еднакви во однос на непочитување на закони. САД а не Русија, е државата која е позната по непочитување на меѓународни договори. Лицемерие е кога САД ги оправдуваш со вакви релативизации, ним никој не им доаѓа ни блиску до расипаноста и непочитувањето на меѓународните регулативи. Ти сега можеш да ме демантираш ако најдеш конкретно каде тоа во билатералниот договор меѓу Русија и Украина, постои дел кој ги спречува Русија воено да интервенираат во во Украина.

Легално гледано, според многу аспекти овде на Украина им треба помош да се спасат од американското поробување. Им треба и помош против нацизмот. Ете Русија им ја пружа таа помош. :unsure:
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Кое лицемерие, криви се западот оти праќаат сејбо муниција а на Русија како им прдне да фрлаат нуклеарки во туѓа држава. И не не се дома и не се ни во двор. Украина е суверена држава со устав знаме и химна, како таква е самостојна и ничиј двор.
Гледаш по ново испадна дека се дома, и они се тие што се бранат од украинците а не обратно, па мастурбираат што повеќе да ги срамнат со земја.

Ти не си свесен со какви лудаци разговараш на форумов.
Автоматски споено мислење:

Ти сега можеш да ме демантираш ако најдеш конкретно каде тоа во билатералниот договор меѓу Русија и Украина, постои дел кој ги спречува Русија воено да интервенираат во во Украина.
Будимпешта 1994
According to the three memoranda,[5] Russia, the US and the UK CONFIRMED THEIR RECOGNITION OF Belarus, Kazakhstan and UKRAINE becoming parties to the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons and effectively abandoning their nuclear arsenal to Russia, and that they agreed to the following:
  1. Respect the SIGNATORY'S INDEPENDENCE and SOVEREIGNTY in the existing borders.
  2. REFRAIN from the THREAT OR THE USE OF FORCE AGAINST THE SIGNATORY.
  3. Refrain from economic coercion designed to subordinate to their own interest the exercise by the signatory of the rights inherent in its sovereignty and thus to secure advantages of any kind.
  4. Seek immediate Security Council action to provide assistance to the signatory if they "should become a victim of an act of aggression or an object of a threat of aggression in which nuclear weapons are used".
  5. Refrain from the use of nuclear arms against the signatory.
  6. Consult with one another if questions arise regarding those commitments
Tешко дека и ова ќе ти помогне, и знам дека си губам време, ама ајде.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.696
Поени од реакции
32.749
Не па корисно е ова што си го посочил, убаво се гледа дека на Украина им следува помош за ослободување сега кога се во ропство на САД. Освен тоа, според Повелбата на Обединетите Нации Русија има обврска да се бори против нацизмот. И двете обврски се спроведуваат со оваа специјална воена интервенција.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.780
Поени од реакции
5.046
Не па корисно е ова што си го посочил, убаво се гледа дека на Украина им следува помош за ослободување сега кога се во ропство на САД. Освен тоа, според Повелбата на Обединетите Нации Русија има обврска да се бори против нацизмот. И двете обврски се спроведуваат со оваа специјална воена интервенција.
По таа логика треба со цел свет да е во војна.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.514
Поени од реакции
2.608
Не би рекол дека тие две држави се еднакви во однос на непочитување на закони. САД а не Русија, е државата која е позната по непочитување на меѓународни договори. Лицемерие е кога САД ги оправдуваш со вакви релативизации, ним никој не им доаѓа ни блиску до расипаноста и непочитувањето на меѓународните регулативи. Ти сега можеш да ме демантираш ако најдеш конкретно каде тоа во билатералниот договор меѓу Русија и Украина, постои дел кој ги спречува Русија воено да интервенираат во во Украина.

Легално гледано, според многу аспекти овде на Украина им треба помош да се спасат од американското поробување. Им треба и помош против нацизмот. Ете Русија им ја пружа таа помош. :unsure:
Кај сум ги оправдувал САД? Види знам дека си на платен список од Гремлин ама мора да ти дофрлам кога константно се потресуваш кога се САД во прашање а за Русија ни збор да зуцнеш. Абе и да не сум за САД кога те читам тебе ми доаѓа секој 4ти јули да фрлам огномет, да го бранам уставот, да ставам слика од Блинкен, да ја покажам величината на г-динот Трамп и на секоја тема за војна предизвикана од САД да ги бранам демократските причини зошто САД ја предизвикала војната. Абе легенда си жими се :icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.696
Поени од реакции
32.749
Секогаш го кажувате тој правен аспект кога ви одговара, правниот аспект е тоалетна хартија за големите сили. Ако гледаме така од правен аспект Русија несмееше да ја нападни Украина поради спогодбата кога Украина го предаде нуклеарното оружје на Русија. И за САД и за Русија законите и правните договори се и биле тоалетна хартија како што гледаш.
Кај сум ги оправдувал САД?
Ги ставаш САД и Русија во ист кош. Никој не може да се спореди со САД во кршење договори и непочитување регулативи. Следствено релативизираш... „Види и Русија/Кина/вметни_држава не почитуваат закони“. Но факти се дека:
- Русија има легално право и обврска да реагира во Украина според Повелбата на Обединетите Нации
- Русија има легално право да биде во Сирија на повик од сиријската влада,
- САД се нелегално во Сироја и покрај барањата на сиријската влада да си одат, не само што не си одат туку и нафтени извори експлоатираат во Сирија
- САД еднострано поништи билатерален договор со Иран
- САД нелегално ја нападнаа Либија
- САД нелегално го нападнаа Ирак
- САД нелегално ја нападнаа Србија
- САД...

Итн, итн. Нема потреба од повеќе примери, ова доволно покажува кој работи незаконски.


Кај сум ги оправдувал САД? Види знам дека си на платен список од Гремлин ама мора да ти дофрлам кога константно се потресуваш кога се САД во прашање а за Русија ни збор да зуцнеш. Абе и да не сум за САД кога те читам тебе ми доаѓа секој 4ти јули да фрлам огномет, да го бранам уставот, да ставам слика од Блинкен, да ја покажам величината на г-динот Трамп и на секоја тема за војна предизвикана од САД да ги бранам демократските причини зошто САД ја предизвикала војната. Абе легенда си жими се :icon_lol:
Задржи се на фактите кои ти ги посочив во Повелбата на Обединетите Нации.
Јас на чив платен список сум, тоа ич кyq да не те боли. Мислам ако веќе ескалираш на лична основа, би можел некој да те праша и вујна ти на чив платен список е. :unsure:
 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2022
Мислења
944
Поени од реакции
1.213
Не па корисно е ова што си го посочил, убаво се гледа дека на Украина им следува помош за ослободување сега кога се во ропство на САД. Освен тоа, според Повелбата на Обединетите Нации Русија има обврска да се бори против нацизмот. И двете обврски се спроведуваат со оваа специјална воена интервенција.
Корисно било, ти пишува таму дека потпишале меморандум во кој Русија ја признава независноста и суверенитетот на Украина во територијалните граници како што се, потенцирајки дека се обврзуваат дека ќе се воздржуваат од закани и воена агресија спрема Украина со тоа што им го оставаат целосниот нуклеарен арсенал.

За кое почитување на договори продаваш прикаски ти тука Ванче?
Зашо се брукаш Ванче? :icon_lol:
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.514
Поени од реакции
2.608
Задржи се на фактите кои ти ги посочив во Повелбата на Обединетите Нации.
Јас на чив платен список сум, тоа ич кyq да не те боли. Мислам ако веќе ескалираш на лична основа, би можел некој да те праша и вујна ти на чив платен список е. :unsure:
Кажи ако плаќаат добро може full time да штанцам постови и да спинувам како тебе, сериозен сум и оставка би дал од работа ако е добра сумата.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.696
Поени од реакции
32.749
Кажи ако плаќаат добро може full time да штанцам постови и да спинувам како тебе, сериозен сум и оставка би дал од работа ако е добра сумата.
Толку имаш од онтопик дискусија? OК, ама остај вујна ти кажи прво сестра ти на чив платен список е. Може таму е „добра сумата“.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.514
Поени од реакции
2.608
Толку имаш од онтопик дискусија? OК, ама остај вујна ти кажи прво сестра ти на чив платен список е. Може таму е „добра сумата“.
Што да имам онтопик дискусија бе токмак, колку што ќе се разберам со бугарашите што ги плаќаат да серат на форумов толку и со тебе, со бугарите не се ни трудам, со тебе сум се трудел пошто ми било тешко да расудам дали си на дневница или не. Барем не негираш ако ништо друго :confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom