Предприемаштво

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
concrete, може!

Еве, мојот втор бизнис е пример за "извоз". Web developing, графички, лого и индустриски дизајн. И тоа буквално на мозок, наш, македонски, значи работната сила и знаењето е од тука! Нема репроматеријали и суровини, има само готов производ кој е продукт на знаењето. Се работат проекти за компании од странство. Таза парички од странство!
Не се тежнее кон нула, напротив - грабиме напред, работа има и е платена сосема солидно. Нема заебанции со наплата - пари на сметка, проект на рака.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Sakas da napravis paln i da mi go pratis? Seriozno.

Outsourcing, e golem biznis denes i sto e najvazno ima se pomalku polticki konsekvenci. Kaj mene licno ima insourcing, no toa e druga tema.

Ova sto go kazuvas mi bese predlozeno pred godina dena, no nekako ne mi se vide sigurno. Vo Indija na primer, celi timovi duri se pomognati od drzavata da nudat uslugi po poniski ceni na zapad.

Concrete: predlogot mi deluva "pie in the sky".

Mi izgleda deka nema izlez ako nema medjunarodna komponenta. Mislenja?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Kakva be "pie in the sky" zalepena za zemja e ko sampita.
Vo Polska i Ceska se rasturija od sreduvanje na oldajmeri...pazarot po EU ko bunar e, moj dobar star prijatel vo preskapata Germanija , vlece VWbubi vo kontejner od USA ,sredena ko kabriolet odi do 36.000 Evra na negovata lista....na cekanje. Ama navistina se sredeni...i veruvam deka od tolku godini FAS i drugi, ostanalo nesto znaenje i bezrabotni ...ili se lazam?????

Tocno deka Outsourcing-ot e New Name of the Game megu deckite vo Makedonija, ama ne sum siguren deka ima dovolno "profesionalni" profesionalci koi mozat da ponudat realni kapaciteti. I ne e mozebi se do lugeto, vo bednata slika za Makedonija e problemot. Ko azil za gubavci izgledame od nadvor!!!!


Mislev deka pocnavme muabet za low-tech biznisi od 5.000-15.000 Evra:):):)!!!!!
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
More concrete, ovie se ubija od naracuvanje Boinzi, a ti kje "osposobuvas" oldtimeri! :(

Avion Group, an Icelandic company that leases and operates airplanes for other carriers, said Thursday it would buy four Boeing 777 freighters and retain purchase rights for two more. Boeing said the two companies also are in ''serious negotiations'' to convert three of an Avion subsidiary's jumbo 747-400 passenger jets into freighters. Boeing said the deal for the four 777 freighters and three conversions would be worth about $1 billion at list prices, although airlines typically negotiate big discounts. :wink:

http://www.suntimes.com/output/business/cst-fin-tick23.html
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
47
Поени од реакции
1
Еј ги диии!!!
Бизнис планови, маркетинг анализи, вакви или онакви макро-микро компоненти за успешно стартирање на компанија? Кај нас? :poos:
Пих!!! Чул не разбрал секој кој тврди дека тоа нешто вреди. :lud:

Можеш да направиш секакви анализи и планови кај нас и да дејствуваш според добиените параметри, а сепак да крахираш кај нас.
Сум правел и планови и анализи или ако сакате анализи, па од нивните резултати планови и стратегии за на крај резултатот воопшто да не се совпаѓа со добиените параметри од кои се прави бизнис стратегијата.

Кај нас се` е сведено на снаоѓање и брзо дејствување. Според онаа "see a need, fill a need" кај нас се дејствува брзо, се ќарува многу и се пропаѓа брзо. Потоа се оди на друго што во моментот оди на пазарот.

Ова ви го тврди чуек кој со 500 марки, не евра, туку марки, започна бизнис и создаде комплетирана печатница со 5 вработени. Што се случи? Некој тука спомна да нема спомнување на политиканство, па нема да образложувам понатаму.

З`ш нема сериозен бизнис кај нас? :razmislu:
Е па, вака!
Да се рече дека нема бизнис клима е само да се дудла, а да се рече дека во едно општество каде што „државата“ е најголемиот и најпосакуваниот вработувач некако тешко се содава реална и здрава приватна иницијатива, е веќе нешто паметно се кажува.
Ако се рече дека плодовите од сопствениот труд многу слабо се обезбедени од бела кражба повторно нешто паметно се кажува.
Ако се рече дека мошне течко се наоѓаат сигурна и вредна работна сила нешто паметно се кажува.
и
Ако се рече дека се` не е така црно и тука нешто паметно се кажува.

Што било да се произведува кај нас ќе оди. Проблемот е што никој не е заинтересиран за производство. Едно бидејки е потешко и не толку гламурозно од кафеана или трговија на големо и мало, а друго е назнаењето како да се произведува. Со првото не можам да помогнам, со суети и мрза никој не излегол на крај. Затоа пак со вториот случај најголема помош што може некој да ја пружи, ќе ви ја пружам бесплатно тука на овој форум.
Увидиш дека нешто што би произвел би било профитабилно ама не знаеш како да го произведеш? Ништо полесно! Барем кај нас тоа е овозможено, лесно, брзо и беспари.

ЌЕ СИ ОТИДЕТЕ ВО УНИВЕРЗИТЕТСКАТА БИБЛИОТЕКА И ЌЕ ГО ПОБАРАТЕ ТЕХНОЛОШКИОТ ПРОЦЕС НА ТОА ШТО ПЛАНИРАТЕ ДА ГО ПРОИЗВЕДЕТЕ И ... ФАТЕТЕ СЕ ЗА РАБОТА!!! :shok:
Некој рекол дека идеата е капитал, се` останато е само пари.
Според изреченото голем капитал ви имам дадено и во најмала рака би требало барем да се искаже некоја мала благодарност, нели?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Eh, Misirkov , sekoj spored svoeto....nivo!!!!
Vo narednite nekolku godini site 747 sto imaat resurs ke otidat za tovarni magarinja. Ama ne gledam kade MKD moze da gricne od toa kolacot na prepravkite i osvezuvanjeto na opremata. Pa za 10 fluorescentni nalepnici i oprema nabavena vo "supermarket" , Mi18 i 24-tvorkite moraa vo Izrael (ili tie so dve kufercinja alat i lementi dojdoa v MKD?????)....nema mesto vo taa igra za nas...si ostanuvame na bogatunerite koi sakaat vo svojata garaza da imaat "nov" VW Kafer (vrie po parkinzi vo MKD), se vadi nekoja para , a pobaruvackata raste..exponencijalno :):):)!!!!
Ostanuvame , ako sakaat da rabotat so gubavci....tuka e nasata sansa, nie "pelcuvanite" mozebi moze da posreduvame :):):)!!!!!
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
47
Поени од реакции
1
Еј ги диии!!!
Бизнис планови, маркетинг анализи, вакви или онакви макро-микро компоненти за успешно стартирање на компанија? Кај нас? :poos:
Пих!!! Чул не разбрал секој кој тврди дека тоа нешто вреди. :lud:

Можеш да направиш секакви анализи и планови кај нас и да дејствуваш според добиените параметри, а сепак да крахираш кај нас.
Сум правел и планови и анализи или ако сакате анализи, па од нивните резултати планови и стратегии за на крај резултатот воопшто да не се совпаѓа со добиените параметри од кои се прави бизнис стратегијата.

Кај нас се` е сведено на снаоѓање и брзо дејствување. Според онаа "see a need, fill a need" кај нас се дејствува брзо, се ќарува многу и се пропаѓа брзо. Потоа се оди на друго што во моментот оди на пазарот.

Ова ви го тврди чуек кој со 500 марки, не евра, туку марки, започна бизнис и создаде комплетирана печатница со 5 вработени. Што се случи? Некој тука спомна да нема спомнување на политиканство, па нема да образложувам понатаму.

З`ш нема сериозен бизнис кај нас? :razmislu:
Е па, вака!
Да се рече дека нема бизнис клима е само да се дудла, а да се рече дека во едно општество каде што „државата“ е најголемиот и најпосакуваниот вработувач некако тешко се содава реална и здрава приватна иницијатива, е веќе нешто паметно се кажува.
Ако се рече дека плодовите од сопствениот труд многу слабо се обезбедени од бела кражба повторно нешто паметно се кажува.
Ако се рече дека мошне течко се наоѓаат сигурна и вредна работна сила нешто паметно се кажува.
и
Ако се рече дека се` не е така црно и тука нешто паметно се кажува.

Што било да се произведува кај нас ќе оди. Проблемот е што никој не е заинтересиран за производство. Едно бидејки е потешко и не толку гламурозно од кафеана или трговија на големо и мало, а друго е назнаењето како да се произведува. Со првото не можам да помогнам, со суети и мрза никој не излегол на крај. Затоа пак со вториот случај најголема помош што може некој да ја пружи, ќе ви ја пружам бесплатно тука на овој форум.
Увидиш дека нешто што би произвел би било профитабилно ама не знаеш како да го произведеш? Ништо полесно! Барем кај нас тоа е овозможено, лесно, брзо и беспари.

ЌЕ СИ ОТИДЕТЕ ВО УНИВЕРЗИТЕТСКАТА БИБЛИОТЕКА И ЌЕ ГО ПОБАРАТЕ ТЕХНОЛОШКИОТ ПРОЦЕС НА ТОА ШТО ПЛАНИРАТЕ ДА ГО ПРОИЗВЕДЕТЕ И ... ФАТЕТЕ СЕ ЗА РАБОТА!!! :shok: :molam:
Некој рекол дека идеата е капитал, се` останато е само пари.
Според изреченото голем капитал ви имам дадено и во најмала рака би требало барем да се искаже некоја мала благодарност, нели? :cuc: :poos:

Без зезанции сега.
Дефинитвно не е толку едноставно, но е сепак поедноставно отколку што е јавното мнение. Ако некој се реши да започне некое производство според доблесно дадениот капитал тогаш може слободно да ми се обрати за дополнителна помош.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
lynx напиша:
Еј ги диии!!!
Бизнис планови, маркетинг анализи, вакви или онакви макро-микро компоненти за успешно стартирање на компанија? Кај нас? :poos:
Пих!!! Чул не разбрал секој кој тврди дека тоа нешто вреди. :lud:
еве јас пак како слеп за стап, ама морам :) абе луѓе како може да не вреди бизнис план. Бизнис план не е документ кој вика дека ќе одам од А до Ш по точно одреден пат, туку дека очекуваш да стигнеш до Ш, ќе пробаш да отидеш по еден пат, пари за тој пат ќе најдеш од таму итн итн. Иди на гугл и утипкај define: Business Plan. Ќе добиеш резултати како

A written document that describes a business, its objectives, strategies, market ,and financial forecast.

A document which describes a company’s management, business concept and goals.

Гледам дека сите сте паметни дечки на форумов па не мора да преведувам :pos:

Ај сега истата Гугл вежба за market analysis

marketing research that yields information about the marketplace

Значи истражување на пазарот за да добиеш повеќе информации за него, а не „апсолутно нешто потребно за да ти успее бизнисот“. ајде малку пример, еве оној на конкрит за реставрација на возила. значи си чул дека е добро и цепеш нема да провериш дали веќе нема таква работилница негде у близина, како им иде, зашто (не) им иде, кои луѓе би сакале да реставрираат возила итн итн. Е сеа точно е дека колку и да ти добар бизнисот планот(врз основа на пазарното испитување) не ти е гаранција за успех. Меѓутоа колку толку знаеш што да очекуваш и имаш некоја представа како да го постигнеш очекуваното.
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
47
Поени од реакции
1
другарче,

А море алтруистче низаедно!!!
Не знам дали да ти се налутам или да те подучувам?
Што се` напишав, а ти повторно го дрвиш за бизнис план. :lud:

Ај фати се за работа!!! Отвори си фирмичка по тоа што го имаш прочитано и терај така. Откако ќе пропаднеш или подобро пред да пропаднеш, пробај го начинот кој ја го опишав.

Кога ќе успееш, ако си чесен и доблесен, ќе фрлиш некоја паричка, како донација за форумов, заради чколијата која ти ја дадов, важи?

Тоа што ти го дрвиш важи за општества во кои владее (колку-толку) слободна пазарна економија и правна држава каде што вредните успеваат, а не шпекуланти, манипулатори, измамници и политички полтрони.
Никој тука не ја оспорува науката која лежи зад секој успешен бизнис. Само се укажува на бескорисноста нејзина во наши услови.

Сега како домашна сакам да одиш на google и да побараш термин „лажен капитализам“ (crony capitalism). Па ако си гладен за уште, тука сум. Само треба да прашаш.


П.С.
Ај пробај ја доблеста и батали го алтруизмот!!! Ќе се чувствуваш многу поубаво, односно само ако суштински и искрено се стремиш да бидеш добар (филозофско значење на зборот) човек. :wink:
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
ај веќе нема да го дрвам гледам дека погрешно сум сфатен. ај само да кажам дека ми е јасно кое срање е кај нас да почнеш бизнис поготово ако си партиски обоен, дека знам со какви се преваранти треба да се расправаш, јасно ми е дека во бизнисот нема алтруизам, секој си гледа за својот џеб, и убаво знам што е crapitalism, и се тоа не сум толку наивен верувај.

а патем што значи тоа „комплетирана печатница“? уште си у тој бизнис или баталено е?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
A be drugarce ne si pogresno svaten, nemoj da mislis ovde site vesla sisaat.
Nekoi se paftale so biznis planovi , koga vo MKD biznis znacese nesto necesno......i ne se pravat so Guglanje..:):):)!!!!
Ako dobro go razbiram ova Linx-ot , coekot dobro ti kazuva...vo Makedonija e komu ide rabotata.....neznaes deka antigravitacija e nevozmozna pa ke ja otkries, ako si studiral fizika...nikogas nema.....!!!!!
Zatoa se komicni ona bilbordite na edna od "Bankite na godinata" so DOBRO MI IDE i grncar nacrtan, a i vrapcite znaat deka grncarite vo Makedonija se tropa.(Ova bankata ima davano pari za kampanjata kolku za 50 mali kompanii nekoj kako tebe da startuva).
Ona so oldajmerite go izvlekov kako eden primer od eden kup koi gi imame analizirano......ima eden diletant koj lokalno raboti i nekolku sonuvaci vo taa oblast....inaki segata na strana, funkcionira toa......a funkcioniraat i mnogu poneobicni idei......koi ne se na nivo na Microsoft , ama moze da ti napravat nekoja para koga nemas nisto osven umot,znaenjeto,racete i 500 Evra :):):)!!!!
Da ne zaboravam ti treba i normalna drzava..................
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Tocno e toa deka drzavata ne dava "isti" uslovi za site,dokolku sakaat barem malku cesno da startuvaat so nekoj biznis.Koga velam malku toa se veli barem da go plakaat danokot i socijalnite davacki.Vo najmala raka moze da vi se sluci eden "brankov zakon" i se da pojde po voda.Otvarash firma, vrabotuvash 5mina i izmisluvaat "buckov zakon" koj nema da vazi za tebe oti te "skinale s`kurca",ti ke si plakash normalno davacki a sekoj "nov" konkurent "davackite" ke si gi investira vo proizvodstvoto i ke te "akne od zemja" za edna do dve godini so ceni koj nikako nema da mozesh da gi postignesh.Samo nemo ke go posmatrash konkurentot komu ti mu gi plakash davackite za ironijata da bide pogolema.Apsurdni zakoni nosi ovaa drzava pa zatoa ne ni odi biznisot.Pazarnite inspektori sega ne zemaat mito kako porano,sega imaat "najnov trend" koj e postrashen.Otvoraat kafana ili nekoj drug "profitabilen" biznis na ime od nivnata 80 godishna baba i voopshto ne odat da proverat dali kafanata izdava fiskalni smetki.Normalno so DDV-to ke si platat vraboteni koj nema da bidat provereni od "kolegata" dali se vraboteni na crno ili na belo.So razlikata na parite specaleni so golem trud i "cesno" od "kafeanata na baba" si kupuvash "tvrdi" investicii od dukani do zemjishte.Pojak biznis nema od toa da si obicen "pishliv" pazaren inspektor.A "kafeanata na baba" da vi nosi profit.Toa e problemot kaj nas so biznis korelaciite i so zakonite za predpriemnishtvo.Sekogash ke se najde nekoj shto ke izmisli moronski "brankov" ili "nekakov" zakon,ili pak ke se otvoraat firmi od tipot na "Babinata kafeana",koj stalno ke nosat profit za poedinci od vladeackite strukturi pred ocite na site "umni glavi" koj gi ima "so takvoto da gi rinesh" niz Makedonija.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
а најстрашното у овие приказни е дека инспекторот ја отворил кафаната ортачки со некој голем полицаец, еден од двајцата има кум судија и сите се у иста партија. јасно ми е се тоа, ама ако се решиш да почнеш бизнис у мојата фамозна пазарна анализа влегуваат и такви работи да знаеш кој ти е конкуренција и да размислиш како/дали да се „бориш“ против нив
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Znaci nemoj da otvorash biznis dodeka ne obezbedish "solidni" garancii od "vujko vladika",shto e glaven "shtos" vo celata rabota.Treba na vreme da bidesh izvesten koga ke sheta inspekcija,za da zatvorish privremeno.Treba da znaesh koga vladata nema da bara nikakvi dokumenti za rabota(kako sega pred izbori),treba da imash obezbedeno lice za kontakt so ispektorot dokolku slucajno ti napravi prijava pred da go predade zapisnikot.Treba da bidesh podgotven na site "cuda nevideni" shto mozat inspektorite da gi izmislat dokolku se prateni da te kaznat.Eve primer:ako prodavash sjaj treba da imash topla voda za mienje na racete zatoa shto na sledniot kupuvac na fanta mora da mu ja zavrshish prodazbata so "cisti" race,a za toa vreme pileshkite kopani ke se prodavaat na zemja otkako prodavacot na kvantashki dobro si go "odmil shupakot" so ladna voda i so racete koj ke ti gi "premerat" kopanite.Apsurdno neli?Poentata e vo toa shto sanitarniot inspektor voopshto ne znae deka tamu nekoj na kvantashki neshto prodaval.Za tebe znae deka ja nemash "babinata kafeana" ili nekoj drug objekt za koj predhodno si pravel "domashen esap" koj nikogash nema da izleze na pazar so vakvi "vladi" i so vakov inspektorat kako dosegashnite.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom