Предприемаштво

Член од
25 септември 2005
Мислења
4
Поени од реакции
0
Bese prasanje : дали мислите дека е паметно да се инвестира во приватен бизнис?

Pa normalno e deka treba da se investira vo mal biznis - seuste li mislite deka vazi onaa socijalistickoto ( komunistickoto ) - "drzavata ke mi najde rabota - ke imam dobra plata i ke rabotam bez gajle 30-40 godini do penzija". :bal: :zid:

E pa umrea tie vreminja a drzavata ni najmalku ne ja boli .... dali ke imas rabota ili ne. A toa kakov biznis ke razivas - beri pamet.

So 3000-4000 eur moze nesto startno - entuzijasticko - primer trafika na dobro mesto pa potoa prodavnica i taka natamu - poznavam dosta lugje sot na vakov nacin pocnale.

A za ostanatite - neli gledate deka covekot bara ideja da pocne nesto a ne filozofiranje i mlatenje prazna slama - ili seuste vazi onaa - ako nekoe Makedonce pocne da izleguva od kazanot drugite sto se vnatre 'drzte go nedavajte'.

Idei -
Konkretni Idei -
Dobri Idei -
mu treba na covekot .
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
E pa Corba Makedonce sto mislis za proizvodstvo na komplet kratko jaze za besenje so jamka nalepena so epoxy-kvarcen pesok , da bide kako smirgla....so brava koja otkacuva na 5 kgr.video upatstvo + soodvetna muzika na DVD...hartija i penkalo gratis , za kratko vreme ke odat kako alva...duri i fransiza moze da ja bide.
Sto da kazam , ako Tobako kiosk i maalska piljara ostana ko nadezna alternativa .......toa e dobar proizvod da se demonstrira ocajnost , a da se ostane ziv , so malku izgreban vrat , za sizicka marama (spin-off biznis)!!!!
Mnogu pokulturno od frlanje pod voz, a daleku poevtino od isellenicka viza i avionska karta!!!!
 
Член од
25 септември 2005
Мислења
4
Поени од реакции
0
Vidi vaka - nemaat site luge sreka da tatko ili dedo im bile nekoj i nesto pa mu ostavile vo nasledstvo "nesto" malku pari.
Polno pocnale od "nula" pa stignale do nesto so cist ili skoro cist biznis - kako - na razni nacini.
Ne e rabota za ocajuvanje iako kaj nas sostojbata ne e nimalku rozova. Ednostavnj gledam deka yin yang saka ili razmisluva da zapocne nekakov biznis - najverojatno vo ramki na negovi moznosti.
Sto trebase nie spored prokletstvoto da mu ponudime kratko jaze i slobodna granka :roll: :P
Ednostavno ako imame nekoja ideja za biznis ( a nesme tolku glupi ) da ja spodelime ovde na ovoj forum pa mozebi nekoj ke vidi fajde od nea.
Neli bi bilo podobro da isturkame nekogo od kazanot so gomna otkolku da go vleceme vnatre. :evil: :twisted:

Idei -
Konkretni Idei -
Dobri Idei -
mu treba na covekot .
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
47
Поени од реакции
1
другарче напиша:
ај веќе нема да го дрвам гледам дека погрешно сум сфатен. ај само да кажам дека ми е јасно кое срање е кај нас да почнеш бизнис поготово ако си партиски обоен, дека знам со какви се преваранти треба да се расправаш, јасно ми е дека во бизнисот нема алтруизам, секој си гледа за својот џеб, и убаво знам што е crapitalism, и се тоа не сум толку наивен верувај.

а патем што значи тоа „комплетирана печатница“? уште си у тој бизнис или баталено е?
другарче,
Со помисла дека бизнисот е сурова борба на немилосрдни месождери само докажуваш дека не си разбран погрешно туку си разбран таман како што треба.
Во бизнисот постои алтруизам, понекогаш и доблест, но ако сериозно и суштински го имаш сфатено алтруизмот, како филозофија, тогаш ќе разбереше за што зборувам.
Ќе ти повторам дека никој не ја оспорува потребата од бизнис план во која било деловна активност. Ти се оспорува само начинот на кој сметаш дека кај нас треба да се направи тој план. Бизнисот кај нас има толку варијабли што повеќе личи на импровизација отколку добро смислена стратегија. Доколку не си спремен да импровизираш, брзо да реагираш, па макар половично, НЕ ВЛЕГУВАЈ ВО БИЗНИС!!!
Само производството дозволува некој ред да се има во работењето, но и тука си постојат одредени фактори за...

Инаку, комплетирана печатница е кога се има можност од дизајн до готов производ да се изработи на едно место и ДА сеуште постои само што е „конзервирана“ за подобри денови, односно ја чувам за еден друг мој проект покрај можноста повторно да ја активирам доколку се укаже можност за профитабилно работење. Патем, советот кој го имав дадено од ДОБЛЕСНИ причини го користам и за себе па сега влегувам во друг проект кој опфаќа производство за поширока потрошувачка. Прозводство на стока за широка потрошувачка кај нас е можеби најсигурниот начин за несметан успех. Ова ти е уште еден податок кој тешко ќе ти го кажат на друго место, особено нема да ти го кажат оние наши микро-макро економисти, мудрите ни учени глави кои многу се грижат за нашиот економски просперитет, а ништо не прават за да ги подобрат состојбите. :wink:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
kako toa nisto ne pravat tie mudri i uceni glavi ......odat be okolu prvi da si ja zemat platata...mal napor li e toa ??????
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
E pa Corba Makedonce напиша:
Vidi vaka - nemaat site luge sreka da tatko ili dedo im bile nekoj i nesto pa mu ostavile vo nasledstvo "nesto" malku pari.
Polno pocnale od "nula" pa stignale do nesto so cist ili skoro cist biznis - kako - na razni nacini.

E pa Corba Makedonce....... site sto pocnale od nula na taa nula i ostanale, osven onie na koi postarot ne im donel pusulce deka vujce od Amerika im ostavil nekoj "sitnez".
Ni Dalavera be ne mozes da bides bez koreni!!!!!
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
47
Поени од реакции
1
concrete напиша:
kako toa nisto ne pravat tie mudri i uceni glavi ......odat be okolu prvi da si ja zemat platata...mal napor li e toa ??????
Бетончо,
Не еднаш сум чул муабет од нашите микро-макро експерти за и околу приватната иницијатива ама само муабет.
Не е дека не се знае како да се создадат услови за фер плеј (правна држава) но со општество во кое постои скоро директна, додуше преќутна, форма на кочење на поединецот во потрага по сопствената среќа преку одредени законски, но и институционални пречки (немањето слободна пазарна економија) не може, а по се изгледа дека не се сака работите да тргнат на добро.
Постојат одредени реформски закони кои се веќе донесени кои треба да го олеснат работењето на поединецот тие сепак треба да го видат светлото на денот, односно да профункционираат.
Најголем проблем е тоа што го напуштивме колективистичкиот редистрибутивен концепт на уредување на општество ама некои навики (болести) тешко се губат. Да не спомнам дека намалување на моќта на власта е прв услов кој треба да се исполни за да се спроведат услови за поволно економско работење, а кој тоа ќе ја намали моќта на власта, а?
Друга зафркната работа е тоа што не се само политикантите и нивните стручњаци проблемот. Можеби се тие помалиот проблем. Поголемиот ни проблем е во тоа што голем дел од народот некако не му е грижа дали е вака или онака ама затоа пак е жестоко против својата положба, но и состојбата во која живее. Некако не се сака, од мнозинството, да се прават реални раформи. Ем сакаат просперитетно општество ама да не бидат тие кои тоа ќе го спроведуваат.
При отстапување на колективистичкиот принцип ние како општество влеговме во принципот на уредување кое се раководи по принципите на индивидуалните вредности. Какво било мешање на овие две крајно спротивставени принципи доведува до... Гледаш и самиот, нели?
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
lynx напиша:
Прозводство на стока за широка потрошувачка кај нас е можеби најсигурниот начин за несметан успех. Ова ти е уште еден податок кој тешко ќе ти го кажат на друго место, особено нема да ти го кажат оние наши микро-макро економисти, мудрите ни учени глави кои многу се грижат за нашиот економски просперитет, а ништо не прават за да ги подобрат состојбите.
Некако не ми држи вода ова, дај разубеди ме :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Lynx, kako da kazam..so nekoi tvoi stavovi se slagam , so nekoi ne.
Generalno ne ja biva rabotata. A kako trgnalo epten nema da ja bide.
Mislam deka si vo pravo koga konstatiras deka vladata, upravata ,birokratijata tesko se otkazuva od stecenite prava. Baraat i novi kako pratenicite so beneficiraniot staz i morskite plati...koi ne se primerni na sostojbata na drzavata koi ja vodat vo nevrat....
Toj problem e neresiv, osven so kusa ili ne mnogu dolga programirana diktatura...., ako takvo nesto e voopsto mozno sega vo polozbata vo koja e dovedena Makedonija i opstata momentna politicka klima i posiroko vo svetot....
Mislam deka i tuka e gotova rabotata.
Edinstveno , ako dojde do golemi prereduvanja na politicki plan vo USA i Evropa na nivo na turbolenciite po prvata svetska vojna..... Sto , iako e paradoxalno, moze da se ocekuva do narednite Predsedatelski izbrori vo USA.Toa znaci deka treba da se ima tim pod parea za da moze da se vkluci promtno vo procesot....a moras da priznaes ne se Makedoncite timski narod.....
Navikite na narodot.... mislam deka takvoto vlijanie e minimalno.
Kade ima navika ima i odvika...(ima mnogu takvi primeri i nagore i nadole) problemot e vo nemanjeto nadez, nisto ne uspeva kako uspehot e stara vistina, a nego go nema....ni na horizont , ni zad horizont...
I mene me zainteresira kakva e toa vizija za stoka za siroka potrosuvacka koja bi se plasirala lokalno...eve golemo BRAVO od mene , ako nesto takvo zadvizis...se nadevam ne se gevreci i pereci ??????
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
47
Поени од реакции
1
Бетончо,
Генерално не ја бива работата, ДА!
На индивидуално ниво работите се подобри, всушност не сме поразлични многу од економски развиените држави. Разликата што постои, која е многу битна, е во тоа што кај нас не е потребно само бизнис сенс за да водиш бизнис, а можно е.
Проблемот е во тоа што ретко кој сака да се нафати на таа сложена форма на работење за да се постигне индивидуален успех.
Инаку мноштво индивидуални успеси во едно општество означува успех во генерална смисла, нели?

Кога само со глава мораш да буткаш ѕид тогаш подобро е да ставиш некаков шлем. Помага верувај во тоа. Патем, апатијата и депресијата со доза на психоза (масовна) не се предуслов за среќен живот. Непокорливоста беше наглавна карактеристика на македонецот. Кај ли има отидено. ЕХ, јеби га! Отиден е некаде, само да не е отиден во неврат.
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
47
Поени од реакции
1
другарче напиша:
lynx напиша:
Прозводство на стока за широка потрошувачка кај нас е можеби најсигурниот начин за несметан успех. Ова ти е уште еден податок кој тешко ќе ти го кажат на друго место, особено нема да ти го кажат оние наши микро-макро економисти, мудрите ни учени глави кои многу се грижат за нашиот економски просперитет, а ништо не прават за да ги подобрат состојбите.
Некако не ми држи вода ова, дај разубеди ме :)
Нормално дека нема да ти држи вода!!! Не правам буриња тука на форумов па да даваш проценки дали држат вода или не. :lud: :poos:

Ако од моето пишвање не си убеден (кому му е гајле) единствено ти останува на дело да го пробаш напишаното.
Всушност ќе те проколнам да бидеш приморан на дело да ги спроведиш моите пишувања. Отпосле пцуј ме додека се возиш во твојот луксузен автомобил како сум те заебал. Важи?
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Koj и да започнува мал бизнис од вас, треба да му е јасно дека првите неколку месеци треба да биде среќен доколку профитот му е на позитивна нула, или пак е во мала негатива.

Треба трпение, живци, напорна работа и верба во идејата. Ќе си дебатирате сами со себе "Што правам бе јас уствари, што се глупирам, идам само во зијан..."

Трпение, спасение...
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Сега ќе бидам како идиотче за некои од вас (пак) ама ајде....


Закони постојат, ама народот се плаши, се плаши да се бори за она за што има право. И да почувствува дека е обезправен, се плаши да го каже тоа јавно, се плаши да тужи. И да има можност да инвестира во нешто, се плаши од неуспех. И да види дека конкурентот затајува данок, често се плаши да пријави во даночна инспекција.


Некој од вас рече дека секоја навика има и одвика. Точно е тоа. Ама некако тешко се одвикнуваат луѓето. Тоа посебно повозрасните. Оние кои цел живот биле работници во социјалистичко уредување. Поголемиот процент од нив се скептици кон приватните бизниси... навикнати се да работат за некого, а не да работат за себе. Помладите ми изгледаат како поголеми оптимисти, иако не сите.... иако и тие, не ретко, наидуваат на отпор од повозрасните, кои се уште ги форсираат идеите за социјализам.. државна работа.

А ако се свртиме околу нас и повеќе од јасно е дека државните работни места се во премал процент во однос на приватните дејности.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Мистичен напиша:
Koj и да започнува мал бизнис од вас, треба да му е јасно дека првите неколку месеци треба да биде среќен доколку профитот му е на позитивна нула, или пак е во мала негатива.

Треба трпение, живци, напорна работа и верба во идејата. Ќе си дебатирате сами со себе "Што правам бе јас уствари, што се глупирам, идам само во зијан..."

Трпение, спасение...

Амин!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom