Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
16 ноември 2020
Мислења
834
Поени од реакции
1.920
Кога прочитам некаде дека американците ќе помогнат и ќе бидат со/зад нив, одма се сетам за Црна Змиjа (Blackadder) 4 сезона, оваа сцена.


Тие што се гледали Blackadder може да ја памтат оваа сцена.
Да ги видиме Болдрик (Украина) и Мелчет (НАТО).
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.245
Поени од реакции
21.589
Уште ова заборавив да напишам. Искрено не го разбирам рускиот народ... Им гинат млади деца, војуваат во некоја кал, но за што? За чија корист? Од војнава обичниот поштен Руски жител нема ама баш ништо, само зијан... Се уништива капитал, се затвараат пазари, се трошат пари... За што и за кого?
За глупости од некој си таму политичар што сака да се одржи на власт уште некоја година...
Освен масовни протести нема друг спас за Русите одвнатре...Се надевам населението ќе смогне доволно сили и интелигенција да направат силен протест пред да биде штетата огромна...
Realno tesko da se desi, ne ni gi krivam. Ima poedinecni protesti ama iljadnici lugje se vekje zatvoreni. Kaznite se visoki i lugjeto ednostavno ne si ja stavaat glavata vo torba.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
730
Поени од реакции
1.584
Лиги ми паднале? Со што тоа ти заклучи дека лиги ми паднале? Со тоа што пропагиорам дека нацизмот треба да биде уништен? Да беше нешто што не е документирано, признато и познато, ајде де. Ама не е така.

И да, единствено нешто што го кажа точно е дека народов во државава е за гревови, поготово оние кои подржуваат нацисти.
Ti stvarno li mislis deka Putin ja napadna Ukraina poradi denacifikacija be covek?:facepalm:
Kojznae koi se vistinskite prichini,ama aj...
Nie tuka kako obichni smrtnici mozhe samo da si laeme.

Poglednete nekoi dokumentarci za Putin od nezavisni avtori,covekot e tezok manipulator so bolna volja za mokj i kontrola.Kojznae koja megalomanija go opsednuva vo momentov za da napravi vakov poteg.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.641
Поени од реакции
26.164
Па пишавме у сам старт дека кинезот ќе го замени русот во глобалната поделба на моќ. Ќе ги купат сега за ефтини пари, ќе се развијат уште толку технолошки кинезите и амерот и дефакто ќе биде потиснат на второ место за помалце од 10 години. Она што кинезот го направи за разлика од русот е што изигра гигантски на технолошки план, без емоции, нешто несфатливо за словенска група на народи кои идат ко коњи главом без обзира што би се рекло. Кинезот си меље на тивко, алал нека им е. Русите можеа да научат и да пробаат да го пресликаат нивниот модел на авторитарност, без многу мачоизам и јавање мечки. Али, кога сме знаеле ние како словени нешто да направиме ко што треба ебате беља.
Многу погрешна перцепција имаш за технолошкиот развиток, поготово во воената технологија. Кина е одприлика 50 години назад во развојот на образованието и научно-техничките институции. Дури и оружјето што им се произведува во Кина е целосно под Руски надзор. Копирањето не е технолошки развој и поготово не е воено-технолошки развој. Тој процес де доста посложен, одколку што си мислиш дека е.


Полека не брзај, ова не е видео игра со 1 ниво, туку процес кој трае со децении, ама резултатот е познат. Плус Кина не мора ја окупира Русија, за да профитира од нивните ресурси, а народот во Русија пак ќе има полоши услови за живот, како што и сега има од западот.
Како што западот е зависен од Кинеското производство, така и кина е зависна од Руската воена-технологија. Тоа иде циклично, Руската воена технологија го спречува западот Кина да ја претвори во своја колонија и истовремено ја спречува Кина да ја претвори Русија во своја колонија.

Губењето на војнава на Русија, за Кина значи за 10-20-30-Х години губење на сопствената независност. Што појака излезе Русија од војнава, тоа појака ќе биде позицијата на Кина.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Ti stvarno li mislis deka Putin ja napadna Ukraina poradi denacifikacija be covek?:facepalm:
Kojznae koi se vistinskite prichini,ama aj...
Nie tuka kako obichni smrtnici mozhe samo da si laeme.

Poglednete nekoi dokumentarci za Putin od nezavisni avtori,covekot e tezok manipulator so bolna volja za mokj i kontrola.Kojznae koja megalomanija go opsednuva vo momentov za da napravi vakov poteg.
Па сподели такви документарци, не се плаши, сега си во НАТО, демократијата е загарантирана, освен кога ќе одлучат поинаку.

Како би ги нарекол западниве што цел свет го цедат, ако Путин е болниот :toe:
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.133
Поени од реакции
5.872
Среќа е што Зеленски е меѓу народот во Украина, во првите борбени линии.
Не е среќа туку одлика на вистински лидер. Да избегаше во друга држава за да се спаси, многу од Украинците ќе го изгубеа моралот за борба штом веќе првиот човек на државата се откажува.

Него, зошто непријателскиот лидер е забарикадиран во бункер со месеци, a? :свиркам:
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
2 милиони жители го напуштиле Киев, што значи најголем дел од останатите се мажи кои се мобилизирани, кога ќе се стегне обрачот ќе биде гадно, туршија од воздух ќе ги прават.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
868
Еве ти пример за човек кој не брани нацисти, но К го боли зашто се случува, битно на медиуми слушнал дека Русите се лошите и толку
Ај вака, сосема реално ќе напишам... Сепак е форум, а на форум малку шпекулираме, малку пишуваме глупости... Па малку контрираме кога некој цитира за да има дискусија... Па некој ќе те разбере погрешно, па се има...

Али реално вака...
Реално мене лично ич не ме бендисува ова што се случува во Украина. Подеднакво ми е жал и за Русите и за Украинците...И двата народи ги сметам за братски...

До ден денес не можам да си верувам што се случува... Реално кога ќе помислам колку деца изгинаа (за мене и на 20 години војниците се деца) од двете страни, ми се плаче.

Ни едните ни другите не им е војнава по кејф и желба тоа сум убеден дека е така...

Кој е лошиот и кој е добриот е без везе да се прави муабет... Болно е за такви муабети...

Како војнава да прекине што побрзо и без жртви е прашањето? Се надевам некој паметен на светов веќе има изведлива идеја за некој договор...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.809
Поени од реакции
4.006
Ај само уште 3 прашања... Ако Зеленски е стварно марионета и цела власт во Украина е квинслишка, зошто освои 73% од гласовите на избори, зошто неговиот тогашен противник (Порошенко) е сега негов најголем поддржувач, и што ги спречува Украинците да му влезат во канцеларија и да го егзекутираат? Сигурно би имало полиција/војска на нивна страна што би била за тоа, така? И не дека Зеленски се крие, за разлика од неговиот противник Путин кој што нема излезено од бункер со месеци и никој не може да му припари ни на 5 метра...
- Дека Зеленски е „насаден„ на позицијата „претседател„, тоа е повеќе од очигледно преку неговите дела и преку „паралели„ изведени од црпнатиот од „република нашата земја„.
- Процентот од добиени гласови е „цифра„ која лесно се постигнува со изманипулирани избори. Исто како и во „северната„.
- Влезот на Украниците во кацеларија кај Зеленски го спречуваат укро-нацистите, кои се на страната од „насадената„ украинска власт.
- Зеленски се крие секако, има повеќе шпекулации за тоа каде и од кого е „скриен„, почнувајќи од градови во западна Украина и Полска па се‘ до базата Рамштајн.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.668
Многу погрешна перцепција имаш за технолошкиот развиток, поготово во воената технологија. Кина е одприлика 50 години назад во развојот на образованието и научно-техничките институции. Дури и оружјето што им се произведува во Кина е целосно под Руски надзор. Копирањето не е технолошки развој и поготово не е воено-технолошки развој. Тој процес де доста посложен, одколку што си мислиш дека е.
Еве нека каже Кано за технолошкиот развој на Кина пошто и работел/работи ваљда со тој регион. Ја од туризам што сум гледал значи она најповршното, кинезот е децении испред Америка и Европа, за другите да не ни зборам. По некоја логика на нештата, што и немора да биде така, воено би требало да се исто софистицирани, али еве нека каже некој што прати воена индустрија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.641
Поени од реакции
26.164
Ti stvarno li mislis deka Putin ja napadna Ukraina poradi denacifikacija be covek?:facepalm:
Kojznae koi se vistinskite prichini,ama aj...
Nie tuka kako obichni smrtnici mozhe samo da si laeme.

Poglednete nekoi dokumentarci za Putin od nezavisni avtori,covekot e tezok manipulator so bolna volja za mokj i kontrola.Kojznae koja megalomanija go opsednuva vo momentov za da napravi vakov poteg.
И да не се тоа вистинските причини, Украинците сами си ги слекле гаќите и ги направиле да бидат.

Документирани се иљадници страници дека во власта и безбдносните структури на Украина во голема мера се присутни луѓе кои отворено и нескриено ја гаат нацистичката идеологија, обожуваа и се водени од идеали на луѓе кои правеле воени злосторства врз Руси, Пољаци, Украинци и Евреи во втората светска војна и отворено и нескриено заговараат етнично чистење и асимилација на Русофонското население...

Чим САД го уништи Ирак за непостоечко оружје за масовно уништување и посредно и непосредно е одговорна за 1 милион мртви, а да не збориме за последици во регионот и пошироко, попут Сирија, бегалците и така натака. Ова е по тие критериум и повеќе од добра причина за напад.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.133
Поени од реакции
5.872
2 милиони жители го напуштиле Киев, што значи најголем дел од останатите се мажи кои се мобилизирани, кога ќе се стегне обрачот ќе биде гадно, туршија од воздух ќе ги прават.
Овој па психопатов само се восхитува што ќе умираат луѓе... :tapp:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.641
Поени од реакции
26.164
Не е среќа туку одлика на вистински лидер. Да избегаше во друга држава за да се спаси, многу од Украинците ќе го изгубеа моралот за борба штом веќе првиот човек на државата се откажува.

Него, зошто непријателскиот лидер е забарикадиран во бункер со месеци, a? :свиркам:
Незнам ни кај е Путин ни што прави. Но едно знаеме, дека е во Русија, со својот народ. Што мислиш нема во Украина бункери за Зеленски, па мораше во Полски бункер да оди?
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.266
Поени од реакции
36.156
Една од стратешките промени што се случија во Украина изминатите години а што Русија ги поттикна е фактот дека со отцепување на Крим, Донецк и Луганск, Украина го изгуби тврдото проруско ткиво. Без тие три региони останува една многу повеќе про-американска, про-европска Украина.

Затоа и претходно сум пишал дека таквото отцепување на тие региони беше стратешка грешка за Русија и сериозно го измени балансот во Украина во однос на проруски и проамерички кампуси.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.641
Поени од реакции
26.164
Еве нека каже Кано за технолошкиот развој на Кина пошто и работел/работи ваљда со тој регион. Ја од туризам што сум гледал значи она најповршното, кинезот е децении испред Америка и Европа, за другите да не ни зборам. По некоја логика на нештата, што и немора да биде така, воено би требало да се исто софистицирани, али еве нека каже некој што прати воена индустрија.
Јас пратам оружје, колку што имам време секако и знам дека од прилика 2/3 од Кинеското наоружување е Руско или Советско. Немаат ниту сопствена линија на ракетна технологија, ниту на авионска технологија, мада имаат некакви обиди. Како пример, Иран е понапред во ракетната технологија од Кина (не зборам дека Иран има појаки ракети од Кинезите, туку дека Кинезите се потпираат на Руската ракетна технологија).

Најултимејт оружје што се произведува во Кина е С400 системот, на чија линија стојат Руски инжинери. Све им е претежно копија. Оној затворен режим што го имаа и уништување на секоја слободна мисла, во периодот после вв2, па се до средина на 90тите, ги заостана Кинезите многу во тој поглед.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom