Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.930
Поени од реакции
7.315
Криење зад цивили нема ништо патриотско. Можат да го положат оружјето, но тие радо би гледале како народот околу нив умира од глад него да се предадат.
@Goyathlayy видиш дека имав добар осет за Ронче и не се откажав од него. Ако нешто добро донесе ковид фашизмот и кинеските вакцини е што бате Рон почна потрезвено да размислува. Е за тие со Фајзер, јбг како Боргите ќе се, им нема спас.
Додуша мене проблеми сеа ми направи, почнувам да се преиспитувам, оти на темава со многу негови мислења се согласувам :pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.336
Поени од реакции
40.146
Јас па подобро решение имам. Нека си одат окупаторите од кај што дошле, и никој нема да гини. Што велиш а?

Цивилите гинат од бомби. А бомбите се знај кој ги пука. Така да, ти се молам, тие финти дека се кријат зад цивили се добро позната финта за да се одвлече вниманието од злосторствата.
зошто не отвораат коридор? зошто секој обид го прекинуваат со пукање? Милион видеа има како се кријат по болници, школи, градинки.
 
Последно уредено од модератор:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.067
Поени од реакции
80.968
:popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce:

Махко мила..... незнам дали е точна оваа вест или е некаква пропаганда ама ако е точна онда заслужуваат нуклеарка да им фрлат... ова е ван сите логики и ван сите закони на војување...

Нов закон во Украина, цивили смеат да пукаат во руските војници
Дали украинската власт сака да го оправда пукањето кон цивили од страна на Русите?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
@Goyathlayy видиш дека имав добар осет за Ронче и не се откажав од него. Ако нешто добро донесе ковид фашизмот и кинеските вакцини е што бате Рон почна потрезвено да размислува. Е за тие со Фајзер, јбг како Боргите ќе се, им нема спас.
Додуша мене проблеми сеа ми направи, почнувам да се преиспитувам, оти на темава со многу негови мислења се согласувам :pos:
Секоја чест, ја сум на мисла да му се извинам за се но се трипувам дека му помогнавме да се оствари тој потенцијал.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.336
Поени од реакции
40.146
@Goyathlayy видиш дека имав добар осет за Ронче и не се откажав од него. Ако нешто добро донесе ковид фашизмот и кинеските вакцини е што бате Рон почна потрезвено да размислува. Е за тие со Фајзер, јбг како Боргите ќе се, им нема спас.
Додуша мене проблеми сеа ми направи, почнувам да се преиспитувам, оти на темава со многу негови мислења се согласувам :pos:
бафра, не се секирај, истото мислење го имам за алуминците. Чиста случајност е што на темава сме на иста страна.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.774
Поени од реакции
26.340
Па, не знам кој друг извор сакаш, интерфакс е линкот на мкд. Башка МКД.мк е еден од најрелевантните медиуми во моментов.

Види ако сакаш да си се поларизираш/труеш со само руски вести слободно прави го тоа.
Немаше линк на мкд кога отворив, затоа побарав… а за труење .. ти тука од поморенко линкови пушташе, не јас..
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Дали украинската власт сака да го оправда пукањето кон цивили од страна на Русите?
Ако јас како цивил пукам во тебе тогаш е ок според новипв закон... ама ако ми припукаш ти тогаш е пукање во цивили... е тоа е законов.


П.с пред некој ден кога им се даваше оружје на цивилите беш ок и оправдано ама сите ќутеа и се правеа будали... ЦИВИЛ СО ОРУЖЈЕ ВО РАКА ВЕЌЕ НЕ Е ЦИВИЛ ТУКУ Е ВОЈНИК!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.291
Поени од реакции
18.119
Немаше линк на мкд кога отворив, затоа побарав… а за труење .. ти тука од поморенко линкови пушташе, не јас..
Ок бе, можи грешно те разбрав.

Иначе еве за Естонското државјанство. Забраната се однесува на нови апликации и на обнова. Не е јасно дали на тие што сеуште му е валидно нешто му се менува.

Essentially the e-residency team has stopped issuance and renewal of e-residency cards to Russian and Belorussian citizens, and the major payment institutions like Wise, Payoneer, Revolut and so forth are no longer opening accounts for Russian and Belorussian citizens, and freezing accounts of existing ones.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.496
Поени од реакции
3.570
Пример земи ја Одеса, од каде никнале тие 70% Украинци кога градот е историски Руски град?
Историски ...... е колку да е историски овој руски град ??
Исторски руски град е Новгород или Москва ..
Кажи во која година Одеса станува руски град?
 
Член од
6 април 2014
Мислења
5.004
Поени од реакции
6.318
Pada putin , kina pocna da ja povlecuva podrskata prema rusija polako polako. Uste kolko ke izdrzi rusija gledam 3 4 dena nema ni napad ni nisto, kako pauza da imat?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
зошто не отвораат коридор? зошто секој обид го прекинуваат со пукање? ти шприцнал лубрикатов у глава па не гледаш ништо. Милион видеа има како се кријат по болници, школи, градинки.
Коридор отвара тој што го опсадил градот, а во случајов окупатор е Руската ОКУПАЦИСКА војска. Руската војска нема што да бара таму, на територија на СУВЕРЕНА земја. Ако браниш окупатори, тогаш и ти си на погрешната страна.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
Pada putin , kina pocna da ja povlecuva podrskata prema rusija polako polako. Uste kolko ke izdrzi rusija gledam 3 4 dena nema ni napad ni nisto, kako pauza da imat?
Уште 3-4 дена и толку, готово е од Москва а богами и цела Русија.

Што хода овде мајко мила...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.067
Поени од реакции
80.968
W

wicked_1

Гостин
зошто не отвораат коридор? зошто секој обид го прекинуваат со пукање? ти шприцнал лубрикатов у глава па не гледаш ништо. Милион видеа има како се кријат по болници, школи, градинки.
Коридор да отвара некој што е под опсада на окупатори/терористи?

Каде учите воена стратегија, кај јамајка во детска?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.909
Поени од реакции
35.770
:popce::popce::popce::popce::popce::popce::popce:

Махко мила..... незнам дали е точна оваа вест или е некаква пропаганда ама ако е точна онда заслужуваат нуклеарка да им фрлат... ова е ван сите логики и ван сите закони на војување...

Нов закон во Украина, цивили смеат да пукаат во руските војници
Цивил со пушка не е веќе цивил, на некој начин станува резервист, доброволец :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom