Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.514
Поени од реакции
3.635
@roden

Појма немаш колку ти е евидентна нервозата... Дај бе чоек смири се, ќе умреш јеботе за нацисти.
Каде виде невроза :).??
Имам гревовното задоволство да ја побивам вашата (и твоето )незнаење..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.378
Поени од реакции
81.692
Tuku dobro prasanje e kolku material koi teoretski go poseduvaat e i koristliv. Ne bi bilo cudno del od opremata koja ja imaat na hartija da e iskoristena za delovi. Ne deka sepak ne se superiorni prema Ukraincite ama pa sekoj izguben tenk, kamion, helikopter boli i fali na drugo mesto.
Веруј дека од сите армии на светов, изгубена опрема најмалку фали кај Русите.
Традиционално е тоа кај нив. Можам и со историски линкови да ти покажам. Сурфај за најголемата тенковска битка во историјата (Дубно-Броди). Е тоа е губење материјал и опрема.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Каде виде невроза :).??
Имам гревовното задоволство да ја побивам вашата (и твоето )незнаење..
Се гледа дека твојот интелект е надалеку познат. Не верувам дека може некој да се носи со твоите интелектуални способности. Ова најсериозно.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Каде виде невроза :).??
Имам гревовното задоволство да ја побивам вашата (и твоето )незнаење..
Абе одмори малку, не треба до толку да се плашиш. Не верувам дека Русија ќе мрдне понатаму од источна Украина. Што сторе ти, се испосра од Русите а тие имаат заборавено дека Бугарија постои.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Веруј дека од сите армии на светов, изгубена опрема најмалку фали кај Русите.
Традиционално е тоа кај нив. Можам и со историски линкови да ти покажам. Сурфај за најголемата тенковска битка во историјата (Дубно-Броди). Е тоа е губење материјал и опрема.
И не само тоа, многу лесно и брзо се одмастуваат фабриките за оружје, имаат ресурси сега одкако им повлекоа доста фирми имаат работници...
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.514
Поени од реакции
3.635
Се загина, не знаеш повеќе што пишуваш. Одмори малку, сериозно.
Па никоj не ми реплицира со аргументи и факти..
Саму blah ,blah ,blah.. навреди , и тресене зелени.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.034
Поени од реакции
7.406
2. Руската војска. Кремљ ги мина последните 20 години обидувајќи се да ја модернизира својата војска. Голем дел од тој буџет е украден и потрошен на мега-јахти на Кипар. Но како воен советник не можете тоа да му го пријавите на претседателот. Па наместо тоа му пријавија лаги.
Немој така Тенеке, кај Русите така не функционирала воената индустрија. Јас неколку пати прашав како функционира, дали само државни фирми ја опремуваат војската, ама никој не потврди, само дека во САД краделе, кај Русите не смеело :D.

Една од реалните причини зашто Путин баш сега одлучи да реагира во Украина, а не претходно, е поради долговите, не дека до толку им дошло за малтретирани Руси во Украина.


1646747765074.png

Во случајов Зеленски и тие што го гласале ја продадоа. Исто ко ние што си ги бираме курто и мурто, па после народот не бил крив. Како што сите се гордеат што се Македонци / Амери / Енглези, така и колективно сите сме виновни.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Па никоj не ми реплицира со аргументи и факти..
Саму blah ,blah ,blah.. навреди , и тресене зелени.
Мислам дека не те земаат многу сериозно. Штета, баш пишуваш квалитетни постови, полни со корисни информации. Сега не можеш со @Boom-Boom , но двата сте драгоцени на форумов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom