Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.439
Јас сум од старата генерација, немаше такви ствари во мое време, така да искуство за наркоманија, тетоважи, хомосексуализам, 7/8 фармерки, немам, само од филмови што сум гледал ...
Па, добро, од човек што не мие раце пред јадење не може да се очекува некој развиен ментален капацитет.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.478
Поени од реакции
12.271
Што поскоро се заврши со Мариупљ тоа побрзо ќе може да има напредување кон Запарожје и Дњепетровск. Дел од нив може да го затворат тој котел врз преостанатите трупи на Киев на Доњецк. Одлично се вкопани за овие 8 години, збориме за подземни тунели и цела подземна инфраструктура. Да се повлечат самите неможат бидејќи отсечени се од линиите за снабдување веќе некое време, освен со амин од Русија па да им обезбедат коридор. Што би било на штета врз населението на Донбас, кои овие 8 години тежок терор трпеа.
Многу сценарија се можни. Мене лично ме интересира со Одескиот регионот како ќе постапат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.900
Искрено многу боље од тоа што РФ го нуди. Не е идеално, али за мене е многу боље.
Ти се свиѓа да бидеш албански слуга тука?
ОК

Може пари зимаш јаки за тоа.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
729
Поени од реакции
1.838
Не е тоа хемиско оружје. Не е наменето за елиминирање на воена жива сила.
Тоа е повеќе алатка употребена во злостор.
Podprasanje so prasanje , dali bombardiranje so osiromasen uranium e hemiski napad ? Dvoen efekt , i ne e neutraliziranje na voena sila naseleno mesto , valjda hitler so V2 kite ne frlase humanitarni paketi ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.006
Поени од реакции
36.034
Не ти е чудно што сите држави окулу нас ги имаат истите проблеми? Значи од чиста шанса, како не се најде некој луксембург на балканот, или некоја македонија во западна европа?
Илузија е дека нешто тука од нас зависи. Цел регион е поебан - а ние за тоа сме најмалце криви.
Не заебавај и ти, не не брани, со тој менталитет добро е и толку кога имаат.
На работа секој втор гледа да забушава (небитно платата, сум видел луѓе со по 2000 евра да забушаваат и да фаќаат пола ден кривини), во институции секој гледа да фати врски или да почасти за да заврши работа преку ред или со некомплетна документација, во образование еден куп завршуваат неписмени или со незаслужени просеци, оди на лекар и носи за частење да го видел подобро докторот...
Јас имам една филозофија дека Турците му имаат ебано мајката на тој регион, ако прошеташ нагоре како со жилет пресечено се гледа нормално и ненормално. До каде што владеела Австро Унгарија се оправија како-така и државите им личат на нешто, се друго кај што биле турците е да го срамниш со земја и да го населиш одново.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.815
Поени од реакции
21.936
Старо-нови рути на некои превозници. Азиските авиокомпании тријат раце.



 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.900
Podprasanje so prasanje , dali bombardiranje so osiromasen uranium e hemiski napad ? Dvoen efekt , i ne e neutraliziranje na voena sila naseleno mesto, valjda hitler so V2 kite ne frlase humanitarni paketi ?
Бомбардирање со осиромашен ураниум не е напад со хемиско оружје.

Гасот употребен за цел убивање на логораши, не се рачуна како оружје. Кога би направиле некакви експлозиви со гас, или би го администрирале некако врз жива воена сила, би го сметале за хемиско оружје.
Хемиско оружје е употребувано во Втора Светска на Крим. Тоа е незначителен опсег на употреба на хемиско оружје, во контекст на магнитудата на Втора Светска.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Не заебавај и ти, не не брани, со тој менталитет добро е и толку кога имаат.
На работа секој втор гледа да забушава (небитно платата, сум видел луѓе со по 2000 евра да забушаваат и да фаќаат пола ден кривини), во институции секој гледа да фати врски или да почасти за да заврши работа преку ред или со некомплетна документација, во образование еден куп завршуваат неписмени или со незаслужени просеци, оди на лекар и носи за частење да го видел подобро докторот...
Јас имам една филозофија дека Турците му имаат ебано мајката на тој регион, ако прошеташ нагоре како со жилет пресечено се гледа нормално и ненормално. До каде што владеела Австро Унгарија се оправија како-така и државите им личат на нешто, се друго кај што биле турците е да го срамниш со земја и да го населиш одново.
Nikoj ne dade objasnuvanje zaso site zemji vo ovoj region sme siromasni, a site zemji na zapad se bogati. Abe edna da imase, statisticka greska, toa baram.

Turcite, pravoslavije,eks komunizam. Se se toa karakteristiki so gi delime nie siromasnite evropjani. I nieden od toa faktori nema da se smenat bezrazlika dali lile na salter raboti ili zabusava.

Ti migrirase vo avstralija, so mislis zaso se oni bogati? Od so se mnogu rabotlivi i pametni tie na salter?
Ili da ne e slucajno zaso bile britanska kolonija i 20 milioni narod ziveat na cel kontinent poln so resursi?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.111
Со Украина приказната е завршена засекогаш,повеќе од 3 милиони луѓе ја напуштиле за 15тина дена,а тек уште колку ке му ја дувнат.Деца почнале по школи да запишујат по Германии,кога ке го осетат животот по западот,колку ке се вратат назад во таа вукојебина?Освен што ке се опустоши како земја,еве дури и да направат пресврт утре и да ги победат и да ги избркаат Русите,која странска компанија ке инвестира да отвори фабрика у Харков да речеме,кога у секој момент може да им текне на Русите да лансираат ракета и да го срамнат градот со земја.Толку,само името Украина ке остане да постои
 

Kajgana Shop

На врв Bottom