Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Глобализација и надворешна политика се само мал дел од политиките на двете партии. Не можеш да викаш дека се исти кога внатрешната политика им е тотално спротивна.
Автоматски споено мислење:

Просечниот американски граѓанин најмалку се замара со надворешна политика.
Да, пишав дека си во право, јас помислив ќе се подразбере дека алудирам на надворешни политики и глобализација јер тоа ја тангира темава за Украина и општо за геополитичките случувања. Претпоставив дека тоа е јасно само по себе.

Баш затоа дека просечен амер не се замара со надворешна политика, двете партии имаат исти позиции, што е релевантно за темава, а е спротивно на тврдењето дека имало демократија кога народот не се ни прашува, т.е. нема разлика во опциите на таа тема.

Уште полошо е што последиците од тоа не ги трпи амерот, туку цел останат жив свет.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ne veruvam zivotot vo Rusija da e neso polos nego kaj nas.
Životot vo Rusija sekako deka ne e raj, sepak toa e istočno-evropska /evroaziska eks.Soc. država... Ama pa i nie što sme edna uspešna prikazna od drža'a hahaha Nekoj prethodno napišal deka vo Rusija bil nizok standardot, bilo diktatura, imalo okej život samo za oligarhijata i nivnite semejstva, bile kulturološki izolirani od onoj moderniot svet i sl. Pa zarem ne važat site ovie opisi i za nas... :tapp: Ajde Rusija geografski se naogja na periferijata od Evropskiot kontinent, negoviot kraen istočen del, groto e vo Azija (Sibir) pa ete ogromna teritorija, nepovolni klimatski faktori, raštrakan narod udžum tamu do Vladivostok i.t.n. i.t.n. Ama nie sme mala država i toa vo srceto na Balkanot pa pak ne ne bidue...
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Битно Русија ја споредувате со Македонија, се ви паѓа во вода после толку курчење :cool:
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
838
Поени од реакции
1.946
Британски разузнавачи пишуваат за побуни меѓу руските трупи: „Тоа е знак за деморализирана армија“



Прашањето е сега на коj да веруваме. Аjде да поставам едно реторично прашање.

Да веруваме на големите британски разузнавачи или на множеството украински видеа во кои се гледа дека украинци одбиваат да се борат затоа што немаат подршка, оружje и сакаат да се враќат дома?

That's the question. :)
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Еве уште едно видео за паднат морал. Но тоа се само 200 видеа, нема никаков доказ попут заверени изјави на нотар.


Но како и да е, не им замерам. Еве ја нивната перспектива

абе 1000 видеа :icon_lol:
5 видеа ги вртите 5 дена еве ова е од пред 2 дена. Додуша ако го пратиш 200 пати може да го броиме како 200 видеа. Таа перспектива е и перспективата на многу русинчиња кој залутале во туѓи држави ;)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.442
Поени од реакции
40.303
абе 1000 видеа :icon_lol:
5 видеа ги вртите 5 дена еве ова е од пред 2 дена. Додуша ако го пратиш 200 пати може да го броиме како 200 видеа. Таа перспектива е и перспективата на многу русинчиња кој залутале во туѓи држави ;)
еди, отпорот ви се ситни, полека полека бродот тоне, Порошенко веќе ја дувна.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
:facepalm:
Автоматски споено мислење:


Толку од бркање нацисти.Сега ќе делиме територија.Абе дебили.Кого само лажевте.
10 пати русија да го смени официјалниот став, тие 10 пати ќе го сменат нивниот, што мислеше ти. Ти мислиш дека постои на светов човек доволно ретардиран да верува во денацификацијата? :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.368
Незнам која е поентата на контраофанзивите во Керсон. Ептен губат луѓе таму.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
еди, отпорот ви се ситни, полека полека бродот тоне, Порошенко веќе ја дувна.
Да да гледаме сите, Севернодонецк до кај е работава, ајде ебаго недели се направија за толку време американците ирак го зедоа :icon_lol:
 
W

wicked_1

Гостин
Одговорот е - не го одобрувам отцепувањето на Косово, Осетија, Донбас... Но, разликата е, што јас не одобрувам никакво воведување санкции кон Русија, или било кој потег против Русија, кој ја доведува економската и секаква друга сигурност на светот.
Украина треба да ги прифати руските услови, меѓу кои и независноста на регионите кои не сакаат да останат во Украина (после Косово, тоа нема проблем да биде меѓународно валидизирано).
Побрзо да заврши војнава.
Види ја ти промената на овој наратив, колку било лесно да се легне на брашното.:icon_lol::icon_lol:

"Од не одобрувам отцепување" до "треба да се прифатат условите, да се даде малце територија, нема да биде проблем има вакви примери, побрзо да заврши војната. "

Треба малце храброст сега, и да им се извниниш на дарди и пуно што ги замараше неоправдано луѓето околу нивните валидаризирања на сепаратизам и тероризам.
ДУИ која демек ја мразеше како политички конструкт основан преку тероризам и сепаратизам , е единствената партија во државава која одговара на твоите погледи на светот. :toe:
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Незнам која е поентата на контраофанзивите во Керсон. Ептен губат луѓе таму.
Генерално секое офанзивно дејствие во моментов на украинците е идиотизам чист, безпотребно трошење на луѓе и техника која може да се употребува за одбрана и држење на линиите. Дел од проукраинските извори викаат дека е обид да се створи потреба за распоредување на повеќе луѓе и техника од руската страна на југ за да се олабави притисокот на исток ама мене ми делува само безпотребно правење трошок за ПР пред украинскиот народ као нешто демек враќаат
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Има видеа кај што Руски војници се шетаат низ центарот на Северодонетск како да се на екскурзија. Многу чудна е ситуацијата во градот. Којзнае што се случува.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Има видеа кај што Руски војници се шетаат низ центарот на Северодонетск како да се на екскурзија. Многу чудна е ситуацијата во градот. Којзнае што се случува.
Најверојатно дел контролираат едните дел другите, кога се во прашање малце поголеми населби од села, секогаш тој што освојува гледа и при мала контрола да прикаже дека го завземал населеното место, тоа е важен пропаганден момент. Може и да сум грешка и да го контролираат градот, ама до сега нема доказ за такво нешто. На пример во рубежно проруски канали рано прогласија контрола па после излезе дека до пола биле па предградија чистеа уште некое време. Да не зборуваме за екстазата која се доживеа кога во мариупол украинците се повлекоа во азовстал, луѓе по форуми викаа готово чим се пикнаа во 1000м2 фабрика 2-3 дена се во прашање, па излегоа месеци...
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Најверојатно дел контролираат едните дел другите, кога се во прашање малце поголеми населби од села, секогаш тој што освојува гледа и при мала контрола да прикаже дека го завземал населеното место, тоа е важен пропаганден момент. Може и да сум грешка и да го контролираат градот, ама до сега нема доказ за такво нешто. На пример во рубежно проруски канали рано прогласија контрола па после излезе дека до пола биле па предградија чистеа уште некое време. Да не зборуваме за екстазата која се доживеа кога во мариупол украинците се повлекоа во азовстал, луѓе по форуми викаа готово чим се пикнаа во 1000м2 фабрика 2-3 дена се во прашање, па излегоа месеци...
И што менува на целокупната ситуација тоа? Очигледно е дека Севернодоњецк ќе падне во следните неколку дена. Единствено прашање е колку луѓе ќе загинат дотогаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom