Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.511
Поени од реакции
3.631
tokmu taka. zatoa sega ke ginat urki dur da se svestat deka se iskoristeni. ekonomijata u evropa ke se topi bez eftini energensi dur da se svestat.
ostatokot na svetot isto ke gubi na site polinja so toa sto se ogranicuva i bira strana mesto da trguva so dvete... dur da se svestat...

poleka se svestuvaat, nekade pobrzo nekade posporo.

india


afrika


arapite

А руски орки нема да гинат?
А видеата са веке стари и небитни.. били се освестили :D
Колко па да са се освестили ?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.300
Само да ве потсетам, а посебно Нато-мато Еу за тебе ботовите…!
Глејте сега како ќе ве пуштат по вода! Да не биде дека не сум ви кажал, пак другар ќе бидам!
Секој за себе и сите за никаде!
Тука приказната за ЕУ завршува!
Додуша поодамна е завршена, ама зомбито уште мрдаше, му фалеше хедшот!

Би ви препорачал да намалите доживљај и лечење комплекси со РФ, и да се свртите кај живеете и што следи…
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.972
Поени од реакции
35.937
Прегледај го приврзокот 345795

Се шалам, треба да пишува европските.

Туку оти на Русиве им е потребна делумна мобилизација (мала бројка, ама оти).... нели имаат редовна војска (која редовно вежба, искуство од боишта), што не ја користат?
Таа ја чуват ако затреба за: Полска, Финска, Шведска, или евентуално да ги исчистат фашистите од кај „миливе пријатели“ во Бугарија :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.290
Поени од реакции
81.485
Аве ,jaсно ни е . Ти вчера ме праша како ја замислувам загубата на Русија ,
сега те прашувам како ти ја замислуваш победата на Русија?
Toa e полесно да се замисли. Украина нема нуклеарно оружје.
Автоматски споено мислење:

си го утнал цитатот, quote си го избришал кај што не треба
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.511
Поени од реакции
3.631
Колку и да не ви се допаѓа и да ве нервира - економски негативни вести.
По одбивањето на турските банки и хотели да го користат рускиот payment system МИР, истото го направија и Казахстан и Виетнам.

Да потсетиме дека МИР беше нашироко пропагирана од Русите како главно оружје во војната против петродоларот и нивните обиди да ја наметнат рубљата како светска валута.Засега без успех.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.465
Поени од реакции
31.376
И така од ден во ден, Зеленски е се повеќе државник, а Путин се повеќе комедијант.

Ај доста се заебавам тука, одам да го мешам гројзето ...
Дефинитивно грозјето (другово тапа ти оди)... Чекај, го мешаш грозјето (ширата ваљда)?? Зошто побогу?
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Колку и да не ви се допаѓа и да ве нервира - економски негативни вести.
По одбивањето на турските банки и хотели да го користат рускиот payment system МИР, истото го направија и Казахстан и Виетнам.

Да потсетиме дека МИР беше нашироко пропагирана од Русите како главно оружје во војната против петродоларот и нивните обиди да ја наметнат рубљата како светска валута.Засега без успех.
Две ситни држави кои немаат баш влијание врз рубљата, а што да кажеме за Саудиска Арабија, Индија и Кина што се согласни да извршат дедоларизација, а? :kuracc:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.465
Поени од реакции
31.376
Ајде Кси, нападни и ти. Е*ете им матер еднаш засекогаш на овие западниве.
Сега им е бинго на Кинезите да нападнат. САД се поделени на пола реално.
САД воено не се врзани во Украина. Да истрошија залихи, оружје и муниција. Ама Тајван се спремаат (спремани се) за дефанзивна војна 70+ години, и Кинезите реално не се спремни за војна (морнарица и авијација ако гледаме во дадените услови). На крај времето е на нивна страна, САД како империја идат надолу - не нагоре.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.511
Поени од реакции
3.631
Две ситни држави кои немаат баш влијание врз рубљата, а што да кажеме за Саудиска Арабија, Индија и Кина што се согласни да извршат дедоларизација, а? :kuracc:
А ти сметаш дека Саудиска Арабија, Индија и Кина користат МИР. ;)
Така и не одговори колко години имаш ?
Мислиш дека кога објавуваш :kuracc:, аргументите ти стануваат посилни,а ?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.465
Поени од реакции
31.376
Ај нека ги банираат сите што не мислат како овците тука,па правете си проффашистичко-руска гејсобиранка!
Буквално сојузници на темава ти се Албанци, педери и бугари (од кои тие на дискусијава најчесто се и педери). И северџани, ама тоа чинам не те погодува.
Автоматски споено мислење:

Уште пред подоста овде време ги линкавме документите од Ранд, а не дека ни требаа за да видиме што се случува во ЕУ. Најголем непријател на ЕУ се САД, проблемот е што народот е заспан и неук а политичарите сите им се контролирани од САД... Абе само да се види фактот дека сега наголем извозик на енергенси во ЕУ е САД, и им ги продава 7-8 и повеќе пати поскапо отколку што тие енергенси ги добиваа од РФ. И сето тоа заради „борба за демократија и слобода на некоја источна држава за која досега не ги болеше курот во цела ЕУ“. Зарем треба повеќе објаснување?
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.511
Поени од реакции
3.631
Toa e полесно да се замисли. Украина нема нуклеарно оружје.
И како го замислуваш тоа - пуштат неколку атомски бомби во Киев, Одеса и Лвов.?
Нели не е во воjна со Украина а со НАТО.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.040
А ти сметаш дека Саудиска Арабија, Индија и Кина користат МИР. ;)
Така и не одговори колко години имаш ?
Мислиш дека кога објавуваш :kuracc:, аргументите ти стануваат посилни,а ?
a ti mislis deka random bogat rusin nema smetka u najmalku nekoja bivsa sovetska drzava i kartica? pa ti samiot imas i ruska i valjda avstriska. tie sto im treba ova go imaat reseno uste u 2014ta drugite sekako ne patuvaat u stranstvo ili koga idat nosat kesh...
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.413
Поени од реакции
36.344
Колку и да не ви се допаѓа и да ве нервира - економски негативни вести.
По одбивањето на турските банки и хотели да го користат рускиот payment system МИР, истото го направија и Казахстан и Виетнам.

Да потсетиме дека МИР беше нашироко пропагирана од Русите како главно оружје во војната против петродоларот и нивните обиди да ја наметнат рубљата како светска валута.Засега без успех.
МИР системот воопшто нема замисла да биде некое оружје за борба против доларот за светска доминација. МИР системот е создаден за во случај на санкции и исклучување од Виза, Мастеркард и SWIFT, домашниот платен систем да продолжи непречено да функционира. За тоа апсолутно си ја заврши работата.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.511
Поени од реакции
3.631
a ti mislis deka random bogat rusin nema smetka u najmalku nekoja bivsa sovetska drzava i kartica? pa ti samiot imas i ruska i valjda avstriska. tie sto im treba ova go imaat reseno uste u 2014ta drugite sekako ne patuvaat u stranstvo ili koga idat nosat kesh...
Е мое да има ,ама бидејќи не може да ja користи што од тоа.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
763
Поени од реакции
935
Уште во 2014 год. полкот Азов се покажал како многу подобар, поефективен и повоинствен од Украинската армија во борбата со руските сепарасти и затоа постепено и станува/се смета како дел од Украинската официјална армија, но секако си ги задржуваат сопствените симболи, а не симболите на онаа регуларната Укр. армија !
alo decko simbolite se na SS divizii... dali ti e toa jasno? Minimum zatvor se odi za toa vo normalno opstestvo, a ne da im se dava prostor i da se zamizuva pred ociglednoto...

i SS diviziite imale dobra efektivnost mozebi vo WW2, no toa ne znaci deka trebalo da gi ostavat da postojat. Rezoniranje so logika nepostoecka, ne znam sto da kazam. Primer kako da kazes efikasni bile gasnite komori, da si ostanele kako del od post voena Germanija da se koristat... WTF?!?

i so izvicnicive sto e rabotava, nesto kao aksiomi da kazuvas? :D ROFL
 

Kajgana Shop

На врв Bottom