Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    454
  • Гласањето ќе се затвори: .

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.924
Поени од реакции
4.857
Не е тоа препродавање, не се работи за ист продукт. Терминалите се еден вид рафинерии, производители - регасификатори. Суровината-увозната компонента е течен природен гас кој го донесуваат со танкери за да се обработува. Највеќе од Норвешка.

Нонстоп почињате нови муабети, сеа демек ќе коштало многу. Муабетот беше од почеток дека Русија од никаде го изгуби пазарот од кој наплаќаше дебели пари, а многу веројатно дека на овој чекор ќе идат и многу други држави.
de ne me nervirajte, da ne ve zaslapam site po red,
ne mi se mesajte u energensite :cool:

Eve vi British Petroleum report za 2021 (pred inflacii, rast na ceni, konfliktov i se drugo), gi ima site potrebni podatoci za gas vo svetot(strani 34-47)
Ima sporedba na cenite od cevkovod i LNG.

Germanija koristi 86.5 bilion kubni metri (86.5 bcm) generalno stabilni brojki posledni 5 godini, i ne bi trebalo mnogu da varira.
Od tie, 13 se od Norveska, 31 od Nizozemska, 56 od Rusija, toa sitno so ostanuva do 86.5 e od drugi zemji (se e od cevkovodi).

Qatar izvezuva 105 bilion kubni metri (105 bcm). 72 odat za Asia/Pacific, 30 za Evropa.
Da bi go pokril Ruskiot del za Germanija, treba da zgolemi 50% od proizvodstvo, so e neostvarlivo na kratok rok.
"Gasnite izvori" Qatar gi deli so Iran (vadat od Persiskiot zaliv).

https://www.reuters.com/business/energy/qatars-lng-production-capacity-reach-126-mln-t-year-by-2027-says-emir-2022-02-22/
Emirot vika do 27, da zgolemat prozivodstvo za 63% sprema toa so go imaat sega
(brojkite od BP i Reuters se izrazeni vo razlicni edinici, ne mozam direktno da gi sporedam).

https://www.kslaw.com/attachments/000/006/010/original/LNG_in_Europe_2018_-_An_Overview_of_LNG_Import_Terminals_in_Europe.pdf?1530031152#:~:text=All of Europe's LNG terminals,Germany, Norway and Gibraltar).

Vo Evropa, osven Germanija, pogolemiot del od zemjite (tie so imaat pristanista) koristat LNG terminali. Na linkot gi imate site terminali,
nivni kapaciteti i planovi za ekspanzija. Terminalite se od 7 bcm do 20bcm, najgolemiot vo Anglija.

Nikade ne najdov podatoci za kapacitetite na najavenite terminali vo Germanija, ama negde zagledav deka treba da bidat "floating" barem privremeno
(leteci, vo edna ili druga smisla na zborot :pos:), so znaci deka bi bile so pomal kapacitet.
Od kutara, ne bi im dal povekje od 15 bcm na niv, ama ajde da vidime. Ne veruvam da se napravat za edna kalendarska godina
vo niedno scenario.
I da gi napravi tie terminali vo toj kapacitet, pak kje im treba barem 40 bcm od Rusija za naredno zimo.
koga vekje si se stegnal analiticar za gas, eve ti prethoden post od temava. vidi toj famozen terminal vo litvanija kolku kapacitet ima. treba 20 takvi za na germanija pobaruvackata.

imas oficijalni brojki od izvestai vo postot. vidi kolku gas i treba na wanna-be drzava kako litvanija, kolku na polska a kolku na industriska sila kako germanija.
pa javi se posle.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.507
Кхм како да кажам. Истиве куропушачи што тврдеа дека Украина има право да си ја одредува судбината, сега не убедуваат дека Македонија треба да ја прифати судбината што треќи ни ја одредуваат. Алал да ви е.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.029
Поени од реакции
4.372
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
22 јуни 2022
Мислења
23
Поени од реакции
42
koga vekje si se stegnal analiticar za gas, eve ti prethoden post od temava. vidi toj famozen terminal vo litvanija kolku kapacitet ima. treba 20 takvi za na germanija pobaruvackata.

imas oficijalni brojki od izvestai vo postot. vidi kolku gas i treba na wanna-be drzava kako litvanija, kolku na polska a kolku na industriska sila kako germanija.
pa javi se posle.
И што напиша сега?

За капацитетот на терминалот се зборува и во самото видео што го ставив, никој тука не убедува дека тој терминал ќе биде инстантен субститут на рускиот гас т.е на цнг-то што е во оптек низ европа.

Терминалот со складиштето и целосните капацитети во целост ќе ја обезбедува Литванија која реши да го стопира увозот во целост увозот од Русија, и тоа е повеќегодишен проект кој ќе се тера на балтикот и околните држави, со оглед на тоа дека градат нова мрежа која ќе ги поврзува.

Еве Финска поставува ваков терминал на јужното пристаниште со капацитет да обезбедува гас и кај нив и во Естонија. https://www.euractiv.com/section/energy-environment/news/finland-to-open-first-lng-terminal/

Претпоставувам утка ќе им е проектов, оти не те консултирале тебе експертот по енергетика, така? Какви чудни навивачи има тука.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
11.970
Поени од реакции
8.748
Фашистичкиот диктатор Владимирович ќе ги одликувал своите "ослободители" со орден железен крст.
8ufruokg_hitler-putin-cartoon-650_625x300_24_February_22.jpg
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
311
Поени од реакции
811
Член од
30 октомври 2021
Мислења
764
Поени од реакции
1.263
Така и така нема ништо интересно, па да си ги изплакнете очите путинофилски :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom