Предприемаштво

Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
"...Или може и се што напишав сите да го игнорираат и да чекаат да се вработат во државна фирма .... На пример самостојните производители на млеко. Наместо да се самоорганизираат и да ги здружат можностите ..."
Vo drzavna nema da moze, tamu primat kje imaat shipcite, a i taka treba da se namaluva drzavnata sluzba pod diktat od MMF i kompanija. A za ostanatite da se samoorganizaraat ima eden mal problem i go tangira nemanjeto sistem...

Pa da odgovoram na prasanjeto - ne e racionalno da "investiras" vo segasnava situacija vo Makedonija! Naprotiv, se granici so ludilo. Barem jas ne bi investiral. NISTO sem kriminal i proizveduvanje lagi ne moze da uspee na toa tlo.
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Katunec напиша:
"...Или може и се што напишав сите да го игнорираат и да чекаат да се вработат во државна фирма .... На пример самостојните производители на млеко. Наместо да се самоорганизираат и да ги здружат можностите ..."
Vo drzavna nema da moze, tamu primat kje imaat shipcite, a i taka treba da se namaluva drzavnata sluzba pod diktat od MMF i kompanija. A za ostanatite da se samoorganizaraat ima eden mal problem i go tangira nemanjeto sistem...

Pa da odgovoram na prasanjeto - ne e racionalno da "investiras" vo segasnava situacija vo Makedonija! Naprotiv, se granici so ludilo. Barem jas ne bi investiral. NISTO sem kriminal i proizveduvanje lagi ne moze da uspee na toa tlo.

И јас истото го кажав - дека е тешко да се вработиш во државна фирма. А ти ако не живееш во МКД од каде знаеш кого и колку вработуваат во државни фирми?

Не е во тоа што вработуваат Албанци туку нема толку државни фирми колку што Македонците сакаат некој друг да им го бере гајлето.

И кој ти кажал дека не е рационално да инвестираш во МКД? Си пробал? Или знаете само да врескате од таму за тоа како Албанците си помагаат едни со други и отвораат бизниси со помош од Албанците во странство.

Никој не ни е виновен... од главата страдаме.

Уеј оф топик ама ајде...
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Снешке, едно прашање до тебе: Си зела некогаш кредит за бизнис? Претпоставувам не. Бизнис планот за мали кредити воопшто не е потребен. За шесто и седмоцифрени суми е друга приказна.

Анализи на пазарот за започнување мал бизнис? Хехе, гледам дека некој потпрочитал по некоја страница од магазини за економија па одвај чекал тоа да го искористи во конверзација...оф ми текна, од невладина организација ти е знаењето...Значи, ајде да направиме анализа дали има во нашето маало тобако, бурекџилница, такси компанија, да ги анализираме навиките на потенцијалните "клиенти"...

Доста со филмањето. Не отвараш застапништво за Henkel & Schwarzkopf, па да правиш анализи колку е на пазарот присутен Procter & Gamble или Unilever, колку домаќинки од маалото перат со Ariel и колку од нив се спремни да го пробаат новиот Persil...
Дадов пример кој може да важи за сите дејности. Единствената анализа за мал бизнис е неопходна ако и само ако започнуваш бизнис кој не постоел кај нас. Можеш да анализираш со денови и да не изанализираш ништо. Успехот ќе зависи само од тоа колку тебе те бива (услугата) и доколку се работи за продажен објект - локацијата!

За канцеларијата... немора да имаш канцеларија со поглед на плоштад, поштеди ме... едноставно ти е потребно место каде што ќе дојдат клиентите. Ти се јавува клиент и ти вели: "Kај да се видиме, каде се наоѓате да поминеме", а ти му одговараш "Па би можеле да се чекаме на "Рекорд, јас ќе бидам во црна сукња, имам смеѓа коса..."! :))) Кој ќе ја плати пијачката, вечерата, ручекот, што и да е? Во денот ќе ти се јават 10 клиенти, а ти ќе ги закажуваш низ ГТЦ? И јас сакам таква канцеларија! :))

Високото образование? Се прашуваш ли зошто е толку мала бројката на високообразовани луѓе во Македонија? Денес, високото образование е привилегија на богатите.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
Мистичен напиша:
Анализи на пазарот за започнување мал бизнис? Хехе, гледам дека некој потпрочитал по некоја страница од магазини за економија па одвај чекал тоа да го искористи во конверзација...оф ми текна, од невладина организација ти е знаењето...Значи, ајде да направиме анализа дали има во нашето маало тобако, бурекџилница, такси компанија, да ги анализираме навиките на потенцијалните "клиенти"...

Доста со филмањето. Не отвараш застапништво за Henkel & Schwarzkopf, па да правиш анализи колку е на пазарот присутен Procter & Gamble или Unilever, колку домаќинки од маалото перат со Ariel и колку од нив се спремни да го пробаат новиот Persil...
Дадов пример кој може да важи за сите дејности. Единствената анализа за мал бизнис е неопходна ако и само ако започнуваш бизнис кој не постоел кај нас. Можеш да анализираш со денови и да не изанализираш ништо. Успехот ќе зависи само од тоа колку тебе те бива (услугата) и доколку се работи за продажен објект - локацијата!
Мистичен ти кога го отвори тобакото онака преку ноќ ти текна дека баш тобако ќе отвориш? за локација дали со пикадо маваше на картата па каде се погоди таму? Не заебавај дека не е потребна анализа на пазарот... е сега мал бизнис, мала анализа на пазар али ипак мора да знаеш кои фактори ќе влијаат на твојот бизнис.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
другарче напиша:
Мистичен напиша:
Анализи на пазарот за започнување мал бизнис? Хехе, гледам дека некој потпрочитал по некоја страница од магазини за економија па одвај чекал тоа да го искористи во конверзација...оф ми текна, од невладина организација ти е знаењето...Значи, ајде да направиме анализа дали има во нашето маало тобако, бурекџилница, такси компанија, да ги анализираме навиките на потенцијалните "клиенти"...

Доста со филмањето. Не отвараш застапништво за Henkel & Schwarzkopf, па да правиш анализи колку е на пазарот присутен Procter & Gamble или Unilever, колку домаќинки од маалото перат со Ariel и колку од нив се спремни да го пробаат новиот Persil...
Дадов пример кој може да важи за сите дејности. Единствената анализа за мал бизнис е неопходна ако и само ако започнуваш бизнис кој не постоел кај нас. Можеш да анализираш со денови и да не изанализираш ништо. Успехот ќе зависи само од тоа колку тебе те бива (услугата) и доколку се работи за продажен објект - локацијата!
Мистичен ти кога го отвори тобакото онака преку ноќ ти текна дека баш тобако ќе отвориш? за локација дали со пикадо маваше на картата па каде се погоди таму? Не заебавај дека не е потребна анализа на пазарот... е сега мал бизнис, мала анализа на пазар али ипак мора да знаеш кои фактори ќе влијаат на твојот бизнис.


другарче напиша:
Мистичен ти кога го отвори тобакото онака преку ноќ ти текна дека баш тобако ќе отвориш?
Да, буквално преку ноќ (ден беше всушност).

другарче напиша:
за локација дали со пикадо маваше на картата па каде се погоди таму?
Не. И ретардиран ќе ти рече дека таа локација е златен рудник. Имав шанса, брзо реагирав и ја искористив. Вие продолжете си со анализите...


П.С. Не те заебавам. Стварно.
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
Мистичен напиша:
другарче напиша:
Мистичен ти кога го отвори тобакото онака преку ноќ ти текна дека баш тобако ќе отвориш?
Да, буквално преку ноќ (ден беше всушност).

другарче напиша:
за локација дали со пикадо маваше на картата па каде се погоди таму?
Не. И ретардиран ќе ти рече дека таа локација е златен рудник. Имав шанса, брзо реагирав и ја искористив. Вие продолжете си со анализите...

П.С. Не те заебавам. Стварно.
Значи за тебе фактот што си знаел дека местото златен рудник не е претходна анализа на пазарот? А и дали сакаш да кажеш дека ако сака некој да почне со мал бизнис единствен начин е да чека да налета на својот златен рудник?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Sto ste bre zapnale da se nadmudruvate.
Ima kup knigi napisano za malo pretpriemastvo,eden milion razni gurui prodavaat pamet na taa tema...,cela surija NVO krcmat i perat pari vo toa ime,pa sepak celata rabota na krajot se sveduva na procuenata SLEEVE metoda ili sto bi rekle na obicen Makedonski : od rakav!!!!!!
Ako se izdvojat bankarskite experti koi za "audit"(A? he,he!!!) na biznis planot ke vi zemat 20% od kreditot odmnapred i vo kes...se drugo vo Makedonija e luk i voda.
Maloto stopanstvo i samovrabotuvanjeto( osven kako prosjak i mijac na sofersajbni po raskrsnici, ) ne se korov za da rastat bez nikakva nega , tuku bas sprotivno, ko orhidea se i toa vo bukvalen smisol, mozat da postojat samo ako postoi simbioza so golemoto steblo na gooolemoto stopanstvo.
A so 400.000 nevraboteni tesko se manevrira , moze i ima nacini , ama so vlada,vladeteli, ministri itd. koi eventualno , zaradi suplivosta, se upotreblivi samo kako bovi za ograduvanje na "plazata" toa e skoro neizvodlivo.
Toa znaci ne i POTPOLNO neizvodlivo.....nekoj spomna kinezi..e eden takov Kinez mi rece skoro na mojata rezignirana konstatacija deka sum baksuz: pa sto, spakuvaj go vo ubava ambalaza i pocni da prodavas baksuz. Na mnogumina po svetot na koi epten dobro im odi , sekogas im treba baksuz vo malo pakuvanje, da im go drzi stravot deka nesto vo toa idealnoto, moze da trgne naopaku !!!!!
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Мистичен напиша:
Снешке, едно прашање до тебе: Си зела некогаш кредит за бизнис? Претпоставувам не. Бизнис планот за мали кредити воопшто не е потребен. За шесто и седмоцифрени суми е друга приказна.

Анализи на пазарот за започнување мал бизнис? Хехе, гледам дека некој потпрочитал по некоја страница од магазини за економија па одвај чекал тоа да го искористи во конверзација...оф ми текна, од невладина организација ти е знаењето...Значи, ајде да направиме анализа дали има во нашето маало тобако, бурекџилница, такси компанија, да ги анализираме навиките на потенцијалните "клиенти"...

Доста со филмањето. Не отвараш застапништво за Henkel & Schwarzkopf, па да правиш анализи колку е на пазарот присутен Procter & Gamble или Unilever, колку домаќинки од маалото перат со Ariel и колку од нив се спремни да го пробаат новиот Persil...
Дадов пример кој може да важи за сите дејности. Единствената анализа за мал бизнис е неопходна ако и само ако започнуваш бизнис кој не постоел кај нас. Можеш да анализираш со денови и да не изанализираш ништо. Успехот ќе зависи само од тоа колку тебе те бива (услугата) и доколку се работи за продажен објект - локацијата!

За канцеларијата... немора да имаш канцеларија со поглед на плоштад, поштеди ме... едноставно ти е потребно место каде што ќе дојдат клиентите. Ти се јавува клиент и ти вели: "Kај да се видиме, каде се наоѓате да поминеме", а ти му одговараш "Па би можеле да се чекаме на "Рекорд, јас ќе бидам во црна сукња, имам смеѓа коса..."! :))) Кој ќе ја плати пијачката, вечерата, ручекот, што и да е? Во денот ќе ти се јават 10 клиенти, а ти ќе ги закажуваш низ ГТЦ? И јас сакам таква канцеларија! :))

Високото образование? Се прашуваш ли зошто е толку мала бројката на високообразовани луѓе во Македонија? Денес, високото образование е привилегија на богатите.

Ти како прво многу си земаш слобода. Немаш право да објавуваш податоци за членови ако не ти дале дозвола. (ако не се сетиш за што зборувам ке те подсетам лично) Сакаш да ти закачам една тужба? Прво до тебе како поединец, после до кајгана како медиум за кого работиш?


Што се однесува до другото. Не сум член на никаква НВО тоа беше кажано како пример како да се стекне со знаење оној кој сака да се стекне со знаење. Ама Македонците се плашат од нови работи. Сумничави се и со резерва кон се и кон НВО и кон приватни бизниси.

А тоа дека сега само богатите завршуваат високо школо.. немој ти се молам. И пред да станеме самостојни толкав беше процентот на високообразовани. И кој беше виновен тогаш? .... Аааа да.. ми текна... мора да беше КПЈ (впрочем со такво тврдење настапи еден на политика.

Секогаш друг им е крив на Македонците.

Никогаш они сами не се криви.

Со најдобра намера го поставив топикот за да биде поттик за некого. А ти ја поткопуваш идејата. Што е полошо и си сопственик на приватен бизнис. Од кои побуди се противиш на предприемаштвото? Се плашиш од конкуренција? Се плашиш од тоа дека неко можеби има попаметни идеи од тебе.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
yin yang напиша:
Мистичен напиша:
Снешке, едно прашање до тебе: Си зела некогаш кредит за бизнис? Претпоставувам не. Бизнис планот за мали кредити воопшто не е потребен. За шесто и седмоцифрени суми е друга приказна.

Анализи на пазарот за започнување мал бизнис? Хехе, гледам дека некој потпрочитал по некоја страница од магазини за економија па одвај чекал тоа да го искористи во конверзација...оф ми текна, од невладина организација ти е знаењето...Значи, ајде да направиме анализа дали има во нашето маало тобако, бурекџилница, такси компанија, да ги анализираме навиките на потенцијалните "клиенти"...

Доста со филмањето. Не отвараш застапништво за Henkel & Schwarzkopf, па да правиш анализи колку е на пазарот присутен Procter & Gamble или Unilever, колку домаќинки од маалото перат со Ariel и колку од нив се спремни да го пробаат новиот Persil...
Дадов пример кој може да важи за сите дејности. Единствената анализа за мал бизнис е неопходна ако и само ако започнуваш бизнис кој не постоел кај нас. Можеш да анализираш со денови и да не изанализираш ништо. Успехот ќе зависи само од тоа колку тебе те бива (услугата) и доколку се работи за продажен објект - локацијата!

За канцеларијата... немора да имаш канцеларија со поглед на плоштад, поштеди ме... едноставно ти е потребно место каде што ќе дојдат клиентите. Ти се јавува клиент и ти вели: "Kај да се видиме, каде се наоѓате да поминеме", а ти му одговараш "Па би можеле да се чекаме на "Рекорд, јас ќе бидам во црна сукња, имам смеѓа коса..."! :))) Кој ќе ја плати пијачката, вечерата, ручекот, што и да е? Во денот ќе ти се јават 10 клиенти, а ти ќе ги закажуваш низ ГТЦ? И јас сакам таква канцеларија! :))

Високото образование? Се прашуваш ли зошто е толку мала бројката на високообразовани луѓе во Македонија? Денес, високото образование е привилегија на богатите.

Ти како прво многу си земаш слобода. Немаш право да објавуваш податоци за членови ако не ти дале дозвола. (ако не се сетиш за што зборувам ке те подсетам лично) Сакаш да ти закачам една тужба? Прво до тебе како поединец, после до кајгана како медиум за кого работиш?


Што се однесува до другото. Не сум член на никаква НВО тоа беше кажано како пример како да се стекне со знаење оној кој сака да се стекне со знаење. Ама Македонците се плашат од нови работи. Сумничави се и со резерва кон се и кон НВО и кон приватни бизниси.

А тоа дека сега само богатите завршуваат високо школо.. немој ти се молам. И пред да станеме самостојни толкав беше процентот на високообразовани. И кој беше виновен тогаш? .... Аааа да.. ми текна... мора да беше КПЈ (впрочем со такво тврдење настапи еден на политика.

Секогаш друг им е крив на Македонците.

Никогаш они сами не се криви.

Со најдобра намера го поставив топикот за да биде поттик за некого. А ти ја поткопуваш идејата. Што е полошо и си сопственик на приватен бизнис. Од кои побуди се противиш на предприемаштвото? Се плашиш од конкуренција? Се плашиш од тоа дека неко можеби има попаметни идеи од тебе.


yin yang напиша:
Ти како прво многу си земаш слобода. Немаш право да објавуваш податоци за членови ако не ти дале дозвола. (ако не се сетиш за што зборувам ке те подсетам лично) Сакаш да ти закачам една тужба? Прво до тебе како поединец, после до кајгана како медиум за кого работиш?
Дај не биди смешна. Какво објавување податоци, какви бакрачи? Е-маилот кој го оставаш кога се зачленуваш е достапен на увид за сите членови и ти стои во профилот како начин на кој може да те контактира кој и да сака. А доколку се викаш така како што ти е и јузерот на мејлот, твој проблем. Посочи ми каде е објавено твоето име и презиме, адреса на живеење или ИП адреса?
Како сопственик на медиумов, повеќе од кристално јасни ми се законските правила за објавување на податоци. Поштеди ме. И да. Баш би сакал да ми закачиш тужба. Кое би било обвинението само ме интересира? Еве, веќе го гледам писулчето: "Мојот е-маил го оставив на форум при зачленување и е достапен за сите, но се викам исто како и мејлот! Затворете го Мистичен! Го изговори името, проклетник!"
Колку да се пролае само, типично НВО однесување!
yin yang напиша:
А тоа дека сега само богатите завршуваат високо школо.. немој ти се молам. И пред да станеме самостојни толкав беше процентот на високообразовани. И кој беше виновен тогаш? .... Аааа да.. ми текна... мора да беше КПЈ (впрочем со такво тврдење настапи еден на политика.
Да, секако. Интелегентните деца чии што двајца родители се стечајни работници (половина од популацијата во државава), кои што имаат желба да го продолжат образованието на некој од факултетите и кои што буквално крпат од денес за утре за да не рикнат за јадење, според тебе можат да си дозволат да ја платат партиципацијата и другите додатни трошоци за 4 години високо образование? Без коментар, погледни ја реалноста околу тебе.

yin yang напиша:
Со најдобра намера го поставив топикот за да биде поттик за некого. А ти ја поткопуваш идејата. Што е полошо и си сопственик на приватен бизнис.
Со најдобра намера и укажав на некои работи бидејќи знам како функционираат.
yin yang напиша:
Од кои побуди се противиш на предприемаштвото? Се плашиш од конкуренција?
Од што заклучи дека се противам на претприемаштвото? Напротив, силно го поддржувам, но несакам некој како тебе кој нема никакво искуство, освен чат-пат прочитаната стручна литература и статии од магазини за економија да дава лажна претстава на оние кои би започнале бизнис за тоа како функционираат работите.
yin yang напиша:
Се плашиш од тоа дека неко можеби има попаметни идеи од тебе.
Ги наполнив гаќите искрено да ти кажам, хронична дијареа добив. Еве моментално бркам врски да добијам број од бајачки да ми пребајат од уплав...

Ете ти идеја и за нов бизнис
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Мистичен напиша:
Дај не биди смешна. Какво објавување податоци, какви бакрачи? Е-маилот кој го оставаш кога се зачленуваш е достапен на увид за сите членови и ти стои во профилот како начин на кој може да те контактира кој и да сака.


Колку да се пролае само, типично НВО однесување!



Да, секако. Интелегентните деца чии што двајца родители се стечајни работници (половина од популацијата во државава), кои што имаат желба да го продолжат образованието на некој од факултетите и кои што буквално крпат од денес за утре за да не рикнат за јадење, според тебе можат да си дозволат да ја платат партиципацијата и другите додатни трошоци за 4 години високо образование? Без коментар, погледни ја реалноста околу тебе.


Со најдобра намера и укажав на некои работи бидејќи знам како функционираат.

Од што заклучи дека се противам на претприемаштвото? Напротив, силно го поддржувам, но несакам некој како тебе кој нема никакво искуство, освен чат-пат прочитаната стручна литература и статии од магазини за економија да дава лажна претстава на оние кои би започнале бизнис за тоа како функционираат работите.

Е маилот не е достапен за сите членови. Кликнав на профил и не стои таму ЈАВНО објавена емаил адресата. И при зачленувањето никаде не стои дека емаил адресата со која ке се регистрирам ке биде јавна.


Ако си ја бранам приватноста тогаш да... мора да сум член на НВО.


Не сум видела досега некој да не се запишал на факултет поради недостаток на средства. Има бесплатни квоти за оние кои имаат висок просек од средно и висок просек од приемните. Ама ти тоа го знаеш.


Од каде знаеш те молам од каде е моето искуство? Да не случајно живееш со мене.. или не.. веројатно веќе направи „мали истражувања“ да видиш која сум и од каде сум.. Таков е изгледа принципот на функционирање на овој медиум (т.е. твој принцип).
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ај да те упатам уште еднаш. Гледам дека слабо стоиш со перцепцијата. Во постовите кои ги пишуваме стои ли едно квадратче "е-маил?" Доле, лево, веднаш до "профил" и "ЛП"?
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
SnAshke daj olabavi malku. :D Da bidam iskren, ni trebas na site tuka, pa isrekno ti blagodaram sto dojde! NAVISTINA, krajno seriozen sum koga go velam toa. Nekogas zapadjame vo odredeni razmisli i nasoki, pa dobro ni doagja "reality check" od tovj tip.

A deka treba narodov da prezivee vo Makedonija - treba! Vo toa e i shotsot - kako?! Za bilo kakov biznis od nad nekollu iljadi evra vlasta te namirisuva i togas vladeat drugi "pravila". Provereno. Takoe e sistemot sto go vovedoa tie sto gi apstrahiras od muabetot t.e. vrhuskata na SDSM i nivnite sojuznici. Sistemot e so eden zbor - kontroliran haos a ekonomijata e vo kolaps! Ova na Misicen so tobakoto e eden nacin da se prezivee. No od 50% nevraboteni, ekonomijata tesko da moze da gi apsorbira nivnite "biznisi" - ednostavno e premala i politicki preoptovarena.

I kazi nekoja ideja, eve mene me interesira, moze na nekoj i da mu pomognes tuka, no kje te moalm samo da ne e "pie in the sky"!

Sidenote: mozda ne si clen na NVO, no spored prikazanoto razmisli dali ne treba da bides! Od iskustvo ti kazuvam deka lugje kako tebe vireat vo takvi sredini!

Prasaj ako nesto te interesira.


P.S. Makedoncite se NAJMNOGU krivi za svojata sudbina! Ne deka opkruzuvanjeto e lesno i deka borbata e ednakva. Naprotiv.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ајде барем на оваа тема да не внесуваме политикантство.

Секој кој има искуство и идеи може да ги сподели тука.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ajde Misticen vo pravo si:
-moze li nekoj da naredi ovde 10 biznisi za koi treba investicija od cca 5.000-15.000 Evra, a da bidat sustainable biznisi, a ne priguseni oscilacii so strmo opaganje kon nula.
-da ne se od kategorija: organiziranje sveceni ruceci, vencavki,cuvanje stari lica ,marketing i propaganda itn.itn. tuku za nesto sto se prodava za tvrda para.
-znaci nesto sto supstituira uvoz ili e eventualno izvozlivo nadvor.
-maksimalno da se bazira na domasna rabotna sila,znaenje i da ne e energetska lamja.

Predlog br.1:
Rekonstruiranje na oldajmer avtomobili
2-5 vraboteni , moznost za zarabotka vo bruto 7-8.000 Evra po vraboten + 1.000 do 5.000 profit.
Predlog br.2:
recikliranje na otpaden stiropor i izrabotka na fasadni i fazonski gradezni elementi , moznost za zarabotka vo bruto 4.000-5.000 Evra po vraboten + 2.000 do 3.000 profit.
Predlog br.3:
...........aj da vidam nekoj drug...pa posle ke prodolzime!!!!!!
 

yin yang

Who, me?
Член од
24 април 2005
Мислења
1.621
Поени од реакции
32
Мистичен напиша:
Ај да те упатам уште еднаш. Гледам дека слабо стоиш со перцепцијата. Во постовите кои ги пишуваме стои ли едно квадратче "е-маил?" Доле, лево, веднаш до "профил" и "ЛП"?


Кај мене стои профил и лп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom