Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Сите војни се за нив поинакви. Во секоја војна постои сценарио во кое можеш да изгубиш и ништо страшно ни прва што ја губат ни последна - пази не велам тука дека ќе ја изгубат ама и да ја изгубат никому ништо, ќе смислат некои помали цели ќе ги прогласат исполнети, една парада москва и готово. Виде американците од авганистан како си отидоа, си завршивме работата ја стабилизиравме државата ајде чао сега, в хеликоптер и дома :icon_lol: Ти посериозно си ја сфатил војнава од путин да му ебам белјата, какви нуклеарки таман работа. А тоа што го изјавуваат е нормална работа и баш е наменето за широки народни маси, таман работа не ќе речат не е војнава важна за џабе гинат луѓето...
Не ја гледаш разликата помеѓу САД во Авганистан и Русија во Украина?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.869
Само што го прочитав епскиот пост на еден од најколоритните форумски умови на овие простори, мкд владе.

Владе многу веројатно да ја има реинвентирано логиката, или пак ова е најглупиот и најдебилен пост напишан од ентитет кој има свест, едно од тие двете сигурно е.
Тука има прилично мрднат народ, ама ова е неспоредливо со она што го пишат морбидните битија на форумот како легитимни причини за оправданост на агресијата и окупацијата.

За големиот ум владе, доајен на мислата, оправдани биле уништувањата и геноцидот врз недолжниот украински народ, од една причина, и тоа доста проста и едноставна причина - америка така правела некаде порано.
Толку му треба на владе, за да стисне армагедон копче.
И сега човекот ако не друго, се надева барем дека вакви уништувања и геноциди ќе има почесто, на поголемо скалило, со повеќе жртви, онака од ќеф и на инат на американците, да се нервираат и да пијат хелекси и дијазепами. (Истиве амери кои кулираат илјадници милји оддалечени од конфликтов, и незнаат што е украина) :tvg:

Наеднаш, шизофреничниве прикаски за нацисти, биолабс, лаптопи на бајден и слично, испаѓаат океј теми за дебата.
Po postot osekjam deka slozeno e ova za tebe, nadvor od tvoite moznosti taka da ne se zamaraj da analiziras i da vlecis zaklucoci.
Автоматски споено мислење:

Можиш теми за што сакаш да отвораш сега е демократија :) башка што дискусијата за цивилни жртви ти мене ми ја прикачуваш, класично како во едно време му се наметнува теза на соговорникот и после истата се напаѓа. Затоа цело време ме бејтоваш и бараш светогледи мои на некои теми за да можеш да спинуваш и разглобуваш. Прајме муабет дека ова е окупација и инвазија, јас нигде не реков дека тоа во ирак, сирија,либија, авганистан, панами и да не набројувам не беа окупации и инвазии. И на тие теми не сум сретнал барем досега некој толку будала да не убедува дека американците беа на мировна мисија во Ирак :icon_lol: сите сме мислам согласни зошто беа таму и колку тоа беше оправдано. И генерално сите сме свесни за страдањата на луѓето таму кој западот и нато ги предизвика.
Neznam koj sto mislese ,posebno Ti i tamu nekoj drugi sto tuka lelekate 24/7. Znaes zosto? Oti nemavte nisto napisano, osuda, zagrizenost, bukvalno nisto. Nisto ne ve trigerna eden posran post da napisite za tamosnite civili, nevini zrtvi, infrastruktura, nisto. Nula postovi. Taka da od kaj bi znael sto ti si mislel i sto ti se motalo vo glavata. Porazumno e covek da pomisli deka ne ste pisele nisto oti nekoj drug bil napagjacot. Se e isto samo napagjacite se razlicni. I ova moevo drzi voda, ne mislis ti taka?
Patem receno mi e gajle koj kako si ja narekuva, dali okupacija, reconquista, ekskurzija, intervencija, specijalna operacija, mirovna misija.
Tebe ti menva nesto toa?

На крај тврдиш дека не ти е гајле за ништо и не те интересира темава арно ама тука си цело време и 2 муабети ги гмечиш во круг :icon_lol:
Ne rekov deka ne me interesira temata, tuku ne se zamaram so dnevni izvestai, taktiki i strategii posto se besmisleni i sluzat za navivanje, posebno sto nikoj tuka ti garantiram deka ne znae nisto od toa, vklucuvajki me i mene. Se e na ramniste na spekulacija, soopstveni mislenja kako mali djokica zamisluva vojna i generali posle bitka. Ako pogodat pogodat, ako ne povekje srekja sledniot pat. Stavot moj okolu ovaa kako sakas narecija go napisav uste na samiot pocetok i sega zasega se si e taman. Drugata pricina zosto sum tuka isto ti ja kazav taka da okolu toa se e manje vise jasno. Ova vtoroto e pobitno i presudno :sneaky:
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.372
Зеленски е тотално небитна фигура која е егзекутив на америчката влада. Неговото елиминирање немаше да има никаква улога во војната. На негово место ќе дојдеше некој друг, а он ќе беше прогласен за маченик и симбол на Украинскиот отпор. На Русите не им оди во прилог тоа.
Како да не, маченик ќе бил, па демек милиони луѓе ќе се фатеа за оружје.

Која е логиката да жртвуваш своја војска, техника, да разрушиш градови, наместо да фрлеа 2-3 од тие суперсоничните "пиратки" во владата на Украина или кај што е сместен Зеленски. Народ толку да го сакаше Зелениот сите ќе се фатеа за оружје, па што биде нека биде.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
97
Поени од реакции
202
Како да не, маченик ќе бил, па демек милиони луѓе ќе се фатеа за оружје.

Која е логиката да жртвуваш своја војска, техника, да разрушиш градови, наместо да фрлеа 2-3 од тие суперсоничните "пиратки" во владата на Украина или кај што е сместен Зеленски. Народ толку да го сакаше Зелениот сите ќе се фатеа за оружје, па што биде нека биде.
Никој не го прави тоа. Декапитација е екстремен случај, што и САД го нема направено иако повеќе прилики имале досега. За Солеимани се крена толкава галама, не па за претседател на држава.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.174
Поени од реакции
81.253
На кое дереџе дојдоа да крадат жито од рускиот амбар :pos:
А Русите од украинскиот.
Автоматски споено мислење:

Никој не го прави тоа. Декапитација е екстремен случај, што и САД го нема направено иако повеќе прилики имале досега. За Солеимани се крена толкава галама, не па за претседател на држава.
Ја нападнаа Либија и на најмизерен начин го убија Гадафи.
Автоматски споено мислење:

А што е со загинатите?
Ги закопуваат, или кремираат.
Не знам ти што си помисли.
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
The European Union is not prepared for a war such as the one in Ukraine, the bloc’s foreign affairs chief Josep Borrell warned during a panel hosted by the Center for European Policy Studies think tank.

“We should learn from this war. Look, the European armies couldn't maintain a war like the one in Ukraine for more than two weeks. They’ll run out of ammunition,” Borrel said.

The top diplomat stated that he doesn’t believe it “realistic” that European nations could substantially improve their military capabilities in a timely manner, since the process is “voluntaristic” and there is no “law of gravity to make things happen.”

Чекај што е сега ова? Колку држави на ЕУ се членки на НАТО? Како тоа не би издржале ни 2 недели?

Се игра некоја игра, Путин све ги потпаднал под своја пропаганда.
 
Член од
3 јули 2016
Мислења
191
Поени од реакции
596
Eden od poglupite poglavja vo rusko-ukrainskiov konflikt e definitivno jazikot. Prvo, ocigledno e deka Ukraincite preferiraat da go koristat ruskiot jazik, duri i pomladite. Od site begalci sho gi sretnav dosega, nikoj ne slushnav da zbori na Ukrainski. Ne deka ne go znaat jazikot, go znaat, ama ruski preferiraat site.

E sega, koga imash tolku mnogu lugje ( i rusi i ukrainci) sho sakaat toj jazik da go zborat, politicharive genijalni ukrainski go zabranuvaat ruskiot jazik. Koja e logikata?

Vtoro, rusite odma mislat deka ako nekoj zbori ruski odma rusija ja saka. Toa e golema greshka i ne e taka. Taka da dvete strani tuka zazemaat ekstremni pozicii koi ne se tocni. Epten nacionalistichki pozicii.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
.
The European Union is not prepared for a war such as the one in Ukraine, the bloc’s foreign affairs chief Josep Borrell warned during a panel hosted by the Center for European Policy Studies think tank.

“We should learn from this war. Look, the European armies couldn't maintain a war like the one in Ukraine for more than two weeks. They’ll run out of ammunition,” Borrel said.

The top diplomat stated that he doesn’t believe it “realistic” that European nations could substantially improve their military capabilities in a timely manner, since the process is “voluntaristic” and there is no “law of gravity to make things happen.”

Чекај што е сега ова? Колку држави на ЕУ се членки на НАТО? Како тоа не би издржале ни 2 недели?

Се игра некоја игра, Путин све ги потпаднал под своја пропаганда.
Ги натераа Пољаците 240 тенка да им дадат на Украинците на ветување дека ќе им дадат најнови Леопарди и сега ги извисија.

 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.766
Поени од реакции
8.379
The European Union is not prepared for a war such as the one in Ukraine, the bloc’s foreign affairs chief Josep Borrell warned during a panel hosted by the Center for European Policy Studies think tank.

“We should learn from this war. Look, the European armies couldn't maintain a war like the one in Ukraine for more than two weeks. They’ll run out of ammunition,” Borrel said.

The top diplomat stated that he doesn’t believe it “realistic” that European nations could substantially improve their military capabilities in a timely manner, since the process is “voluntaristic” and there is no “law of gravity to make things happen.”

Чекај што е сега ова? Колку држави на ЕУ се членки на НАТО? Како тоа не би издржале ни 2 недели?

Се игра некоја игра, Путин све ги потпаднал под своја пропаганда.
Ниту Русија немаше да може да ја издржи војнава да не им беа масивните залихи на муниција, оружје и опрема од Советскиот Сојуз, истото важи и за Украина. За ЕУ да се спреми за каква било голема војна и да натрупа доволно вооружување за во блиска идинина ќе треба некој 5 години да тера некој минимум 10% од БДП на вооружување ако не и драстично повеќе ако се земат историски примери.

Тоа е невозможна мисија. Ниту 4% не би можеле да одвојат зошто се на раб на ликвидност, со катастрофална ефикасност/профитабилност и со општествени бомби со многу краток фитил. Какво било поголемо чепкање во стандардот на граѓаните или обид за нагло зголемување на ефикасноста/продуктивноста ќе ги уништи од внатре.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.174
Поени од реакции
81.253
Честитки до бугарската влада, која им овозможи на украинските бегалци бесплатен паркинг низ цела земја и честитки до снаодливите бугарски граѓани, кои почнале да им ги крадат регистрациите на Украинците.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
.

Ги натераа Пољаците 240 тенка да им дадат на Украинците на ветување дека ќе им дадат најнови Леопарди и сега ги извисија.

Да смеат да гугнат Германците и Французите, а не смеат од САД, утре би му ја препуштиле цела Украина на Русите, само за да продложи протокот на нафтата и гасот од Русија. Ги заболе нив и за Зеленски и за Украина. Се знае кој е нивниот партнер на исток. За Франција и Германија оваа војна е само една голема главоболка.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.439
Поени од реакции
40.296
Честитки до бугарската влада, која им овозможи на украинските бегалци бесплатен паркинг низ цела земја и честитки до снаодливите бугарски граѓани, кои почнале да им ги крадат регистрациите на Украинците.
европска унија е тоа не е заебанција
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.805
Поени од реакции
26.367
Да смеат да гугнат Германците и Французите, а не смеат од САД, утре би му ја препуштиле цела Украина на Русите, само за да продложи протокот на нафтата и гасот од Русија. Ги заболе нив и за Зеленски и за Украина. Се знае кој е нивниот партнер на исток. За Франција и Германија оваа војна е само една голема главоболка.
Мислам дека тоа е една од причините што Русија ја завлекува војната. Ем оди на сигурно, ем ствара јаз во западното општество. Ем им ги троши ресурсите. Најсмешки ќе биде ако почнат Европјаните да комуницираат со Русија, додека сеуште траат борбените дејства.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom