Пред и за време на бракот

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
L

.Lost Angel.

Гостин
Пред некој ден седев со братучетками и правев муабет и ми раскажа како нејзиниот сегашен маж не е истиот како и пред бракот дека досте има се сменето од кога се во брак. во првите 3-4 години било онака све како сјајно супер но работите се влошиле последниве години. Не е тоа што бил и сл. да не навлегувам премногу него сакав да ве прашам вас вие што се во брак дали е вистина дека мора еден партнер да се смени (навиките на животот ) значи на пр. како непомаѓање во кујната и во врска со децата како тоа што само он оди на работа а другите работи секогаш остануваат на негова жена и не толку обврнување на внимание на жената како на пр пред бракот запазување на важни датуми итн. :) или пак обратно жената е смената и сл.

Што мислите вие како е кај вас? дали се сменети премногу работи или исто е како пред бракот?

Ако не е доликува оваа тема у канта
--- надополнето: 21 август 2012 во 19:08 ---
Еве еден едноставен и хумористичен пример:

Пред свадба
Тој: Ух, среќен сум! Конечно дочекав!
Таа: Сакаш да одам?
Тој: НЕ! Не ни помислив такво нешто!
Таа: Ме сакаш?
Тој: Секако!
Таа: Дали некогаш си ме изневерил?
Тој: Не! Зошто воопшто прашуваш?
Таа: Сакаш да ме бакнеш?
Тој: И тоа како!
Таа: Сакаш да ме удриш??
Тој: Нема шанси! Не сум јас таков човек!
Таа: Можам ли да ти верувам?
За после свадба, прочитајте го текстот од доле нагоре.

--- надополнето: 21 август 2012 во 19:20 ---
Според мене мислам дека решението би било ова за да се види дали некој ќе се смени или едноставно е подруг кога ќе стапи во брак е најубаво да се живее заеднички едно 6 месеци па после ако се е ок да се стапи во брак :)
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.361
Поени од реакции
3.963
Пред некој ден седев со братучетками и правев муабет и ми раскажа како нејзиниот сегашен маж не е истиот како и пред бракот дека досте има се сменето од кога се во брак. во првите 3-4 години било онака све како сјајно супер но работите се влошиле последниве години. Не е тоа што бил и сл. да не навлегувам премногу него сакав да ве прашам вас вие што се во брак дали е вистина дека мора еден партнер да се смени (навиките на животот ) значи на пр. како непомаѓање во кујната и во врска со децата како тоа што само он оди на работа а другите работи секогаш остануваат на негова жена и не толку обврнување на внимание на жената како на пр пред бракот запазување на важни датуми итн. :) или пак обратно жената е смената и сл.

Што мислите вие како е кај вас? дали се сменети премногу работи или исто е како пред бракот?

Ако не е доликува оваа тема у канта
--- надополнето: 21 август 2012 во 19:08 ---
Еве еден едноставен и хумористичен пример:

Пред свадба
Тој: Ух, среќен сум! Конечно дочекав!
Таа: Сакаш да одам?
Тој: НЕ! Не ни помислив такво нешто!
Таа: Ме сакаш?
Тој: Секако!
Таа: Дали некогаш си ме изневерил?
Тој: Не! Зошто воопшто прашуваш?
Таа: Сакаш да ме бакнеш?
Тој: И тоа како!
Таа: Сакаш да ме удриш??
Тој: Нема шанси! Не сум јас таков човек!
Таа: Можам ли да ти верувам?
За после свадба, прочитајте го текстот од доле нагоре.

--- надополнето: 21 август 2012 во 19:20 ---
Според мене мислам дека решението би било ова за да се види дали некој ќе се смени или едноставно е подруг кога ќе стапи во брак е најубаво да се живее заеднички едно 6 месеци па после ако се е ок да се стапи во брак :)
I ako zivees 6 meseci zaedno bez brak i so brak isto e , jasno e deka ima krizi vo sekoj brak i najcesto se pojavuvaat posle 3 -ta godina .
Ako nekoj si bil predhodno okej bez da manipulira so partnerot nemoze toa tek taka da se promeni naednas demek u vrska bil edno u brak drugo znaci deka nekoj se prepraval celoto vreme i otposle ja simnal maskata
 
L

.Lost Angel.

Гостин
тие раведени се?!
зошто - ваков наслов-ПОСЛЕ БРАКОТ?!
Мислев значи пред свадба да се направи пред да се склучи бракот и после од кога ќе влезат во брак и сеуште се. :)
 
L

.Lost Angel.

Гостин
Ги молам модераторите да го поправат насловот Вака ако може Пред и после во бракот
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Поубаво мечка да те изеде наеднаш,отколку жена цел живот бавно да те јаде
Една полна канта ама одозгоре малце повеќе мед,а надоле гомна.
 
A

AnFem

Гостин
Кој како ќе си ја нареди. Обострана желба за вложување во врската, негување на љубовта, обавезно почит... Кој е спремен на оваков труд цел живот, бујрум!
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Кој како ќе си ја нареди. Обострана желба за вложување во врската, негување на љубовта, обавезно почит... Кој е спремен на оваков труд цел живот, бујрум!
Не знам, но според ова тврдење ми се чини дека не си во брак.
Бракот се состои о непрекидни, кавги, обвинувања и омаловажувања и слично, со ретки прекини на непријателствата и појави на нежности . Односот меѓу мажот и жената е војна и тоа Најдолгата војна, бидејќи таа војна е започната пред да почне историјата.
http://books.google.mk/books?id=fkruAAAAMAAJ&q=The+longest+war+carol+Tavris&dq=The+longest+war+carol+Tavris&source=bl&ots=Ir8BdrcX-2&sig=4jmi3C7dMmUrL61G4th_8E5z4fk&hl=en&sa=X&ei=6fk0UOb9M5HNsgbjl4CwCg&ved=0CCkQ6AEwAA
 
A

AnFem

Гостин
Не знам, но според ова тврдење ми се чини дека не си во брак.
Бракот се состои о непрекидни, кавги, обвинувања и омаловажувања и слично, со ретки прекини на непријателствата и појави на нежности . Односот меѓу мажот и жената е војна и тоа Најдолгата војна, бидејќи таа војна е започната пред да почне историјата.
http://books.google.mk/books?id=fkruAAAAMAAJ&q=The longest war carol Tavris&dq=The longest war carol Tavris&source=bl&ots=Ir8BdrcX-2&sig=4jmi3C7dMmUrL61G4th_8E5z4fk&hl=en&sa=X&ei=6fk0UOb9M5HNsgbjl4CwCg&ved=0CCkQ6AEwAA
Бракот што е? Заедница помеѓу две (или повеќе) лица? Ако е така, тогаш јас сум во заедница година дена (знам, краток период за да зборувам).
Кавгите се нормална појава. И со мајка и со татко ќе се испокараш, па пак си ги сакаш :)
Сепак, муабетот ми е дека бракот НЕ СМЕЕ да биде војна помеѓу партнерите, туку она што го напишав погоре. Војната настанува поради несериозност. Кога договараш заедница, најчесто даваш збор (дали ќе биде пред држава, дали во црква, дали пред самиот партнер, небитно) дека ќе ги исполнуваш гореспоменатите обврски. Ако не си во состојба да бидеш во моногамна врска и да ги почитуваш истите, никој не те тера да стапиш во брак (освен општетсвото :) ). Проблемот е што „зборот“ се дава само тогаш и понатаму не се почитува. А мене тоа многу ме лути :)
 
В

Вештерот

Гостин
Не знам, но според ова тврдење ми се чини дека не си во брак.
Бракот се состои о непрекидни, кавги, обвинувања и омаловажувања и слично, со ретки прекини на непријателствата и појави на нежности . Односот меѓу мажот и жената е војна и тоа Најдолгата војна, бидејќи таа војна е започната пред да почне историјата.
http://books.google.mk/books?id=fkruAAAAMAAJ&q=The longest war carol Tavris&dq=The longest war carol Tavris&source=bl&ots=Ir8BdrcX-2&sig=4jmi3C7dMmUrL61G4th_8E5z4fk&hl=en&sa=X&ei=6fk0UOb9M5HNsgbjl4CwCg&ved=0CCkQ6AEwAA
Епа ако е толку лошо зошто на пример мажот односно жената наследуваат или зошто сите не се разведат. Не знам за други ама мене ми е чудно некој да сака да живее со некого со кој е во непрестан конфликт.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.543
Ако е така, тогаш јас сум во заедница година дена (знам, краток период за да зборувам).
Кавгите се нормална појава. И со мајка и со татко ќе се испокараш, па пак си ги сакаш
Во право си, многу кратко...
Уште од Римски времиња ни остана:
Жената или сака или мрази - трето нема
Aut amat aut odit mulier, nihil est tertium
Не ме прашувај, зошто е тоа така јас не сум стручњак за психологија, но тоа е така. Подобро побарај ја и прочитај ја книгата што ти ја препорачав.
Врз основ на моите запазувања можам да ти кажам, дека што е заљубеноста во почетокот посилна, толку се подоцна кавгите посилни.
Складни се бракови кои базираат на другарство, заедничка професија, заедничко детство, заеднички пријатели,
заеднички интереси и слично. Но такви врски не се во „ мода “

Епа ако е толку лошо зошто на пример мажот односно жената наследуваат или зошто сите не се разведат. Не знам за други ама мене ми е чудно некој да сака да живее со некого со кој е во непрестан конфликт.
Не е воопшто лошо, туку така е.
Ако сакаш помали конфикти во баркот, одбери брачен партнер разумно
 
A

AnFem

Гостин
Во право си, многу кратко...
Уште од Римски времиња ни остана:
Жената или сака или мрази - трето нема
Aut amat aut odit mulier, nihil est tertium
Не ме прашувај, зошто е тоа така јас не сум стручњак за психологија, но тоа е така. Подобро побарај ја и прочитај ја книгата што ти ја препорачав.
Врз основ на моите запазувања можам да ти кажам, дека што е заљубеноста во почетокот посилна, толку се подоцна кавгите посилни.
Складни се бракови кои базираат на другарство, заедничка професија, заедничко детство, заеднички пријатели,
заеднички интереси и слично. Но такви врски не се во „ мода “


Не е воопшто лошо, туку така е.
Ако сакаш помали конфикти во баркот, одбери брачен партнер разумно
Да знам, љубовта е „слепа“. Во почеток не ги гледаш мааните на пратнерот и се е розовко <3 ^^
Дали? (Немаме по 15 години, би требало да размислуваме критички)

Мислам дека ако љубовта се негува, ќе трае. Се’ што го чуваш и негуваш-трае подолго. Не зборуваме тука за заљубеност, туку за љубов. Нормално, за ова мораат да покажат интерес и двата партенра. Лично искуство за долга заедница - немам, ама затоа познавам парови што се заедно дваесетина години, имаат и деца и сеуште се понашаат како заљубени тинејџери (зборувам за блиски луѓе, на кои знам каква им е ситуацијата дома).

Си давам за право да зборувам за ова затоа што знам на што сум подготвена јас лично и зад себе имам историја на две завршени врски, кои траеле над три години и завршиле затоа што немало интерес за нега и зачинување на врската од другата страна.
 
G

gk77

Гостин
Да знам, љубовта е „слепа“. Во почеток не ги гледаш мааните на пратнерот и се е розовко <3 ^^
Дали? (Немаме по 15 години, би требало да размислуваме критички)

Мислам дека ако љубовта се негува, ќе трае. Се’ што го чуваш и негуваш-трае подолго. Не зборуваме тука за заљубеност, туку за љубов. Нормално, за ова мораат да покажат интерес и двата партенра. Лично искуство за долга заедница - немам, ама затоа познавам парови што се заедно дваесетина години, имаат и деца и сеуште се понашаат како заљубени тинејџери (зборувам за блиски луѓе, на кои знам каква им е ситуацијата дома).

Си давам за право да зборувам за ова затоа што знам на што сум подготвена јас лично и зад себе имам историја на две завршени врски, кои траеле над три години и завршиле затоа што немало интерес за нега и зачинување на врската од другата страна.
ти сакаш да се чувствуваш како заљубен тинејџерка во бракот?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom