Пренос на 2 тонска машина по земјена угорница

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Ако успеете да ја изнесете од објектот тогаш повикајте дизалица која многу лесно ке ја покрене и ке ја стави машината каде што сакате.

Мислиш на кран? Па да, почнавме вчера да збориме и за кран, ама ипак виљушкар ќе ни треба нели?
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Стај слика од местото со машината ако можеш, може ќе ни текне нешто, вака... :)
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Слики и/или видео би помогнало да ти се реши проблемот.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.914
Поени од реакции
1.425
Ми треба помош.

Сакаме да пренесеме машина која има нешто над 2 тона (и не може да се расклопи) на растојание од 15тина метри.

Патчето од 15 метри се состои од земја, а првите 3 метри се блага угорница. Натаму е рамно ама сеуште е земја (значи двор, тревник).

Како може да се пренесе оваа машина? Износот на пари не е важен.
Вчера дојде вилушкат (од 5 тона) и пробавме со дрвени талпи ама тој празен не можеше да влезе, а не пак со уште 2 тона на него.

Значи деца ве молам без тролање, нека ми одговори само оној кој знае, без шпекулации.
Ако вашето мислење навистина ми помогне, спремна сум и да платам.
--- надополнето: 17 јуни 2013 во 09:30 ---
Мислевме и на трактор со приколица, ама приколицата ќе биде поширока од вратата влезна за во дворот, така да и тоа отпаѓа :(
Преносен кран, на друго не ми текнува. Од оние големите прилично огромни камиони со кран на нив што се. Доколку треба да се пренесе на големо растојание има и носачи. Се користат за градежни цели и при работа со тешка машинерија.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.348
Како е донесена машината до таму?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: n/a

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.348
Со камион, качена е на камионот со вилушкар и после ваму ја симнаа со вилушкар.
Тогаш и со вилушкар ќе ја изнесете... Според некоја логика, за поголеми тежини понезгодно е симнувањето надолу, отколку нагоре.
Ако овие што дошле не се снашле, не значи дека и други нема да се снајдат. Прашајте на друго место, нека дојдат на лице место за ѕирнат.

Тешко е некој на форум да ти даде совет без да го знае теренот, нагорнината, димензиите и формата на машината, местото каде што треба да се премести и тн... Слика/видео секако би било од корист.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Тогаш и со вилушкар ќе ја изнесете... Според некоја логика, за поголеми тежини понезгодно е симнувањето надолу, отколку нагоре.
Ако овие што дошле не се снашле, не значи дека и други нема да се снајдат. Прашајте на друго место, нека дојдат на лице место за ѕирнат.

Тешко е некој на форум да ти даде совет без да го знае теренот, нагорнината, димензиите и формата на машината, местото каде што треба да се премести и тн... Слика/видео секако би било од корист.
Знам дека е тешко ама морав да прашам бидејќи не знаеме веќе што да правиме. Значи на се ми текна дека може да тргне погрешно, ама на ова не бев спремна.
Ама чекај, ние ја зедовме од друг град, од таму е качена на камион, таму не знам каков бил теренот, а овде сакаме сега ние прв пат да ја внесеме.
Прашавме други вилушкари, сите кај него не пратија, неговиот вилушкар бил помал и со тоа и полесен.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Девојчето два пати спомна дека ни едното ни другото не можеле да влезат ... по некоја логика се влегува и излегува низ врата и затоа и реков нека ја бувта вратата за да собере трактор или вилушкар
Па сигурно за два тона нема да вика кран. ако веќе е до толку проблем нека викне возило кое има т.н. макара па со неа може да повлече се што сака, а товарот нека го стави на обична платформа со 4 тркала.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Па сигурно за два тона нема да вика кран. ако веќе е до толку проблем нека викне возило кое има т.н. макара па со неа може да повлече се што сака, а товарот нека го стави на обична платформа со 4 тркала.
Леле еве сега се чув со сопругот, и он ми спомна дека вилушкарот му спомнал некаква платформа. Ај дај Боже да испадне нешто со тоа, ама од оние неспособнине вилушкари и немам некои очекувања.

А чекај нема некои помали кранови?
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Има една направа шо се вика рачен виљушкар - на енглески hand forklift. Ги користат за кревање и поместување на палети. Не ги има многу кај нас, мада во секој поголем магацин ги имаат заради практичноста и едноставноста.




Вака некако изгледа, мислам дека со вакво ќе завршите работа.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Па сигурно за два тона нема да вика кран. ако веќе е до толку проблем нека викне возило кое има т.н. макара па со неа може да повлече се што сака, а товарот нека го стави на обична платформа со 4 тркала.

И пак ја заборај вратата + угорницата + меката земја ама ај .... глеам не читаш или не мислиш , мене не ми треба советот
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
И пак ја заборај вратата + угорницата + меката земја ама ај .... глеам не читаш или не мислиш , мене не ми треба советот
Арно де, таму со нормален виљушкар ќе го кренат... јас колку шо гледам проблемот е како да се извади надвор од објектот.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Леле еве сега се чув со сопругот, и он ми спомна дека вилушкарот му спомнал некаква платформа. Ај дај Боже да испадне нешто со тоа, ама од оние неспособнине вилушкари и немам некои очекувања.

А чекај нема некои помали кранови?

Има кранови какви сакаш, има од тие големите со 40-50 метри долга рака за подигање.
--- надополнето: 17 јуни 2013 во 12:37 ---
И пак ја заборај вратата + угорницата + меката земја ама ај .... глеам не читаш или не мислиш , мене не ми треба советот

Ало дечко, со макарата нема потреба да влегува возило било каде, на врата ќе се паркира ќе ја пушти сајлата и после само ја мота назад, сосе платформа. а возилото може да биде и обично камионче или џип.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Арно де, таму со нормален виљушкар ќе го кренат... јас колку шо гледам проблемот е како да се извади надвор од објектот.
Изгледа не сум јасна.
Значи машината моментално е сместена во гаража на 15 метри од местото кај што сакаме да ја сместиме. Да се извади од гаражата не е проблем (гаражата е отворена од горе).
Проблем е да се пикне во објектов - значи од тротоарот кој се наоѓа надвор од гаражата, до објектов има 15 метри земја. Тоа е проблемот. Да се извади не е проблем. проблем е да се стави.
--- надополнето: 17 јуни 2013 во 12:40 ---
Има кранови какви сакаш, има од тие големите со 40-50 метри долга рака за подигање.

Ало дечко, со макарата нема потреба да влегува возило било каде, на врата ќе се паркира ќе ја пушти сајлата и после само ја мота назад, сосе платформа. а возилото може да биде и обично камионче или џип.

Ти имаш искуство со вакви ствари?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom