Пресвртница за Косово

Член од
8 август 2013
Мислења
1.092
Поени од реакции
1.474
многу ви се три
никој нема ни две, а камоли три
особено кога ќе се земе в предвид дека другому сте земале единствена за да имате три

нема заувек Америка да владее, ваљда го сконтавте тоа у задњиве неколку години
Dodeka e Amerika, ke imame cvrsti drzavi.. Potoja koj i da doaga nema da mozhe nishto da ni naprae..
Nikoj ne vi zemal drzavam, eve pak ja imate sega :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.491
Dodeka e Amerika, ke imame cvrsti drzavi.. Potoja koj i da doaga nema da mozhe nishto da ni naprae..
Nikoj ne vi zemal drzavam, eve pak ja imate sega :D
Додека е Америка - да. Ама ако Америка попушти со уздите низ светот, ќе попушти и тука. Кога друг газда ќе дојде, ќе видиме колку се цврсти вашите три држави. И Србија и Либија и Ирак, си мислеа дека имаат цврсти држави.

Ова сега не е наша држава. СДСМ и ВМРО ги слушаа наредбите на Америка изминативе децении и стигнавме до тука, станавме земја у која Македонецот е втора класа народ, за кого не важат истите правила како за вас. Од тука до Гевгелија можам да набројувам примери за ова.

Сега, ваше е да го одржите стаус-квото на господари во Илиридава, наше е да се обидеме да ја вратиме Македонија.
Тоа е вистината, му се свиѓала на некого или не.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.464
Поени од реакции
31.370
Еве од што се плашат западните (и што автоматски е „интересно“ за нас овде, од многу аспекти):If Serbia now starts a new Balkan war in the shadow of the Russian spring offensive soon to start and so stabs Europe in the back during war time, Kosovo must be immediately put into NATO as a full Ally and the nuclear guarantee of America will be extended to the Kosovo Serbia border and Kosovo will be secure forever, same as Germany und Estonia, Bulgaria and Romania and we all in Europe, under the American nuclear umbrella.


NATO must impose a 30 km no fly and no drone, no tank zone on the Serbia Kosovo border.
The constant threat of war by Serbia against Kosovo is utterly unacceptable.
How come an EU Candidate State as Serbia, funded by EU is threatening Kosovo protected by our European soldiers in KFOR.


The best way to achieve that is the USA is putting 10 nuclear B61 gravity bombs from Germany to Kosovo Bondsteel and so put Kosovo under the American nuclear umbrella.

No inch of Kosovo territory will be attacked by Serbia.

All for one. All NATO for Kosovo territorial integrity.

They shall not pass.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Dodeka e Amerika, ke imame cvrsti drzavi.. Potoja koj i da doaga nema da mozhe nishto da ni naprae..
Nikoj ne vi zemal drzavam, eve pak ja imate sega :D
Точно додека САДистите го владеат светот ќе имате 2 (Албанија и Косове) + 2-1/2 (Монтегнегрини и Северџганистани) цврсти држави после сите во Јонско море
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.337
Поени од реакции
5.475
Нас одамна ни е јасно дека САД ја турка идејата за Голема Албанија на наша сметка.
Ако се прашуваат албанците дел од Србија треба да и припадне на Македонија, вклучувајќи Прохор Пчински.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.491
Ако се прашуваат албанците дел од Србија треба да и припадне на Македонија, вклучувајќи Прохор Пчински.
Свашта разни деновиве подразбираат под терминот Македонија.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.337
Поени од реакции
5.475
Прохор Пчински, Гора, Мала Преспа, Голо Брдо, Егејска Македонија, Пиринска Македонија, сето тоа треба да и припадне на Македонија.
И Београд ви го даваме, Македонија до Београд, ај да пружиме рака.

Албанците треба да се гарант на Македонија и македонскиот народ.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.220
Поени од реакции
16.737
И Београд ви го даваме, Македонија до Београд, ај да пружиме рака.

Албанците треба да се гарант на Македонија и македонскиот народ.
Nemate vie takva uloga, ne se precenuvaj. Vie ste nisto pomalku od djelati na Makedoncite a so toa i na Makedonija.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.337
Поени од реакции
5.475
Nemate vie takva uloga, ne se precenuvaj. Vie ste nisto pomalku od djelati na Makedoncite a so toa i na Makedonija.
Тоа што мислиш дека ние сме џелати, ќе ти развие одбранбен рефлекс и претпазливост, значи ништо нема да те снајде од албанците.

Ама ќе го јадеш од овие што ти се претставуваат пријатели и кои што извршија културен десант врз вас, тоа се србите.

Непоправлива штета врз националната свест.
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
246
Поени од реакции
743
Тоа што мислиш дека ние сме џелати, ќе ти развие одбранбен рефлекс и претпазливост, значи ништо нема да те снајде од албанците.

Ама ќе го јадеш од овие што ти се претставуваат пријатели и кои што извршија културен десант врз вас, тоа се србите.

Непоправлива штета врз националната свест.
Вие не пиете ракија како да правиме коалиција со вас :D
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.053
Поени од реакции
8.631
Тоа што мислиш дека ние сме џелати, ќе ти развие одбранбен рефлекс и претпазливост, значи ништо нема да те снајде од албанците.

Ама ќе го јадеш од овие што ти се претставуваат пријатели и кои што извршија културен десант врз вас, тоа се србите.

Непоправлива штета врз националната свест.
За овие Албанци ли кажуваш или за некои други!?

1720779196850.png
Албанци, Черкези и останати

Албанците, наречени од Турците и од Словените Арнаути, од Грците Ἀρβανῖται и од самите себе Шкјипетар, отсекогаш биле несреќа на западна Македонија. По првата турска инвазија на Албанија, многу од поглаварите или беговите го прифатиле мухамеданството, но преобратувањето на најголемиот дел од народот се случило во 16 и 17 век. Исповедајќи го кредото на доминантната моќ и имајќи право да носат оружје, на Албанците им беше овозможено да ги поместат своите граници на сметка на беспомошното население околу нив, а нивните навлегувања продолжуваат до ден-денес.

Тие не само што самите напредуваа, туку ги протераа на исток голем број од нивните христијански сонародници и голем дел од некогаш просперитетното влашко население во Албанија. Албанските бунтови и немири беа чести долж западните граници на Македонија, особено во соседството на Дебар: словенските селани беа главните страдалници од овие неволји, додека Портата, во спроведувањето на „исламската политика“ усвоена од султанот Абдул Хамид II, нежно се однесуваше со непослушните верници.

Во јужна Македонија, Албанците од расата Тоск се простираат преку долината на горна Бистрица западно до Костур, и досегаат до јужните и западните брегови на Преспанското и Охридското Езеро: тие се исто така многубројни во соседството на Битола. Во северна Македонија, Албанците припаѓаат на Гегите: тие напредуваа во голем број во областите Дебар, Тетово и Скопје, истерувајќи го словенското население пред нив. Вкупниот број на Албанци во Македонија може да се процени на околу 120.000, од кои околу 10.000 се христијани (главно православни Тоски). Черкезите, кои заземаат некои села во соседството на Серес, сега ги има едвај 3000: нивните грабливи инстинкти може да се споредат со оние на Албанците. Евреите имале колонии во Македонија во времето на Свети Павле, но од овие рани населби не останала трага. Евреите кои сега се наоѓаат во земјата потекнуваат од бегалците кои побегнале од Шпанија за време на прогонствата на крајот на 15 век: тие зборуваат дијалект на шпански, кој го пишуваат со хебрејски знаци. Тие формираат просперитетна заедница во Солун, која брои повеќе од половина од населението: нивните колонии во Битола, Серес и други градови се сиромашни. Мал дел од Евреите, познати како Деунме според Турците, го прифатиле мухамеданството.


1720780359876.png
1720780414642.png

1720780531212.png
1720780584554.png
1720780616638.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom