Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.266
Колку такви процесори Русија до сега увезувала?
Па, нема ни да увезува. Маубетот ми беше Кина/Русија Strong први другарчиња, ова она, брикс микс...

Во суштина Кина не ја смета Русија како партнер, туку како бензиска пумпа.

Нема технологија што повеќе и треба од Русија, Кина веќе има дури и понапредна воена технолигија.

Дека некој овде имаат заблуда за односите меѓу Кина и Русија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.161
Поени од реакции
41.501
Па, нема ни да увезува. Маубетот ми беше Кина/Русија Strong први другарчиња, ова она, брикс микс...

Во суштина Кина не ја смета Русија како партнер, туку како бензиска пумпа.

Нема технологија што повеќе и треба од Русија, Кина веќе има дури и понапредна воена технолигија.

Дека некој овде имаат заблуда за односите меѓу Кина и Русија.
он сака да ти каже дека немало никакво барање од Русија за тие нивни процесори. Ти збориш како да кинезите ги одбиле русите.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.939
Поени од реакции
9.200
Па, нема ни да увезува. Маубетот ми беше Кина/Русија Strong први другарчиња, ова она, брикс микс...

Во суштина Кина не ја смета Русија како партнер, туку како бензиска пумпа.

Нема технологија што повеќе и треба од Русија, Кина веќе има дури и понапредна воена технолигија.

Дека некој овде имаат заблуда за односите меѓу Кина и Русија.
Не си прави бајрам на мозок, ова се чипови кои можат да се набават на алиекспрес.
Автоматски споено мислење:

Овој линк е јануари 2022, кои се барањата на Русија уствари од Декември 2021.

Renegotiating European security
The Russian leadership is demanding legally binding security guarantees from the US and NATO in two draft treaties. Key demands are, firstly, a commitment to refrain from undertaking any further Eastern enlargements of NATO, particularly with regard to Ukraine or other states within the region such as Georgia. This would entail withdrawing the prospect of membership offered at NATO’s Bucharest summit in 2008. Secondly, the Alliance should guarantee that it will not deploy any weaponry or military forces on the border with Russia. Thirdly, NATO should end its military cooperation with post-Soviet states and scale back its military forces to the 1997 level. This would mean no longer deploying military forces and weaponry in NATO countries that were not members of the Alliance in 1997. Moscow is therefore also demanding that NATO withdraw its multinational battlegroups from Poland and the Baltic states. Fourthly, the US should pull its nuclear weapons out of Europe and, fifthly, cease meddling in Russia’s internal affairs. Here, the Kremlin is referring to support for the so-called Colour Revolutions as part of a US democracy-building agenda....

Една година после предлогов на Русија, во Февруари 2022 САД заедно со ЕУ во Минхен им рекоа fuck off на русите, 4 дена потоа Русија ја нападна Украина.
Ова е на кратко текот на настаните, има и други ствари ама ова е најбитното.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
https://www.cnn.com/2022/12/13/politics/us-patriot-missile-defense-system-ukraine/index.html

Финализиран планот за предавање на ПАТРИОТ ракетните системи од Америка на Украина :cool:

Фашистичките пички од кремаљ нормално одма почнаа со цмиздрење и плачипичкарење..:pos:Ќе биле легитимна мета..ау.
Иранските дрончиња на батерии ги соборуваат без проблеми,им помина модата...друго може од Ким Ун ќе извадат некое ново напредно оружје ,пошто они најновото што го имаат/имаа беше од времето на Горбачов."Втората најсилна"армија во светот заглавена во блатото во Украина и сопствените г*мна.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.939
Поени од реакции
9.200
https://www.cnn.com/2022/12/13/politics/us-patriot-missile-defense-system-ukraine/index.html

Финализиран планот за предавање на ПАТРИОТ ракетните системи од Америка на Украина :cool:

Фашистичките пички од кремаљ нормално одма почнаа со цмиздрење и плачипичкарење..:pos:Ќе биле легитимна мета..ау.
Иранските дрончиња на батерии ги соборуваат без проблеми,им помина модата...друго може од Ким Ун ќе извадат некое ново напредно оружје ,пошто они најновото што го имаат/имаа беше од времето на Горбачов."Втората најсилна"армија во светот заглавена во блатото во Украина и сопствените г*мна.
Ќе користат ракета од милион да соборат дрон што кошта 50 пати помалку, јака математика.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
https://www.cnn.com/2022/12/13/politics/us-patriot-missile-defense-system-ukraine/index.html

Финализиран планот за предавање на ПАТРИОТ ракетните системи од Америка на Украина :cool:

Фашистичките пички од кремаљ нормално одма почнаа со цмиздрење и плачипичкарење..:pos:Ќе биле легитимна мета..ау.
Иранските дрончиња на батерии ги соборуваат без проблеми,им помина модата...друго може од Ким Ун ќе извадат некое ново напредно оружје ,пошто они најновото што го имаат/имаа беше од времето на Горбачов."Втората најсилна"армија во светот заглавена во блатото во Украина и сопствените г*мна.
Цитро, вчера партал направиле ,,дроновите на батерии", а овој Патриот системов не е никаков курац. Саудиска Арабија се избламира кога Јеменците успешно им ги пробија Патриот системите со постари советски ракети. Чим такви не можат да запрат, не можат ни Искандерите да ги запрат.
:kuracc: :kuracc::kuracc:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.768
Можеш можеш…
Тогаш знаеш нешто што јас не го знам... Еве ти пример:

Овде на линкот е платена содржина од FT, морав да направам screenshot пошто со copy&paste содржината не се репродуцира како што ја гледаш туку само дел од текстот (плус друг текст за заштита) а сликите ги нема. Не знам како го прават тоа, а искрено немам ни време да се занимавам со тоа.


Линкот од FT:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.775
Поени од реакции
82.795
Најбољи у задње време на темава ми е еден што се праи на удрен за све:
Каква врска има војната на Косово со Mакедонија?
Каква врска има САД со состојбата во Македонија?
и слични - ја нисам одавде - прашања
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.261
Поени од реакции
8.889
Аве каква конференција ќе треба да го фиксираат со каиши на некоја маса како му тресе ногана. А и реално нема што да каже ново, тоа па тоа.
За разлика од Бајден, кому нема што не му се тресе.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.996
Поени од реакции
5.174
За разлика од Бајден, кому нема што не му се тресе.
Чим стигна мечкојавачот да го споредувате со дрталото старо, кај и да е ќе му вадите 40 дена у недопраената црква на Минчо.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.137
Поени од реакции
3.361
Сите се чудевте од каде Владе има толку многу машини за чипови, ама русите не спиеле туку паралално си купувале и од западните компании преку трети страни, кој би рекол дека можат да купат кога немаат што да јадат.

https://www.mkd.mk/svet/vesti/rojters-rusija-preku-turcija-i-estonija-dobiva-elektronika-i-chipovi-za-proektilite
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.564
Поени од реакции
22.660
Толку се сеќавам, ти се разбира имаш подобро памтење ...

Но, како и секогаш иако имаш добро памтење имаш грешно толкување.
Ke bidi interesno po edno deset dvaeset godini od sega da te slusa nekoj ko ke im kazuvas na nekoi kopiljaci, sekako po sekjavanje za Duhot od Kiev. Eee deca deca, na vremeto so imase eden pilot, Duhot od Kiev go kazvaja, nikoj ne znaese koj e, so e, ko betmen ili supermen nesto. Sam so eden poluraspadnat avion ja unisti cela najmoderna avijacija na edni Rusi i toa eden na eden, onaka maski gradi vgradi so se veli. Vo megjuvreme duri se vrakjase da napolni girivo i cela artilerija im ja sramni so zemja .Abe cudesii deca, cudesii covekot. Takov majka ednas ragja.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom