Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Ако прочиташ што напишав ќе видиш дека пишува јас не мислам дека треба да има санкции за русија :icon_lol: не знам што се возбуди толку
Не треба.
И не само ради тоа што до сега никому не му беа ставани санкции поради истата причина, туку највише ради тоа што светот се уништува економски, а е штотуку излезен од пандемија.
Зашто ја да трпам, да немам струја или бензин?

Ја нигде не викам дека Русија има право да напаѓа, или е у право. Ја викам дека никој нема право ради тој напад да го уништува светот со санкции, или можеби нуклеарно.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Не треба.
И не само ради тоа што до сега никому не му беа ставани санкции поради истата причина, туку највише ради тоа што светот се уништува економски, а е штотуку излезен од пандемија.
Зашто ја да трпам, да немам струја или бензин?

Ја нигде не викам дека Русија има право да напаѓа, или е у право. Ја викам дека никој нема право ради тој напад да го уништува светот со санкции, или можеби нуклеарно.
Се согласувам потполно, јас воопшто не мислам дека се потребни санкциите и поебувањето на руската економија ќе ги дестабилизира значајно и западните. Јас сум за класично ладноратовски прокси војување, ако на украинците им се тепа со руснаците истури им се што треба, инструктори, оружје, опрема чак и кеш ако имаш, од тој аспект за мене е ок и западот би бил мрднат да не искористи ваква златна прилика, и ова го прават и се повеќе ќе го прават и русите во иднина. Секогаш кога можеш непријателот да го заглавиш во војна не пропуштај прилика. Санкции и глумење морал нема потреба, просто е - наши се ќе си ги помагаме нека ве толчат, ако ве бива(и ако ви се исплати) победете ги.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Јас сум за класично ладноратовски прокси војување, ако на украинците им се тепа со руснаците истури им се што треба, инструктори, оружје, опрема чак и кеш ако имаш, од тој аспект за мене е ок и западот би бил мрднат да не искористи ваква златна прилика, и ова го прават и се повеќе ќе го прават и русите во иднина. Секогаш кога можеш непријателот да го заглавиш во војна не пропуштај прилика. Санкции и глумење морал нема потреба, просто е - наши се ќе си ги помагаме нека ве толчат, ако ве бива(и ако ви се исплати) победете ги.
Covece, dali znaes deka ti si poremeten? Tebe psihicki nesto ti fali.... Kolku treba da bides bolen vo umot, za da vaka ladno navivas I zagovaras vojna, ubivanje, unistuvanje.... Pa tamu imas mnogu luge na koj voopsto ne I'm e do vojna, ednostavno nemaat izbor.... Ginat luge, deca ostanuvaat siraci, zivotni sudbini na celi generacii se unistuvaat... A ti od pozadi tastatura navivas za uste oruzje, uste vojna, uste krv....
Bozemeoprosti, ama ako ima Bog, ili neka se vika toa karma, ili kosmicka pravda , sto I da e... se nadevam deka zivotot taka ke ti vrati da se sto si plukal ima da izlizes... Kreten!
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.119
Поени од реакции
8.910
Ако има заинтересирани на форумов да донираат за Украина и да си добијат розева капа како што носеа победниците на Евровизија.




Гледам продавале и некаков микрофон.

od pred godina-dve, slucajno na ulica, naletav na lugje koi sobiraa donacii za UNHCR, nesto pod UN okolu begalci mislam. od togas doniram nekoja simbolicna mesecna suma, demek ajde mozebi kje pomogne nekomu.
ova gi preminuva site granici. ajde sekoj gleda da pomogne kolku moze na raselenite/begalcite od Ukraina, ama da baras donacii za armijata ?? :sick:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.325
Поени од реакции
22.628
od pred godina-dve, slucajno na ulica, naletav na lugje koi sobiraa donacii za UNHCR, nesto pod UN okolu begalci mislam. od togas doniram nekoja simbolicna mesecna suma, demek ajde mozebi kje pomogne nekomu.
ova gi preminuva site granici. ajde sekoj gleda da pomogne kolku moze na raselenite/begalcite od Ukraina, ama da baras donacii za armijata ?? :sick:
ma kakvi donacii... samo direktno sponzorstvo na licnost sto si ja zapoznal. sledniot odmor idi u bali ili nekade u azija/afrika/balkan i pomogni mu na nekoj da zavrsi faks ili sredno, pomogni da napravis covek od nekogo...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Идеата беше денацификација на Укриана ако остане во границите пред војната. Сега следи денацификација со физичко уништивања на оние кои Русите ги сметаат за нацисти на територијата која је држат Русите. Она што ќе остане надвор од границите на Новорусија нема повеќе да биде интерес за Русија, ако сакаат таму Украинците можат да владеат нацисти или Марсовци, на Русија и е сеедно за западна Украина. Единствено ќе ја држат на нишан ако почне повторно за НАТО да се зборува.
Што се однесува до Нато, москаљите го актуелизираа умреното значење на алијансата до таа мера што сега
ќе имаат 1000км+ граница со Нато т.е. Финска.
Можеме да шпекулираме за "конечната цел" на кремљскиот режим, според мене целта им е уништување на украјинската држава во целост, вршење масовни убиства со цел да се втера страв во противникот и да се елиминираат сите оние кои во иднина би можеле да бидат јадро на Insurgency така што ќе видиме што ќе се случува. Масовното уништување на инфраструктура и цивили како пример варварското ракетирање на Лвив и Киев само потврдуваат за што се работи.
Последиците од Ленд Лиз ќе бидат сериозни и ќе значат потоци од поцинковани сандаци во обратен правец.
Тешко е да се прецени техничката супериорност на ПТ системите кои ги добиваат бранителите од запад. Па само од еден Џавелин агресорите немаат апсолутно никаков одговор освен комичните обиди со ставање мрежи на куполите што со право постана меме.
Тие 40 милијарди кои се одобрени само од САД сеуште не знаеме во што ќе се состојат, освен очекуваните системи за ПТ, ПА, дронови и пешадиска опрема. Засега нема ништо на нет околу тоа. Помошта и тоа како ќе има ефект, се повеќе силите на бранителите ќе се вртат кон герилски удари.
Дури и овие 100-тина дена жесток отпор делуваат нестварно споредено со предвоените предвидувања, кој можеше да претпостави, особено пост-Крим?
Треба да се има предвид дека бојното поле денес не е она што било некогаш. Денес одбрамбените системи имаат таква предност што е неверојатно.
Порано за да се уништи тенк требало специјализиран ПТ топ за кој требало добро обучена посада, камион кој ќе го влече до позиција и куп логистика, гориво, специјални и скапи гранати и што све не.
Денес просечен територијалец со просечна интелигенција опремен со NLAW може да онеспособи тенк било каде било кога без потреба од ништо погоренаведено.

Да не ги заборавиме и санкциите кои тек допрва ќе прават штети врз агресорската економија.

Но има и една друга причина зошто режимот во Кремљ се реши за воена авантура.
Имено денес повеќе од било кога, секако повеќе од времињата во кои Русија имала сериозен светски значај во поглед на култура, наука, уметност, идеологија, во последниве пола век веќе има малку од тоа ако и било што воопшто. Тотално безначајно општество кое не може да продуцира ништо кое ќе може да го пласира барем на ниво на популарна култура, не мора повеќе. Со продавање ресурси се добива некоја илузија за значај, исто како што тоа го има Сауди Арабија на пример.

Се работи за општество на гопници кои ги заменија старите кулаци, робови и закрепостени селани. Сеуште имаме цар, бољари, црква и поданици, нема ништо ново 1000 години.
Но она што постои тоа е митот кој ја одржува Русија како една целина, митот за руската воена моќ. И тој мит мора да биде одржуван во живот со постојани војни, кризи и закани.
Тоа е дел од мотивацијата, еден од двата руски државотворни митови, другиот е за друга тема.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
855
Поени од реакции
3.442
Western media is now attempting to brainwash their readers with using words like “decisive week” “critical point of war” “tactically sensitive” in order to smoothly shift from the false narrative of Ukraine winning & Russia about to withdraw from Ukraine — to Ukraine losing as Ukraine continues to lose ground on an alarming scale and propaganda footage becomes scarce. Mass withdrawals and surrenders of Ukrainian forces are starting to take place throughout Donbas. Pro-Ukrainian propagandist accounts on Twitter have ran out of footages to post apart from the occasional Stugna footage. OSINT NATO-asset accounts have gone silent
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.290
Поени од реакции
6.597
Што се однесува до Нато, москаљите го актуелизираа умреното значење на алијансата до таа мера што сега
ќе имаат 1000км+ граница со Нато т.е. Финска.
Можеме да шпекулираме за "конечната цел" на кремљскиот режим, според мене целта им е уништување на украјинската држава во целост, вршење масовни убиства со цел да се втера страв во противникот и да се елиминираат сите оние кои во иднина би можеле да бидат јадро на Insurgency така што ќе видиме што ќе се случува. Масовното уништување на инфраструктура и цивили како пример варварското ракетирање на Лвив и Киев само потврдуваат за што се работи.
Последиците од Ленд Лиз ќе бидат сериозни и ќе значат потоци од поцинковани сандаци во обратен правец.
Тешко е да се прецени техничката супериорност на ПТ системите кои ги добиваат бранителите од запад. Па само од еден Џавелин агресорите немаат апсолутно никаков одговор освен комичните обиди со ставање мрежи на куполите што со право постана меме.
Тие 40 милијарди кои се одобрени само од САД сеуште не знаеме во што ќе се состојат, освен очекуваните системи за ПТ, ПА, дронови и пешадиска опрема. Засега нема ништо на нет околу тоа. Помошта и тоа како ќе има ефект, се повеќе силите на бранителите ќе се вртат кон герилски удари.
Дури и овие 100-тина дена жесток отпор делуваат нестварно споредено со предвоените предвидувања, кој можеше да претпостави, особено пост-Крим?
Треба да се има предвид дека бојното поле денес не е она што било некогаш. Денес одбрамбените системи имаат таква предност што е неверојатно.
Порано за да се уништи тенк требало специјализиран ПТ топ за кој требало добро обучена посада, камион кој ќе го влече до позиција и куп логистика, гориво, специјални и скапи гранати и што све не.
Денес просечен територијалец со просечна интелигенција опремен со NLAW може да онеспособи тенк било каде било кога без потреба од ништо погоренаведено.

Да не ги заборавиме и санкциите кои тек допрва ќе прават штети врз агресорската економија.

Но има и една друга причина зошто режимот во Кремљ се реши за воена авантура.
Имено денес повеќе од било кога, секако повеќе од времињата во кои Русија имала сериозен светски значај во поглед на култура, наука, уметност, идеологија, во последниве пола век веќе има малку од тоа ако и било што воопшто. Тотално безначајно општество кое не може да продуцира ништо кое ќе може да го пласира барем на ниво на популарна култура, не мора повеќе. Со продавање ресурси се добива некоја илузија за значај, исто како што тоа го има Сауди Арабија на пример.

Се работи за општество на гопници кои ги заменија старите кулаци, робови и закрепостени селани. Сеуште имаме цар, бољари, црква и поданици, нема ништо ново 1000 години.
Но она што постои тоа е митот кој ја одржува Русија како една целина, митот за руската воена моќ. И тој мит мора да биде одржуван во живот со постојани војни, кризи и закани.
Тоа е дел од мотивацијата, еден од двата руски државотворни митови, другиот е за друга тема.
Ме интересира околу терминиве што се користат и за едните и за другите, како москаљи и укри, што значат? Ги приметувам дека доста често се користат, поготово русите и украинците ги користат. Како навреда едни кон други ги користат или имаат некое друго значење?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: TOT
Член од
6 февруари 2022
Мислења
855
Поени од реакции
3.442
Масовното уништување на инфраструктура и цивили како пример варварското ракетирање на Лвив и Киев само потврдуваат за што се работи
A кутрите тие платеници што беа во камповите мислеле да прават по една скара и да тепаат Руси како на кантер, на крај нив ги направија скара ги истепаа уште во во lobby.
Руската армија што учествува во специјалната операција во Украина не уништува цивили со варварски ракетирање, уништува војска и воена инфраструктура, или онаму каде што е скриена истата.
Русија ги остварува своите цели и ќе ги оствари до крај за ослободување на руското население од нацистите и тиранијата, ништо и никој неможе да ја запре Русија во своите намери, ни УСА ни НАТО ниту санкциите од библиски размери, втрочем тоа е веќе очигледно и според случувањата на терен, останатото е русофобија нацизам и здраво плачење
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.294
Поени од реакции
45.838
Ме интересира околу терминиве што се користат и за едните и за другите, како москаљи и укри, што значат? Ги приметувам дека доста често се користат, поготово русите и украинците ги користат. Како навреда едни кон други ги користат или имаат некое друго значење?
Мене интересен ми е “хохољ'' што го користат Русите за Украинците, хохољ да ти било тоа косичето што го носеле козаците

1653506544429.png


рашисти е исто така интересен назив

Добри се на поле на навреди двете страни, браво.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
A кутрите тие платеници што беа во камповите мислеле да прават по една скара и да тепаат Руси како на кантер, на крај нив ги направија скара ги истепаа уште во во lobby.
Руската армија што учествува во специјалната операција во Украина не уништува цивили со варварски ракетирање, уништува војска и воена инфраструктура, или онаму каде што е скриена истата.
Русија ги остварува своите цели и ќе ги оствари до крај за ослободување на руското население од нацистите и тиранијата, ништо и никој неможе да ја запре Русија во своите намери, ни УСА ни НАТО ниту санкциите од библиски размери, втрочем тоа е веќе очигледно и според случувањата на терен, останатото е русофобија нацизам и здраво плачење
Русија ќе ги оствари сите свои воени цели постепено, затоа што и постепено се менуваат ;)
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
855
Поени од реакции
3.442
Русија ќе ги оствари сите свои воени цели постепено, затоа што и постепено се менуваат ;)
Жива материја :toe:
Русија низ историјата поминала низ многу полоши времиња и ситуации, Русите не се Руси ако не им стигнат до Москва :) сега се многу далеку.
Добро спремни и мушки ги дочекаа санкциите кои беа и се најголема алатка на западот, воено нема зашто знаеме што ќе значи тоа, праќање оружје на Украина само ја продлабочува нивната агонија, на крај ќе се заврши со идење на бакни рака кај Путин. Так было, так есть и так будет всегда! :D
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Последиците од Ленд Лиз ќе бидат сериозни и ќе значат потоци од поцинковани сандаци во обратен правец.
Тешко е да се прецени техничката супериорност на ПТ системите кои ги добиваат бранителите од запад. Па само од еден Џавелин агресорите немаат апсолутно никаков одговор освен комичните обиди со ставање мрежи на куполите што со право постана меме.
Тие 40 милијарди кои се одобрени само од САД сеуште не знаеме во што ќе се состојат, освен очекуваните системи за ПТ, ПА, дронови и пешадиска опрема. Засега нема ништо на нет околу тоа. Помошта и тоа како ќе има ефект, се повеќе силите на бранителите ќе се вртат кон герилски удари.
Дури и овие 100-тина дена жесток отпор делуваат нестварно споредено со предвоените предвидувања, кој можеше да претпостави, особено пост-Крим?
Пријател, каков црн ленд лиз, какви бакрачи. Украинската армија се наоѓа пред огромна катастрофа. Русија буквално ја дави Украина како змија жаба.
Донбас наскоро ќе падне, после тоа Русите буквално можат да маршираат до полска граница ако сакаат. Украина до сега доби воена помош во висина од 50 милијарди долари, за три месеци. Севкупниот буџет на руската рмија за цела година е околи 40 милијарди. Значи за се, од пешадија до нуклеарни подморници. И со сите тие пари, со цела воена помош, Украинците не успеа никаде да направат ниту една значајна победа, нула, ништо. Изгубија 20% од територијата и се во константна дефанзива, а се бројчано надмоќни во војната. Батали го наративот на западните медиуми, каков жесток отпор, прашање на недели е кога се ќе се сруши како кула од карти.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
90
Поени од реакции
183
"Now we are in a difficult situation and this situation will be aggravated.

Within a month and a half, until Western weapons arrive, encirclement, abandonment of positions, heavy losses are possible. You have to be ready for this.

A difficult month awaits us: depression, panic and mutual heavy accusations in society."


- Advisor to the Office of the President of Ukraine Oleksiy Arestovich
 

Kajgana Shop

На врв Bottom