Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.082
Поени од реакции
24.112
Море зборуваме за градежен проект кој се гради 5 години. Германиците го изградија за 3 месеци.

Не за бродови. Што ако имаат бродови, ако немаат каде да ги приклучат. Им требаат уште 3-4 вакви за да го заменат рускиот гас.

Стварно мислев дека разбираш.
teneke... brodot e ustvari TERMINALOT. brodot ja pravi konverzijata na gasot i se koristi ko eden vid ekstra magacin.... sve sto izgradile svabite vaka grubjanski kazano se cevki (ok, malku poveke od toa ama uglavno toa e) koj ja spojuvaat nivnata infrastruktura so ona sto ke se prikaci za brodot (terminalot). da izgradat vistinski terminal ke im fati nekolku godini sfakas?

i da planot im e 5 vakvi. vtoritot e veke najaven, stanuva zbor za americki brod/terminal. za razlika od kineskiot ovoj e dobar.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
teneke... brodot e ustvari TERMINALOT. brodot ja pravi konverzijata na gasot i se koristi ko eden vid ekstra magacin.... sve sto izgradile svabite vaka grubjanski se cevki koj ja spojuvaat nivnata infrastruktura so ona sto ke se prikaci za brodot (terminalot). da izgradat vistinski terminal ke im fati nekolku godini sfakas?

i da planot im e 5 vakvi. vtoritot e veke najaven, stanuva zbor za americki brod/terminal. za razlika od kineskiot ovoj e dobar.
Кано не ја дупи сега, значи Германците немаа инфраструкутра за да ги користат пловечките терминали. Шо ако имаат пловечки терминали?

Значи инфраструктурата е сега битна за да може да го користат ЛНГ. Тоа зборував јас дека Германиците запнаа и сега спроведуваат. Еден таков терминал пуштија во ноември сега уште еден во декември. И му требаат уште барем 3 за да можат колку толку да го заменат рускиот гас до есен 2023.

Ти си ми зборувал за бродови. Затоа ми падна чудно кинески терминал, ама си реков можи кинезите ја купиле фирмата и тие градат.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.082
Поени од реакции
24.112
Кано не ја дупи сега, значи Германците немаа инфраструкутра за да ги користат пловечките терминали. Шо ако имаат пловечки терминали?

Значи инфраструктурата е сега битна за да може да го користат ЛНГ. Тоа зборував јас дека Германиците запнаа и сега спроведуваат. Еден таков терминал пуштија во ноември сега уште еден во декември. И му требаат уште барем 3 за да можат колку толку да го заменат рускиот гас до есен 2023.

Ти си ми зборувал за бродови. Затоа ми падна чудно кинески терминал, ама си реков можи кинезите ја купиле фирмата и тие градат.
ke mora da ti nacrtam.

Screenshot_20221212-155517_Chrome.jpg

svabite u dijagramot gi izgradile cefkite. tolku.

prviot brod do cefkite e kineskiot. toj e ustvari TERMINALOT sto pretvara lngto vo gas. toa e ona sto faka godini da se izgradi a ne cefkite. toa zadovolstvo ger ke gi kosta 200k evra dnevno.

ke im trebaat 5 takvi za da go zamenat kapacitetot od nord stream. ke im trebaar uste edno 150 tankeri ko onoj vtoriot na slikata za da moze da pokrijat transportot. toj vtoriot na slikata kosta 220 do 250M dolari i faka nekolku god da se izgradi. vo momentot nema dovolno takvi za da se pokrie evropa, zatoa bese tepacka da se kupat i stari...
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.462
Е па сега Тенеќе се смее, не цитирам “погани“ руски/проруски блогери (за ТВ и весници-и западни и руски- нема ни да трошам секунда, тие се апла разузнавачка операција), цитирам “благословени“ извори западни, и тоа бивши офицери на вечно добрите момци...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
ke mora da ti nacrtam.

Прегледај го приврзокот 358515

svabite u dijagramot gi izgradile cefkite. tolku.

prviot brod do cefkite e kineskiot. toj e ustvari TERMINALOT sto pretvara lngto vo gas. toa e ona sto faka godini da se izgradi a ne cefkite. toa zadovolstvo ger ke gi kosta 200k evra dnevno.

ke im trebaat 5 takvi za da go zamenat kapacitetot od nord stream. ke im trebaar uste edno 150 tankeri ko onoj vtoriot na slikata za da moze da pokrijat transportot. toj vtoriot na slikata kosta 220 do 250M dolari i faka nekolku god da se izgradi. vo momentot nema dovolno takvi za da se pokrie evropa, zatoa bese tepacka da se kupat i stari...
Разбрав веќе на што си мислел. Ти кажав.
Тоа 'цефките' се се, само не голо маде, туку има бајги работа за тоа да се направи. Плус чини бајги пари.

Инаку пловечки ЛНГ терминал не е нешто ново. Литванија си купи/направи за да не дојди во ваква ситуација како што се сега сите други.
Сега ги снабдува и Естонија и Латвија и Полска. Трошокот беше голем за буџетот на Литванија, но сега не зависат од Руски гас како другите.

Затоа и велам дека Меркел е глупава, чим тврди дека Минскиот договор бил за да и се даде време на Украина да зајакне, а не мрднала со газот да ја направи Германија по независна.

Но, Европејците излегоја невидени ретарди. Мислеа САД ќе ги брани, Русија ќе ги рани и Кина ќе произведува за нив.

Сега станува појасно дека ЕУ изгуби две децении под 'лидерство' на Меркел.
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.485
Поени од реакции
22.104
Ја за Меркел цело време тоа го викам ама овде убедуваат дека немало да дојде до војна ако таа била уште на власт.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.082
Поени од реакции
24.112
Разбрав веќе на што си мислел. Ти кажав.
Тоа 'цефките' се се, само не голо маде, туку има бајги работа за тоа да се направи. Плус чини бајги пари.

Инаку пловечки ЛНГ терминал не е нешто ново. Литванија си купи/направи за да не дојди во ваква ситуација како што се сега сите други.
Сега ги снабдува и Естонија и Латвија и Полска. Трошокот беше голем за буџетот на Литванија, но сега не зависат од Руски гас како другите.

Затоа и велам дека Меркел е глупава, чим тврди дека Минскиот договор бил за да и се даде време на Украина да зајакне, а не мрднала со газот да ја направи Германија по независна.

Но, Европејците излегоја невидени ретарди. Мислеа САД ќе ги брани, Русија ќе ги рани и Кина ќе произведува за нив.

Сега станува појасно дека ЕУ изгуби две децении под 'лидерство' на Меркел.
cefkite se bas golo made u sporedba so brodot. sto e najtragicno i niv gi sjebaa pa zatoa se zaebavavme minatiot pat deka terminalot e nefunkcionalen ako nemaat mirno more i vo odredeni vremenski uslovi... neznam kako poveke da ti nacrtam... 2 od 5te terminali ke se nefunkcionalni u zima koga im najpotreben gasot.

aj toa ama sto pravime so brodovite? fino sto ete kina ke kupiva od sakhlin i ke moze da im shitka americki gas ama pak se daaaaleku od sto im treba.

evropa 2 decenii a mozese use koj znae kolku da koristi eftin ruski gas ako amerika ne se umesa i naparavi vojna. sega poleka se ke padne.

svetot vo idnina ke bide usa zaedno so 5te oci, kina, rusija, indija individulano ali i zaedno so brics... eu ke bide samo lokalen igrac so mok da komanduva na balkanot i tolku... od sekade ke bidat potisnati od afrika voeno veke se slucuva, vo azija ekonomski se slucuva a na drugi mesta i nikad ne bile tolku jaki... za vreme na merkel bea ceneti sekade sega samari mu mavaat na makron, vo indonezija javno se sproveduva dekolonizacija na holanzanite, vo ostatokot na azija veke gi zbrisaa svabite itn...

neznam kako ne ti e jasno ama se sto proizveduva EU ke e i veke e zameneto, svetot ide napred, ima mnogu poveme resursi od evropa i se pomalku ke saka da gi spodeli ili prodava za ic pari... klasika e ova so gasot, eftin gas zamenuvaat so mnogu poskap...

jas ne sum ic optimist za eu. mene mi lici deka ke im se sluci makedonija, ke ziveat uste malku ok, ko sto ziveese mkd dur ne se spicka sve sto bese zaraboteno vo eks ju pa posle sledi krah... zbor da nema deka ima i takvi sto ke se ok (licno mislam svabite i skandinavcite ke se ok, ama sakam da go zezam igorce malku, ako ne sega koga lol :icon_mrgr: ) ama drugive gi zalam, pogotovo francuzite i holandzanite koj se ufilmani deka se dar od boga...
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
Е па сега Тенеќе се смее, не цитирам “погани“ руски/проруски блогери (за ТВ и весници-и западни и руски- нема ни да трошам секунда, тие се апла разузнавачка операција), цитирам “благословени“ извори западни, и тоа бивши офицери на вечно добрите момци...
Се смеам затоа што, прво немаат толку мобилизирани, второ затоа што само 1 од 8 мобилизирани вреди нешто и трето затоа што се во очајна ситуација со опрема/оружје/обука посебно офицерски кадар.

Затоа Русиве буквално го молат Лукашенко да влези во војна оти има 70.000 професионални војници со доволно опрема.

Впрочем џабе правиме муабет ќе се види за брзо време кој е во право.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.167
Поени од реакции
41.508
Се смеам затоа што, прво немаат толку мобилизирани, второ затоа што само 1 од 8 мобилизирани вреди нешто и трето затоа што се во очајна ситуација со опрема/оружје/обука посебно офицерски кадар.

Затоа Русиве буквално го молат Лукашенко да влези во војна оти има 70.000 професионални војници со доволно опрема.

Впрочем џабе правиме муабет ќе се види за брзо време кој е во право.
го молат за зимски униформи Лукашенко, заборави на тоа да кажеш.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.378
Поени од реакции
18.267
го молат за зимски униформи Лукашенко, заборави на тоа да кажеш.
Абе и да му го испушат на Лукашенко џабе му е сега. :pos:
Лукашенко е стар лисец, виде сега кој е ебиветар, а кој сериозен играч, па сега ќе чека победник.

 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.167
Поени од реакции
41.508
Абе и да му го испушат на Лукашенко џабе му е сега. :pos:
Лукашенко е стар лисец, виде сега кој е ебиветар, а кој сериозен играч, па сега ќе чека победник.

тоа е тенеќе немаат неограничени залихи од нато, се замараат русите со Бахмут, како се запнале ќе го ослободат уште малце. Уште еден небитен град. Кој ги управува воопшто, скроз на скроз отишле со умот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.769
Ова опсесијава на Русите со Бахмут мислам дека му е од многу играње кантер.
Да бе, а овие Украинциве па серт и не им го даваат Бахмут. Гинат како нетачни во троцифрени бројки секојдневно за инает... Како мали Џокица ја рабира војната. :cautious:

Бахмут (Артемовск) ако/кога ќе падне, ќе колапсира тој дел од фронтот. Исклучително важна локација, и интересни сте и ти и други како после толку време следење на војнава сеуште не ги разбирате основните моменти и мапата. Бахмут и уште неколку места се клучни: Авдиевка, Велика Новоселовка, итн. Затоа таму и се војува и се гине. Не горе кај Харкив, и ете не долу кај Херсон каде важно беше само држење на дел од западниот брег на Доњетс за идни развои на фронтот. За Украинците е важно да ги одбранат, и да направат продот накај Сватове.
Автоматски споено мислење:

Еве ги и сиротите регрути, чорапи немаат а ги пратиле да војуваат. :unsure:

 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Со нападот на Енгелс базата, треба на Русите да им е кристално јасно дека мора да ја неутрализираат Украина по секоја цена.
... или дека ова им е последно предупредување да се повлечат од Украина, пред и нивната енергетска инфраструктура да почне да биде уништувана... whichever comes first :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.709
Поени од реакции
32.769
тоа е тенеќе немаат неограничени залихи од нато, се замараат русите со Бахмут, како се запнале ќе го ослободат уште малце. Уште еден небитен град. Кој ги управува воопшто, скроз на скроз отишле со умот.
Пред некој ден Украинците си го срушиле мостот северно од Бахмут, накај Красна Гора... Изгледа се свесни дека нема да може долго да го држат градот. Не знам само како планираат да си ги повлечат војниците, ако воопшто планираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom