Превод на Лавкрафт и Толкин

Член од
30 август 2017
Мислења
54
Поени од реакции
37
Имам едно прашање во врска со книгите на Толкин на македонски јазик. Издавачката куќа Феникс (која го издаде „Хобитот“ на македонски) има издадено две книги од Толкин за кои првпат слушам „Лунѕало“ и „Ковачот од големиот Вутон“. Би сакал да знам кои се оригиналните имиња на овие два романа?! Знам дека се повеќе наменети за деца и дека се кратки, не повеќе од 100 страници - ништо друго.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.654
Поени од реакции
83.677
Имам едно прашање во врска со книгите на Толкин на македонски јазик. Издавачката куќа Феникс (која го издаде „Хобитот“ на македонски) има издадено две книги од Толкин за кои првпат слушам „Лунѕало“ и „Ковачот од големиот Вутон“. Би сакал да знам кои се оригиналните имиња на овие два романа?! Знам дека се повеќе наменети за деца и дека се кратки, не повеќе од 100 страници - ништо друго.
Втората е:
Smith of Wootton Major

Првата немам појма која е, можеби е колекција на поезија негова или нешто такво?
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.447
Поени од реакции
76.001
Имам едно прашање во врска со книгите на Толкин на македонски јазик. Издавачката куќа Феникс (која го издаде „Хобитот“ на македонски) има издадено две книги од Толкин за кои првпат слушам „Лунѕало“ и „Ковачот од големиот Вутон“. Би сакал да знам кои се оригиналните имиња на овие два романа?! Знам дека се повеќе наменети за деца и дека се кратки, не повеќе од 100 страници - ништо друго.
За твоја информација, не се поврзани со универзумот на LOTR.
Патем,
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.701
Поени од реакции
2.484
Лунѕало е Roverandom, наменета за деца.
 

Eru

Член од
31 октомври 2013
Мислења
40
Поени од реакции
76
@Death Eater Гледам дека веќе ти одговориле на прашањето, така што само ќе додадам дека бидејќи Лунѕало ми е еден од најинтересните преводи на име, многу ме интересира каков е преводот на текстот. Ја немам читано на македонски ама ако текстот е преведен онолку добро колку и насловот сигурно е одлична. Ако ја читаш, кажи баш, многу ме интересира.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom