Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.418
Поени од реакции
22.004
Fala germanija za tehnologijata i treningot, sega gitla.... Ako za 2-3 meseci ne se vratat sami ke si se restartiraat tie fabriki sekako... Da ne mislis masinive na magarinja ke gi nosat u ger?

Jas mislev samo delovi proizveduvale u RUS ova celi linii bile, lol... Da reces IKEA ili LV sto se prodazni saloni deka e zaguba OK ama ova ti e POKLON.
Автоматски споено мислење:



Pa ti dade primer za frilenseri ne jas... Ebate severdzanot i ova ke mora da ti go objasnuvame....

Imaat rusite i znaenje i iskustvo za proizvodstvo na vozila. Oni nikad nemale dizajn i asalna tehnlogija. Fala dojchlend, sega imaat i toa. Fabrikite ko sto gledam proizveduvaat ako ne se bar 80-90% od voziloto a ako treba nekoj sitnici da se dosredat sto mislis tesko ke im e na rusite da gi nabavat ili proizvedat? Zborime za delovi (kaishovi, baterii i slicno) koj najverojatno se proizveduvaat u kina ili nekoj vukojebini ko mkd.

Druga rabota bar na videata imas ne samo zapadni nego i aziski brendovi, koreanski i japonski koj ne najavuvaat povlekuvanje. Duri i americkite (FORD) e joint venture so Sollers - ruska firma pa i oni ke prodolzat, moze samo da go prodade FORD udelot.... Toa e, severdzani i bugari - tokmaci...
Кано не зафркавај. Ако има линии тамо не значи од утре ќе произведуваат исти коли или ќе украдат некоја технологија. Во тоа и самиот не веруваш се надевам :D
Автоматски споено мислење:

1646634801354.png

Генијално. Дел од про путинистиве овде му се возхитуваат на легендава Трамп.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.459
Поени од реакции
4.289
Кано не зафркавај. Ако има линии тамо не значи од утре ќе произведуваат исти коли или ќе украдат некоја технологија. Во тоа и самиот не веруваш се надевам :D
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 324198

Генијално. Дел од про путинистиве овде му се возхитуваат на легендава Трамп.
Сумњам дека го рекол ова сериозно(ако воопшто-), индепент е од тандемот на левичарски весници што го фалат зеленски што вооржува обична граѓањни со калаши додека лобира против пиштоли да не случајно се утепа неко мало gansta in da hood додека вршља и лопува. У принцип не верувам на лицемерни медиуми со дупли стандарди 2 посто.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.699
Поени од реакции
5.381
Ти викаш дека во Русија е беда, кога е беда, како би ги удриле вакви санкции?

Проблем веќе си имаат западните општества со енергенсите кои поскапеа, а уште не почнати санкциите. Со енергенсите иде нормално и све друго Нафтата е 130 барел, гасот веќе појма немам колку е....

А што е најинтересно гасот и нафтата сеуште се купуваат од Русија и тоа по поскапени цени. Ако тераат вака загубите од санкциите на Русите ќе им го компезира зголемената цена на гасот.

И тоа пази го ова, не само што не им удираат санкции за гасот, туку им викаат дека ќе го сметаат за војна ако не им испорачува Русија гас. Во меѓувреме Еврото почна да паѓа спрема доларот... лепота. Најебана странка нема да биде Русија, туку ЕУ на крајот. Пошто Русија не само што ќе продолжи да продава гас во Европа за значително повисоки цени, си потпиша договори и со гасовод со Кина... Потпиша договор за пченица со Пакистан (BTW пченицата е над 100% поскапа одкако почна војнава).

Јас стварно си помислив дека ќе и го секнат гасот и нафтата ... Ама како што гледам не се деси тоа. Наместо тоа, како што и направија за храната која до 2014 ја увезуваше, а сега ја извезува. Сега и го направија тоа за скоро све друго. Па дали ти мислиш дека Русија нема производствени капацитети и ресурси све тоа да произведе? Икеа бе... Гаранат сега олигарсите еден по еден ќе си отвараат фабрики за да надокнадат потребните добра. Дури и јас се мислам инвестиција во производство моментално во Русија може повеќекратно да се исплати.
Живи били па видели. Никаде јас не реков дека Русија е беда. Реков дека ако продолжат повеќе време санкциите ќе биди, односно добар дел од населението. Тоа е мое мислење, дај Боже да грешам, сепак обичниот граѓанин не треба да ја плаќа сметката на лудувањето на своите владетели, но секогаш досега историски гледано, било така.

Нормално е дека пологично е да им ја дигнат до плафон цената на гасот, за да колку толку амортизираат загубите од воведените санкции, но тоа ќе биде уште месец - два. Ако Америка ја притисни Саудиска Арабија да пумпа повеќе нафта, и ако се договорат со Катар за гасот, другата зима нема да биде толку ЕУ зависна од Рускиот гас, ама пак ќе речам, живи били па видели. Ако е тоа мое мислење, не значи дека е желба.

А после ова (cancel) што им го приредија западните ксенофоби во духот на Хитлер, верувај и тој највеќе што го мразеше Путин ќе се сплоти со него, за да го истера ова до крај, па ако треба што викаат и корења да јаде.
Да, да. Како Казахтанскиот најблизок соработник на Путин, Токаев, кој патем, дозволи антируски и проукраински протести во Алмати, а до пред 1 недела не сакаше ни да слушни за тоа.

Мое мислење е дека се случи токму обратното. Пред акцијата на Русија во Украина, во ЕУ имаше поделеност, сега ја нема.Орбан главна ѕвезда им стана.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.867
Поени од реакции
23.716
Кано не зафркавај. Ако има линии тамо не значи од утре ќе произведуваат исти коли или ќе украдат некоја технологија. Во тоа и самиот не веруваш се надевам :D
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 324198

Генијално. Дел од про путинистиве овде му се возхитуваат на легендава Трамп.
kina bez problem proizveduvase kineski mercidesi bez da ja ima tehnologijata... edino sto nikad ne usovrsija e kocnicite.... dur ziveev u hk komsija mi bese svaba sto rabotese kako inspektor za mercedes niz azija i barase kade se proizveduvaat delovi bez dozvola.... on sam vikase deka moze cel mercedes da sklopi od fejk delovi proizvedeni samo u gungzhou...

taka da, da veruvam ako sakaat ke moze bez problem da sklopat nesto blisku do originalot ako resat toa da go napravat pogotovo so tehnologijata na videoto. sega dali e toa pametno i dali ke go napravat ke vidime bi rekol ke zavisi od kolku ke trae vojnata. ako e kuso i ako ima nadez mercedes da se vrati togas nema, iskreno veruvam i se nadevam taka ke bide, mislam deka najkasno do zima eu ke sklopi dogovor...

ako trea 20 god ko sto si pravat nekoj filmovi ovde togas da, apsolutno ke bidat staveni tie kapaciteti u pogon ko sto i ruskite jahti u italija ke bidat prodadeni...
Автоматски споено мислење:

Живи били па видели. Никаде јас не реков дека Русија е беда. Реков дека ако продолжат повеќе време санкциите ќе биди, односно добар дел од населението. Тоа е мое мислење, дај Боже да грешам, сепак обичниот граѓанин не треба да ја плаќа сметката на лудувањето на своите владетели, но секогаш досега историски гледано, било така.

Нормално е дека пологично е да им ја дигнат до плафон цената на гасот, за да колку толку амортизираат загубите од воведените санкции, но тоа ќе биде уште месец - два. Ако Америка ја притисни Саудиска Арабија да пумпа повеќе нафта, и ако се договорат со Катар за гасот, другата зима нема да биде толку ЕУ зависна од Рускиот гас, ама пак ќе речам, живи били па видели. Ако е тоа мое мислење, не значи дека е желба.

Да, да. Како Казахтанскиот најблизок соработник на Путин, Токаев, кој патем, дозволи антируски и проукраински протести во Алмати, а до пред 1 недела не сакаше ни да слушни за тоа.

Мое мислење е дека се случи токму обратното. Пред акцијата на Русија во Украина, во ЕУ имаше поделеност, сега ја нема.Орбан главна ѕвезда им стана.

edini koj moze da go dogovori katar e erdo... sto mislis sto ke bara za toa?
 
Последно уредено:
Член од
28 април 2011
Мислења
275
Поени од реакции
114
Da da... Eve sonceto veke nekolku dena ne izgreva nad rusija i koloni migranti od rusija se spremaat da go pominat dolgiot pat do berlin i preku barata do aljaska...

Sto e tocno zapreno? Daj kazi da vidime, posto site sto gi znam najnormalno idat na rabota.

Al Dzezira e odlicen izvor na informacii, tolku e dobra sto i od bliskiot istok ja izbrkaa posto e propaganda na katar odnosno turcija.

Kako ke bide kobno za graganite i nivnata kupovna mok? Vo rusija nemozes da smenis pari po "noviot kurs". Nema pokacuvanja na cenite. Edino sto nemoze e da si kupi nekoj novo BMW ili iphone sega za sega.

A sto sakas ruskite ambasadori da izjavuvaat? Normalno deka sve treba da se evidentira.


Nego zaebi toa, daj kazi so ke pravat Polska, Romanija i Ungarija so 1 mil plus beglici? Ke im pomogne li Germanija i Francija ili ke gi ostavi sami? Neli oni nekea afrikanci pa sega ke im vratat milo za drago i ke gi bankrotiraat ili pak sve ke bide terent na germanija? Eve 200e od covek da gi kosta nedelno kolku pari e toa? Sto ke bide koga ke dojde do cifra do 10 mil? Benzinot denes kolku e? Plinot? Cekaj doprva hranata koga ke pocne da skoka, eve imase prilika da vidis sega kako e so zamrznuvanje ceni i gluposti...

Za 2-3 meseci mene poveke me interesira da vidime kolku e taa EU solidarna i spremna da e edna drzava/sistem, a Rusija sekako ke si postoi...
Све експерти овде, да беше Русија таква како што ти ја опишуваш и ти немаше да емигрираш во Австралија па ќе одеше во Русија и ќе живееше еден живот од соништата.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.418
Поени од реакции
22.004
Сумњам дека го рекол ова сериозно(ако воопшто-), индепент е од тандемот на левичарски весници што го фалат зеленски што вооржува обична граѓањни со калаши додека лобира против пиштоли да не случајно се утепа неко мало gansta in da hood додека вршља и лопува. У принцип не верувам на лицемерни медиуми со дупли стандарди 2 посто.
Abe ostaj go Zelenski zboruvame za Trump. Ne me cudi ako go rekol inace. Mislam site ovde ne bi odbile deka moze da rece takva glupost.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.418
Поени од реакции
22.004
kina bez problem proizveduvase kineski mercidesi bez da ja ima tehnologijata... edino sto nikad ne usovrsija e kocnicite.... dur ziveev u hk komsija mi bese svaba sto rabotese kako inspektor za mercedes niz azija i barase kade se proizveduvaat delovi bez dozvola.... on sam vikase deka moze cel mercedes da sklopi od fejk delovi proizvedeni samo u gungzhou...

taka da, da veruvam ako sakaat ke moze bez problem da sklopat nesto blisku do originalot ako resat toa da go napravat pogotovo so tehnologijata na videoto. sega dali e toa pametno i dali ke go napravat ke vidime bi rekol ke zavisi od kolku ke trae vojnata. ako e kuso i ako ima nadez mercedes da se vrati togas nema, iskreno veruvam i se nadevam taka ke bide, mislam deka najkasno do zima eu ke sklopi dogovor...

ako trea 20 god ko sto si pravat nekoj filmovi ovde togas da, apsolutno ke bidat staveni tie kapaciteti u pogon ko sto i ruskite jahti u italija ke bidat prodadeni...
Автоматски споено мислење:




edini koj moze da go dogovori katar e erdo... sto mislis sto ke bara za toa?
Kano, me razocaruvas. Ima montazni lenti tamu ne mi e jasno kako ides do zaklucok deka utre mozat kopija da napravat. Vsusnost mozea i dosega da kupat kola i da vidat sto ima vnatre. Tuku ne veruvam deka Rusija ke go konfiscira imotot na Mercedes na primer toa bi bilo cekot plus vo eskalacijata so ogled sto ima i Ruski industriski imoti vo Germanija, primer del od skladistata za gaz se sopstvenost na Gazprom. ako Rusija konfiscira Germanski imot toa e dobredojde za Germanija da gi konfiscira skladistata. Ostaj ti Kina, Kina e ekonomski Champions League, Rusija e treta istok. A i Kinezive iako imaat solidni avtomobili seuste ne se izednaceni so etabliranite marki. A toa posle mnogu godini tehnoloski transfer sto go nema vo Rusija.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.867
Поени од реакции
23.716
Све експерти овде, да беше Русија таква како што ти ја опишуваш и ти немаше да емигрираш во Австралија па ќе одеше во Русија и ќе живееше еден живот од соништата.
a kakva vrska ima toa so temata?

ps. jas sakam topla klima, za nekoja god nisto cudno da sum na filipinite ili indonezija sto se daaaaaaleku zad rusija u sekoj pogled
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.203
Поени од реакции
4.971
Поставената анкета е во најмала рака пристрасна, кој би оправдал “агресија“ има ли таков?
Ако сакате да го дознаете мислењето треба да направите корекција и зборот агресија го смените во ИНТЕРВЕНЦИЈА, ако ви дозволат.

Во одредени кругови почна да се говори за префрлање на конфронтацијата (или како на фоумов милуваат АГРЕСИЈАТА од страна на ЕУ+САД против Руската федерација) помеѓу ЕУСА вс Русија, префрли и во Космос.
Па така се говори кои сатели, комуникациони, би биле цел во даден момент, односно не само комуникациони туку и оние другите.
За сега судирот е на полето на конвенционални средства и методи, пред се пропагандна хистерија и ограничени економски мерки, РФ ги предупреди хиениве дека економските мерки може да се третираат како објава на војна, дали ќе биде така е прашање на време.

---
Некои експерти даваат појаснување за тоа каква “дружба“ е НАТО.
Според даденото до сега станува збор за “друштво“ на држави кои се здружиле да малтеретираат помали и помалку моќни држави, да ги колонизираат или на некаков начин ги стават под нивна контрола. Инаку ген-секот говори дека кога станува збор за држава која не е членка на НАТО не може да се операционализираат членовите за солидарност и интервенција, дали оваа значи дека ако некој го нападне нивниот протекторат воена база Косова НАТО не може да се вклучи затоа што Косова протекторатот не е членка на НАТО? Што мислат експертите за ваков развој на работите?
Автоматски споено мислење:

a kakva vrska ima toa so temata?

ps. jas sakam topla klima, za nekoja god nisto cudno da sum na filipinite ili indonezija sto se daaaaaaleku zad rusija u sekoj pogled
а убаво ти го одговори, зошто не одиш во Русија туку одиш да работиш во ЕУСА, а, а, ајде одговори на вакво комплексно прашање :pos:
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.867
Поени од реакции
23.716
Kano, me razocaruvas. Ima montazni lenti tamu ne mi e jasno kako ides do zaklucok deka utre mozat kopija da napravat. Vsusnost mozea i dosega da kupat kola i da vidat sto ima vnatre. Tuku ne veruvam deka Rusija ke go konfiscira imotot na Mercedes na primer toa bi bilo cekot plus vo eskalacijata so ogled sto ima i Ruski industriski imoti vo Germanija, primer del od skladistata za gaz se sopstvenost na Gazprom. ako Rusija konfiscira Germanski imot toa e dobredojde za Germanija da gi konfiscira skladistata. Ostaj ti Kina, Kina e ekonomski Champions League, Rusija e treta istok. A i Kinezive iako imaat solidni avtomobili seuste ne se izednaceni so etabliranite marki. A toa posle mnogu godini tehnoloski transfer sto go nema vo Rusija.
normalno deka ke gi konfuskuva skladistata germanija... ne ocekuvam nesto razlicno.

ne se bas montazni lenti jas gledam proizvodstvo, karoserii itn na videoto.

kina pred da vlezi zapad ni tocak neznaese da napravi. rusija e daleku ponapred, ne i treba na rusija inzineri i ucenje od start ko kinezite pred 30 god na rusija i treba precizna germanska tehnologija i robotika sto e bas toa na videoto.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.418
Поени од реакции
22.004
normalno deka ke gi konfuskuva skladistata germanija... ne ocekuvam nesto razlicno.

ne se bas montazni lenti jas gledam proizvodstvo, karoserii itn na videoto.

kina pred da vlezi zapad ni tocak neznaese da napravi. rusija e daleku ponapred, ne i treba na rusija inzineri i ucenje od start ko kinezite pred 30 god na rusija i treba precizna germanska tehnologija i robotika sto e bas toa na videoto.
Ok stom e taka za brzo da ocekuvame sovremeni Ladi.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.203
Поени од реакции
4.971
normalno deka ke gi konfuskuva skladistata germanija... ne ocekuvam nesto razlicno.

ne se bas montazni lenti jas gledam proizvodstvo, karoserii itn na videoto.

kina pred da vlezi zapad ni tocak neznaese da napravi. rusija e daleku ponapred, ne i treba na rusija inzineri i ucenje od start ko kinezite pred 30 god na rusija i treba precizna germanska tehnologija i robotika sto e bas toa na videoto.
Па не би рекол дека е така, кога Кина постоела како организирана империја овие на западот живееле во пештери, дека во времето на опимуските војни длабоко беше погодена е точно, ама денес гледаме дека е тоа силна култура која не дозволува да биде контролирана од западниве!
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.867
Поени од реакции
23.716
Ok stom e taka za brzo da ocekuvame sovremeni Ladi.
zosto? jas da sum bi ve dupel i bi proizveduval mercedesi... nisto ne bi smenil, ako eu konfiskuva jahti i privaten imot togas rusija moze oficijalno i brendot da go konfiskuva.... ako se spusti zavesata togas sve ke ide u pm.... ne ocekuvaj ladi, umre toa
Автоматски споено мислење:

Па не би рекол дека е така, кога Кина постоела како организирана империја овие на западот живееле во пештери, дека во времето на опимуските војни длабоко беше погодена е точно, ама денес гледаме дека е тоа силна култура која не дозволува да биде контролирана од западниве!
ma jasno toa, jas zboram za tehnolskiot vlez u kina nekade 90tite...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom