Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Јас уште мислам дека нападите врз Шојгу се напади врз Путин, а Пригозин веќе не бира зборови.

@Lester Freamon еве ти, што сакаш повеќе? Сакаш да ти се црта ли? Готово е, прифати го тоа и да можеме само немо да го гледаме колапсот.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.140
Поени од реакции
5.894
Уствари тебе ништо не ти е јасно според напишаново.
Кризата НЕ е ради Русија, ама што веруваш во тие прикаски, лесно ќе си поминеш во животот
Кризата е заради санкциите кон Русија. Ако нема санкции ќе нема и криза. Но Русија никогаш не била допадлива држава за западниот свет, а авторитарен лидер како Путин никогаш нема да биде прифатен како лидер на Европа, така што - тоа е што е.

Репликава беше само колку да ти покажам дека многу ми е јасно што се случува и да те информирам дека многу лесно си поминувам во животот без разлика на ситуацијата. ;)
Нема да имам понатамошни реплики.

Да, што ќе направи западот?
Единствено нешто што може да направи западот во таква ситуација е да им ги прати Полјаците да гинат, уште едни усвитени петарди, во ниту еден случај нема да видиш директен напад од САД врз Русија, ниту пак било која западна сила: Англија/Германија/Франција, оти дури тогаш ќе видиш што е рестарт на светот.

Поарно луд отколку дволичен како вас. Колку пари прати ти на Украинците за да ги поткрепиш, колку бегалци имаш во моментов во станот, и колку пари планираш да им праќаш секој месец за да ја изградат државата ако прекине војната?

Еве јас ти кажувам дека се додека има отворени донации за луѓе кои не можат да врзат крај со крај во Македонија, немам намера да потрошам ниту еден денар на некој од надвор. Дали ова ме прави полоша личност од вас кои навивате за да се разгорува огнот, или вас кои наместо да го гледате нашиот двор, и нашите проблеми, глумите многу загрижени за сите други?
Си видел колку народ ти трпи за леб во државата? Си видел колку народ не може да плати ниту една сметка? Си видел колку фирми се на раб пред колапс во државата? Си видел што ти прават шипците во твојата држава, па се загрижи како биле тероризирани други земји во светот?

Русија нема да се повлече од Украина оти за разлика од западот ова за нив е егзистенцијално прашање. Ако не покажат лекција таму, никогаш нема да направат држава.
Работите нема да се вратат во нормала ни ако победи Украина, последно нешто што сакаш е тоталитарна моќ само на една сила и немање на баланс во светот. Дури тогаш ќе видиш со кое темпо ќе менуваат влади и политики твоите грижливи сопственици. Силни Русија и Кина се единствениог гарант на мир во наредни 50-100 години, се друго значи слободен пазар на робови за западњаците, и уништување на земји преку ноќ ако им затреба нешто што има во таа земја.
Не се обидувај да ме претставиш како дволичен - нема поента. Мислењата од почеток ми се дека Русија е виновна за војнава затоа што они извршија инвазија. Исто ќе беше ако ја нападнеа Естонија, Казахстан или Монголија. Ако тоа доведеше до светска криза - пак ќе јадев гомна против Русија.

Муабетов со "егзистенцијално прашање за Русија" е очигледна когнитивна дисонанца повторувана од многу членови. Јас до смрт ќе стојам на ставот дека ниту еден НАТО војник немаше ни метар да влезе во Русија (а не па да ја бомбардираат со ракети) ако Русија си гледаше во дворот. Ама неееее - морале они да денацифицираат, демилитаризираат, бранат Руско население, излезат на море, уништуваат соседна држава и тероризираат цивилно население затоа што нивната држава била под егзистенцијална закана :facepalm:
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Кризата е заради санкциите кон Русија. Ако нема санкции ќе нема и криза. Но Русија никогаш не била допадлива држава за западниот свет, а авторитарен лидер како Путин никогаш нема да биде прифатен како лидер на Европа, така што - тоа е што е.

Репликава беше само колку да ти покажам дека многу ми е јасно што се случува и да те информирам дека многу лесно си поминувам во животот без разлика на ситуацијата. ;)
Нема да имам понатамошни реплики.


Не се обидувај да ме претставиш како дволичен - нема поента. Мислењата од почеток ми се дека Русија е виновна за војнава затоа што они извршија инвазија. Исто ќе беше ако ја нападнеа Естонија, Казахстан или Монголија. Ако тоа доведеше до светска криза - пак ќе јадев гомна против Русија.

Муабетов со "егзистенцијално прашање за Русија" е очигледна когнитивна дисонанца повторувана од многу членови. Јас до смрт ќе стојам на ставот дека ниту еден НАТО војник немаше ни метар да влезе во Русија (а не па да ја бомбардираат со ракети) ако Русија си гледаше во дворот. Ама неееее - морале они да денацифицираат, демилитаризираат, бранат Руско население, излезат на море, уништуваат соседна држава и тероризираат цивилно население затоа што нивната држава била под егзистенцијална закана :facepalm:
Ја заборави најновава ретардација
Десатанизираат
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
абе добро ти кај да е и на очите сопствени ќе престанеш да им веруваш, тоа е од копиум пиење на екс со денови со години. Ете види во видеото сам ќе видиш су35 ки каде фрлаат фабови ко да се во 1943 година, ама на кого му кажувам ти ни фаб знаеш што е ни су 35ка некни ни раскажуваше овде миг 29 кога го турнал стелтот на американците :icon_lol:

Исто како котлите ваши во април и мај кога нашироко овде ни објаснувавте длабоки битки и како цела украинска армија во котел ќе биде затворена на источен фронт, па после кога готов беше моралот од украинците и украинскиот фронт пред распаѓање беше кај севернодонецк ради видеата со незадоволни украинци, па септември веќе европа готова беше еве ноември дојде уште чекаме крајов да дојде :icon_lol: Секој месец минимум еднаш ја менуваш лентата па уште ќе се правиш паметен овде та ти та поданициве твои :icon_lol:


ништо тебе не ти е јасно, во москва да ја видиш армијата на украина путин кај што го бесат на плоштад ќе си смислиш некоја приказна како тоа е уствари мастер план на фсб да ги изигра украинците да наместат порадикален од путин на власт и тој да ги врати назад во украина :icon_lol:
Тоа е тоа, уште еден несомнен доказ, дека врска сум немал што зборам и сум бил во заблуда. Све што сум кажал еве повлекувам и само немо ќе го гледам распадот на Русија вечерта на Нова Година. Очекувам тука во Моленбек посебен огномет во врска со распаѓањето на Русија.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Тоа е тоа, уште еден несомнен доказ, дека врска сум немал што зборам и сум бил во заблуда. Све што сум кажал еве повлекувам и само немо ќе го гледам распадот на Русија вечерта на Нова Година. Очекувам тука во Моленбек посебен огномет во врска со распаѓањето на Русија.
мислам дека ти изгоре процесорот конечно
и време беше, you had a good run
кој го номинираш за твој наследник на позицијата дежурен антизападен идеолог? Да не настани некоја борба за превласт во Тим Раша
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
мислам дека ти изгоре процесорот конечно
и време беше, you had a good run
кој го номинираш за твој наследник на позицијата дежурен антизападен идеолог? Да не настани некоја борба за превласт во Тим Раша
Не бе навистина. Еве уште еден доказ. Русите праќаат т34 во Украина за десатанизација.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.874
Не се обидувај да ме претставиш како дволичен - нема поента. Мислењата од почеток ми се дека Русија е виновна за војнава затоа што они извршија инвазија. Исто ќе беше ако ја нападнеа Естонија, Казахстан или Монголија. Ако тоа доведеше до светска криза - пак ќе јадев гомна против Русија.

Муабетов со "егзистенцијално прашање за Русија" е очигледна когнитивна дисонанца повторувана од многу членови. Јас до смрт ќе стојам на ставот дека ниту еден НАТО војник немаше ни метар да влезе во Русија (а не па да ја бомбардираат со ракети) ако Русија си гледаше во дворот. Ама неееее - морале они да денацифицираат, демилитаризираат, бранат Руско население, излезат на море, уништуваат соседна држава и тероризираат цивилно население затоа што нивната држава била под егзистенцијална закана :facepalm:
Хаха, се читаш ли што пишуваш бре?

Сакаш да ми кажеш дека треба да ги толерираат како што ние ги толерираме љочките?

Шо мајка бара НАТО војник на другата страна од светот, особено кога веќе беа договорени дека нема да се пикаат во Украина? Дали имаш Руски војници во Мексико?

Ова што ти го кажуваш е следното: јас ти доаѓам и ти се паркирам со приколка пред портата, ти се мочам на оградата и ти вадам шипка по шипка секој ден, од ден на ден почнувам да ти влегувам во дворот, па да ти користам вода од чешма, па струја, па полека да ти се вселам во куќата, па ти ги тероризирам и шамарам сите по дома, и ти треба да ме толерираш и викаш фала за тоа?

Секоја нормална држава би реагирала така во случај на тоа што го прави НАТО, би се зачудил ако воопшто им остават читава инфраструктура до крај на војната.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Шо мајка бара НАТО војник на другата страна од светот, особено кога веќе беа договорени дека нема да се пикаат во Украина? Дали имаш Руски војници во Мексико?

Ова што ти го кажуваш е следното: јас ти доаѓам и ти се паркирам со приколка пред портата, ти се мочам на оградата и ти вадам шипка по шипка секој ден, од ден на ден почнувам да ти влегувам во дворот, па да ти користам вода од чешма, па струја, па полека да ти се вселам во куќата, па ти ги тероризирам и шамарам сите по дома, и ти треба да ме толерираш и викаш фала за тоа?

Секоја нормална држава би реагирала така во случај на тоа што го прави НАТО, би се зачудил ако воопшто им остават читава инфраструктура до крај на војната.
тоа е проблемот со вас, оти вие мислите дека на русите украина им е дворот :icon_lol: татко му на путин му ја остај украина :icon_lol:
чудете се после зошто сакаат сите соседи нивни во нато :icon_lol: али добро е барем се трудиш, до некни само за јамболиите верглаше

FfhiC6wXgAEasMo.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.874
тоа е проблемот со вас, оти вие мислите дека на русите украина им е дворот :icon_lol: татко му на путин му ја остај украина :icon_lol:
чудете се после зошто сакаат сите соседи нивни во нато :icon_lol: али добро е барем се трудиш, до некни само за јамболиите верглаше

Прегледај го приврзокот 349462
Па повеќе е негова, отколку на овие што се на 10 000 километри од тука.
Да, луѓето сакаат да бидат во НАТО оти важи онаа: „ако не можеш да ги победиш, придружи му се“.
Ако не си со нив, ќе ти ја уништат државата.

Да ти објаснам попластично: безбедноста што ја нуди НАТО е иста како таа безбедност што ја нудеа агенциите за обезбедување на Мијалков, и тие на Вице денес. Немаш проблем, се додека не ги одбиеш нивните сервиси.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Па повеќе е негова, отколку на овие што се на 10 000 километри од тука.
Да, луѓето сакаат да бидат во НАТО оти важи онаа: „ако не можеш да ги победиш, придружи му се“.
Ако не си со нив, ќе ти ја уништат државата.

Да ти објаснам попластично: безбедноста што ја нуди НАТО е иста како таа безбедност што ја нудеа агенциите за обезбедување на Мијалков, и тие на Вице денес. Немаш проблем, се додека не ги одбиеш нивните сервиси.
Џабе се расправаш, после за нова година, кога ќе се распадне Русија, ќе ти се смејат.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Па повеќе е негова, отколку на овие што се на 10 000 километри од тука.
Да, луѓето сакаат да бидат во НАТО оти важи онаа: „ако не можеш да ги победиш, придружи му се“.
Ако не си со нив, ќе ти ја уништат државата.
Да ти објаснам попластично: безбедноста што ја нуди НАТО е иста како таа безбедност што ја нудеа агенциите за обезбедување на Мијалков, и тие на Вице денес. Немаш проблем, се додека не ги одбиеш нивните сервиси.
Не не е негова ич. Не се тие луѓе глупи како што ги правите, секој русофил треба да си ја зачеша главата и да се запраша зошто сите нивни соседи се спремни да влезат во сојуз со било кој, да се нафатат на секакви услови, да подземат сорос морос филозофии, се што треба само да не се со русија. Зошто повеќето нивни соседи се спремни да загинат до последен и да си ги вратат државите ако треба во 9 ти век само да не бидат со русија. Тука лежи зајакот, ама на copium squad овде многу повеќе му одговара да си направат филм дека циа и сорос за само 15 години им го испраа умот на цела источна европа и балтик и од бфф со русите ги направија смртни непријатели.
Да ти објаснам јас тебе попластично: секој кој не е во нато а граничи со русија е во константен ризик да биде окупиран под хх глупав претекст. НАТО нуди ако ништо друго сигурност дека барем нема да бидеш окупиран од златната орда и за тие држави е повеќе од доволно. Тие убаво знаат како се живее под руска чизма и каков просперитет ги чека и затоа таму не вирее русофилство.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Не не е негова ич. Не се тие луѓе глупи како што ги правите, секој русофил треба да си ја зачеша главата и да се запраша зошто сите нивни соседи се спремни да влезат во сојуз со било кој, да се нафатат на секакви услови, да подземат сорос морос филозофии, се што треба само да не се со русија. Зошто повеќето нивни соседи се спремни да загинат до последен и да си ги вратат државите ако треба во 9 ти век само да не бидат со русија. Тука лежи зајакот, ама на copium squad овде многу повеќе му одговара да си направат филм дека циа и сорос за само 15 години им го испраа умот на цела источна европа и балтик и од бфф со русите ги направија смртни непријатели.
Да ти објаснам јас тебе попластично: секој кој не е во нато а граничи со русија е во константен ризик да биде окупиран под хх глупав претекст. НАТО нуди ако ништо друго сигурност дека барем нема да бидеш окупиран од златната орда и за тие држави е повеќе од доволно. Тие убаво знаат како се живее под руска чизма и каков просперитет ги чека и затоа таму не вирее русофилство.
Зошто му објаснуваш него бе. Тој е во Австралија, он ќе ти кажуе тебе за Сорос, Мијалков и Вицето од таму или против Русија ќе збори. Што не се иселил во Русија.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Џабе се расправаш, после за нова година, кога ќе се распадне Русија, ќе ти се смејат.
немој така бе пријателе
Автоматски споено мислење:

Што не се иселил во Русија.
арно рече некој член погоре
вас со стап да ве тепаат русија не одите
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.954
Поени од реакции
35.874
Џабе се расправаш, после за нова година, кога ќе се распадне Русија, ќе ти се смејат.
Се чудам како ќе живеам тогаш.

Можеби ќе треба и јас како нив да правам нов акаунт :свиркам:

Не не е негова ич. Не се тие луѓе глупи како што ги правите, секој русофил треба да си ја зачеша главата и да се запраша зошто сите нивни соседи се спремни да влезат во сојуз со било кој, да се нафатат на секакви услови, да подземат сорос морос филозофии, се што треба само да не се со русија. Зошто повеќето нивни соседи се спремни да загинат до последен и да си ги вратат државите ако треба во 9 ти век само да не бидат со русија. Тука лежи зајакот, ама на copium squad овде многу повеќе му одговара да си направат филм дека циа и сорос за само 15 години им го испраа умот на цела источна европа и балтик и од бфф со русите ги направија смртни непријатели.
Да ти објаснам јас тебе попластично: секој кој не е во нато а граничи со русија е во константен ризик да биде окупиран под хх глупав претекст. НАТО нуди ако ништо друго сигурност дека барем нема да бидеш окупиран од златната орда и за тие држави е повеќе од доволно. Тие убаво знаат како се живее под руска чизма и каков просперитет ги чека и затоа таму не вирее русофилство.
Нивните политичари се спремни и децата да си ги продадат за парите што им се плаќаат.
Рачунај кое лаење го правите вие обичната пешадија за паричката што стига преку невладини и слично, а да не правиме муабет што би правеле ако сте платени во милиони како политичарите таму ;)

Ќе имаат прилика да опипаат каква е западната чизма, не е страшно.

Инаку гинат оти се глупи, да беа троа побистри ќе жиееја како бубрег во лој.

Русија има свое население во овие држави, последно кога проверив во Украина имаше 18% Руси, горе-доле сличен процент како и шипци кај нас, така да Украина ќе треба да се потруди да им даде секакви права на истите. Јас уште не гледам рамковен договор, двојазичност, гарантирано вработување на 20тина проценти во секоја институција, гарантирано делење на дипломи и тн.
Ти си прогресивен човек, барем ти треба да знаеш дека ова мора да е гарантирано и е по насоките на западот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
арно рече некој член погоре
вас со стап да ве тепаат русија не одите
Тоа е другар јас на стари години го сватив тоа. Тука у Моленбек лебот го зимам, у центарот на НАТО, а навивам за Русија. Туку кажи ми, пошто сум нов, кои држави беа појаки од Русија, Италија, Тексас и уште една која беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom