Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Толку е моќна Русија шо младиве сакат да се иселат од неа.

Fortunately, the first YouGov poll of 2022 also asked a series of questions about emigration. The first question was: “Have you ever thought about leaving the US and moving permanently to a foreign country?” Thirty-eight percent of respondents said they had considered leaving.

Со бројки - 38%.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Fortunately, the first YouGov poll of 2022 also asked a series of questions about emigration. The first question was: “Have you ever thought about leaving the US and moving permanently to a foreign country?” Thirty-eight percent of respondents said they had considered leaving.

Со бројки - 38%.
Знаеш колкава е Русија? На ова клипчето гледам неколку ликови. Секаде има глупаци, ништо ново.
Полека бе дечки, толку Македонија не ја бранете.

Одма би ве емигрирал таму шом волку ја сакате, а не да го барате спасот во западот и еврата.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
На кој Путин сеа полека малце, на двојникот бр.5 според истиов овој извор? :pos:
За 6 секунди..че го љети на Пољска.Сила!
Што бе цркна па ќе го криете а? Да ви држи морал ? Украина требаше за три дена,зарибавте..ама Полска за 6 секунди,блицкрик :vozbud:
 
Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Полека бе дечки, толку Македонија не ја бранете.

Одма би ве емигрирал таму шом волку ја сакате, а не да го барате спасот во западот и еврата.
Не бе се е ок. Ама ете, би можел ти да им помогнеш на овое двете да се иселат кога толку сакаат. А би можел едната и да ја земеш и за жена, така трајно ќе остане надвор од Русија.
А згора на се ќе бидете и дуо фантастико. Двата со мозок леблебија. :brlav:
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Не бе се е ок. Ама ете, би можел ти да им помогнеш на овое двете да се иселат кога толку сакаат. А би можел едната и да ја земеш и за жена, така трајно ќе остане надвор од Русија.
А згора на се ќе бидете и дуо фантастико. Двата со мозок леблебија. :brlav:
Ќе се иселат нормално, сигурно нема да живеат во диктаторска држава со еден куп санкции и заглавени во 18-ти век. Гледај ги малку работите од граѓанска преспектива кој сакаат да живеат нормален живот, а не само у руските олигарски и диктаторчиња ти е умот... за тие е лесна.

Тебе да те оставиме сега у ваква ситуација у Русија да живееш нема да издржиш ни 24 часа, а камоли да градиш иднина таму.

Толку сте напалени во тоа Русија шо умо ви се помати, марш таму тогаш и живеј со 15.000 рубљи плата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Ќе се иселат нормално, сигурно нема да живеат во диктаторска држава со еден куп санкции и заглавени во 18-ти век. Гледај ги малку работите од граѓанска преспектива кој сакаат да живеат нормален живот, а не само у руските олигарски и диктаторчиња ти е умот... за тие е лесна.

Тебе да те оставиме сега у ваква ситуација у Русија да живееш нема да издржиш ни 24 часа, а камоли да градиш иднина таму.

Толку сте напалени во тоа Русија шо умо ви се помати, марш таму тогаш и живеј со 15.000 рубљи плата.
Ne veruvam zivotot vo Rusija da e neso polos nego kaj nas.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.870
Толку е моќна Русија шо младиве сакат да се иселат од неа.

E pa za da mladite ne sakaat da se isseluvast treba nov balans na silite vo svetot, malce poramnopravna raspredelba na bogatsva i mokj.
Vaka ispagja deka bas vie se zalagate za toa sto go posocuvate kako problem vo nekoja drzava, posebno ako taa drzava ne spagja vo toj blok od nekolku drzavi( da nekolku vo odnos na site ostanati) i koi vidi cudo do pred pola vek bea kolonijalni sili, koi imaa okupirano, porobeno, kolonizirano skoro cela planeta i zad sebe ostavija samo pustos i bezredie dodeka im gi cicaa resursite za da imaat lagoden zivot i ubav standard.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Дечко САД да не е во НАТО и да не е безбедносен партнер на Европа, пола европски земји ќе одат на баци-рака во Кремлин.
Pa ke odat na baci raka za poeftin gas, nafta, retki metali, pshenica... Odat na baci raka vo Washington za shto? A ha, za techen gas ili taka neshto.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.368
Толку е моќна Русија шо младиве сакат да се иселат од неа.

Како ова има врска со Пресвртницата во Украина? Евентуално ако Украина веќе почна да ја рачунаш во Руската Федерација.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
За 6 секунди..че го љети на Пољска.Сила!
Што бе цркна па ќе го криете а? Да ви држи морал ? Украина требаше за три дена,зарибавте..ама Полска за 6 секунди,блицкрик :vozbud:
Прегоре ќелијата на ова, дајте друго дете.
Автоматски споено мислење:

Полека бе дечки, толку Македонија не ја бранете.

Одма би ве емигрирал таму шом волку ја сакате, а не да го барате спасот во западот и еврата.
Остај сеа ти Македонија или другите кај би сакале. Ти сакаше да покажеш демек само од Русија сакале да се иселат, јас ти вратив дека и од САД сакаат да се иселат. Само што процентот е многу поголем во сад. Е сеа што сам се упеца у глупава хипотеза е резултат на навијање наместо објективно гледање.
 
Последно уредено:

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.807
Поени од реакции
4.499
Многу паѓате на ефтини провокации, најобична манипулација со податоци е "дали си размислувал да се иселиш" од двете страни. Прво анкетата за од Русија направена ама не и во Украина. Дури и да е, тоа не е никаков показател во врска со моменталната политичка ситуација.
Второ, јас лично сум многу изненаден од пријатели од Германија и Данска, не се иселеници, кои многу силно сакаат да емигрираат во УСА или Австрија или Швајцарија. Причините се најразлични, иако за Русите очигледни.
Крајна линија, ова докажува дека тревата е позелена кај комшиите, ништо друго.
Ама кој си има агенда си има
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Наводно Украински трупи во Северодонетск.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom