Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.626
Поени од реакции
5.558
Секоја чест за заклучокот дека власта не го слуша народот, сигурно имаш висок ајкју. (y)
Ако власта не ја почитува одлуката на мнозинството од народ, тогаш народот е должен да ја натера да ги послуша или да ја смени таа власт, ако не, тогаш заслужено ќе си добие тоа што следи.
Епа не може народ кој е партизиран и поделен да контролира власт. Ако власта успее да го подели народот, тогаш многу лесно ќе владее со него. Или ако употребува репресивни мерки врз него.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
ima razlika megu licen i drzaven stav. ti ako se vodis spored drzavnite stavovi si severdzan sto prifaka da pregovara so bg za se i sesto, sto nema problem so lgbt i red drugi gluposti i e ok so sekakvo ekonomsko siluvsnje na drzavata i narodot od strana na politicarite... ako so se toa TI se identifikuvas ebate covekot glup, zemi ubi se uste sega.
Автоматски споено мислење:



bugar jas ziveam u aboridzinska zemja okupirana od strana na britanskata imperija. konkretno ako sakas da znaes ziveam na zemja odzemena od wurundjeri plemeto.

od aus gledna tocka super e da trae konfliktot taka da jas potpolno ja razbiram pozicijata na aus, nz, usa, kanada i britanija. toa se drzavi sto imaat najmalku da zagubat a najveke da dobijat. prvi ke izlezat od sekakva kriza, prodavaat oruzje, gas, nafta i sekakvi surovini po basnoslovni ceni u momentov i imaat recisi 0 zrtvi. na ukraina i eu mater ke im se ebe i ke treba godini da se oporavat a rusija ke bide zadrzana da ne napreduva so cel potencijal.

sepak kako covek i kako makedonec jas sakam konfliktot da zavrsi sto e mozno pobrzo. bez zrtvi na 2te strani. ic kur ne me boli kako ke izgledaat novite granici, ukraina izgubi pravo na bilo kakov zbor posle sarenata revolucija i obidot da go narusi balansot na granicite na rusija. dali cela, pola, 1/3 ke stane del od rusija ne mi pravi razlika. gomna kako tebe sto poddrzuvaat nekakov jebivetar rezim u kiev koj nema sansi da pobedi se ustvari najgolemoto zlo zasto samo i davaat lazna podrska na ukraina isto ko anglosaksonskiot svet so toa sto anglo svetot ima dobra pricina da go pravi toa a novokomponirani bugari i eu kurtoni realno samo gubat od cela situacija...

ehhh docekavme indonezija da im kaze ne na usa i g7 a svabite i eu ko kurvi da goltaat.... epa goltajte
Како бе у абориџинска земја окупирана од злосторниците од запад.Се демантираш сам себе,се гаѓаш у чело,па незнаеш што збориш.Глорифицираш империјализам и окупација на една скапана Русија,а се гнасиш на брианскиот империјализам.Неможе така трапчо,дволичен си и не си македонец,ти си сељачиште австралиско што си ги собрал гаќите и си избегал од државава и не полагаш никакво право да одлучуваш и коментираш било што за Македонија.Живеј таму паси овци на некоја фарма и остави не ние тука да си решаваме и коментираме за нашите судбини.
Автоматски споено мислење:

Македонија е една од државите кои донираа оружје, пари и разни други активности за поддршка на Украинската страна.
Ти, јас и остала багра, бидејќи сме во Македонија, значи сме на страната на Украина, бидејќи на ниту 1 начин не покажавме дека сме против или бар неутрални.
Левица, дпне, што не блокираа улиците за тенковите да останат во МКД.... Делата се битни, по нив се гледа.

Овие па од Австралија ај што нивната држава исто дава поддршка на Украина, други обвинуваат што зеле бугарски пасош или па што рмбаат во еу држави, не знам дал човек да се смее или да ги отера у пм за лицемерноста, дно :facepalm: .
Он да отиде у аус продал куќа,стан ниви на дедо му , татко му се задужил по роднини и пријатели за да плати за иселеничка виза и да има за кирија некој месец,а се смее на некои што од зорт земале пасоши или на било каков начин се снаоѓаат.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.609
Како бе у абориџинска земја окупирана од злосторниците од запад.Се демантираш сам себе,се гаѓаш у чело,па незнаеш што збориш.Глорифицираш империјализам и окупација на една скапана Русија,а се гнасиш на брианскиот империјализам.Неможе така трапчо,дволичен си и не си македонец,ти си сељачиште австралиско што си ги собрал гаќите и си избегал од државава и не полагаш никакво право да одлучуваш и коментираш било што за Македонија.Живеј таму паси овци на некоја фарма и остави не ние тука да си решаваме и коментираме за нашите судбини.
Автоматски споено мислење:


Он да отиде у аус продал куќа,стан ниви на дедо му , татко му се задужил по роднини и пријатели за да плати за иселеничка виза и да има за кирија некој месец,а се смее на некои што од зорт земале пасоши или на било каков начин се снаоѓаат.
ne. rusija osloboduva teritorii vo koj ziveat rusi i gradovi stvoreni od ruskata kralica i imperija ama tolku ti znaes istorija ebate bugarot.

bugari neka resavaat u bugarija. neznam sto tebe ne ti e jasno, ti site predhodnici gi pisha bugari taka da koj te ebe.

nitu sum prodal nesto u mkd nitu imam namera da prodavam. naprotiv niz godinite sum imal i firma i sum zaposluval luge vo mkd, sum investiral u nekretnina i red drugi raboti. toa sto ti si se pisal bugar posto si glup da dobes viza kako makedonec e tvoj problem, ne ja poistovecuvaj ostanatata dijaspora so tebe...

ps. iselenicka viza ne se kupuva. treba adekvatno skoluvanje, odlicen angliski, soodvetno iskustvo da ja dobies. ne ja davaat ako si gi pises predcite bugari i ako se sto znaes e da vrtis pleski.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.595
Поени од реакции
26.105
Секоја чест за заклучокот дека власта не го слуша народот, сигурно имаш висок ајкју. (y)
Ако власта не ја почитува одлуката на мнозинството од народ, тогаш народот е должен да ја натера да ги послуша или да ја смени таа власт, ако не, тогаш заслужено ќе си добие тоа што следи.
Последен пат кога „народот ги земал работите во свои раце“ се случила најголемата трагедија во историјата на човештвото, комунизмот. Така да пак со наивни приказни :)

Ниедна власт никаде во ниеден момент од историјата на цивилизацијата не го слушала народот. Според мене, не ни треба да го слуша, пошто како што покажала историјата народот е многу лесно подложен на манипулација. Ниту пак владетелите треба да доаѓаат од народот. Објасни ми како може некој инженер, филолог, историчар, географичар или вотевер да работи нешто за што нема ни еден ден образование. На власт треба да доаѓаат луѓе кои цел живот треба да бидат обучувани да владеат.

Ако во денешницата не го гледаш тоа, нема кога.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.884
Поени од реакции
7.264
Последен пат кога „народот ги земал работите во свои раце“ се случила најголемата трагедија во историјата на човештвото, комунизмот. Така да пак со наивни приказни :)

Ниедна власт никаде во ниеден момент од историјата на цивилизацијата не го слушала народот. Според мене, не ни треба да го слуша, пошто како што покажала историјата народот е многу лесно подложен на манипулација. Ниту пак владетелите треба да доаѓаат од народот. Објасни ми како може некој инженер, филолог, историчар, географичар или вотевер да работи нешто за што нема ни еден ден образование. На власт треба да доаѓаат луѓе кои цел живот треба да бидат обучувани да владеат.

Ако во денешницата не го гледаш тоа, нема кога.
Англија кога народот решил да ги земе работите во свои раце, не дошло до комунизам. Тоа што во други држави народ ја лапнал мамката за комунизам/социјализам, сеуште си ја плаќаат сметката и офкаат
Ти по историјата си, ама не си прочитал историски факти како се развива една држава.
На власт требало да доаѓаат луѓе обучувани за тоа, а во кое школо тоа се учи не напиша....

Британската империја го послушала народот, па затоа сонцето толку години не заоѓало за нив. За возврат, народот без проблем ги слушал и извршувал наредбите. Шведска, Норвешка, Холандија, народ со децении ја почитува секоја власт, бидејќи власта не ги третирала ко робови. Но за да така се однесуваат властите, претходно многу политичари, владетели наебале.

Владетелот треба да има што помал административен апарат и регулации, за да народ може слободно да работи.

Украинците си дозволија власта со години да ги јебе, да малтретира Руси, па сметката што ќе ја платат, ќе е многу поголема, него ли претходно да се побуна.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Војнава е помеѓу САД и Русија, секој ден се појасно станува. Мислиш САД и нејзините сателити за џабе испраќаат 'помош' на Украина?
Јасно е дека војната е помеѓу РФ и НАТО... Зарем банкротираната, сиромашна и јадна Украина би преживеала, опстанала и пружала ваков отпор без финансиската мулти-билионска помош, како и воена помош од нејзините НАТО сојузници !
Автоматски споено мислење:

Како бе у абориџинска земја окупирана од злосторниците од запад.Се демантираш сам себе,се гаѓаш у чело,па незнаеш што збориш.Глорифицираш империјализам и окупација на една скапана Русија,а се гнасиш на брианскиот империјализам.Неможе така трапчо,дволичен си и не си македонец,ти си сељачиште австралиско што си ги собрал гаќите и си избегал од државава и не полагаш никакво право да одлучуваш и коментираш било што за Македонија.Живеј таму паси овци на некоја фарма и остави не ние тука да си решаваме и коментираме за нашите судбини.
Не, не... Не пасат тие таму мерино овци и не бркаат кенгури туку си го прчат на плажите и се возат на јахти... не им се секирај ич ти на "нашинците'' во Оустрејла (y)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.595
Поени од реакции
26.105
Англија кога народот решил да ги земе работите во свои раце, не дошло до комунизам. Тоа што во други држави народ ја лапнал мамката за комунизам/социјализам, сеуште си ја плаќаат сметката и офкаат
Ти по историјата си, ама не си прочитал историски факти како се развива една држава.
На власт требало да доаѓаат луѓе обучувани за тоа, а во кое школо тоа се учи не напиша....

Британската империја го послушала народот, па затоа сонцето толку години не заоѓало за нив. За возврат, народот без проблем ги слушал и извршувал наредбите. Шведска, Норвешка, Холандија, народ со децении ја почитува секоја власт, бидејќи власта не ги третирала ко робови. Но за да така се однесуваат властите, претходно многу политичари, владетели наебале.

Владетелот треба да има што помал административен апарат и регулации, за да народ може слободно да работи.

Украинците си дозволија власта со години да ги јебе, да малтретира Руси, па сметката што ќе ја платат, ќе е многу поголема, него ли претходно да се побуна.
Британија кога била во нејзината најголема моќ ја воделе луѓе чија единствена задача уште кога биле родени била да знаат како да владеат со државата. Во тоа спаѓа и моментот да знаат кога да го послушаат својот народ.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Kano care, Australija pripagja na zapadniot svet ama realno nikomu ne mu e gajle za Australija.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.293
@Bafra жити све што тропна сега?!
Почна да споредуваш В.Британија и Македонија? Политичко уредување споредба круши и јаболка.
Ај за скандинавциве не знам, си признавам…
Ама колку ли само војни и побуни имало во Британија!? Па крв до гуша им е историјата!
Куќа на Јорк, куќа на Тудор, на Стјуарт, Мери кралица на Шкотска, Хенри VIII…
Клање, издаи, превари, војни… крај не им се наоѓа додека не стигнале до некаква првобитна парламентарна монархија!! Со векови им траела “демократизацијата”!

Дури и во деновите(како што некој кажа) “сонцето не заоѓало врз империјата”, е баш во тие “светли денови” обичните commoners ака раја, нозе искршиле за да стигнат до Америка за едно парче леб! Па така е населена америка! Од што им било убаво у Британијата им!
Земи препрочитај нешто од Чарлс Дикенс да се потсетиш каква грозна дупка бил Лондон во 19век! Срцето на Империјата!

И ти сакаш ние, со 30 години божемна демократија, како народ да имаме влијание врз власта?!? Ти се молам…
Па уште од времето на Бранко кога им даде 300000 државјанства на орките ние немаме ниту па можеме да имаме функционална демократија во која народот ќе биде коректор на власта!
Изборот секогаш паѓал на Курто или Мурто, кои си имаат обезбедено гласачка армија платена точно од самата држава!

Едит: заборавив да дополнам нешто многу важно! Не може да имаш демократија, ако претходно не направиш вистинска лустрација на претходниот режим! Ние никогаш ја немавме, што значи и дека никогаш всушност не сме ни имале демократија, туку само сме глумеле лудило!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.609
Kano care, Australija pripagja na zapadniot svet ama realno nikomu ne mu e gajle za Australija.
taka e najubavo igorce... miren i bogat zivot i nikoj ne ni se mesha... na ger majkata i ebaa u 2 svetski vojni, ja delea, bombardiraa, siluvaa sve zivo i divo i pak koj stigne bukake vi pravi seedno dali se rusi, ameri, englezi ili francuzi...

smesno e od strana da gledas kolku e ger i eu izgubena u prostorot i globalnata politika... indija, indonezija, kina, brazil edna saudiska arabija ima svoe jas a germancite ostana slugi...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Kaнада, САД, Австралија, Нов Зеланд... се буквално испрдоци и творевини на Британската империја... Тотално е нон-сенс некој си таму Македонец или Србин или Бугарин или Хрват или Грк или било каков друг припадник на некоја Балканска или која било друга нација кој живее и работи токму во овие земји со децении, а толку ревносно 24/7 да јаде гурабии токму против тој западњачки империјализам, а од друга страна да дрка и да глорифицира одредени други планетарни сили и империјализми со кои што нема никаква поврзаност, ниту пак некогаш им стапнал со своја педа таму !
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.609
Kaнада, САД, Австралија, Нов Зеланд... се буквално испрдоци и творевини на Британската империја... Тотално е нон-сенс некој си таму Македонец или Србин или Бугарин или Хрват или Грк или било каков друг припадник на некоја Балканска или која било друга нација кој живее и работи токму во овие земји со децении, а толку ревносно 24/7 да јаде гурабии токму против тој западњачки империјализам, а од друга страна да дрка и да глорифицира одредени други планетарни сили и империјализми со кои што нема никаква поврзаност, ниту пак некогаш им стапнал со своја педа таму !

dosta be glup... sekoja od zemjite sto gi nabroja si e zasebna drzava i si tera svoja politika toa sto imaat sojuzi i si se pomagaat e samo eden golem plus. za razlika od balkancite ili sovetite ete ovie si se drzat megu sebe. i nikoj ne jadese gomna protiv britnaskiot imperializam ali neminoven fakt e deka zemjata ne e britanska nego aboridzinska i deka bila okupirana.

od kaj toa deka nemame povrzanost so rusite? i ti tatar da ne si ko kumanovacot?
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.663
Поени од реакции
7.568
Британската империја го послушала народот
Може да ми кажеш кога се има случено тоа?

Но за да така се однесуваат властите, претходно многу политичари, владетели наебале.
Исто така баш сакам да знам ете кој наебал за лошо владеење во Шведска, Норвешка и Холандија? ( И уште одма да си кажам не случајот со јадењето на премиерот од Холандија не се важи дека се работи за државен удар и борби помеѓу владејачки касти а не народни немири).

Владетелот треба да има што помал административен апарат и регулации, за да народ може слободно да работи.
И да секако Британскиот империјален апарат, каде што титулата значела се и офицерските чинови се делеле на аукции секако биле многу "мали" и многу "нерегулирани".Али секако во право си народот можел да работи, затоа сиропиталиштата функционирале како пазари за робови. А Британците продавале се што имаат само за шанса да се качат на бродовите и да избегаат по колониите од рајот наречен Британија. Тоа е секако ако имале среќа Британската Морнарица и Армија ако не ги киднапираат од улица за да бидат морнари/пешадија.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
taka e najubavo igorce... miren i bogat zivot i nikoj ne ni se mesha... na ger majkata i ebaa u 2 svetski vojni, ja delea, bombardiraa, siluvaa sve zivo i divo i pak koj stigne bukake vi pravi seedno dali se rusi, ameri, englezi ili francuzi...

smesno e od strana da gledas kolku e ger i eu izgubena u prostorot i globalnata politika... indija, indonezija, kina, brazil edna saudiska arabija ima svoe jas a germancite ostana slugi...
Сигурно е така како што викаш. Австралијa блеска во споредба. Велесила. Па за Бразил и Индонезија да не зборуваме.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ги стрефиле Вагнерци во Попсана со Химарс. Според тоа што кружи по интернет некој си ги сликал и објавил и ја откриле локацијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom