Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
on e bugar.

na nego treba da mu soopstat sto i kako da zbori so u sovetski vreminja da mu nacrtaat i posle bar od 10 propagandni izvori da mu trubat malku da zapamti sto da zbori...

zaebi toa citanje oficijalni odluki, premnogu tesko e toa.
Ако, ете ја одлуката нека стои тука, чисто ако реши да ја прочита:

Светиот и Свештен Синод, кој заседаваше денес, понеделник, 9 мај 2022 година, под претседателство на Неговата Божествена Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, исцрпно дискутираше за црковниот проблем во Скопје и, оценувајќи го во конечна фаза апелациското прибегнување (еклитон) на тамошната Црква до Мајката Црква, како и повторените повици од државата на Северна Македонија, го одлучи следново:

Ја прима во евхаристиско општење јерархијата, клирот и народот на оваа Црква под Архиепископот г. Стефан, лекувајќи ја раната на расколот и излевајќи „вино и елеј“ врз раната на нашите тамошни, православни браќа. Кон ова се издава и соодветен Патријаршиски и Синодален Акт.

Се остава на најсветата Црква на Србија да ги уреди управните прашања што ги има помеѓу неа и Црквата во Северна Македонија, секако во рамките на светоканонскиот чин и црковното предание.

Како име на оваа Црква го признава „Охридска“ (имајќи ја на ум како област на нејзината јурисдикција владението во границите на државата Северна Македонија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.899
Еве конкретно, државчињата што никнуваат по пат на тероризам со учк методи како Херсон, Донетск, Луганск итн, ги правдаш или не?
Небитно е дали ја лично нешто сакам и правдам. Не е битно кој што има во главата, туку што прави, во реалноста.

Тие државички се создадени според интересите на Русија, а Косово - според интересите на САД.

Ја и ти кога САД го создаваа Косово, кога САД напаѓаа еден куп држави (да не набројувам), за да си ги заштитат интересите, ниту санкции им воведувавме, ниту ги баниравме од интернет, а ниту го дестабилизиравме светот поради тие санкции, ниту скокавме ко млади мајмуни. Светот продолжи да постои и санкциите кон САД не постојеа и не можеа да го уништат економски.

Сега треба исто. Исто, супер-сила напаѓа друга држава, гинат луѓе, заради интересите на супер силата, ние не треба заради тоа, да вооведуваме санкции и цел свет економски да го уништиме.

Така да, послушај го Лавров и замисли си дека ова се случува во Африка или на Блиски исток, дека не се Украинци, туку Палестинци и дека не е ова Русија, туку САД и одма помирен ќе бидеш. Двојните аршини и лицемерието, наместо да ви ја мачат совеста како непосакувани особини, овој пат, како дијазепам доаѓаат. Корисни ќе ви се најдат.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Така да, послушај го Лавров и замисли си дека ова се случува во Африка или на Блиски исток, дека не се Украинци, туку Палестинци и дека не е ова Русија, туку САД и одма помирен ќе бидеш. Двојните аршини како дијазепам ќе ви дојдат.
Сега ќе ти кажи дека тоа порано пу пу не се важи, и дека историјата почнува од овој настан.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
На темава има екипа со мозочен удар што знамиња од русија вее дома и си го мава на воени паради и воени походи врз невин народ во украина, онака од досада.

Ситуацијата со МПЦ и општо историски политиките на Русија спрема Македонија и во состав на СФРЈ и како независна држава ги знае секој ментално стабилен човек, освен борбената екипа овде.
Види сега кој на што си го дрка си е приватна работа, па и кој имал мозочен или срцев удар и тоа си е личен здравствен проблем. Но да, во било каков спор помеѓу МКД вс Србија, МКД вс Бугарија и МКД вс Грција секако дека Руската држава т.е. дипломатија ќе биде на таа другата, на нивна страна. Не само МПЦ, туку и ЦПЦ (Црногорската ПЦ) си има исти/слични проблеми со таа СПЦ, јбг, таква е судбината на помалите, послаби и помлади држави... ќе те ебава т.е. ќе те ебаваат твоите поголеми соседи околу границата, знамето, името, грбот, црквата и.т.н. А причина за тоа се старите империјалистички/монархистички сонови и идеи за некакви си големи држави...
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
902
Поени од реакции
3.556
Потоп



⚡ Ukrainian telegram channel

"Our source in the OP said that in the last two weeks we have lost more Bayraktar TB2s than in the entire war. The failure of the operation to storm the Snake island and unsuccessful flights to military facilities in Russia cost us 50 Bayraktar. The Turkish side has already expressed its dissatisfaction with the use of drones, but the General Staff has its own vision on the use of Bayraktar TB2"


IMG_20220510_173723_113.jpg
Автоматски споено мислење:

Неможе да превтасат Русите со вадење нафта, капете се вие еднаш месечно со помалака вода, и веслајте со точак по жештините :D


Oil Production Recovering – Russia

Production of crude oil is on the rise again in Russia in May, after having fallen last month due to Western sanctions, Dep. PM Alexander Novak said Monday.

A number of new customers have started buying oil from Russia, Novak told journalists, saying that exports have actually risen to some destinations, especially in the Asia-Pacific region.

Moscow is currently looking at developing new infrastructure projects to diversify its oil deliveries, such as an expansion of a pipeline to China and construction of new ports.
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Еве конкретно, државчињата што никнуваат по пат на тероризам со учк методи како Херсон, Донетск, Луганск итн
Косово, Придњестровје, Абхазија, Јужна Осетија, ДНР, ЛНР... Исти манџи, ама во различни амбалажи... А и на Косова готвачот е ЈуЕсЕј, а на овија другиве готвачот е Батјушка/Баќушка... :D
 
W

wicked_1

Гостин
Небитно е дали ја лично нешто сакам и правдам. Не е битно кој што има во главата, туку што прави, во реалноста.

Тие државички се создадени според интересите на Русија, а Косово - според интересите на САД.

Ја и ти кога САД го создаваа Косово, кога САД напаѓаа еден куп држави (да не набројувам), за да си ги заштитат интересите, ниту санкции им воведувавме, ниту ги баниравме од интернет, а ниту го дестабилизиравме светот поради тие санкции, ниту скокавме ко млади мајмуни. Светот продолжи да постои и санкциите кон САД не постојеа и не можеа да го уништат економски.

Сега треба исто. Исто, супер-сила напаѓа друга држава, гинат луѓе, заради интересите на супер силата, ние не треба заради тоа, да вооведуваме санкции и цел свет економски да го уништиме.

Така да, послушај го Лавров и замисли си дека ова се случува во Африка или на Блиски исток, дека не се Украинци, туку Палестинци и дека не е ова Русија, туку САД и одма помирен ќе бидеш. Двојните аршини и лицемерието, наместо да ви ја мачат совеста како непосакувани особини, овој пат, како дијазепам доаѓаат. Корисни ќе ви се најдат.
Небитно било :) , и нормално за да се извлечеш од одговор се криеш со wataboutism.

Реално после вакви муабети, не треба збор да им зуцнете за албанската/косоварската кауза овдека на колегите дарди и пуно, баш испаѓа она, исти к*р друго паковање.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Нема проблем Русија со постоењето на независни држави Белорусија и Украина, океј не баш независни, ама онака како држави во ред, во некоја си правно-формално географско-административна форма, но истите тие мора да бидат дел од руската сфера на влијание, руската орбита, т.е. најсоодветно кажано истите да бидат под политички диктат на Москва, а и економски и енергетски да бидат зависни од РФ и секако најбитно од се членства таму по ЕУ и НАТО јок... Русија никогаш немаше да ја нападне Украина доколку Украина си тераше онака како што имам опишано во постов !
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Нема проблем Русија со постоењето на независни држави Белорусија и Украина, океј не баш независни, ама онака како држави во ред, во некоја си правно-формално географско-административна форма, но истите тие мора да бидат дел од руската сфера на влијание, руската орбита, т.е. најсоодветно кажано истите да бидат под политички диктат на Москва, а и економски и енергетски да бидат зависни од РФ и секако најбитно од се членства таму по ЕУ и НАТО јок... Русија никогаш немаше да ја нападне Украина доколку Украина си тераше онака како што имам опишано во постов !
Од каде бе ти доаѓаат толку оригинални мисли? Ова сега што го напиша никој го нема напишано пред тебе, ниту еднаш. Алал вера.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Од каде бе ти доаѓаат толку оригинални мисли? Ова сега што го напиша никој го нема напишано пред тебе, ниту еднаш. Алал вера.
Па зашто такви се работите на терен, на Русија апсолутно не и одговара НАТО на нејзините граници, што е и нормално, НАТО на нејзините западни граници, НАТО на нејзините јужни граници (Кавказот), не бива така... Ширењето на НАТО према исток т.е. кон руските западни граници, како и ширењето на НАТО на Кавказ е тотална глупост...
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Па зашто такви се работите на терен, на Русија апсолутно не и одговара НАТО на нејзините граници, што е и нормално, НАТО на нејзините западни граници, НАТО на нејзините јужни граници (Кавказот), не бива така...
Ма браво, секоја чест. Одам да размислам малку за ова што го напиша, премногу нови информации, ќе мора да ги сварам малку.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.899
Небитно било :) , и нормално за да се извлечеш од одговор се криеш со wataboutism.
Одговорот е - не го одобрувам отцепувањето на Косово, Осетија, Донбас... Но, разликата е, што јас не одобрувам никакво воведување санкции кон Русија, или било кој потег против Русија, кој ја доведува економската и секаква друга сигурност на светот. Јас не сметам дека заради Србија (или Либија, или Ирак...), светот требаше да страда од претпоставените санкции кон САД, ниту сметам дека работ на нуклеарна војна требаше да се достигне затоа што Саудиска Арабија го нападнала Јемен. Нема никаква потреба од целово хистеришење што го презентирате. Не е никаков крај на светот, нема потреба да страдаме од недостаток на енергенси. Ова се случувало повњеќе пати до сега.

Реално после вакви муабети, не треба збор да им зуцнете за албанската/косоварската кауза овдека на колегите дарди и пуно, баш испаѓа она, исти к*р друго паковање.
Tи прекина да купуваш американски производи кога Америка ја нападна Србија и го отцепи Косово?
Јас не.
Нема ни сега да прекинам да купувам руски производи, кога Русија ја нападна Украина и и отцепи територија.
Автоматски споено мислење:

Се надевам дека е заебанција

Украинските и руските деца се помалку генетски мешани од, на пример, нашите деца (и возрасни секако)
имаат, според општо прифатените норми, поубава надворешност, поубав лик.

Ако во САД си ги ставаат децата да играат на шипка у бар, за попалени мечки да им фрлаат пари, зошто на украинските деца да не им го прават тоа?

гарант се поубави, како прво
полесни се за контрола и манипулација, бидејќи се во небрано
и тн.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Ако, ете ја одлуката нека стои тука, чисто ако реши да ја прочита:

Светиот и Свештен Синод, кој заседаваше денес, понеделник, 9 мај 2022 година, под претседателство на Неговата Божествена Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, исцрпно дискутираше за црковниот проблем во Скопје и, оценувајќи го во конечна фаза апелациското прибегнување (еклитон) на тамошната Црква до Мајката Црква, како и повторените повици од државата на Северна Македонија, го одлучи следново:

Ја прима во евхаристиско општење јерархијата, клирот и народот на оваа Црква под Архиепископот г. Стефан, лекувајќи ја раната на расколот и излевајќи „вино и елеј“ врз раната на нашите тамошни, православни браќа. Кон ова се издава и соодветен Патријаршиски и Синодален Акт.

Се остава на најсветата Црква на Србија да ги уреди управните прашања што ги има помеѓу неа и Црквата во Северна Македонија, секако во рамките на светоканонскиот чин и црковното предание.

Како име на оваа Црква го признава „Охридска“ (имајќи ја на ум како област на нејзината јурисдикција владението во границите на државата Северна Македонија.
Друже сам се порекнуваш.

Нашата црква веќе не е во раскол а е призната од Константинопол, убаво си пишува дека Константинопол ја прима нашата црква во светата заедница:

1. It welcomes into eucharistic communion the Hierarchy, clergy and laity under Archbishop Stefan of this Church, thereby healing the wound of schism and pouring “oil and wine” on the ordeal of our Orthodox brethren in that country. To this end, the appropriate Patriarchal and Synodal Act is issued.

Никаде не пишува во соопштението дека Константинопол признава српска духовна власт овде. Туку вели дека дијалогот мора да продолжи со српската црква за да се дојде до целосна разрешница. Што е и точно, српската црква која има проблем со нашата црква треба да ја признае нашата афтокефалност а сега и руската која застана позади српската. Нз што не е јасно овде.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Друже сам се порекнуваш.

Нашата црква веќе не е во раскол а е призната од Константинопол, убаво си пишува дека Константинопол ја прима нашата црква во светата заедница:

1. It welcomes into eucharistic communion the Hierarchy, clergy and laity under Archbishop Stefan of this Church, thereby healing the wound of schism and pouring “oil and wine” on the ordeal of our Orthodox brethren in that country. To this end, the appropriate Patriarchal and Synodal Act is issued.

Никаде не пишува во соопштението дека Константинопол признава српска духовна власт овде. Туку вели дека дијалогот мора да продолжи со српската црква за да се дојде до целосна разрешница. Што е и точно, српската црква која има проблем со нашата црква треба да ја признае нашата афтокефалност а сега и руската која застана позади српската. Нз што не е јасно овде.
Кај читаш афтокефалност?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom