Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.218
еве пример форбс настапува со бомбастичен наслов
The U.S. Air Force Just Admitted The F-35 Stealth Fighter Has Failed
а кога ќе ја прочиташ статијата сфаќаш дека тоа us air joint force нигде не го рекле, и браун самиот вика користење на други авиони за функции каде не е потребен ф35 пошто не одиш со ферари на работа и после од оваа излегуваа 270 спиноф статии на рандом блогови, горе долу кликбејт :icon_lol: исто ако ги расчепкаш еффективнес имаш на сите различни проценти :icon_lol: али многу потешко е ова сето да го читаш и генерално да се расчепкаш одколку лепење рандом линк од гугл.
Аморе, имаш хх линкови погоре и не е дека се работи за „еден бомбастичен/кликбејт наслов“... А тоа со „ферари не се вози на работа“ е таков фејл од наратива што Монти Пајтон гомна може да му јадат на ова. Мислам ако авионов не го направиле за да го летаат тогаш за кој кур го направиле? :ROFLMAO: :LOL:

Цените на поправки на нов авион и општо цени на летање се во небеса високи дури и за САД (не па за кутрите вазали).
Проблеми со моторот меѓу другото и тоа што откажува на многу помал број работни часови од MTBF параметарот од сопствените спецификации. Стелт наслагите паѓаат после кратко време на побрзо летање. Мноштво пилоти кои се жалат на тегоби како болка во синуси и несвестици - и само кога го летаат овој авион. Очигледно имаат големи проблеми со системите за одржување на притисок во кабината (нешто слично може да е причината и за падот на СУ-30 кај Иркутск, наводно двајцата пилоти биле со минути во несвест). Фалични седишта за катапултирање. Куп проблеми со софтверот, меѓу кои и некои банални како светлото на HUD-от кое не може доволно да се намали за да не смета при слетување во услови на ниско амбиентално светло, а решението за ова е најавено некаде после 2025-та. :LOL:

Итн, итн... Ф-35 има толку проблеми што цела тема може да се отвори за него (и десетици/стотици страни да се напишат). Тежок фејл. Кај Ф-35 најдобро се гледа корупцијата на америчкиот тендерски систем - работите ај што се преплаќаат - туку и не работат. Ова го гледам и во државава, и секаде каде се наметнува тендеризација и општо американските „вредности“.


Во секој случај тоа што се жалиш на насловот на статијата од првиот линк - тоа може да е нивни заклучок, ама е заклучок донесе на основа на факти - факти кои се земени од реални изјави на спомнатиот Браун, кој дефакто и дејуре е Air Force chief of staff General.

Еве ти пак материјали за читање, не знам само attention span-от (кој ти е како на златна рипка) дали ќе ти дозволи да прочиташ:





ова не заслужува ни одговор колку е смешно :icon_lol:
Иронијата е што ти го посочувам баш твојот тип на однос кон посочените факти и аргументи во дискусија. :D

Ај доста се глупирам и губам време со јасно покажани и докажани работи.
Да не ти пречам, продолжи си ти со инфантилни заебанции, и релативизирање. (y)
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.374
види погоре
за разлика од русија на запад медиумите не се под тотална контрола од некое одделение на кгб и можат да изнесуваат горе долу информации послободно, па често знаат и кликбејт да мавнат пошто треба од нешто да се јаде така :icon_lol: затоа пример кај нас на просечниот комуњарски мозок му се дешава систем ерор кога ќе види западњачка статија која го критикува западот, пошто по нивната матрица сите во државата треба едногласно да пеат во хор истото, нештото и груле сакаше да го направи кај нас ама failed miserably
иначе статијата погоре разглобив зошто е различна од насловот
Каков ној си ти, малеее. Од 2020 - до сега, изгледа во подрум беше, па не ја виде цензурата што ја правеа западните држави, врз сите можни медиуми. Затвараа трудници што напишале дека треба да се протестира, ама немале тотална контрола. :cautious:
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.198
Поени од реакции
5.372
Најјако од се на форумов тука е што и двете страни строго влезени у длабокото се надитруваат кој е во право и чие е повистинито небаре мислиш се на фронтот директива, уствари сркаат кафе и пивце позади лаптоп
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Аморе, имаш хх линкови погоре не е дека се работи за „еден бомбастичен/кликбејт наслов“... А тоа со „ферари не се вози на работа“ е таков фејл од наратива што Монти Пајтон гомна може да му јадат на ова. Мислам ако авионов не го направиле за да го летаат тогаш за кој кур го направиле? :ROFLMAO: :LOL:

Цени на поправки на нов авион и општо цени на летање кои се во небеса високи дури и за САД (не па за вазалите).
Проблеми со моторот меѓу другото и тоа што откажува на многу помал број работни часови од MTBF параметорот од сопствените спецификации. Стелт наслагите паѓаат после кратко време побрзо летање. Мноштво пилоти кои се жалат на тегоби како болка во синуси и несвестици - и само кога го летаат овој авион. Очигледно имаат големи проблеми со системите за одржување на притисок во кабината (нешто слично може да е причината и за падот на СУ-30 кај Иркутск, наводно двајцата пилоти биле со минути во несвест). Фалични седишта за катапултирање. Куп проблеми со софтверот, меѓу кои и некои банални како светлото на HUD-от кое не може доволно да се намали за да не смета при слетување во услови на ниско амбиентално светло, а решението за ова е најавено некаде после 2025-та. :LOL:
пошто ме мрзи да ти разглобувам еве ти едно видео каде се направени доста солидни поенти, е сеа не е од донбас девушка али издржи изгледај го
малце митбастинг за интернет стручњаци

Итн, итн... Ф-35 има толку проблеми што цела тема може да се отвори за него (и десетици/стотици страни да се напишат). Тежок фејл. Кај Ф-35 најдобро се гледа корупцијата на америчкиот тендерски систем - работите ај што се преплаќаат - туку и не работат. Ова го гледам и во државава, и секаде каде се наметнува тендеризација и општо американските „вредности“.
ова доаѓа од дежурниот адвокат на една од најкорумпираните армии на светот каде редовно се крадат чизми и облека а не нешто погоре. Армија која за 6 месеци успеа да го сруши митот за сопствената техника која го градеше 30 години. Зборувај ми за корупција :icon_lol:

Во секој случај тоа што се жалиш на насловот на статијата од првиот линк - тоа може да е нивни заклучок, ама е заклучок донесе на основа на факти - факти кои во статитајата се земени од реални изјави на спомнатиот Браун, кој дефакто и дејуре е Air Force chief of staff General.
The Air Force is launching a months-long study of tactical aviation requirements, seeking a force mix that addresses both near- and long-term requirements, which will be available in time to inform the fiscal 2023 budget request, Chief of Staff Gen. Charles Q. Brown Jr. said Feb. 17.
Brown acknowledged the F-35 is having engine wear issues, and said this will play in the TacAir review. The Air Force has the largest and “most mature” F-35 fleet, and is seeing F135 engines “failing a little faster in certain areas,” due to their “high use rate” and heavy deployment pace, given their relative newness in the fleet, he said.

Options are being looked at in maintenance and depot to mitigate the problem, Brown said, noting he has three- and four-star generals studying the issue.

But one big solution could simply be to use the F-35 less, Brown reported.
пак не знам веќе колку си способен и кога ќе прочиташ да протолкуваш

Иронијата е што ти го посочувам баш твојот тип на однос кон посочените факти и аргументи во дискусија. :D

Ај доста се глупирам
и јас мислам дека доста е
Автоматски споено мислење:

Каков ној си ти, малеее. Од 2020 - до сега, изгледа во подрум беше, па не ја виде цензурата што ја правеа западните држави, врз сите можни медиуми. Затвараа трудници што напишале дека треба да се протестира, ама немале тотална контрола. :cautious:
јас нигде не тврдам дека западната медиумска сфера е тотално слободна
само укажувам дека слобода на медиуми не треба да коментираат адвокати на русија и кина оти е ретардирано :icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.218
Колку сум способен тоа други судат, како на пример современиците а не најмалку и работодавците. Јас самиот објективно не можам да знам. Но знам дека немам волја (реално ни живци/време) да гледам популаристички видевца на јутјуб. Иако ти очигледно така се „едуцираш“ (се гледа и колку знаеш). Да пуштеше некој линк со озбилена содржина, ќе го прочитав порано или подоцна... Ама ти пушташ некои видевца на јутјуб и претходно некоја наводна статистика за малку рушења на авион за кој самиот актуелен Air Force chief of staff General вели дека „најдобро што помалку да го летаме“.

Ич ако не го летаат, ич нема да паѓа. :D
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Колку сум способен тоа други судат, како на пример современиците а не најмалку и работодавците. Јас самиот објективно не можам да знам. Но знам дека немам волја (реално ни живци/време) да гледам популаристички видевца на јутјуб. Да пуштеше некој линк со озбилена содржина, ќе го прочитав порано или подоцна... Ама ти пушташ наводна статистика за малку рушења на авион за кој актуелниот Air Force chief of staff General самиот вели дека „најдобро што помалку да го летаме“.

Ич ако не го летаат, ич нема да паѓа. :D
Ок
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Колку сум способен тоа други судат, како на пример современиците а не најмалку и работодавците. Јас самиот објективно не можам да знам. Но знам дека немам волја (реално ни живци/време) да гледам популаристички видевца на јутјуб. Иако ти очигледно така се „едуцираш“ (се гледа и колку знаеш). Да пуштеше некој линк со озбилена содржина, ќе го прочитав порано или подоцна... Ама ти посочуваш видевца на јутјуб и претходно некоја наводна статистика за малку рушења на авион за кој самиот актуелен Air Force chief of staff General вели дека „најдобро што помалку да го летаме“.

Ич ако не го летаат, ич нема да паѓа. :D
Пушти го, тропа нешто. Бившо правниче ти докажува дека еден борбен авион е подобар од друг. :kuracc:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Колку сум способен тоа други судат, како на пример современиците а не најмалку и работодавците. Јас самиот објективно не можам да знам. Но знам дека немам волја (реално ни живци/време) да гледам популаристички видевца на јутјуб. Иако ти очигледно така се „едуцираш“ (се гледа и колку знаеш). Да пуштеше некој линк со озбилена содржина, ќе го прочитав порано или подоцна... Ама ти посочуваш видевца на јутјуб и претходно некоја наводна статистика за малку рушења на авион за кој самиот актуелен Air Force chief of staff General вели дека „најдобро што помалку да го летаме“.

Ич ако не го летаат, ич нема да паѓа. :D
Абе што се замараш, правник коа ти опраа за техника, ти е исто ко молер да прашаш имаш некој струја што мести, и он да ти каже јас ќе ти наместам.

Тоа му е работа, да докажува глупости…
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Ако Украинците биле нацисти, чек да го слушните директорот на РТ, што мисли да им прави на украинските деца.
@jamajka викаш вистина е ова или пак монтажа?

 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Пушти го, тропа нешто. Бившо правниче ти докажува дека еден борбен авион е подобар од друг. :kuracc:
Не се учи само на правен кривично ама толку сте бистри ти и белгиан девушка :icon_lol:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.218
Абе што се замараш, правник коа ти опраа за техника, ти е исто ко молер да прашаш имаш некој струја што мести, и он да ти каже јас ќе ти наместам.

Тоа му е работа, да докажува глупости…
Kaко симнуваш правник од дрво?
Па го сечеш јажето, се разбира.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Само тој посран брк да му го видиш у аватарот одма сфаќаш за каков човек се работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom