Препорака за нов автомобил

L

Lu

Гостин
Не сум сигурен дека е најдобар во класата, но со таа опрема, за тие пари, дефинитивно е best-buy. 1.5 моторот, барем на хартија, делува како доволно силен.

Честито, Лу.
Да, за таа цена со таа опрема сигурно е бест бај.
За 13.000 евра мислам со Мицубиши Лансер најмногу добиваш.
Моторот е навистина моќен и брз и одлично си ја влече каросеријата како за основен мотор, и дефинитивно е силен и во пракса не само на хартија :smir:
Фала и ти исто да си купиш.
 
L

Lu

Гостин
Па дечки се навршија скоро 4 месеци откако го купивме Лансерот и досега имаме 3.500 километри пројдено (70% градска вожња, 30% на отворено) и досега сме презадоволни од Лансерот, на отворено е фантастичен многу добро забрзува и моторот е многу еластичен, вожњата е одлична.
Низ град (Скопје) троши 8-9 литри.
Имаме план ептем добро да го средиме Лансерчаво
Досега му имаме ставено само спортско издувче, а наскоро ќе ставиме: паркинг сензори, затемнување на стакла (клима фолии), ксенонски светла 6.000 К , 17“ алуминиумски фелни (моментално Лансерот има 16“ алуминиумски фелни).
Ако нешто подетално ве интересира слободно прашајте :)

Еве неколку нови фотки сликани вчера

















 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Бензинец е?Колку кубика е?Колку троши на отворено?
 
L

Lu

Гостин
Бензинец е?Колку кубика е?Колку троши на отворено?
Да бензинец е, има 1.500 кубици , 109 коњски сили, моторот е MIVEC (ако се разбираш во мотори веројатно знаеш колку се моќни моторите MIVEC) , од 0 до 100 километри на час оди за 11 секунди...
Лансерот е навистина многу брз и одлично влече, на автопат без проблем забрзува и што е најважно некогаш во некои незгодни ситуации на пример кога претицуваш или слично можеш да се спасиш, доволно е само малку на гаста да стиснеш и веднаш полетуваш (заразлика од фокусот 1.4 и сличите троми и спори автомобили) .
Вожњата е фантастична, не е толку тврд како германец но не е ни толку мек како француз , јапончево е златна средина, на кривини одлично се држи, не се осеќа никакво закосување на телото - ESP одлично функционира, одлично кочи и сите безбедносни системи одлично функционираат - (ABS, EBD, BAS, ASC, TCS, ESP)
На отворено го немаме точно мерено колку троши али одприлика околу 8 литри, секогаш на автопат го возиме 170/180 па потрушувачката при големи брзини секогаш расте.
Но нормално е да има малку поголема потрошувачка, сепак ваква машина мора со нешто да се храни :)
Се на се' ние досега сме презадоволни од Лансерот.
Ако те интересира уште нешто слободно прашај.
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Да бензинец е, има 1.500 кубици , 109 коњски сили, моторот е MIVEC (ако се разбираш во мотори веројатно знаеш колку се моќни моторите MIVEC) , од 0 до 100 километри на час оди за 11 секунди...
Лансерот е навистина многу брз и одлично влече, на автопат без проблем забрзува и што е најважно некогаш во некои незгодни ситуации на пример кога претицуваш или слично можеш да се спасиш, доволно е само малку на гаста да стиснеш и веднаш полетуваш (заразлика од фокусот 1.4 и сличите троми и спори автомобили) .
Вожњата е фантастична, не е толку тврд како германец но не е ни толку мек како француз , јапончево е златна средина, на кривини одлично се држи, не се осеќа никакво закосување на телото - ESP одлично функционира, одлично кочи и сите безбедносни системи одлично функционираат - (ABS, EBD, BAS, ASC, TCS, ESP)
На отворено го немаме точно мерено колку троши али одприлика околу 8 литри, секогаш на автопат го возиме 170/180 па потрушувачката при големи брзини секогаш расте.
Но нормално е да има малку поголема потрошувачка, сепак ваква машина мора со нешто да се храни :)
Се на се' ние досега сме презадоволни од Лансерот.
Ако те интересира уште нешто слободно прашај.
Па тоа е така бидејќи моторот е MIVEC па не се гуши моторот при поголеми брзини и забрзување.Друго ме интересира дали е просторен внатре и дали при поголеми брзини се чувствува вибрирање од моторот и дали е бучен?
 
L

Lu

Гостин
Па тоа е така бидејќи моторот е MIVEC па не се гуши моторот при поголеми брзини и забрзување.Друго ме интересира дали е просторен внатре и дали при поголеми брзини се чувствува вибрирање од моторот и дали е бучен?
Да, внатре е многу просторан, меѓуоскиното растојание му е 2.635 мм и е еден од најпростораните автомобили во Ц сегментот, ако си заинтересирн можеш да одиш и до Мак Ауто Стар импортерите на Мицубиши и можеш да го погледнеш Лансерот во живо.
При поголеми брзини не се чувствува никакво вибрирање од моторот, а инаку да во споредба со конкурентите е малку побучен при брзини над 120 километрина час, а инаку ДО 100 километри на час колата спие, не се слуша бучава и моторот тивко си работи.
Ако си заинтересиран можеш и тест возење да си направиш.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
55
Поени од реакции
9
neznam zasto Lu ama imam cuvstvo deka mnogu se falis
 
L

Lu

Гостин
neznam zasto Lu ama imam cuvstvo deka mnogu se falis
Незнам од кај доби таков впечаток дека се фалам ?
Само си поставив неколку слики од Лансерот и кажав што имаме во план да промениме на него (Ксенон, Алу. бандажи 17“, затемнување стакла и таканатаму...)

И потоа реков ако има некој член прашања околу Лансерот слободно нека ме праша и членот phoenix ме праша што го интересираше и јас му одговорив на неговите прашања.
И од каде доби впечаток дека се фалам тоа не ми е јасно o_O

Ако мислиш дека нешто измислувам околу квалитетите на Лансерот слободно закажи тест возење и тестирај го на автопат па самиот увери се, јас се што пишав погоре е се вистина.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
55
Поени од реакции
9
pa kaj i da vidam post od tebe samo za lanserot pisuvas i kako da ne dobijam vpecatok deka ne se falis
i ne se somnevam so kvalitetot na lanserot zasto i jas imam mitsubishi
i eden sovet posto ti e crn i mislis da gi zatemnis staklata ti preporacuvam da stavis crni bandasi so crvena traka pa da vidis togas kako ke izgleda:D
--- надополнето: Jun 7, 2011 4:34 PM ---
i daj kazi dali si masko ili zensko zasto celo vreme pisuvas vo mnozina:D
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Незнам од кај доби таков впечаток дека се фалам ?
Само си поставив неколку слики од Лансерот и кажав што имаме во план да промениме на него (Ксенон, Алу. бандажи 17“, затемнување стакла и таканатаму...)
ахахаха значи ти девојче стварно не си нормално(ова у позитивна смисла, не за друго дека смешно изгледа од моја перспектива :ROFLMAO:)
на темава има неколку(30+ сигурно) слики од твојот(на твоите) лансер што 100% не ти го даваат да го возиш :P
иначе ти беше таа што планираше да отвара хотел за домашни миленичиња ?
ако да, дај кажи што бидна. Еден другар сака да го носи кучето у бугарија али нема пасош па да средиме нешто ако може
 
L

Lu

Гостин
pa kaj i da vidam post od tebe samo za lanserot pisuvas i kako da ne dobijam vpecatok deka ne se falis
i ne se somnevam so kvalitetot na lanserot zasto i jas imam mitsubishi
i eden sovet posto ti e crn i mislis da gi zatemnis staklata ti preporacuvam da stavis crni bandasi so crvena traka pa da vidis togas kako ke izgleda:D
--- надополнето: Jun 7, 2011 4:34 PM ---
i daj kazi dali si masko ili zensko zasto celo vreme pisuvas vo mnozina:D
Ехеее знаеш ли ти кога пишував јас за Лансерот ?
За Лансерот пишував во февруар кога го купивме и бидејќи бев радосна и затоа пишував, и тоа пишував 2-3 дена и толку.
Еве дури денеска после 4 месеци пишав за Лансерот :)

Женско сум, али имам 17 години и таткоми и мајками одлочуваат околу промените на автомобилот не одлучувам само јас и затоа пишувам во множина.
Да се сложувам со тебе, одлично би изгледале црни бандажи со црвена трака.
Баш најдов едно сликиче како би изгледал со затемнети стакла и такви бандажи



А исто така и овие бандажи многу добро би му стоеле


--- надополнето: Jun 7, 2011 5:48 PM ---
ахахаха значи ти девојче стварно не си нормално(ова у позитивна смисла, не за друго дека смешно изгледа од моја перспектива :ROFLMAO:)
на темава има неколку(30+ сигурно) слики од твојот(на твоите) лансер што 100% не ти го даваат да го возиш :p
иначе ти беше таа што планираше да отвара хотел за домашни миленичиња ?
ако да, дај кажи што бидна. Еден другар сака да го носи кучето у бугарија али нема пасош па да средиме нешто ако може
Не е дека не ми го даваат да возам, таткоми ми има дозволено да возам, али јас самата несакам да го возам Лансерот додека не положам и додека не се научам добро да возам.
Лансерот го имам возено само на големиот паркинг кај Александар Палас и знам да возам, али не се нафаќам сеуште да го возам Лансерот низ Скопската гужва.

Да јас сум таа што ќе отварам хотел за миленичиња али сеуште не е отворен хотелот (поточно не е ни почнато со градење) али другиот месец ќе се почне со градба.
Така да другарти ќе треба да го остави кучето кај негови роднини/пријатели.
 
T

Tetro

Гостин
Ехеее знаеш ли ти кога пишував јас за Лансерот ?
За Лансерот пишував во февруар кога го купивме и бидејќи бев радосна и затоа пишував, и тоа пишував 2-3 дена и толку.
Еве дури денеска после 4 месеци пишав за Лансерот :)

Женско сум, али имам 17 години и таткоми и мајками одлочуваат околу промените на автомобилот не одлучувам само јас и затоа пишувам во множина.
Да се сложувам со тебе, одлично би изгледале црни бандажи со црвена трака.
Баш најдов едно сликиче како би изгледал со затемнети стакла и такви бандажи

Не е дека не ми го даваат да возам, таткоми ми има дозволено да возам, али јас самата несакам да го возам Лансерот додека не положам и додека не се научам добро да возам.
Лансерот го имам возено само на големиот паркинг кај Александар Палас и знам да возам, али не се нафаќам сеуште да го возам Лансерот низ Скопската гужва.

Да јас сум таа што ќе отварам хотел за миленичиња али сеуште не е отворен хотелот (поточно не е ни почнато со градење) али другиот месец ќе се почне со градба.
Така да другарти ќе треба да го остави кучето кај негови роднини/пријатели.
Лансерот. :D
 
I

Iblis

Гостин
Не го реметете девојчето толку, се гледа дека ептем и прави мерак Лансерот.
Јас мислам дека овие бандажи се bad-ass и дека подобро ќе му стојат на Лансерот


И дај пушти душа извози го Лансерот, се разбира на место каде што нема да настрада никој.
Cheers :coffee:
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
55
Поени од реакции
9
Ехеее знаеш ли ти кога пишував јас за Лансерот ?
За Лансерот пишував во февруар кога го купивме и бидејќи бев радосна и затоа пишував, и тоа пишував 2-3 дена и толку.
Еве дури денеска после 4 месеци пишав за Лансерот :)

Женско сум, али имам 17 години и таткоми и мајками одлочуваат околу промените на автомобилот не одлучувам само јас и затоа пишувам во множина.
Да се сложувам со тебе, одлично би изгледале црни бандажи со црвена трака.
Баш најдов едно сликиче како би изгледал со затемнети стакла и такви бандажи



А исто така и овие бандажи многу добро би му стоеле


--- надополнето: Jun 7, 2011 5:48 PM ---

Не е дека не ми го даваат да возам, таткоми ми има дозволено да возам, али јас самата несакам да го возам Лансерот додека не положам и додека не се научам добро да возам.
Лансерот го имам возено само на големиот паркинг кај Александар Палас и знам да возам, али не се нафаќам сеуште да го возам Лансерот низ Скопската гужва.

Да јас сум таа што ќе отварам хотел за миленичиња али сеуште не е отворен хотелот (поточно не е ни почнато со градење) али другиот месец ќе се почне со градба.
Така да другарти ќе треба да го остави кучето кај негови роднини/пријатели.
gledas za sto ti zboram pokazi ja sikata na tvoite i nasminkajte go
mozes da vidis deka na slikata i haubata mu e smeneta kako na evo-to sto go pravi uste poagresivno
i eden sovet nemoj da bides rob na tvojata kola i zemi vozija opusti se zasto ako ne si opustena i ako mislis deka ke ja mavnes toa i ke ti se sluci :)
--- надополнето: Jun 7, 2011 7:50 PM ---
i uste nesto gledam imas doberman na sikata da ne cuvas?
--- надополнето: Jun 7, 2011 7:53 PM ---
sega mi tekna uste nesto. probaj so registracijata da ja stavite od strana pod svetloto moze dobro da mu stoi
 
L

Lu

Гостин
gledas za sto ti zboram pokazi ja sikata na tvoite i nasminkajte go
mozes da vidis deka na slikata i haubata mu e smeneta kako na evo-to sto go pravi uste poagresivno
i eden sovet nemoj da bides rob na tvojata kola i zemi vozija opusti se zasto ako ne si opustena i ako mislis deka ke ja mavnes toa i ke ti se sluci :)
--- надополнето: Jun 7, 2011 7:50 PM ---
i uste nesto gledam imas doberman na sikata da ne cuvas?
--- надополнето: Jun 7, 2011 7:53 PM ---
sega mi tekna uste nesto. probaj so registracijata da ja stavite od strana pod svetloto moze dobro da mu stoi
Да тој Лансер со црните фелни со црвена трака изгледа ептем агресивно, одлично го средиле луѓето :)
Регистрацијата мислам дека вака како што е сега подобро изгледа, ако ја ставиме регистрацијата отстрана мислам дека нема да изгледа добро, али ќе видиме...
Да, Доберман чував порано, али повеќе не чувам Доберман, сега моментално имам Пудла.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom