Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Интересно е како ваквите гомна како тебе се и анти-ваксери и русофили и се што е погрешно со општеството во Северна денес.
Словен е и во генетика и во душа и знае што мисли западот за него, истото го мисли и за тебе само додека си му корисен ти вика дека си ОК.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.375
Мене ми е многу пародична таа самоувереноста што ја глуми, а сиромашкиот душевно е уништен :)
Малку понежен биди (ама само малку), да не се самоповреди :D. Нели гледаш дека не знае каде тера, без компас е. 50% од теориите на заговор, се остварија, па кутриот не знае како да се справи во таков свет. Претходно живеел во илузија, дека постои владеење на правото и сега наеднаш гледа со правото си бришат дупе, па му се руши детската фантазија. :pipi:

Туку, после Украина кои држави се на ред... Колкава е веројатноста (од 1 до 10) дека ќе има судир меѓу Русија и Турција :duel:
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Малку понежен биди (ама само малку), да не се самоповреди :D. Нели гледаш дека не знае каде тера, без компас е. 50% од теориите на заговор, се остварија, па кутриот не знае како да се справи во таков свет. Претходно живеел во илузија, дека постои владеење на правото и сега наеднаш гледа со правото си бришат дупе, па му се руши детската фантазија. :pipi:

Туку, после Украина кои држави се на ред... Колкава е веројатноста (од 1 до 10) дека ќе има судир меѓу Русија и Турција :duel:
Дај твоја анализа не зезај, уште те чекам како Пулер е врзан у големиот ресет. :)
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Словен е и во генетика и во душа и знае што мисли западот за него, истото го мисли и за тебе само додека си му корисен ти вика дека си ОК.
Што е словенска генетика и душа?
И што мисли западот за него или за мене?

Плус, сакаш да ми кажеш дека руската држава игра на картата на словенството или православјето?
Немој те молам
Очигледно не си запознаен со Русија и нејзината историја. Ниту Русија ниту руските лидери ги боли уво за некакво словенство или православје, тоа е илузија со која се манипулираат масите.
Русија единствено што ја боли се нејзините интереси кои немаат никаква врска со словенство или православје а имаат се со гео-стратешки интереси и моќ.
Да се биде Русин денес е исто како да се биде Американец. Русин може да биде и Дагестанец и Осет и Чеченец и Бурјат итн. Самата руска држава која се простира на толкава територија и има многу етнички заедници не може да си дозволи да биде етно-центрична и построена како што мали држави на Балканот се туку стриктно империјалистички каде Русин е секој оној кој е граѓанин на Русија без разлика дали е христијанин, муслиман или будист. Знам дека ова е незамисливо за еден просечен ум на овој форум каде Албанец е Албанец и не може да биде Македонец но тоа е и разликата помеѓу мала и голема држава.

Е сеа нз што мисли западот за мене ама знам јас што мислам за западот каде имам доста искуство. Западот е идеално место за живеење со својата толеранција и цивилизациски вредности и почитување на правата на секој човек. Западот е место каде без проблем човек може да живее и работи и да биде прифатен од општеството доколку е легален. И ќе биде прифатен поради неговите човечки квалитети и способности а не поради бојата на кожата, националноста или религијата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.808
Поени од реакции
26.370
Малку понежен биди (ама само малку), да не се самоповреди :D. Нели гледаш дека не знае каде тера, без компас е. 50% од теориите на заговор, се остварија, па кутриот не знае како да се справи во таков свет. Претходно живеел во илузија, дека постои владеење на правото и сега наеднаш гледа со правото си бришат дупе, па му се руши детската фантазија. :pipi:

Туку, после Украина кои држави се на ред... Колкава е веројатноста (од 1 до 10) дека ќе има судир меѓу Русија и Турција :duel:
Многу интересна тема за размислување е тоа. Незнам каква улога имаше Турција во Казахстан и дали самата Турција има интерес во моментов да се судри со Русија. Ако има нешто евентуално, може да има само некакво си прокси, евентуално во Азербејџан, пошто некако се поткренаа Азериве од западната пропаганда, па почињаат да бомбардираат во Нагорно Карабах. На Русија моментално не им одговара непријателство со Турција, ама од друга страна Турција е притисната на пример да и го донира С400 системот на Украина, за да ги вклучат повторно во прогарамата за тој новиот авион.

Све на све не верувам дека ќе има судир со Турција, дури ни прокси. Ама јас па не мислев и дека Русија ќе влезе во Украина, па влезе. Така да очигледно не сум релевантен многу по тоа прашање :)

Ако ескалира ситуацијата и ако продолжи Русија некаде, мошне веројатно е Молдавија или Балканот, Босна, Косово... Ако гледаме историски, Русија голем пуш има направено за излез на топло море, па и тие неколку километри у Босна многу би и значеле :)

Интересно е како западот се понаша. Прво и основно јас мислам дека самата анти-руска пропаганда што ја фураат ќе ги прегори политички. И незнам кој уште верува дека Русија е изолирана. Можеби ќе беше така, да бевме 1994. А денеска, какво производство има Западот? Што произведуваат? Смешки со опашки. Уште не почнати санкциите, кај губат милијарди долари што го затвараат своите инвестиции на Рускиот пазар, кај се губат милиарди долари во производство и опрема, уште енергенсите им отидоа до таван. Сега башка ќе се заглават со зголемување на армиските буџети и ќе ги видам како ќе ги контролираат гетоата кога ќе им снема пари да ги го купуваат социјалниот мир. Западниот свет се повеќе ќе личи на САД 2020...


Се надевам само транзицијата ќе се случи полека и во наредните 20-30 години, бидејќи секој потрес може да биде кобен за нас тука.
 
Последно уредено:

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.535
Поени од реакции
28.956
Овде дискутираме за рускиот дивјачки напад врз суверена држава и територија чија што 'грешка' е што сака да биде во орбитата на западниот свет а не во руска прегратка.
Taka e, sekoja suverena zemja treba da ima pravo da odlucuva sama za sebesi.
Kade bese vasata poddrska koga imavme pritisok od celo EU i NATO da si go smenime imeto kako suverena zemja poradi druga suverena zemja?
Vo svetot nikoj ne zivee bez komsii, kako sto nas posilniot ne pritisna i majmunite smenija ime, taka i Ukraina e pritisnata od posilniot.

Sreka imame mediumi koi ni kazuvaat koga da treba da se potresuvame za tie raboti.

Interesite na Rusija ne se poklopuvaat so zapadnite, i kolku i da ne se soglasuvame so niv i nacinot na koj se ispolnuvaat, od nivna gledna tocka imaat smisla. Isto kako i Ukrainskite.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Што е словенска генетика и душа?
И што мисли западот за него или за мене?

Плус, сакаш да ми кажеш дека руската држава игра на картата на словенството или православјето?
Немој те молам
Очигледно не си запознаен со Русија и нејзината историја. Ниту Русија ниту руските лидери ги боли уво за некакво словенство или православје, тоа е илузија со која се манипулираат масите.
Русија единствено што ја боли се нејзините интереси кои немаат никаква врска со словенство или православје а имаат се со гео-стратешки интереси и моќ.
Да се биде Русин денес е исто како да се биде Американец. Русин може да биде и Дагестанец и Осет и Чеченец и Бурјат итн. Самата руска држава која се простира на толкава територија и има многу етнички заедници не може да си дозволи да биде етно-центрична и построена како што мали држави на Балканот се туку стриктно империјалистички каде Русин е секој оној кој е граѓанин на Русија без разлика дали е христијанин, муслиман или будист. Знам дека ова е незамисливо за еден просечен ум на овој форум каде Албанец е Албанец и не може да биде Македонец но тоа е и разликата помеѓу мала и голема држава.

Е сеа нз што мисли западот за мене ама знам јас што мислам за западот каде имам доста искуство. Западот е идеално место за живеење со својата толеранција и цивилизациски вредности и почитување на правата на секој човек. Западот е место каде без проблем човек може да живее и работи и да биде прифатен од општеството доколку е легален. И ќе биде прифатен поради неговите човечки квалитети и способности а не поради бојата на кожата, националноста или религијата.
Слободоумен човек со срце и страст за животот, порив за правда. Он вика зошто мене ми се суди за геноцид а војник на САД е во старт амнестиран од тоа и почнува да мислиииииии. Ти пример не мислиш пошто западот ти продал слика дека е најслободарското, најморално и прогресивно општевство а во позадина убива, бомбардира со децении и ти вика дека го прави во името на слободата и нечиј спас и не ти збори за тоа многу пошто ти не сакаш да знаеш што во името на твојот лагоден материјален живот се врши низ светот.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.375
Дај твоја анализа не зезај, уште те чекам како Пулер е врзан у големиот ресет. :)
Ја немам мои анализи, листам повеќе извори, што ми изгледа најлогично, тоа пренесувам, не сум до толку паметен.:cool:

Извини, но нит знам кој е тој Пулер, нит сум приметил дека си ме прашал за тоа :toe:
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ја немам мои анализи, листам повеќе извори, што ми изгледа најлогично, тоа пренесувам, не сум до толку паметен.:cool:

Извини, но нит знам кој е тој Пулер, нит сум приметил дека си ме прашал за тоа :toe:
Грешка, Путлер. Олицетворение на злото и комплексот мало куре со јака армија и желба за крв. Мене се ми укажува ( до сега ) дека не се заедно у план исток запад.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.195
Поени од реакции
81.294
Дали има разлика американскиот изговор за некакакви оружја за масовно уништување кое беше повод за напад на Ирак или руското 'ослободување' на Украина од нацистите? Мислам дека нема. И двата се само изговори за остварување на свои ....
Така е.
Сите жртви на геополитичките интереси се жртви. Нема разлика. Дали некој Србин во воз, или Либиец во џамија, или Украинец на улица, не е битно. Зошто тие да гинат за интересите на Буш, Клинтон, Путин...?

А сепак, никој не ја искључи Америка од интернет заради сите тие напади, инвазии и отцепувања територии. Никој не ги забрануваше по школите Џек Лондон и Марк Твен. Бугарската и македонската влада не реагираа никако, против американските напади, а за санкции - ни збор. За било какви санкции. А и тебе те немаше тука против тоа да збориш.

Тука се двојните аршини.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Taka e, sekoja suverena zemja treba da ima pravo da odlucuva sama za sebesi.
Kade bese vasata poddrska koga imavme pritisok od celo EU i NATO da si go smenime imeto kako suverena zemja poradi druga suverena zemja?
Vo svetot nikoj ne zivee bez komsii, kako sto nas posilniot ne pritisna i majmunite smenija ime, taka i Ukraina e pritisnata od posilniot.

Sreka imame mediumi koi ni kazuvaat koga da treba da se potresuvame za tie raboti.

Interesite na Rusija ne se poklopuvaat so zapadnite, i kolku i da ne se soglasuvame so niv i nacinot na koj se ispolnuvaat, od nivna gledna tocka imaat smisla. Isto kako i Ukrainskite.
Не знам за кои 'вас' збориш ама јас сум граѓанин на Северна Македонија. Роден сум во Југославија па потоа живеев во Република Македонија.

Не се согласувам со промената на името но тоа не е само грешка на муртинецот туку на целокупното општество со години наназад. Немање јасна визија за тоа кој е и што е народот во Македонија. Грешка во старт и во самото образование. Доколку се имаше јасна визија уште од почеток каде свесни за историските околности кои придонеа за создавање на државата како и етногенезата на народот, ние не требаше да ги провоцираме Грците пред се и да се занесуваме со античка историја. Така редицата инциденти со знамиња, грбови и ред други работи кои реално гледано немаа ништо општо со историјата на народот овде придонеа да си го навлечеме гневот на Грците и да станеме антипатични кај многу други народи и држави.
Јас лично би го одбрал црвено-црното знаме на ВМРО а не вентилаторот.
Доколку од почеток имавме стратегија и смер каде самите би се дефинирале како јужно-словенски народ чие име произлегува од територијата на која живееме а не од некаков си континуитет со некакви антички Македонци мислам дека денес државата ќе се викаше Македонија а народот Македонци и дома и надвор. Но кога некој не си ги знае сопствените граници и можности и нема вистинска стратегија се случи тоа што се случи.

Е сега споредбата со притисокот од Грција и руската агресија ти е лоша бидејќи нас никој не не нападна ниту пак ни влезе со тенкови. Додуша Грците дури и одбијаа една таква понуда која дојде од Милошевич а која се залагаше за поделба на Македонија.
Автоматски споено мислење:

Слободоумен човек со срце и страст за животот, порив за правда. Он вика зошто мене ми се суди за геноцид а војник на САД е во старт амнестиран од тоа и почнува да мислиииииии. Ти пример не мислиш пошто западот ти продал слика дека е најслободарското, најморално и прогресивно општевство а во позадина убива, бомбардира со децении и ти вика дека го прави во името на слободата и нечиј спас и не ти збори за тоа многу пошто ти не сакаш да знаеш што во името на твојот лагоден материјален живот се врши низ светот.
Што ако ти кажам дека денешниов народ кој се нарекува Македонци генетски стој поблизу до Албанци него ли до Срби а уште помалку до некакви Руси?
А за словенска душа нема ни да коментирам, излишно е.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.976
Поени од реакции
7.375
Грешка, Путлер. Олицетворение на злото и комплексот мало куре со јака армија и желба за крв. Мене се ми укажува ( до сега ) дека не се заедно у план исток запад.
Морав да срчнам да видам што хинтови ќе му даде за Путлер. Путлер бе :lolzz: .
Па кај Русите и Кинезите, системот веќе има целосна контрола врз се. Остана уште САД да им се намали моќта. Во Русија олигарсите контролираат сите ресурси (парите им се надвор од Русија), средни и мали бизниси на прсти се бројат. Путин, ака Путлер, ако толку се грижеше за руското население во Украина и злоделата што се прават врз нив, зашто толку време чекаше? :toe: . Јасно ми е дека Камила сега изјави Украина треба да влезе во НАТО, но тоа ми мириса повеќе на повод, а причината друга :) .

Путлер, да не ја започнеше оваа авантура, западот ќе мораше да бара други оправдувања за финансискиот колапс, за глупостите со ковидот, вака за се можат да го обвинат него, како што и ковидот го обвинуваа дека причина за било каков здравствен проблем. Санкциите уште не почнати, цените почнаа да растат, а тек кога ефективно ќе почнат да се реализираат. Не заборавај дека Путлер и тајфата околу него, ова исто им одговара, инаку како во Белорусија ќе направеа, нема рестрикции поради ковидот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom