Предвремени избори!

S

Sagan

Гостин
Ваквата состојба во државата е резултат на немањето идеја и визија што понатаму со Македонија од страна на Груевски.

Во вакви исклучително важни моменти, идиотски е вештачки да се создава вакуум период од три месеци, време кое може да работи само во корист на грчката фашистичка пропаганда.

Можеби Груевски е добар за економија, но од политика врска нема. Досега целосно го поддржував, но ова е веќе премногу.

Со бегање од одговорност- ништо не се постигнува.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.657
Поени од реакции
5.339
Ваквата состојба во државата е резултат на немањето идеја и визија што понатаму со Македонија од страна на Груевски.

Во вакви исклучително важни моменти, идиотски е вештачки да се создава вакуум период од три месеци, време кое може да работи само во корист на грчката фашистичка пропаганда.

Можеби Груевски е добар за економија, но од политика врска нема. Досега целосно го поддржував, но ова е веќе премногу.

Со бегање од одговорност- ништо не се постигнува.
Памети ми го зборов..Груевски најпаметен ќе излези на крајот!Не го мислете вие за толку наивен..Моментално е политичар со еден од најголемите рејтинзи во ЦЕЛА ЈУГОИСТОЧНА ЕВРОПА, што не било случај со никој Македонски политичар досега..Тоа се постигнува со чесност и искреност..Да знаете..Дека народов му дојде преку глава од Бранковци,ЉуБчовци,Шеќеринковци,Бучковци,КрадеМарулиевци,Шемаџии,
Петковци за Андовци да не зборувам, веќе ми е смачено да ги гледам, напрајле по милион години и седнале онаму наместо да го отстапат тоа место на некој помлад поперспективен, тие фрустрациите ги лечат во фотелјите...Груевски е ПРИМЕР ЗА СИТЕ ОВИЕ!Сдсм може да го спаси само Андреј Петров, ама доколку не биде командуван како марионета од Шефот!(А дуото Велија&Заев мислам дека ќе се растури кога Заев ќе одбие да му плати месечна кирија..Струмица, град на испреплетени...И ајде не го крши телевизорот!:tv:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Додека Гвујо стана политичар со најголем рејтинг кај 300 000 гласачи во Македонија,истовремено Македонија стана држава со најмал рејтинг кај 300 000 000 Европејци.Сега дали вредеше да се инвестира во сопствениот рејтинг кај сопствените гласачи останува да видиме следниве два месеци за колку што ни остана до присилна промена на името.Во Европа владее мислењето дека оној што молчи во политиката преќутно се согласува со мислењето на оние кој јавно и секојдневно ги изнесуваат своите ставови како Караманлис на пример.
 
Член од
18 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
7
Јас луѓе незнам што сте се исплашиле за предвремени избори.Незнам што е тоа толку лошо,17 години сме независни,а ова ни се први предвремени избори.Неможам да сватам овие два дена се зборува како нетреба да има избори,дека е лошо во овој момент,дека сега не е време бидејќи требало да се реши името.Па нели кога се дискутираше пред НАТО самитот сите се сложивме дека рокови нетреба да ни се поставуваат,а сега ЕУ и нашиве алапачи кои се против предвремени избори бараат овој проблем да се реши за три месеци.Ама овој проблем е многу покомплициран за да може да се реши за толку кратко време,разберете не се работи за додавки и придавки на името туку се работи за нашиот идентитет.
Цело време се труби дека стандардот е лош,се е поскапено,луѓето немаат пари,незнам Груевски ја носи земјава во пропаст,а нејќат предвремени избори.Која е тука логиката,јас неможам да сватам,ем е лошо,ем да не си оди оваа влада.Незнам дали мене нешто ми фали или другиве имаат проблем.Па гледајте ја Италија скоро секоја година имаат избори,на секои 7 месеци паѓа владата,Чичолина им седи во собрание,а отидоа дотаму што една жена што ке се кандидира за во парламент беше или за градско собрание незнам,за нејзината кампања се разголе,односно на пропаганден материјал си го сликала задникот.Јас знам дека не сме Италија,но нели за нив викаме дека се демократски земји,а вие тука сте се исплашиле од едни предвремени избори.Едноставно неможам да сватам.Кажете ми која е разликата ако сега има избори,а која е ако има за 5,6 месеци.Демек за овие 5,6 месеци ке ги исполниме сите критериуму за влез во НАТО и ЕУ.Мижи асан да ти баам.Знаеме и ЕУ и НАТО што бараат од нас за да влеземе таму,да си го смениме името и идентитетот,а ние во овој момент не сме спремни за тоа.Па видете ге разните емисари како Шефери,Солајни,Ренови неможат ни името да ни го изговорат,што значи дека тие не не признават како народ,како нација.Затоа прво нека не признаат како македонски народ кој има јазик,култура историја,па после ке зборуваме за влегување во овие институции.Преголема е цената за да бараме прием обезличени.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Крај на седницата, за распуштање 70 гласа
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Сега се навистина распуштеници,односно имаме распуштен парламент.

Наздравје нека ни е.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
ај со среќа нека ни е...
ќе гледаме, читаме, слушаме и можда и од по фрижидери ќе излегуваат со кампањиве...:vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ , РАДОООООООООО , БУЧКООООООО , ИГОРЧЕЕЕЕЕЕЕЕЕ , ШТО КЕ ПРАВИ МАКЕДОНИЈА БЕЗ ВАААААААААС :toe:
:pos::pos::pos:
:pos::pos::pos:Абе тие 5/6 г...а пак ќе се напикаат таму, тешко дека ќе се отарасиме од нив
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Јас луѓе незнам што сте се исплашиле за предвремени избори.Незнам што е тоа толку лошо,17 години сме независни,а ова ни се први предвремени избори.Неможам да сватам овие два дена се зборува како нетреба да има избори,дека е лошо во овој момент,дека сега не е време бидејќи требало да се реши името.Па нели кога се дискутираше пред НАТО самитот сите се сложивме дека рокови нетреба да ни се поставуваат,а сега ЕУ и нашиве алапачи кои се против предвремени избори бараат овој проблем да се реши за три месеци.Ама овој проблем е многу покомплициран за да може да се реши за толку кратко време,разберете не се работи за додавки и придавки на името туку се работи за нашиот идентитет.
Цело време се труби дека стандардот е лош,се е поскапено,луѓето немаат пари,незнам Груевски ја носи земјава во пропаст,а нејќат предвремени избори.Која е тука логиката,јас неможам да сватам,ем е лошо,ем да не си оди оваа влада.Незнам дали мене нешто ми фали или другиве имаат проблем.Па гледајте ја Италија скоро секоја година имаат избори,на секои 7 месеци паѓа владата,Чичолина им седи во собрание,а отидоа дотаму што една жена што ке се кандидира за во парламент беше или за градско собрание незнам,за нејзината кампања се разголе,односно на пропаганден материјал си го сликала задникот.Јас знам дека не сме Италија,но нели за нив викаме дека се демократски земји,а вие тука сте се исплашиле од едни предвремени избори.Едноставно неможам да сватам.Кажете ми која е разликата ако сега има избори,а која е ако има за 5,6 месеци.Демек за овие 5,6 месеци ке ги исполниме сите критериуму за влез во НАТО и ЕУ.Мижи асан да ти баам.Знаеме и ЕУ и НАТО што бараат од нас за да влеземе таму,да си го смениме името и идентитетот,а ние во овој момент не сме спремни за тоа.Па видете ге разните емисари како Шефери,Солајни,Ренови неможат ни името да ни го изговорат,што значи дека тие не не признават како народ,како нација.Затоа прво нека не признаат како македонски народ кој има јазик,култура историја,па после ке зборуваме за влегување во овие институции.Преголема е цената за да бараме прием обезличени.
Па сето тоа е убаво кажано само доколку Гвујо беше маж и излезеше пред Македонската јавност да даде оставка на цела влада затоа што не е способна да се носи со една ваква малку посложена состојба во која се најде земјава.Значи да кажеше убаво како на предизборните митинзи:
-Гваѓани на Македонија,си поднесувам неотповиклива оставка од премиерската функција оти не сум способен да направам нешто корисно за оваа земја во период од две години,освен за своите брачеди и тесно-широкиот непотистички круг на мојата фамилија,не обезбедив за никого посветла иднина.Јас драги мој сонародници ве доведов во таква состојба да морате да одите дури и во Албанија на печалба,дереџе за кое никој не сонуваше само до пред година две:

Тирана, 11 април (МИА) - Албанскиот министер за труд Коста Барка информира дека граѓани на неколку држави, меѓу кои и на Македонија, учествуваат во обезбедувањето на работна сила на пазарот на трудот во Албанија.
Претставувајќи го новиот предлог-закон за работни односи , Барка соопшти дека други земји, покрај Македонија, чии државјани пратиципираат на албанскиот пазар на трудот се Италија, Турција, Кина и Бугарија, како и околу 500 странски граѓани кои во моментот развиваат дејности во областа на трговијата, градежништвото, образованието, услугите и банкарскиот сектор.

Зарем толку е тешко да се признае сопствената неспособност?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.924
Па ваљда Игор и Бучковски, ќе влезат. Ја им држам палци. Тие ми се од оние весели типови што сакам да ги слушам (како и Ѕинго).
У ствари ја би си ги земал дома. Ништо лошо не би им правел. Ќе ги ранам, ќе ги појам (кафез, од време на време ќе им чистам). Само да ги слушам по цел ден што ќе зборат, да ме развеселуваат.
 
S

Sagan

Гостин
Памети ми го зборов..Груевски најпаметен ќе излези на крајот!Не го мислете вие за толку наивен..Дека народов му дојде преку глава од Бранковци,ЉуБчовци,Шеќеринковци,Бучковци,КрадеМарулиевци,Шемаџии,
Петковци за Андовци да не зборувам, веќе ми е смачено да ги гледам,
Биди сигурен дека ќе паметам што пиша и се молам да е така. Дај боже јас да сум во грешка, зошто ако не сум, лошо и се пишува на Македонија.

А за гореспоменатите... порано ми беа одбивни. Сега, ги користам како пример за изроди на македонскиот народ и со задоволство се смеам на нивните „факти“, кои патем, се граничат со идиотизам и антипатриотизам. Поззз...

1307 напиша:
Па ваљда Игор и Бучковски, ќе влезат. Ја им држам палци. Тие ми се од оние весели типови што сакам да ги слушам (како и Ѕинго).
У ствари ја би си ги земал дома. Ништо лошо не би им правел. Ќе ги ранам, ќе ги појам (кафез, од време на време ќе им чистам). Само да ги слушам по цел ден што ќе зборат, да ме развеселуваат.
Ми го зеде зборот :)
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Па сето тоа е убаво кажано само доколку Гвујо беше маж и излезеше пред Македонската јавност да даде оставка на цела влада
И на тацна без избори да му ја предаде власта на сдсм.
Брзо, брзо тие (сдсм) ќе склепаа некоја бош коалиција:toe:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.396
Поени од реакции
21.959
Да се надеваме дека следните избори ќе донесат стабилно мнозинство оти ако испадне сличен резултат ко на последните избори тогаш навистина ова е изгубено време.

Иначе сметам дека предвремени избори се демократски и легитимни и да бидеме реални, немат таков момент кога тие би биле во вистинско време, затоа што предвремени избори најчесто ги имат во необични ситуации или после некој настан. Мислам дека во Македонија обете критериуми се исполнети.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
И на тацна без избори да му ја предаде власта на сдсм.
Брзо, брзо тие (сдсм) ќе склепаа некоја бош коалиција:toe:
Зошто бе на тацна?Па што фајде имавме кога досега ја држеше власта во свои раце,или сега дај ќе си тренираме избори онака колку да не ни студи?Па само морон може да се кандиса или да предложи повик на предвремени избори доколку ја има власта во свои раце барем уште две години.Или избориве се бесплатни па кога некому ќе му текне ај ќе си организираме избори?
Најубаво би било доколку Бранко сега како најголем глауч во државава излезе со проглас дека Македонија секодневно ќе организира избори колку да си остане во форма,и за да има причина пред НАТО и ЕУ зошто нема никаков напредок во реформите.Абе болна работа сме еј,власт да сака избори а опозиција да неќе,тоа го нема ни во “прчварница“.Шо грешивме толку многу за да не казни со ваква белја,па овде сите во власта се болни од садо-мазохизам и се изживуваат со сопствените граѓани.:uvo:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom