Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.383
Поени од реакции
12.092
После минатата недела и уништувањето на колку? 40 % од енергетската инфраструктура? Мислам дека одат “преговори” позади затворени врати.
Премногу нагло се стиши.
Ниту Учките не останаа без мотив/оружје/трупи/механизација/ ниту Русите останаа без ракети.
Така да стишувањево овие неколку денови само на тоа мене ми алудира.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.445
Поени од реакции
40.307
Чекај сеа западот немал добри образовни системи ама привлекувал кадри од надвор каде што имало подобар образовен систем? Што побогу тресеш ти по форуми..

Западот ги има најдобрите образовни системи во целиот свет ако мене ме прашаш (Јапан и АУ спаѓаат тука исто). Ако ти подразбираш крадење на кадар што некој филипнец дошол завршил факс на МИТ и работи во НАСА тогаш имаш погрешно сфаќање. Еве ти една топ 30ка да се увериш.

Прегледај го приврзокот 349316

Западот беше далеку од сите во технологија , уште е ама не со толку голема маргина како пред 20-30 години. Кина влегува на голема врата.
џабе имаат јаки универзитети кога транџибити караконџули им ги превземаат.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Со огледа најглем дел од Вагнер се затвореници, многу често наркомани, морале да носат црвена лента ако имаат СИДА и бела лента ако имаат Хепатит.

1666711823965.png
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
УПМ, ова Иранциве изгледа се многу напред во технологија за дронови. Ова е пандан на противоклопните Switchblade 300.
Се надевам барем Ерменија ќе биде помогната против Азејберџан од страна на Иранците.

 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.090
Поени од реакции
4.281
Русофил и мозок не иде заедно,скроз си се заебал.Тоа што шиптаpите се амерофили а просечен глуп македонец или друг балканец е русофил,ја отсликува моменталната ментална карта на дупкава наречена Балкан.
Ммммм...според твојава премудрост, секој амерофил, во случајов, шипот, автоматски е генијалец само ‘ради „филството„.

Ти симнувам капа...:facepalm:
Автоматски споено мислење:

џабе имаат јаки универзитети кога транџибити караконџули им ги превземаат.
Какви универзитети, кога системот „Болоња„ високосериски произведува неспособни кадри...

Последиците од тоа образовно промашување се очигледни дури и во наши услови, каде на работа ти доаѓаат тазе кадри, кои не ја знаат азбуката од својата професија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.326
Поени од реакции
31.189
Русофил и мозок не иде заедно,скроз си се заебал.Тоа што шиптаpите се амерофили а просечен глуп македонец или друг балканец е русофил,ја отсликува моменталната ментална карта на дупкава наречена Балкан.
Хмм па да, познат факт е високото интелектуално ниво на нашите сограѓани. Најпосле народ кој изродил толку познати научници и интелектуалци, сепак е нешто што дава јасна претстава за нивното општо ниво на интелегенција. :unsure:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Чекај сеа западот немал добри образовни системи ама привлекувал кадри од надвор каде што имало подобар образовен систем? Што побогу тресеш ти по форуми..

Западот ги има најдобрите образовни системи во целиот свет ако мене ме прашаш (Јапан и АУ спаѓаат тука исто). Ако ти подразбираш крадење на кадар што некој филипнец дошол завршил факс на МИТ и работи во НАСА тогаш имаш погрешно сфаќање. Еве ти една топ 30ка да се увериш.

Прегледај го приврзокот 349316

Западот беше далеку од сите во технологија , уште е ама не со толку голема маргина како пред 20-30 години. Кина влегува на голема врата.
Јас сега треба да ти постирам топ листа на универзитети според критериуми на Северна Кореја?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.326
Поени од реакции
31.189
Тоа е твоја перцепција. Шарените револуции не се знак не немоќ туку на моќ. Модерен стил на владеење, ширење влијание и војување. Распаѓаат држави без испукан куршум. Нивните граѓани живеат богато и далеку од било каква опасност, дур Руските деца гинат на фронт моментално.

Не ми е чудно што обичен човек не го сваќа тоа, чудно ми е што очигледно Руските власти не го сватиле тоа. Парите и меката моќ се тоа што ја прави Америка единствената суперсила(наскоро тука ќе биде Кина). А не нукеарното оружје. Нуклеарно оруже имааа и французите, и англичаните и ссср и сите овие империи го изгубија статусот на суперсила без испукан куршум. Од Суец до распадот на Ссср. Е тоа е дефиниција за моќ.
Аха, и што е веројатно дека ќе се случи ако нуклеарна велесила така на прљав начин ја сатераш во ќоше од кое нема бегање без употреба на најсилното оружје што го имаат? Ова овде не е прашање на губење на статус на хегемон/империја, Русија тоа никогаш не била. Овде прашањето е гола егзистенција.


И на сад и на Русија нуклеарното оружје им е последна точка. Инаку би го употребиле во Иран, Виетнам, Авганистан и тн. Дури еден Израел не го употребува иако Иран му е егзистенцијална закана.

Нуклеарното табу е голема работа. Да не беше така Русите ќе го употребеа до сеа наместо да гинат луѓе.
Да, табу е со добри причини. Но (како што кажуваш сам) што е поверојатно дека ќе се случу кога некој што поседува нуклеарно оружје ќе дојде до „последната точка“? Ќе направи нешто пандан на државно и национално самоубиство, или ќе се фати и за нуклеарната сламка?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
20-30 илјади загинати 70-90 илјади повредени.
Од кај се бројките? На пример пред некој месец имаше документ за кој се тврдеше дека е Украински што кажува 200К мртви.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.326
Поени од реакции
31.189
Не знам како размислуваат дека на Украинците не им гинат МНОГУ луѓе во војување каде тактиката им е претежно пешадија и понешто оклоп/техника кои преку отворени полиња напаѓаат претежно укопан/утврден противник со напредна артилерија и воздушна подршка.

А изворот бил OSINT, кој е се само не е руски пропаганден ресурс.

https://www.americansecurityproject.org/osint-in-ukraine/
Open-source intelligence is information gathered through public sources and then processed, synthesized, and analyzed into intelligence. These public sources can range from commercial satellite images to unencrypted radio messages and public social media posts. In recent decades, the role of OSINT in the intelligence community has increased exponentially due to the increased role the internet plays in our society. According to the Defense Intelligence Agency, about 80% of DIA intelligence today comes from open–source material. The ability of the Ukrainian government, military, and people to tap into this wealth of information has helped shaped the war in Ukraine’s favor.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.086
Поени од реакции
10.817
Кога ја прочитав првата реченица си реков дека си се соочил со реалноста, но потоа следното... Нафтата што ја купува вашата Немачка во најголем дел е препракувана руска нафта со додатна маржа за препродавачот (амерот најчесто, ама ете и Кина/Турција/итн ви се качуваат отпозади на реденка).

Ај тоа, и со дупло понизок стандард се живее (како што ние овде во Македонија тоа добро го знаеме) туку пострашно е тоа што индустријата ви се затвора, економијата ви се контрактира - а на вас ви сервираат вакви приказни дека важното е Русија да „страдала“ (што не се дешава, напротив), а вашата благосостојба ќе се вратела „наскоро“. Класична когнитивна дисонанца.



Бројките не се од Дејан, туку oд OSINT.
Според руски извори украинските загуби се поголеми од наведените 402К.


Open-source intelligence is information gathered through public sources and then processed, synthesized, and analyzed into intelligence. These public sources can range from commercial satellite images to unencrypted radio messages and public social media posts. In recent decades, the role of OSINT in the intelligence community has increased exponentially due to the increased role the internet plays in our society. According to the Defense Intelligence Agency, about 80% of DIA intelligence today comes from open–source material. The ability of the Ukrainian government, military, and people to tap into this wealth of information has helped shaped the war in Ukraine’s favor.



OSINT (open-source intelligence) investigators have named real irretrievable losses of Ukraine’s army. As of 20 October 2022, according to OSINT, the Ukrainian Armed Forces had lost 402,000 people, of whom 387,000 were killed.

Losses among mercenaries and volunteers from Poland, the Baltics and Romania totaled 54,000, with 31,240 killed.

These are OSINT figures calculated using funeral agency summaries, morgue extracts and analysis of radio, cellular and satellite exchanges of AFU forces. @RTRDonetsk

The German publication ZEITUNG.DE citing American military experts, including retired representatives of the US Army command, says that the number of deaths among the Armed Forces of Ukraine is over 200 thousand people, or 15-20 thousand monthly. #Ukraine
Се живее со дупло помал стандард ама ако така си израснат, Игорче ке стисне заби како претходно така и сега ама тешко рандом шваба што е озраснат у лагоден живот дека туку така ке научи наеднаш да се откаже од многу луксузности
 

Kajgana Shop

На врв Bottom