Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.511
Поени од реакции
3.631
Целата вистина е дека САД ја водат оваа држава цврсто.
По нивни урнек ние денес сме албански слуги. Да, ВМРО и СДСМ исто го играат тоа оро. За пари.

Затоа, знам за кого навивам во Украина. Ако некому нешто не му е јасно, можам секој збор од пишаново да ви го објаснам со реферат и примери.
Аве ,jaсно ни е . Ти вчера ме праша како ја замислувам загубата на Русија ,
сега те прашувам како ти ја замислуваш победата на Русија?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Целата вистина е дека САД ја водат оваа држава цврсто.
По нивни урнек ние денес сме албански слуги. Да, ВМРО и СДСМ исто го играат тоа оро. За пари.

Затоа, знам за кого навивам во Украина. Ако некому нешто не му е јасно, можам секој збор од пишаново да ви го објаснам со реферат и примери.
Не може баш малата централно балканска Македонија да се споредува со Украина, они бар можат т.е. можеле да бираат, десно од нив РФ, лево од нив ЕУ/НАТО. Ние и не ни имаме друг избор, ниту па сме имале, од сите страни сме опкружени со ЕУ/НАТО држави, како би можеле воопшто поинаку, цел Балкан НАТО/ЕУ, а само малата МКД членка на Евроазиска унија и пактот СЅТО !
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Не може баш малата централно балканска Македонија да се споредува со Украина, они бар можат т.е. можеле да бираат, десно од нив РФ, лево од нив ЕУ/НАТО. Ние и не ни имаме друг избор, ниту па сме имале, од сите страни сме опкружени со ЕУ/НАТО држави, како би можеле воопшто поинаку, цел Балкан НАТО/ЕУ, а само малата МКД членка на Евроазиска унија и пактот СЅТО !
Можевме неутрални да бидеме барем. Вака си ги направивме Русија и Кина големи непријатели со нашето правење поголем католик од папата..
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.486
Поени од реакции
2.563
IMO тоа што го посакувате е скоро невозможно.

Ако е закана за цела планета, тогаш нека не воведуваат санкции кон Русија и нека не ја снабдуваат со оружје Украина. Нека се понашаат потоплно исто како што светот се понашаше кон САД кога напаѓаше било кого.

Двојните аршини ќе го доведат светот до нуклеарна војна.

Ако Русија ја полнеше Либија со тактички ракети и системи и ако ја попречуваа со сателити и све друго САД, не верувам дека САД ќе молчеше.
Која е Русија па САД да треба да се откажат од нивните геополитички интереси кои сега за сега се во нивна полза? Зошто да не им воведат санкции кога можат? Ако светот функционираше на правда а не не моќ сега немаше да има војна, Македонија немаше да биде Северна, Македонците во Егејска немаше да бидат Грци. Wishful thinking, да немаше санкции, САД да се повлечи од Украина и слично, политиката и реалниот свет не функционираат така. И јас сакам да немаше војна во Украина, во САД да беше претседател Берни, да немаше војна во Либија, Русија да беше демократија или со други зборови што би рекол еден член да имаше баба кур.

П.С: Во скоро сите прокси војни на САД од другата страна стоеле СССР или сегашна Русија, така да немој да мислиш дека Виетнам не бил вооружуван од СССР, па ете САД "премолчела" заразлика од Русија
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
А сепак тоа е единствената земја у свет кај која дивизиите имаат симболи земени од ЕсЕс дивизиите.
Точно, но сепак тие не ја претставуваат целокупната Украинска воена тупаница, тие се само нешто како помошни приврзоци кои оперираат во одредени Укр. региони, а се со цел борба против руските сепаратисти, како и руските војници !
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Можевме неутрални да бидеме барем. Вака си ги направивме Русија и Кина големи непријатели со нашето правење поголем католик од папата..
Неутралноста е еднакво на тотална изолираност/изолација, мали сме, слаби, немаме излез на море... опкружени со ЕУ/НАТО соседи со кои имаме и хх проблеми/спорови...
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
763
Поени од реакции
935
Точно, но сепак тие не ја претставуваат целокупната Украинска воена тупаница, тие се само нешто како помошни приврзоци кои оперираат во одредени Укр. региони, а се со цел борба против руските сепаратисти, како и руските војници !
cim se toleriraat, togash i tie koi gi toleriraat se isti kako niv. Ili ne? sto mislis?

koj tolerira nacisti i samiot e ist...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
cim se toleriraat, togash i tie koi gi toleriraat se isti kako niv. Ili ne? sto mislis?

koj tolerira nacisti i samiot e ist...
Уште во 2014 год. полкот Азов се покажал како многу подобар, поефективен и повоинствен од Украинската армија во борбата со руските сепарасти и затоа постепено и станува/се смета како дел од Украинската официјална армија, но секако си ги задржуваат сопствените симболи, а не симболите на онаа регуларната Укр. армија !
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Спремен е и буревестник, ама не Зоран.
Да натоварат некои 100 комада со по мегатонска глава и да си свиркаат, затоа што моќта е во ракетите. Никаква економија или конвенционално оружје не е битно.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.040
Која е Русија па САД да треба да се откажат од нивните геополитички интереси кои сега за сега се во нивна полза? Зошто да не им воведат санкции кога можат? Ако светот функционираше на правда а не не моќ сега немаше да има војна, Македонија немаше да биде Северна, Македонците во Егејска немаше да бидат Грци. Wishful thinking, да немаше санкции, САД да се повлечи од Украина и слично, политиката и реалниот свет не функционираат така. И јас сакам да немаше војна во Украина, во САД да беше претседател Берни, да немаше војна во Либија, Русија да беше демократија или со други зборови што би рекол еден член да имаше баба кур.

П.С: Во скоро сите прокси војни на САД од другата страна стоеле СССР или сегашна Русија, така да немој да мислиш дека Виетнам не бил вооружуван од СССР.
tokmu taka. zatoa sega ke ginat urki dur da se svestat deka se iskoristeni. ekonomijata u evropa ke se topi bez eftini energensi dur da se svestat.
ostatokot na svetot isto ke gubi na site polinja so toa sto se ogranicuva i bira strana mesto da trguva so dvete... dur da se svestat...

poleka se svestuvaat, nekade pobrzo nekade posporo.

india


afrika


arapite

 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Секој има право да биде што сака (идеолошки), тоа што имало во Укр. армија и нео-нацисти не ја прави целокупната армија таква, во таа армија има секако и социјалисти и либерали и секакви индивидуи кои се обединети под една иста цел. И во Руската армија има секакви.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.001
Поени од реакции
7.386
1663776126399.png

Се шалам, треба да пишува европските.

Туку оти на Русиве им е потребна делумна мобилизација (мала бројка, ама оти).... нели имаат редовна војска (која редовно вежба, искуство од боишта), што не ја користат?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.465
Поени од реакции
31.376
ne.

moze da izleze ukraina i da kapitulira javno ili da se dogovori. potoa sekako ke mora usa da se povlece od teren, toa ke bide del od dogovorot i baranjata na rusija. ako pak probaat nesto nacistite na azov ili do togas ke bidat eliminirani ili togas ke treba da se eliminiraat.
ne.

moze da izleze ukraina i da kapitulira javno ili da se dogovori. potoa sekako ke mora usa da se povlece od teren, toa ke bide del od dogovorot i baranjata na rusija. ako pak probaat nesto nacistite na azov ili do togas ke bidat eliminirani ili togas ke treba da se eliminiraat.
Твојот прблем, е што Украина ја доживуваш како држава - независна држава која одлучува што е добро или лошо за нив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom