Препораки за доктори специјалисти/супспецијалисти

Член од
4 март 2011
Мислења
7
Поени од реакции
1
Препорака за добар пулмолог на приватно? Конкретно некој што се разбира во инфекции на долните дишни патишта? Бев на Пулмологија и алергологија на клинички, а таму гужви, не добив конкретна дијагноза што ми е. Инаку од 29 март па навака, три пати добивав нешто што матичната прво го оцени како бронхопнеумонија според ренгендската снимка
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.620
Поени од реакции
34.808
Препорака за добар пулмолог на приватно? Конкретно некој што се разбира во инфекции на долните дишни патишта? Бев на Пулмологија и алергологија на клинички, а таму гужви, не добив конкретна дијагноза што ми е. Инаку од 29 март па навака, три пати добивав нешто што матичната прво го оцени како бронхопнеумонија според ренгендската снимка
... искрено кога го запознав пред неколку година на едно стручно предавање околу белодробните заболувања, мислев дека е некој тукушто дипломиран ентузијаст инаку многу позитивен целосно да го ислуша соговорникот, да се насмее, да помогне, вљубеник во својата професија и што сигурно е голема додатна предност со неговото знаење да помогне на пациенти со белодробни заболувања!
член на Македонско Респираторно Здружение (клик), директор на Специјална Болница за белодробни болести Јасеново !



Д-р Гоце Бузалков
E- mail: buzalkovgoce@yahoo.com, Tel +389 (0)70 216 618
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.495
Поени од реакции
4.058
Ми треба експерт заа.... Не знам сега точно како да објаснам, ваљда пак ќе биде стоматолог, но може некој ќе знае некој друг совет да ми даде.
Имам проблем со жлебината, непцата. Црвена, нон-стоп како воспалена. Сум посетил разни стоматолози. Масти, пасти разни четки за заби и не знам што и слаби ефекти.
Во моментот носам и фиксна протеза, но проблемот ми е и пред да ја имам.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.735
Поени од реакции
24.383
Ми треба експерт заа.... Не знам сега точно како да објаснам, ваљда пак ќе биде стоматолог, но може некој ќе знае некој друг совет да ми даде.
Имам проблем со жлебината, непцата. Црвена, нон-стоп како воспалена. Сум посетил разни стоматолози. Масти, пасти разни четки за заби и не знам што и слаби ефекти.
Во моментот носам и фиксна протеза, но проблемот ми е и пред да ја имам.
@Ilumious
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ми треба експерт заа.... Не знам сега точно како да објаснам, ваљда пак ќе биде стоматолог, но може некој ќе знае некој друг совет да ми даде.
Имам проблем со жлебината, непцата. Црвена, нон-стоп како воспалена. Сум посетил разни стоматолози. Масти, пасти разни четки за заби и не знам што и слаби ефекти.
Во моментот носам и фиксна протеза, но проблемот ми е и пред да ја имам.
Ова ми делува за на болести на уста оддел а и моја наалбатска експертиза е дека можно е па и алергичен да си на некоја состојка што ја консумираш секој ден, само не сите алергии се манифестираат со пликови на телото.
Ајде ќе ја прашам мајка ми добар специјалист таму, зошто навистина има добри и ќе ти пишам мада сега одмори се, од септември да посетиш најдобро :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.620
Поени од реакции
34.808
Ми треба експерт заа.... Не знам сега точно како да објаснам, ваљда пак ќе биде стоматолог, но може некој ќе знае некој друг совет да ми даде.
Имам проблем со жлебината, непцата. Црвена, нон-стоп како воспалена. Сум посетил разни стоматолози. Масти, пасти разни четки за заби и не знам што и слаби ефекти.
Во моментот носам и фиксна протеза, но проблемот ми е и пред да ја имам.
...предходно ти било поради....затоа сега носиш протеза, а сега ти е пак исто...оти не ти е добра фиксната протеза !(y)
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво на сите. Дали некој имал искуство со воспаление на нос и грло што траело повеќе од 3-4 месеци?!?
Започна со сува кашлица и пост назален секрет кој сеуште не поминува. Брис од нос и грло - чисто.
Два пати примав антибиотик без никакво подобрување. Најголем симптом ми е суво грло. Последниве две недели осеќам и малаксаност и некоја слабо покачена температура (37 степени).
Пред две недели бев на орл преглед во акус медикус и се утврди дека еустахиевите туби ми се запушени. Пиев серапептазе до пред некој ден, редовно миење на нос со солен раствор и фликсоназе. Контролен преглед, Подобрување речиси и нема. Утре правам пнеумослајд тестирање. И матичната и орл докторката креваат раменици...
Би сакала и второ мислење но не знам каде. Добредојдени се сите мислења и совети
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
napravi tomografija na sinusi da se vidi kako se sinusite i eventualno ligavica na nos ,
alergotestovi ,nekogas mozebi da e i gabicna infekcija ,proveri na pneumoslide , krvna slika i toa aso i crp.
Jas eve imav 3 meseci problemi so sinusi pogotovo koga ke pominat vo hronicna forma e tesko lekuvanje,2 pati piev antibiotik i na kraj so sumamed 6 dena t.e dupla doza nekako pomina no piev isto i za gabicni infekcii flukonazol ,sega ke pravam alergotest bidejki mozebi e i alergiski.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Да препорачате стоматолог во Скопје? Се работи за заб кој беше поправан и се скрши на едната страна, демек коренот бил мртов и моменталниот стоматолог е строго убеден дека мора да се извади, инаку забот е 6ка на 22 годишно лице, па би сакале да пробаме ако е можно да се лекува и да се спаси забот.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Да препорачате стоматолог во Скопје? Се работи за заб кој беше поправан и се скрши на едната страна, демек коренот бил мртов и моменталниот стоматолог е строго убеден дека мора да се извади, инаку забот е 6ка на 22 годишно лице, па би сакале да пробаме ако е можно да се лекува и да се спаси забот.
Другар јас комплетно им верувам на стоматолозите. Ај на лекари од општа медицина и не толку. Ама на стоматолог се што знае се забите. Замисли некој 20 години пример секојдневно прави заби и да му речеш не си во право. Реално би го навредил.
Ако веќе сакаш да пробаш ќе ти дадам број од јас каде што одам. Приватно работи, не е преку фонд и луѓето се добри.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Другар јас комплетно им верувам на стоматолозите. Ај на лекари од општа медицина и не толку. Ама на стоматолог се што знае се забите. Замисли некој 20 години пример секојдневно прави заби и да му речеш не си во право. Реално би го навредил.
Ако веќе сакаш да пробаш ќе ти дадам број од јас каде што одам. Приватно работи, не е преку фонд и луѓето се добри.
Не дека не се разбираат, работата е дали сака да се замара или не. Најдовме, ќе проба да го лекува иако нема гаранција 100% дека ќе биде, али сепак вика има шанси да го среди забот да не се извади.
 
Член од
27 октомври 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Остеопороза
Препорака за специјалист- ортопед за изведување на операција за промена на колк ?
 
Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
Препорака за кардиолог во Скопје? Освен Жан Митрев :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom