Први игри

Член од
24 јануари 2011
Мислења
523
Поени од реакции
148
Марио и Тетрис дефинитивно xD
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.529
Поени од реакции
14.210
На компјутер:

Doom 2


FA Premier Manager 2000


А на флипери:

Super Trio и Blood Bros или попозната како каубоецот и индијанецот. (не можам скрин да најдам за овие)

Snow Bros

Super Sidekicks 2

Street Hoop


Да не ги набројувам и игрите од Нинтендо, легендарното фудбалче, Марио, Контра, пукањето на шатките, и уште многу други.. :)
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
За на компјутер први игри ми се CS и GTA Vice City, а многу пред тоа имав играно Супер Марио и пукање на шатки на Нинтендо.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.114
Поени од реакции
5.869
Со гејминг започнав негде 94та ми се чини, на Нинтендо. Претпоставувам дека прва игра ми била Супер Марио, не се сеќавам баш добро. Иначе кога го земав првиот компјутер во 1996, првата игра на него ми беше Doom 2.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.692
Поени од реакции
13.328
Тии бе му ебам, се сеќаам во раните 90ти кога ја играв една од бејзик се викаше Горила - два мајмуни и пишуваш агол и брзина на бананата што ја пукаш.
Истотака меѓу првите ми беше Прехисторик 2ка, Фифа 1992, Pac-man. За Принцот од персија не коментирам. Подоцна 94-95 Wolf 3d, Civilization 1, Duke nukem 2, crystal caves 1, Keen 1&4, Blake stone... Сеа ме натеравте да копам по нет да си ги симнам.
 

tha CaspeR

NV.mk
Член од
1 мај 2006
Мислења
1.508
Поени од реакции
162
Аладин... незнам како беше точно името ама мислам дека нема кој не ја знае. Пред тоа оние комодоре игрици со жабата кога треба да премине улица и сл. на едно бугарско нинтендо.
 

The Gamer

Човекот шо гејма
Член од
18 февруари 2011
Мислења
109
Поени од реакции
27
Принц оф Персиа кецот на нинтендо а кон гејмингот на PC ме завлече Captain Claw и ФИФА 98
 
Член од
1 јануари 2012
Мислења
193
Поени од реакции
31
Па општо прва игра ми е Супер Марио на нитендо... а прва PC игра ми беше Delta Force: Black Hawk Down... секако после Pinball :P
 

JimmyHoFFa

NAVIGATOR
Член од
8 септември 2010
Мислења
1.196
Поени од реакции
482
Uff... Prva igrica ili potocno igrici imase okolu 90 igri, igrav na Atari2600 pa nekade 89-90 godina koj sto go imav do pred izvesno vreme i funkionirase ama nekoj go stavil vo dzeb :( i go snema... :(
Prva igrica na PC legendarnata Prince of Persia nekade 92-3 godina ne sum siguren.
Posle dolgo vreme od 94godina igrav GameBoy odnosno SuperMario koj sto seuste go imam i e funkcionalen i mozam da kazam deka e prakticno neunistliv. xD
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.551
Поени од реакции
2.511
кај Драги на флипери...оние првите : Еспиал, Вондер Бој, каратето со 2 рачки што се игра(ше), Феникс, Мун Патрол, Стингер...тогаш игравме по двајца истовремено, со брат ми, по принципот - еден пука, друг скока/пушта бомби...:)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Прва игра ми е Super Mario на оние нинтендо конзолите со касети,потоа онаа со моторчињата,со лавот,со количките,тенковите и сл.Потоа следи Sony playstation 1 и првата игра на таа конзола Digimon world,а по неа следеа PES 2,NFS:Porsche Unleashed ,Destrega,Crash Bandicoot nitro kart и други.Прва игра на PC која ја играв од нет кафе е GTA VIce City,а прва игра на мој компјутер NFS:Hot Pursuit 2.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom