Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.707
Поени од реакции
36.676
Помалце него во Русија предпоставувам.
Блиску се ама Естонија води. Плус Русија си има своја централна банка а Естонија е врзана со тоа како ќе одлучат шефовите во Франкфурт.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Ова ко овие со криптово, крипто по крипто и побогат си од Џорџ Сорос :pos:
Незнам што е за смеење, тоа што 5-10 000 војска моментално се опколува(ако не е и веќе опколена), а имаат забрана за повлекување од херојот Зелински. Според попаметни од мене, а и секако од тебе се предвидува пораз на Укранците таму.

Помалце него во Русија предпоставувам.
Estonia’s annual inflation rate accelerated to a new record peak of 18.8 percent in April 2022 from 15.2 percent a month earlier.

Russia’s annual inflation rate climbed further to 17.8 percent in April of 2022, from 16.7 percent in the previous month.

Ова според tradingeconomics.com.
 
W

wicked_1

Гостин
German electronics giant Siemens is exiting Russia after about 170 years of business there, the latest in a long list of businesses to leave the country since its invasion of Ukraine. The company said it lost about $625 million after Russian sanctions.

Којзнае што се случува со домашните фирми и производство. Може треба темава да ја читаат како мотивационо катче.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
954
Поени од реакции
3.705
Ukraine EU Membership is Now Unacceptable for Peace Deal - Russia

Russia has changed stance on Ukraine’s prospects of EU membership, and now it cannot be a part of any peace deal, according to Deputy Permanent Representative to the UN Dmitry Polyanskiy.

“The situation has changed after Mr. Borrell’s statement that ‘this war should be won on the battleground’ and after the fact that the European Union is the leader in deliveries of arms [to Ukraine].” the diplomat stated.

There’s little place left for diplomacy in the conflict, Polyanskiy admitted, partly due to Western efforts to prolong the hostilities.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
954
Поени од реакции
3.705
:icon_lol:

Ruble World’s Top Performing Currency Against US Dollar - Up 11%

Despite the raft of sanctions designed to cripple the Russian economy, the ruble has been the best-performing global currency against the US dollar in 2022, gaining 11% according to Bloomberg data.

Insisting oil payments be made in rubles has boosted the Russian currency’s value to outperform the Brazilian real (9% gain on USD), as more EU buyers comply with Moscow’s payment demands.

It isn’t just the dollar that the ruble has gained ground on - the Moscow Exchange traded the euro at 68 to the ruble for the first time since January 2020.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
285
Поени од реакции
446
German electronics giant Siemens is exiting Russia after about 170 years of business there, the latest in a long list of businesses to leave the country since its invasion of Ukraine. The company said it lost about $625 million after Russian sanctions.

Којзнае што се случува со домашните фирми и производство. Може треба темава да ја читаат како мотивационо катче.
Не им мењава моментално многу на русите поше у цел свет е огромен проблем со електроника, еден обичен сензор или модул за плц од сименс ми вика година дена да го достават.
Не дај боже да ти цркне некој битен дел од автоматика во фирма, со месеци ќе бидеш во застој
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.373
Поени од реакции
18.263
Незнам што е за смеење, тоа што 5-10 000 војска моментално се опколува(ако не е и веќе опколена), а имаат забрана за повлекување од херојот Зелински. Според попаметни од мене, а и секако од тебе се предвидува пораз на Укранците таму.
Гледам дека си информиран само од руско пропагандни канали, но да ти објаснам, дека Украинците се повлекуваат кога тоа е тактички потребно.

Очигледно дека стратегијата не им ја кројат налбати.

Баш со змискиот остров се покажа, колку е се добро осмислено.

Со оглед дека Украинците сеуште се бројчано послаби, фунцкионираат асиметрично на тој фронт во Донбас. Се работи за 22 руски BTG (Battalion tactical group) спрема 9 Украински.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.197
Поени од реакции
26.880
Гледам дека си информиран само од руско пропагандни канали, но да ти објаснам, дека Украинците се повлекуваат кога тоа е тактички потребно.

Очигледно дека стратегијата не им ја кројат налбати.

Баш со змискиот остров се покажа, колку е се добро осмислено.

Со оглед дека Украинците сеуште се бројчано послаби, фунцкионираат асиметрично на тој фронт во Донбас. Се работи за 22 руски BTG (Battalion tactical group) спрема 9 Украински.
Што се покажа на змискиот остров жити све, дај просветли не.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Гледам дека си информиран само од руско пропагандни канали, но да ти објаснам, дека Украинците се повлекуваат кога тоа е тактички потребно.

Очигледно дека стратегијата не им ја кројат налбати.

Баш со змискиот остров се покажа, колку е се добро осмислено.

Со оглед дека Украинците сеуште се бројчано послаби, фунцкионираат асиметрично на тој фронт во Донбас. Се работи за 22 руски BTG (Battalion tactical group) спрема 9 Украински.
Па не баш дека се бројчано послаби. Сепак од твоето смеење секој ден станува се поцрвена мапата и се потрагично. Очигледно е дека ќе е Мариопол сценарио каде командата(Зелински, не генералштабот) не им дозволува повлекување и тие два града ќе се пепел откако ќе заврши битката. Мариопол знаеме како заврши.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.636
Поени од реакции
12.563
Не им мењава моментално многу на русите поше у цел свет е огромен проблем со електроника, еден обичен сензор или модул за плц од сименс ми вика година дена да го достават.
Не дај боже да ти цркне некој битен дел од автоматика во фирма, со месеци ќе бидеш во застој
Ти не знаеш со кого си во дискусија. Секоја вест што звучи дека оди на штета на Русија за него е мелем за уши. Иако типот си нема допирна точка со Сименс ниту знае што произведува Сименс во Русија, свршува на вакви вести.
Тешка болест е русофобијта. Ај сега кај и да е ќе праша пак дали ја подржуваме албанската кауза и со тоа отцепување на западна Македонија. Си ја крие својата омраза кон Русија под тоа прашање, иско проблемот е многу подлабок психички. Можеби да е и прашање на длабока финансиска мотивација, слатки се тие западни паричиња.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom