Пресвртница за Косово

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.758
Поени од реакции
30.419
Kosovo is transferring troops to the border with Serbia and is preparing for war
Kosovo has severed peace agreements with Serbia and is pulling weapons to the border.
Serbia is preparing for an open military confrontation with Kosovo. According to a statement by Serbian President Alexander Vuchich, the Kosovo authorities broke the existing peace agreements and agreements regarding the normalization of relations between Belgrade and Pristina, and at the moment we can talk about preparing for a full-scale armed conflict.
“Kurti trampled on all existing agreements. Brussels agreements no longer exist. He decided to attack the Serbian people wherever they live: both in the south and in the north of Kosovo and Metohija. Serbia wants to keep peace. We warn you that Serbia will always be with its people. ”, - said Vuchich.
At the moment, tensions on the border of Kosovo and Serbia are very high. At the same time, a number of analysts see the American mark in the growing full-scale armed conflict, believing that Washington intends to achieve the creation of additional tension in Europe for the Russian ally.
“Despite the fact that Serbia is a member of the EU, the pro-Russian position is clearly not happy with the United States and a number of European countries. It is possible that the current escalation is connected precisely with Washington’s attempts to annoy Russia and the Serbian authorities. ”, - notes the specialist Avia.about.
Read more on: https://avia.pro/news/kosovo-perebrasyvaet-voyska-na-granicu-s-serbiey-i-gotovitsya-k-voyne

Се дешава нешто, или само сеназационалистичка вест?
Нека стои темава, мож’ ќе се најде.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.710
Поени од реакции
26.231

Автоматски споено мислење:

колку што разбирам имало проверка на готовност во Рашка. А претходно денеска засилување дошло.

 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.710
Поени од реакции
26.231
Избори за недела дена. Ако евентуално се деси војна, што чисто се сомневам, најмногу ке ја наебеме.
Тоа е дефинитивно... Ние ќе сме најебана странка, после Косово.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
Колку време и да помине крајната точка за оваа територија ќе биде останување во границите на Србија со потполна автономија за населението кое живее таму. Ќе се заврши слично како со нелегалните "републики" ЛНР/ДНР во Украина.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.049
Поени од реакции
8.263
не знам кому му се потребни повторно срања во регионов
 
Член од
18 јули 2020
Мислења
38
Поени од реакции
13
нешто ќе има- можеби затоа пред некое време пендаровски донесе одлука да од косово може слободно да влезат вооружени и униформирани на наша страна.Имаше нешто вакво и пројде без многу бука.Инаку деновиве од грчка влегоа многу воени колони.Некоја вежба од еу карактер ќе имало...ама мириса или се готви нешто друго.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.563
Поени од реакции
16.398
Јас имам мислење дека се спрема на дело да „покаже“ канцеларон српски што значи „мир и стабилност“, како и гласи неговиот слоган за овие избори. Т. е. да докаже дека е гарант за стабилност и дека на Србија нема шанса да и наштети некој. Друга работа овие од српската партија што се таму на власт соработуваат со терористите и курти, така да би го зел ова со голема доза резерва. Трета работа можеби се спремаат избори и на Косово, затоа што имбецилов курти сакал да присвои дел од Црна Гора. Се на се се сомневам дека е оваа уште една игранка на релацијата вучиќ-косовски власти.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.180
Поени од реакции
5.352
Има избори за кратко у Србија
Србиве почнаа пресметки да праат:

Не ваљда озбилно мислиш дека Русија на цела дешавка у Украина ќе гаѓа нешто во Косово каде што директно има Американска база? o_O Ако си озбилен почекај уште некој ден за 1ви април, ене го кај е
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.710
Поени од реакции
26.231
Има избори за кратко у Србија

Не ваљда озбилно мислиш дека Русија на цела дешавка у Украина ќе гаѓа нешто во Косово каде што директно има Американска база? o_O Ако си озбилен почекај уште некој ден за 1ви април, ене го кај е
Пишав горе, србите си прават пресметки :) не мислам ништо.
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.563
Поени од реакции
16.398
Иначе од кај ги ископавте овие руски извори?! Ги прелистав сите српски портали, ниту еден, ама баш ниту еден не пишуваше за ова. Ај да кажеш не сакаат да ги плашат луѓето, ама чудно е ова малку.
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.436
Поени од реакции
3.694
На русите најмногу им одоговара нов конфликт во Европа, затоа нема да ме чуди Србија да ја жртвува за свои интереси, како и секогаш.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.710
Поени од реакции
26.231
На русите најмногу им одоговара нов конфликт во Европа, затоа нема да ме чуди Србија да ја жртвува за свои интереси, како и секогаш.
Сирота Србија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom