Прва љубов

mirkec

Неостварена желба
Член од
26 јуни 2007
Мислења
502
Поени од реакции
3
Imav "prva ljubov", no ja vikav taka se dodeka ne ja doziveav pravata prva ljubov. Koga gi sporeduvam posle toa uvidov deka onaa prvata bila samo simpatija. Na 18 pocnav da rabotam vo drug grad vo sega "druga drzava". Doagav doma onaka na edno 2 nedeli (vikendite). Otkako ja zapoznav nejze, se rodi ljubov. Si vikav " bravo majstore, uste edna zenska si fati ". Mislev ke bide kako i so drugite no se izlazav. Pocnav da doagam doma sekoj den. Voopsto ne mi bese tesko da gi patuvam tie 3 casa so avtobus vo eden pravec. Doagav doma okolu 20.00 casot a morav nazad na avtobus vo 09.30. Sto pobrgu da napravam: da se vidam so roditelite, drugarite ili so nejze. Vo 90% jas odbirav so nejze. Imalo denovi i koga sme se gledale samo po 15 minuti poradi obvrski, no jas sepak patuvav za da se vidam so nejze.
Da skratam. Posle toa koga imav drugi vrski (ljubovi) uvidov deka taa vrska mi bila PRAVATA "PRVA LJUBOV", a ne tie detskite. "Zrtvite" sto gi davav vo taa ljubov mi pokazaa deka e taa pravata ljubov. Cuvstva, nespieni noki, patuvanje, bolka - seto toa e edna slatka cena za ljubov. Mislam deka ako covek gi oseti tie raboti ke ja oseti ljubovta vo nejzinoto pravo svetlo. Na kraj sepak toa e individualna rabota i sekoj si ja dozivuva na svoj nacin.
 

Шмизличка

Let the good things roll
Член од
11 мај 2007
Мислења
355
Поени од реакции
4
Мислам дека првата љубов ја имав летото за четврто кога бев...Меѓутоа сеуште се прашувам-дали беше љубов или опсесија...бев малечка (и невелам дека сеуште не сум) и никогаш не се бакнавме...бев на летување со карате клубот:kesa: и таму во диското игравме танго хахаха...но сепак не сум го заборавила иако доолго време го немам видено. Сватив дека -го сакам- кога веќе заврши тоа летување, кога почна да ми фали.
И сепак сеуште се прашувам -дали тоа беше љубов??? бидејќи пак и пак, мислите ми латаат кон тие ноќи, а беше толку одамна.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Леле мала бееев многу..Знам дека од прво одделение го сакав..Се до осмо..А можи и даље..ама то беше детска платонска љубов..Никогаш не се фатив со него..Ништооо..Само погледи и смеење под мустак..И денес ко ќе го видам не ми е баш сеедно:)
 
Член од
10 септември 2007
Мислења
184
Поени од реакции
1
темава била прва љубов. првата љубовна опсесија ми беше кога бев 7 одд :)
it was fun !
 

iis

Mraf4i
Член од
12 септември 2007
Мислења
432
Поени од реакции
16
Мојата прва лјубов а и единствена се шета по форумов некаде :D си се знаее!
 

Drama Queen

Sky Catcher
Член од
2 септември 2007
Мислења
1.739
Поени од реакции
64
Mojata prva ljubov bese kraj na cetvrto...uhhh kakvo iskustvo bese toa!Prvo si flertuvavme na decki nacin..znaete ona,kubenje za kosa,mavanje so topka po glava,skrtanje na spomenari itn itn da ne nabrojuvam,ama postoese nekakva hemija megu nas moram da priznaam,i site go primetija toa i znam mojata togasna najverna drugarka deka bese pogolema od mene me ucese kako da se "lapam" ama ja nikako da naucam(mi bese gadno) i mu vikav deka nejkam so pustanje jazik:pipi: mn si bev sramezliva,i posle on uste demek me sakase ali izgubi trpenie i si najde druga...:kesa:posle tolku vreme... pominaa 5 godini...koga me vide pak:shok: vika mn sum porasnala,nema labavo!probuva nesto,ama toa sto bilo nikogas nema da se povtori:pipi:prva ljubov..ahhhh:)
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
947
Првата љубов... па тоа бешер пред едно 10-11 години бев премногу заљубен во една комшивка од маало:) И постојано бевме заедно... си разменувавме сликички оние од брза пошта:) Тогаш се појавија тука и ролерите па заедно се возевме и со неа се деси и првиот бакнеж...

Уште од мали години Е, неее!
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Mislam deka nema otvoreno vakva tema pa zatoa ja otvaram :)
Vasata prva ljubov...na koja vozvrast ja pocuvstvuvavte, kako svativte deka se raboti za ljubov, seuste trae, ja prebolivte, ja zaboravivte...???

MOjata prva ljubov se vikase Danijela ucese u isti klas so mene , bese neobicna interesna sharmantna daleku od nekoja lepotica ama ja zasakav, se lapavme posle casovi i mi davase da ja fakam za cicki preku maica. Ne ja ebev mamu mu ebem i raskinav posle dva meseca . Ja vidov posle 10 godini u bolnica bese nesto , mazena so deca i maz. Nikogas ne i rekov deka gasev tri cigari radi nea i nikogas ne i ni rekov deka ja sakam . Relativno brzo ja zaboraiv posto se zaljubiv odma posle toa u edna druga koja ja sakav uste poveke.

Dali treba da bideme vo vrska so nekogo za da svatime deka se raboti za ljubov ili ljubovta moze da se rodi bez da bides vo vrska so nekogo??

e toa ne znam takva ljubov bez da bides so nekoj ne igra kaj mene

Se nadevam deka me razbravte :)

I jas

Sto znacat proleanite solzi za nekoe masko??-Deka se raboti za ljubov ili...????

Toa znaci ili deka e placipicka ili deka ja sakal treto nema


Dali ako edna licnost vi e postojano vo mislite znaci deka sme opsednati so nea ili toa ednostavno e dokaz za ljubovta???

Ne e dokaz na vistinska ljubov , toa e manijachenje ja taka ja manijacev edna ko K zeta djons 8 meseci , sve probav nikako ne uspeav d aja ubedam deka ja sum bolje od toj nejziniot so bubuljicite . Jebiga golema razlika u godini bevme , ama moze pa toa pojacavase mojata opsesivnost

Postaviv povekje prasanja no mislam deka se interesni za diskutiranje :)
ete taka
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
Беше во градинка. :pos: не се зезам! :pos2:
 

jkd

one name one country united macedonia
Член од
13 септември 2007
Мислења
1.261
Поени од реакции
27
прва љубов??????што е тоа сеуште ја немам доживеано што да правиш мислам на права љубов не се важат оние детски нели?:zid: :zid: :zid: :zid:
 

BAMARGERA

~Blaugrana~
Член од
18 декември 2005
Мислења
875
Поени од реакции
3
Prva ljubov...pa imav ljubov i vo osnovno i vo sredno ama ne znam dali bese taa prva ljubov. Kako i da e interesno bese, i DA ja imam preboleno i taa i taa :wink:
 
N

NaSTy`G|rL

Гостин
Прва љубов... Мојата прва љубов беше онаа детската љубов. Во 8мо одделение. Се сеќавам колку многу солзи имаше заради таа љубов. Ама се ми помина многу брзо. Значи не била вистинска. А мојата вистинска прва љубов .. е таа ја чувствувам уште, иако не ми е возвратена. Беше еднаш, но траеше кратко. Ама моите чувства се исти како и на почетокот.
 
Член од
12 септември 2007
Мислења
35
Поени од реакции
4
Мојата прва љубов беше во 6 одделение и траеше негде до 3та година средно.Ептен го сакав.Дечкото беше 3 години постар од мене.И јас на него му се свигав но јас имав еден "огромен" проблем во глава во тоа време...не бев нешто најискусна во љубовта и мислев дека нема више да ме сака ако се "залапам" со него (демек зошто незнаев како) :)
Но помина и тоа...бевме во некоја непостојана врска некој си 3 години и со тек на време средбите се намалија а некако и хемијата... :(
Но тој засекогаш ке остане мојата прва љубов со кого ги поминав најубавите и најинтересните денови.
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
првата љубов ми беше во забавиште и се викаше боби...бидејки во тоа време ние бевме напредни деца почнавме да си се пуштаме и така еден ден јас го направив тој чекор и бидејки седевме на иста масичка само му пријдов го фатив за глава и го бацив во уста а он отпосле ме гледаше зачудено али сфати што сум мислела со тоа па и он пак ме баци...лееле лудости:pos::pos::pos:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.694
Поени од реакции
13.332
Прва љубов??? Беше тоа одамна.... пред 12 години кога бев 4то одд. Беше интересно, чудно за тогаш. Бевме добри другари се до осмо. Никогаш не и кажав дека ја сакам. После тоа секој на своја страна - таа отпатува во друга земја, јас останав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom