Пред и за време на бракот

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
G

gk77

Гостин
...епа затоа ти пропаѓаат 3 годишниве врски ‘-‘ хехе шала на страна , со текот на годините нормално е да опаѓа љубовта а посебно со прифаќањето на бракот бидејќи се јавуваат многу обврски а и притисок нормално.. така да чувствувај се тинејџерка додека си во врска после..обврски и проблеми следат ; )
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
...епа затоа ти пропаѓаат 3 годишниве врски ‘-‘ хехе шала на страна , со текот на годините нормално е да опаѓа љубовта а посебно со прифаќањето на бракот бидејќи се јавуваат многу обврски а и притисок нормално.. така да чувствувај се тинејџерка додека си во врска после..обврски и проблеми следат ; )
Врската или бракот без љубов немаат смисла. Со текот на годините, партнерире треба да се скаат повеќе, а не да се оладуваат. Со текот на времето, врската треба да се развива и да се продлабочува, а не партнерите да се посветат кој на работата, кој на децата.
И после дваесет години кога ќе се разбудиш покрај партнерот, да си благодарен што го имаш, да му се восхитуваш, да ти е убав како во првиот момент кога сте се виделе, да ти е привлечен, погледот на него да те разувавува, љубвта да се гледа на лицето. Тоа треба да биде човкот со кого ќе се смееш, со кого ќе плачеш, со кого ќе делиш добро и зло.
Јас сум во брак три години и исто толку бевме во врска. И се чувствувам како вљубена тинејџерка. Се уште ми летаат пеперуги во стомакот. :pipi: Се омажив заради љубов.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Јас сум во брак три години и исто толку бевме во врска. И се чувствувам како вљубена тинејџерка. Се уште ми летаат пеперуги во стомакот. :pipi: Се омажив заради љубов.

имаш дете ?!!
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
имаш дете ?!!
Каква врска имаат децата?
Децата се деца, партнерот е партнер.
Децата може да бидат плод на врската. Но да се стапи во брак заради деца е најголемата глупост и најголемото бреме што му се става на детето уште пред да се роди.
Љубовта кон децата не може да ти ја замени љубовта кон партенрот. Уште потрагично е кога се обидуваш од децата да направиш партнери.Тоа најчесто го прават оние кои наместо да работат на средување на односите и на врската, се посветуваат на децата.
Ако се оддалечат од партнерот, наместо да се потрудат да ја подобрат врската и да продолжат понатаму, тие раѓаат деца.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Каква врска имаат децата?
Децата се деца, партнерот е партнер.
Децата може да бидат плод на врската. Но да се стапи во брак заради деца е најголемата глупост и најголемото бреме што му се става на детето уште пред да се роди.
Љубовта кон децата не може да ти ја замени љубовта кон партенрот. Уште потрагично е кога се обидуваш од децата да направиш партнери.Тоа најчесто го прават оние кои наместо да работат на средување на односите и на врската, се посветуваат на децата.
Ако се оддалечат од партнерот, наместо да се потрудат да ја подобрат врската и да продолжат понатаму, тие раѓаат деца.

со текот на времето се менуваат размислувањата и очекувањата.....
кога ке станеш мајка на едно мало бебенце....па две.... ке правиме муабет пак.

 
G

gk77

Гостин
Ако се оддалечат од партнерот, наместо да се потрудат да ја подобрат врската и да продолжат понатаму, тие раѓаат деца.
со ова сакаш да кажеш дека ранетите врски раѓаат деца ?!
како што викаш во врска си била 3 год и во брак 3 год. ако си знаела дека се ќе биде исто зошто си прифатила брак?! како прво во бракот основа за градење семејство се ДЕЦАТА
точно е треба да се продлабочува врската ! али не е така со текот на годините ке го осетиш тоа ако го немаш почувствувано до сега
и ќе те прашам нешто надвор од ова , дали си вработена?
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
1. со ова сакаш да кажеш дека ранетите врски раѓаат деца ?!
како што викаш во врска си била 3 год и во брак 3 год. ако си знаела дека се ќе биде исто зошто си прифатила брак?!
2. како прво во бракот основа за градење семејство се ДЕЦАТА
3. точно е треба да се продлабочува врската ! али не е така со текот на годините ке го осетиш тоа ако го немаш почувствувано до сега
и ќе те прашам нешто надвор од ова , дали си вработена?
Болд 1: не, не сакам тоа да го кажам и не ми ги извитопервуај зборовите. Сакав да кажам дека проблемите со партнерот нема да се решат ако се роди уште едно, две, икс деца.

Болд 2: Бракот е општествена категорија и и треба на државата. На државата не и битно дали си вљубен или не, туку дали ќе имате деца, оти нејзе и треба војска, поданици. Истите мотиви ги има и црквата.

Болд 3:Баш јас сум пример дека тоа е така. Со текот на годините, јас сум се посигурна во својот избор и се повеќе го сакам мажот ми и среќна сум што „случајно„ се сретнавме на „погрешно место“. :)

И работата нема врска со муабетот.
Битна е љубовта. Ако неа ја нема, ништо нема и секој изговор е добар.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
со текот на времето се менуваат размислувањата и очекувањата.....
кога ке станеш мајка на едно мало бебенце....па две.... ке правиме муабет пак.
Јас не реков дека немам деца, туку дека љубовта кон партнерот е една работа, а љубовта кон децата е друга работа.
со ова сакаш да кажеш дека ранетите врски раѓаат деца ?!
како што викаш во врска си била 3 год и во брак 3 год. ако си знаела дека се ќе биде исто зошто си прифатила брак?! како прво во бракот основа за градење семејство се ДЕЦАТА
точно е треба да се продлабочува врската ! али не е така со текот на годините ке го осетиш тоа ако го немаш почувствувано до сега
и ќе те прашам нешто надвор од ова , дали си вработена?
Според мое мислење и искуство сите три мислења се одржани и сите се во право
Кај девојката, сексуалната желба е всушност желба да стане мајка.
Од кога ќе стане мајка, нејзината љубов се пренасочува кон детето.
Меѓутоа, ако партнерот има и други особини, кои ја привлекуваат можно е да првичната љубов да се продлабочи на други основи.
Затоа, по раѓањето, е потребно да се размислува за другите особини на партнерот кој се исто така значајни и на таква основа да се гради врската.
 
G

gk77

Гостин
Болд 1: не, не сакам тоа да го кажам и не ми ги извитопервуај зборовите. Сакав да кажам дека проблемите со партнерот нема да се решат ако се роди уште едно, две, икс деца.

Болд 2: Бракот е општествена категорија и и треба на државата. На државата не и битно дали си вљубен или не, туку дали ќе имате деца, оти нејзе и треба војска, поданици. Истите мотиви ги има и црквата.

Болд 3:Баш јас сум пример дека тоа е така. Со текот на годините, јас сум се посигурна во својот избор и се повеќе го сакам мажот ми и среќна сум што „случајно„ се сретнавме на „погрешно место“. :)

И работата нема врска со муабетот.
Битна е љубовта. Ако неа ја нема, ништо нема и секој изговор е добар.
1то сакаш да си повеќе со партнерот што е оkey а одбегнуваш да имаш деца поради обврските и мислам дека се плашиш дане се нарушат некои работи

2то точно е не и е битно за љ.а се помалку и за деца... Како прво војската НЕ Е задолжителна. Државите веќе станаа ИНТЕРНАЦИОНАЛНИ а посебно во Македонија и не им е грижа веќе се помирија со фактот дека ќе станеме Албанска држава за 10-15 години али нема веза тоа а младите се почесто не веруваат во религиите така да и црквата се помири со тоа (тоа беше во среден век) за љубовта на никој не им е грижа освен на вашите родители и на вас ама баш на никој друг.

3то DD ,,случајно се сретнавме, случајно се заљубивме но не случајно се одлучивме на овој свечен чин : ) што да кажам - браос ! ^-^

До некаде и во право си, еве моиве комшии џабе имаат дете кога секој ден цркаат како ненормални цело маало ечи , па уште како што е дол одзиваа...полиција нонстоп иде да ги смирува .. само жал ми е за детето 5-6год уште сега со трауми.. како што викаш не секогаш детето е стабилност помеѓу бракот али сепак мое мисење е дека секој треба да се почувствува да се биде родител само доколку се чувствувааат зрели и способни да изгледаат дете. А нели ке ви треба еден вид на поткрепа/помош кога ке подостарете ‘-‘?
али сепак далеку од тоа да е ,,обврска да се има'' мислам пожелно е , а и природата си го бара тоа : ) (малце повеќе избегав од темава али тоа е тоа)
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
со доаѓање на децата па поаѓаш на работа се јавува нова фаза на љубов не дека ние другите не се сакаме или сме се земале за пари
обврските се удвостручуваат
децата се слатка обврска и немаме време да здивнеме
работата ме исполнува ама ми зема и 12 сата од денот
мојот маж не пере не готви не ги фрла алиштатата во корпа за перење ама прави да се чуствувавм најсакана жена на свет
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
1то сакаш да си повеќе со партнерот што е оkey а одбегнуваш да имаш деца поради обврските и мислам дека се плашиш дане се нарушат некои работи

2то точно е не и е битно за љ.а се помалку и за деца... Како прво војската НЕ Е задолжителна. Државите веќе станаа ИНТЕРНАЦИОНАЛНИ а посебно во Македонија и не им е грижа веќе се помирија со фактот дека ќе станеме Албанска држава за 10-15 години али нема веза тоа а младите се почесто не веруваат во религиите така да и црквата се помири со тоа (тоа беше во среден век) за љубовта на никој не им е грижа освен на вашите родители и на вас ама баш на никој друг.

3то DD ,,случајно се сретнавме, случајно се заљубивме но не случајно се одлучивме на овој свечен чин : ) што да кажам - браос ! ^-^

)
Некои работи кажав од сопствено искуство, ама тема се искуствата пред и после стапувањето во брак, а не што јас сакам или не сакам.

1. Партнерот не е замена за деца и обратно. Децата се деца, партнерот е партнер.

2. На секоја држава и требаат поданици, инаку ќе нема со кого да владее. Болд: зошто ќе станеме албанска држава, (ако станеме)? Зашто Албанцте се побројни, имаат деца. Мислам дека сфати што сакав да кажам. Не продолжувам понатаму, да не земе муабетот сосема друг тек.

3. Така беше.

Повеќето од нас имаат многу стереотипи за бракот. Во врската се едни, а кога ќе се земат, почнуваат да играат улоги кои сметаат дека требаат да ги играат.

Моите родители се повеќе од 40 години во брак, и кога ќе станат наутро, си прават муабет. Пензионери се, значи долго време поминуваат заедно, и пак не си досадиле.

Сум гледала парови, дечко и девојка, кои се во врска година, две, небитно, излезени се и цела вечер не прозборуваат збор. Секој гледа ан друга страна. И замисли пвоеќето такви стапуваат во брак. Не е мое да морализирам, ама ако ти по една година нема што да си кажеш со тој човек, како ќе биде после 10, 20 години?

Партнерите треба да имаат свој јазик, свои смешки, свој свет, своја вселена. Секој има потреба да биде сам и тоа треба да се почитува, ама кога си заедно, да бидеш заедно. Со секоја клетка, со секој атом.
 
G

gk77

Гостин
Некои работи кажав од сопствено искуство, ама тема се искуствата пред и после стапувањето во брак, а не што јас сакам или не сакам.

1. Партнерот не е замена за деца и обратно. Децата се деца, партнерот е партнер.

2. На секоја држава и требаат поданици, инаку ќе нема со кого да владее. Болд: зошто ќе станеме албанска држава, (ако станеме)? Зашто Албанцте се побројни, имаат деца. Мислам дека сфати што сакав да кажам. Не продолжувам понатаму, да не земе муабетот сосема друг тек.

3. Така беше.

Повеќето од нас имаат многу стереотипи за бракот. Во врската се едни, а кога ќе се земат, почнуваат да играат улоги кои сметаат дека требаат да ги играат.

Моите родители се повеќе од 40 години во брак, и кога ќе станат наутро, си прават муабет. Пензионери се, значи долго време поминуваат заедно, и пак не си досадиле.

Сум гледала парови, дечко и девојка, кои се во врска година, две, небитно, излезени се и цела вечер не прозборуваат збор. Секој гледа ан друга страна. И замисли пвоеќето такви стапуваат во брак. Не е мое да морализирам, ама ако ти по една година нема што да си кажеш со тој човек, како ќе биде после 10, 20 години?

Партнерите треба да имаат свој јазик, свои смешки, свој свет, своја вселена. Секој има потреба да биде сам и тоа треба да се почитува, ама кога си заедно, да бидеш заедно. Со секоја клетка, со секој атом.
ти или премногу ракија пиеш или незнам што е : )Прашај ги твоите кога им било подобро кога биле формално во брак или кога створиле семејство ? и никогаш неможеш да докажеш дека бракот без деца е подобар ама баш НИКОГАШ..сега ја извртуваш темата кој вика да не правиш муабет со брачниот партнер.. природата ствара и потивки луѓе , поповлечени кадешто секој ќе си го најде своето место,од каде можеш да тврдиш дека тие не се сакаат , неможеш да бидеш сигурна што чувствуваат.
Треба да имаат свои смешки?! шо е ова жити се?пффф! (осеќам дека мн книги читаш нели?а и пиеш ракија ‘-‘)
Еве сите како тебе да размислувале па сега луѓево како ке постоеле?! ако во бракот нема деца?! А точно е дека поданици сме на државата али тоа е нормално во овој свет и ЌЕ бидеме албанска држава за неколку години тоа е ФАКТ кој несакаме да го признаме. Мислам дека животот го сфакаш како ,,смешка'' али не е така.
Пред брак = љубов,чувства,емоции,сонови
Во брак=љубовта се спушта на пониско ниво(сосема нормално),деца,обврски,работа, но и многу убави нешта и др др др работиии
Ако нешто не се поклапа со ова тврдење тогаш или ја не сум здрав или вашиов брак не свети како што го претставуваш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom