Предприемаштво

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
He,he, Misticen me nasmea....ke si zboris taka sam so sebe, ke si zboris i na krajot ke ti se prosvetli i ke otides po viza :):):)!!!

Lynx vo pravo si ,no ako mozes da najdes nekakov slem i niv gi nema...gi utepaa tie sto gi pravea, uvoznite se mnogu skapi......
jasna mi e poentata, no po mene.....problemot e sto bioloski , a statisticki e potvrdeno dali, 5% se ragaat vo edna populacija so takvi pretpriemacki kapaciteti genetski vgradeni ...drugite se ovci .., a poznato e , niv im treba ovcar!!!
Tragedijata e koga se od sortata FYR-ovci......ne e poznato deka poslednive 2000 i kusur godini se rodil FYR-ovcar...pa koj volk stigne ,calabrcnuva od stadoto po malku mevce:):):)!!!!
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
concrete напиша:
He,he, Misticen me nasmea....ke si zboris taka sam so sebe, ke si zboris i na krajot ke ti se prosvetli i ke otides po viza :):):)!!!
Jaс си зборев така сам со себе па ми се просветли. И сеуште сум тука, виза имам само грчка, мулти, колку да киднам на некој ден до Солун на релаксација.

Ама, не заборавај дека не е само до зборењето, ти набројав и други фактори таму! :)
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
lynx напиша:
Нормално дека нема да ти држи вода!!! Не правам буриња тука на форумов па да даваш проценки дали држат вода или не. :lud: :poos:

Ако од моето пишвање не си убеден (кому му е гајле) единствено ти останува на дело да го пробаш напишаното.
Всушност ќе те проколнам да бидеш приморан на дело да ги спроведиш моите пишувања. Отпосле пцуј ме додека се возиш во твојот луксузен автомобил како сум те заебал. Важи?
[сарказам]
Lynx мајсторе сезнаен, извини што мислев дека правиш ти буриња макар да се живо и диво што ти кажа ме асоцираше на тоа, се надевам ќе и простиш на мојата малодушнина која не е на ниво на твоите искази. знам дека не ти е гајле што јас мислам, што ми укажува на тоа дека си гарант у право, па сеа ја принтам странава, одам у банка зимам кредит со твојот текст како поткрепа за успех и почнувам одма да заработувам за луксузен автомобил. како благодарност откако ќе го купам мојот, бидејќи ќе имам пари на претек ќе ти земам и тебе еден али подобар од мојот ќе биде како знак на почит
[/сарказам]

Па што ти е на тебе бе човек, мислиш вака се води конверзација? Ако ти е толку тешко да ми одговориш на прашањето па игнорирај ме мајка му стара, не мора вакви непотребни коментари да даваш. ако ти е успеало на тебе со производство на стока за малопродажба алал нека ти е. на некои други (читај мене) не е успеало. зашто јас мислам дека не си у право е тоа што кај јас направив производ кој почна да се троши, у меѓу време помина и турско и каурско што е контрола, тргна малку работата и почна (нелојална) конкуренција. мала инвестиција е, и многу други кога го увидоа тоа зедоа да работат исто, а и си ги најдоа инспекторите пријатели за да дознаат што и како уствари се работи кај мене. кај конкурентите турско и каурско низ фирмата не минуваше, се знае дека кај нив е се во ред. и така работата иако тече по малку не е тоа тоа, едвај трошоците се покриваат али барем дечките шо работат зимаат по некоја пара. еве за на крај и мене ми е гајле ако нешто ти значи ова напишаново
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
47
Поени од реакции
1
[сарказам]
Lynx мајсторе сезнаен, ...
... одам у банка зимам кредит со твојот текст како поткрепа за успех и почнувам одма да заработувам за луксузен автомобил. како благодарност откако ќе го купам мојот, бидејќи ќе имам пари на претек ќе ти земам и тебе еден али подобар од мојот ќе биде како знак на почит
[/сарказам]
Да бе, ќе ја праиш онаа македонската со козите. Ќе си купиш скапано фиќо, за мене да ми дадеш раскантан стокец. :evil: Што е? Мислиш не те знам? :poos:
Инаку онаа прва реченица ја погоди (барем нешто да погодиш) и бидејки си во апсолутно право со напишаното ќе го сфатам како комплимент и понизно ќе ти се заблагодарам иако не заслужуваш баш нешто посебно. :poos: :baeh:


Па што ти е на тебе бе човек, мислиш вака се води конверзација? Ако ти е толку тешко да ми одговориш на прашањето па игнорирај ме мајка му стара, не мора вакви непотребни коментари да даваш. ако ти е успеало на тебе со производство на стока за малопродажба алал нека ти е. на некои други (читај мене) не е успеало. зашто јас мислам дека не си у право е тоа што кај јас направив производ кој почна да се троши, у меѓу време помина и турско и каурско што е контрола, тргна малку работата и почна (нелојална) конкуренција. мала инвестиција е, и многу други кога го увидоа тоа зедоа да работат исто, а и си ги најдоа инспекторите пријатели за да дознаат што и како уствари се работи кај мене. кај конкурентите турско и каурско низ фирмата не минуваше, се знае дека кај нив е се во ред. и така работата иако тече по малку не е тоа тоа, едвај трошоците се покриваат али барем дечките шо работат зимаат по некоја пара. еве за на крај и мене ми е гајле ако нешто ти значи ова напишаново
На сето ова укажав кога спомнав дека кај нас треба да се занимаваш и со други работи, а не само со бизнисот!!!
Да си дигнеше рачна на таа твоја суета можеби ќе разбереше и ќе проникнеше во значењето на напишаното од мене.
Нели, во бизнисот постои алтруизам, а понекогаш и доблест!!!
Што мислиш дека значи ова??? `бати суетата!!! :palka:

Ај на приватни пораки пиши што произведуваш па да ти кажам како да си ја подобриш состојбата/ продажбата.
Не грижи се!
Сето ова е врз доблесна основа бидејки јас не сум алтруист!!!
 
Член од
25 мај 2005
Мислења
47
Поени од реакции
1
concrete напиша:
He,he, Misticen me nasmea....ke si zboris taka sam so sebe, ke si zboris i na krajot ke ti se prosvetli i ke otides po viza :):):)!!!

Lynx vo pravo si ,no ako mozes da najdes nekakov slem i niv gi nema...gi utepaa tie sto gi pravea, uvoznite se mnogu skapi......
jasna mi e poentata, no po mene.....problemot e sto bioloski , a statisticki e potvrdeno dali, 5% se ragaat vo edna populacija so takvi pretpriemacki kapaciteti genetski vgradeni ...drugite se ovci .., a poznato e , niv im treba ovcar!!!
Tragedijata e koga se od sortata FYR-ovci......ne e poznato deka poslednive 2000 i kusur godini se rodil FYR-ovcar...pa koj volk stigne ,calabrcnuva od stadoto po malku mevce:):):)!!!!
Бетончо,
На крајот од краиштата ако веќе не можеш да најдеш шлем ЗЕМИ ТОКМАК па крши, ебаго. И така сме си токмаци, барем скоро сите. :zid:

Ептен си у грешка!!! Мајка македонска нема никогаш родено поголем овчар од мене, а камоли за овие 2000 години. :pijan:

Дали се сеќаваш на периодот на Анте Преваранте? Кога се дозволи приватна иницијатива како една од големите реформи на тоа време. Се сеќаваш колку приватници се појавија кај нас. Тогаш почнав и јас и можам да ти кажам дека се роди функционална пазарна економија скоро преку ноќ. Тогаш бев во жижата на нештата не само поради бизнис релациите и погодностите кои тие ги носат!!!

Е се`а, тоа што се` што вредеше се извитопери е друга песна веќе пеена на други теми. :cry:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
concrete напиша:
Eh, Misirkov , sekoj spored svoeto....nivo!!!!
Vo narednite nekolku godini site 747 sto imaat resurs ke otidat za tovarni magarinja. Ama ne gledam kade MKD moze da gricne od toa kolacot na prepravkite i osvezuvanjeto na opremata. Pa za 10 fluorescentni nalepnici i oprema nabavena vo "supermarket" , Mi18 i 24-tvorkite moraa vo Izrael (ili tie so dve kufercinja alat i lementi dojdoa v MKD?????)....nema mesto vo taa igra za nas...si ostanuvame na bogatunerite koi sakaat vo svojata garaza da imaat "nov" VW Kafer (vrie po parkinzi vo MKD), se vadi nekoja para , a pobaruvackata raste..exponencijalno :):):)!!!!
Ostanuvame , ako sakaat da rabotat so gubavci....tuka e nasata sansa, nie "pelcuvanite" mozebi moze da posreduvame :):):)!!!!!
Se se moze koga se saka! Ti zboram za eden neverojaten polet na fantasticna kompanija vo edna od 4te glavni industrii na svetot vekje godina i pol dena. Boeing zaraboti $35 milijardi samo poslednive 3 nedeli. Od tie, $1 milijardi kje mozeve da kjarime barem za delovi, a ne pak da im se ponudime za ekskluzivna izrabotka za evropski pazari - i toa se da bide nivno od produkciska oprema i sali i chuda! Ta sega i Rusite pravat zdelka so Boeing za B787 za $2.5 milijardi, iako tie do 2008 kje proizvedat svoi ruski patnicki avioni za Zapadnite pazari. Vidi:

http://yahoo.reuters.com/financeQuoteCompanyNewsArticle.jhtml?duid=mtfh00310_2005-12-27_06-25-06_l27275701_newsml

Koga kje mi tekne na edno dosta naivno momce so nick "Zloty380"..... Se chudese togas deka Airbus nema da ja isporaca svojata najgolema investicija A380, a izleze deka samo do sredinata na 2005 Airbus treba da plakja $100 milioni na Quantas kazna za neisporacanite avioni na vreme? Tie 100 milioni kje gi plakja medju drugoto i sirotinjata vo EU, a da ne zborime za drugite penali, Singapur, itn. ... Toa e edna od glavnite investicii od EU, nesto kako Feni sto bese za Makedonija, ima i drugi (A350, voeniot transporter, Eurofighter-ot).

A da ima nekoj da mu objasni na Buchko kako da vleze vo ofanziva za da vidime i nie del od ubavinata, pa mozhe i negovata inaku-poznata-po-glupost-shtimba kje primi del od realnosta?
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Софтвер за правење бизнис план:ProAlto Business Plan 2006
Удрете еден серч на www.isohunt.com за торенти од тој софтвер.
Бонбона од софтвер. Правење на планот преку визарди, еден куп книги за претприемаштво, бизнис план за проширување на постоечки бизниси. Едноставно ќе те натера да размислуваш поинаку во таа насока.
А за желбата да почнете сопствен мал бизнис, тука господ не може да ве натера. Едноставно потребна е храброст, желба и работливост. Прочитав многу песимистичи мислења кои може се издржани може не.
Јас велам само напред. Работа за млад работлив човек секогаш ќе ја биде. А идеи? Имаџинејшн.
www.kapital.com.mkпредпоследниот број на капитал има интересна статија за подигање на кредити од ПроКредит банката.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Carlito Brigante напиша:
www.kapital.com.mkпредпоследниот број на капитал има интересна статија за подигање на кредити од
Eh , moj Brigante sto e dobro da si mlad, naiven optimist. Tocno e deka mozebi, ovde onde ko pecurka ke nikne nekoj dobar primer....no nema trend, a dodeka nema trend nema nisto. Edna lastovica , dve i tri , ne pravat prolet.., iako poznavam mnogu dobri lastovici niz MKD...koga bi bil i arealot isto taka dobar,arno ama...
No i kaj takvite primeri sekogas zavrti ja zadnata korica i vidi koj ja napisal "recenzijata".
Sistematska rabota za stvaranje na klima , pogodni uslovi za vireenje na site vidivi delovni aktivnosti koi ke nosat pari, informacii okolu toa i postojana prisutnost tamu kade sto treba, sloboda na dvizenje i kontakti, obuka, toa treba , a go nema. Vistinski vizen rezim e sustinata bez koj nema nisto...no toa veke ne e spaga vo predpriemastvo:):)!!
I se poveke mi se cini deka celta e nekade na nekoja druga strana od onaa na koja mislime deka e.....
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
Бетончо, нема ништо наивно во тоа што водам фирма која има 6 „вработени”. Јас сум на самиот старт. 1 година се заебавам со тоа „приватен бизнис”. Тренд нема ама затоа има луѓе што знаат што сакаат во животот. Легнување и умирање is not an option.
Не можам да чекам да дојде Бранко или Љупчо да ми даде лепче. Запослување во државна фирма ја отфлив уште во времето на студиите иако имав можност. Ептен понижување ми е да играат јојо со мене на секои четири години.
И остануваат две опции:
- Да го земеш знаењето и искуството да си го напикаш в г`з или
- Да го испотиш тој г`з и да направиш нешто со себе
Може да пропаднеш, може не. Ќе знаеш ако се случи тоа.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Concrete ima pravo barem za liberalizacija na vizniot rezim odnosno negovo celosno ukinuvanje dokolku sakame site koj imame "muda" da rabotime privaten biznis neshto i da srabotime pa i da go prodademe.Vaka ni preostanuva nashiot talent da go troshime vo proizvodstvo na proizvodi od 1 evro koj nikako nema da bidat konkurentni na Kineskite proizvodi od 1 evro i nema da se prodavaat zatoa shto Kineskite se pravat vo "mega-serii" za koj nie sonuvame.
Site znaeme koj e najdobar vo Brisel na saemot za inovacii,no nikoj od toa ne gleda apsolutno nikakov "air" zatoa shto istiot proizvod koj dobil zlatna plaketa vo Brisel nema da moze da im se ponudi na site proizvoditeli vo EU od ednostavni pricini shto sopstvenikot ne moze da "mrdne" vo nekoja EU metropola za da go prezentira svojot proizvod osven na toj saem koj poleka go gubi znacenjeto i stanuva beskorisna manifestacija na inovaciite.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Kamo sreka Carlitino da si edna od uspesnite prikazni...6 vraboteni e golema odgovornost...BRAVO!!!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Carlito,vo pravo si vo celost.Samo,iskreno,ti cestitam za hrabrosta i odlucnosta,vo ovie nevreminja da pocnes sopstven biznis i da imas 6 vraboteni na dusa.Ne e mala rabota.
Sakam da kazam deka klimata vo Makedonija e losa za sopstven biznis poradi kamatite i danocite vo drzavata.Jas konkretno rabotam vo FK Belasica,klub bez sponzor,koj se izdrzuva od prodazba na fudbaleri.Muabetot mi bese toa deka nasekade vo svetot,onie koi vlozuvaat vo sportot se delumno(i toa vo golem del)oslobodeni od danoci(plakaat povlasteni danocni stapki,a u Makedonija te tretiraat kako kompanija.Drzavata davase 1000 eur mesecno,sega i tie ne gi dava:).A postoi zelba kaj rakovodstvoto da se gradi.Se so e izgradeno e izgradeno od donacii,osven reflektorite koi FK Belasica gi izgradi od sopstven budzet.
Da ne zabeguvam od temata,jas kako pravnik,ne se cuvstvuvam kadaren da pocnam sopstven biznis,bidejki cenam deka ne poseduvam menadzerski sposobnosti za takov biznis.Razmisluvav pred edno 2 god. da pocnam da odgleduvam pecurki-bukovki.Se rasprasav togas za kredit,ama kamatata mi izgledase premnogu visoka i se otkazav od taa namera.Zatoa se opredeliv da stanam advokat i momentalno polagam pravosuden ispit.
 

Carlito Brigante

Хаусмајстор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
844
Поени од реакции
8
strumics напиша:
Samo,iskreno,ti cestitam za hrabrosta i odlucnosta,vo ovie nevreminja da pocnes sopstven biznis i da imas 6 vraboteni na dusa.Ne e mala rabota.
concrete напиша:
Kamo sreka Carlitino da si edna od uspesnite prikazni...6 vraboteni e golema odgovornost...BRAVO!!!
Мојoт бизнис е далеку од успешна приказна во моментов. Вработените се ставени во наводници и со работа барем за двајца годинава ќе ги избришам наводниците. Работниот профил е таков да бара човечки ресурси. На душа сеуште не можам да ги носам. Уште на почеток им е кажано и знаат дека доколку нема работа(како што нема во зимските периоди) ќе седат дома или ќе работат нешто „са стране”. Никој не ги спречува да бараат постабилна работа.
Она што го кочи развојот не би го лоцирал најмногу во државава. Таа има само индиректен удел во тоа. Жално е тоа што во моментов нема никакви прописи за работа.Успешноста на техничките приеми се базира на блискост со инспекторот. Едноставно премногу импровизации на мало поле за работа. Значи, еснафот ни е крив.
Во моментов секој се занимава со сешто. Гледал како се прави и тој ќе го прави. Не постојат потребни квалификации, а што е уште пожално зборот ПРЕкфалификуваност е мисловна именка.
Замислете да одите на интервју во некоја фирма и да ви кажат „Не можеме да ве примиме на работа затоа што неможеме да си ги дозволиме вашите услуги”. Блиску до умот.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.660
Поени од реакции
21.694
Ауф тешка тематика бре. карлито свака част. Ама ова не едноставна работа и не знам од кај да почнам. Моментално има многу причини зошто да не се почне. Прво знаењата за ова поле кај нас тек уште продираат. Далеку сме од принципот на пазарна економија. За да имаш успешен бизнис приоритет е да си партиски врзан. Законите се наклонети кон олигархијата па ти колку сакаш биди креативен бирократтијата ќе те кочи невероватно. Второ многу луѓе отвораат бизнис многу наивно зошто сакаат и мислат дека ќе им тргне и се оставаат на тоа. Постои цела методологија бизнисот по правило почнува месеци ако не и години пред самото отворање на фирма. Има еден тон анализи што треба да се направат, стратешки определби план на дејствување плус каматните стапки се високи правните регулативи не се почитуваат... А во принцип голема грешка што се прави е следна. Ако си професионалец во некое поле да речеме градежништво и сакаш да отвориш фирма. Тоа што ти си добар инжинер никако не треба да биде дека де факто ти си добар бизнисмен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom