Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
А ти сметаш дека Саудиска Арабија, Индија и Кина користат МИР. ;)
Така и не одговори колко години имаш ?
Мислиш дека кога објавуваш :kuracc:, аргументите ти стануваат посилни,а ?
19 години.
Инаку сите овие 3 држави во иднина ќе користат МИР ама доларот веќе го решиле. Пополека ќе го исфрлаат, а рубљи ќе примаат. А :kuracc: има разни значења. Види си самиот што значи.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.465
Поени од реакции
31.376
Што подразбира тоа користење на нуклеарки? Ако некогаш се искористат нуклерарки за геополитички проблеми тогаш влагаме во друг свет, утре ден што ја спречува Израел да ги преора арапските соседни држави? Што би ги спречило Иран некогаш ако развијат нуклеарно оружје да го користат за геополитички цели? Или Пакистан, Индија и сл. Свесни сте за што зборувате? Мислам ако Путин и неговата дружина се со здрав разум нема никаква шанса да се деси такво нешто.

Никој не им е виновен на Русите што неможат да си ги оставарат нивните геополитички цели, сами си се заглавија во ова. А и ако треба да си го свиткаат опашот и да си се вратат дома нема да биде првпат во историјата каде што нуклеарна сила го направила тоа, на САД како глобален хегемон им се случи 2 пати кои што за разлика од Русија беа многу поспремни воено и финансиски.

Самата "парцијална" мобилизација кажува во каква глупа авантура влегоа.
Овде не е работата во „виткање опашка“ и продолжување со животот... Овде работата е егзистенција и бранење од егзистенционална закана. Ако сеуште ова не го разбираш, навистина не ми е јасно што бараш на вакви дискусии.


Ако некогаш се искористат нуклерарки за геополитички проблеми
Тоа веќе има претседан.

Јапонија 1945, Хирошима и Нагасаки. Историски факти.
Јапонија веќе дефакто ја имаше изгубено војната, САД едноставно употреби нуклеарно оружје како геополитичка порака на другите светски велесили.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
NATO secretary general:

Russia will not be able to win a nuclear conflict.

⭐ It makes sense in principle. Because there will be no one to sign the surrender from NATO.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.465
Поени од реакции
31.376
САД го свиткаа опашот од небитна земја на илјадници километри од дома. Натовска и вооружена Украина е епска катастрофа и егзистенцијална закана за Русија.

Споредбата што треба да ја барате тука е САД - Куба за време на Кубанската криза.
Не само нато-вска и вооружена Украина, туку и нуклеарно вооружена Украина - не ги заборавај украинските изјави непосредно пред почетокот на војната.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.413
Поени од реакции
36.344

Спремни веќе биле бабушиве (ако е точно ова)
Автоматски споено мислење:

Не само нато-вска и вооружена Украина, туку и нуклеарно вооружена Украина - не ги заборавај украинските изјави непосредно пред почетокот на војната.
Нуклеарно вооружена Украина повеќе ми звучи како изговор за користење на руско тактичко нуклеарно оружје во Украина.

Никој во Европа нема да дозволи нуклеарна Украина. Утре ако им го навртат на Полска и компанија, шо ќе праиме?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
Прв Турско/Украински дрон. Украинците го направија ракетниот мотор.

Bayraktar Kızılelma (Golden/Scarlet Apple)

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.465
Поени од реакции
31.376
За тие што „немаат време“ да ја одслушаат едната од најважните изјави во веков (барем засега), еве линк до точниот момент:
Автоматски споено мислење:

:icon_lol: оф златен ај да ти објаснам
крадат американците нафта, сите тоа го знаеме. Овде гледавме реклама за напаѓање држави и крадење нивни ресурси и тоа доаѓа од кретенска држава кој 6 месеци не куросува дека уствари се бранат и денацифицираат - дали си свесен колкава глупост е нештово и колку е смешно, мене уште не ми се верува што гледав :icon_lol:
Аха, тебе уствари не ти смета што им ебаваат матер - туку тоа што јадат бурек дека ги „денацифицираат“... Осетливо човече си, упм!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.916
Нема потреба заради нападот врз Украина да ни се ебе матер на сите. Земјите напаѓаат други земји постојано.
Da amaaaaaa mnogu pobitno e koj napagja. Tuka se krsat kopjata. Zatoa nemas zalopojki za Sirija, Jemen, Libija, Irak itn itn.
I oko ne im trepnuva. Najblisku sto dojdoja do priznavanje bese ete kao i tie ne bea vo pravo i nesmeat taka no toa ne znaci deka sega svetot treba da kjuti i da odobruva. Tolku.
Kjutea, zbor ne rekoja za eden kup konflikti, specijalni vojni, raznorazni proletni revolucii, napagjanje na suvereni i nezavisni drzavi no casata se preli bas vo Ukraina. Slucajnost ili nekako e povrzano so toa koj napagja :cautious:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.465
Поени од реакции
31.376
После некои викаат Путин бил комедијант... :facepalm:
Исти кур му е на Брендон, и овака и онака кога прв пут ќе го прочита говорот - ќе биде прв пат и за публиката и за него (освен ако не го изгуби ритамот на телепромптерот).
Автоматски споено мислење:

Немаат ништо општо со Русите а имаат со Турците на пример бидејќи многу од тие народи се туркијски по потекло.
Бугарите не се „туркијски“ народ?
Мислам на оние правите Бугари, од Волга. Не на овие Словените источно од нас, што страдаат од идентификациона дисфорија.
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Statements by Russian Foreign Minister Sergei Lavrov for Newsweek. The main thing:

— The collective West, led by the United States, openly seeks to defeat Russia "on the battlefield" in Ukraine.

— The United States and Britain were afraid that Russia and Ukraine would agree, so they banned Kiev from negotiating with Moscow.

— The weapons of NATO countries are used to kill civilians in the territories of Russia adjacent to Ukraine.

— The DPR, the LPR, the Zaporozhye and Kherson regions have the right to exercise the right to self-determination in accordance with the UN Charter.

— Moscow will respect the choice of residents of the DPR, LPR, Zaporozhye and Kherson regions in referendums.

— The West is unlikely to be able to restore confidence in itself as business partners in the foreseeable future.

— Moscow is recording fragmentary signals from Washington and personally from US President Joe Biden regarding the resumption of dialogue on the Strategic Offensive Arms Reduction Treaty, but what is behind them is not yet clear.

Russia will continue to adapt to the new financial realities, together with its partners it will reduce the share of the US dollar in mutual trade.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.465
Поени од реакции
31.376
Која е Русија па САД да треба да се откажат од нивните геополитички интереси кои сега за сега се во нивна полза?
Русија има голем стап, и до сега зборуваше тивко.


интереси кои сега за сега се во нивна полза
Звучи како вицот за некој што скокнал од стокатница. На секој спрат надолу си викал „so far, so good“.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
763
Поени од реакции
935
Секој има право да биде што сака (идеолошки), тоа што имало во Укр. армија и нео-нацисти не ја прави целокупната армија таква, во таа армија има секако и социјалисти и либерали и секакви индивидуи кои се обединети под една иста цел. И во Руската армија има секакви.
Sekoj ima pravo da, ama tuka ne se individui tuku formirana edinica nacisticka. Ne e isto i ne smee toa da postoi.

I individui imaat pravo da se nacisti, ama isto taka toa e sankcionirano. I mora da bide.

Ili kako e demokratijava denes - ako nekoj kaze deka e nacist i e holocaust denier, treba da mu receme sekoj ima pravo na svoe mislenje, razlicnostite se pocituvaat, da mu go uvazime mislenjeto? Ne, treba da se sankcionira...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom